ارتباطات

درباره کپی رایت بدانیم

قوانین بین المللی حفاظت از آثار

کپی رایت یک نوع حفاظت است که در قانون اساسی ایالات متحده مفروض می شود و به موجب قانون برای آثار اصلی نویسنده که صاحب یک اثر است در نظر گرفته میشود. کپی رایت هر دو نوع کار منتشر شده و منتشر نشده را شامل میشود. آثار شامل کپی رایت میتوانند روی کاغد، سی دی، هارد کامپیوتر، یا حتی بصورت گرافیک یا سایر آثار دیجیتالی نیز باشند.

کپی رایت از چه چیزی محافظت میکند؟

کپی رایت، یک نوع از قانون مالکیت معنوی است، که از آثار اصلی نویسندگی، از جمله آثار ادبی، دراماتیک، موسیقایی و هنری مانند شعر، رمان، فیلم، آهنگ، نرم افزار کامپیوتر و معماری، و…محافظت می کند. کپی رایت از حقایق، ایده ها، سیستم ها یا روش های عملی حفاظت نمی کند، گرچه ممکن است از این شیوه بیان این نوع آثار محافظت کند.

تفاوت کپی رایت  با یک ثبت اختراع یا یک علامت تجاری چیست؟

کپی رایت از آثار اصلی نویسندگی محافظت می کند، همچنین از یک حق اختراع یا اکتشاف نیز محافظت می کند. ایده ها و اکتشاف ها توسط قانون کپی رایت محافظت نمی شوند، هرچند که راههای رسیدن به آن ایده ها اگر آشکار شده باشند محافظت میشوند. یک علامت تجاری از واژه ها، عبارات، نمادها یا طرح ها برای شناسایی منبع کالا یا خدمات یک حزب یا جمعیت محافظت می کند و آنها را از دیگران جدا می کند.

چه زمانی کار شما محافظت میشود؟

اصیل بودن کار شما توسط دستگاه هایی قابل تشخیص است و زمانی که اثبات شود کار متعلق به شخص شماست در لیست کپی رایت جا گرفته و مورد حفاظت قرار میگیرد.

چرا باید برای کپی رایت ثبت نام کنیم در صورتی که عملکرد آن بصورت خودکار است؟

ثبت نام به چند دلیل توصیه می شود. بسیاری از آفراد انتخاب می کنند که کارهای خود را ثبت کنند زیرا آنها مایلند حقایق مربوط به حق چاپ خود را در پرونده عمومی ثبت کنند و گواهینامه ثبت نام داشته باشند. کارهای ثبت شده ممکن است واجد شرایط خسارت قانونی و هزینه وکالت در دادرسی موفق باشند. در نهایت، اگر ثبت نام در عرض پنج سال از انتشار منتشر شود، در دادگاه قانون اساسی جزو نخستین شواهد قانونی محسوب می شود.

کپی رایت جهانی چیست؟

اگر اثری چاپی بطور هم زمان در اختلاف زمانی سی روز پس از انتشار اولش در یک یا دو کشور طرف قرارداد با کپی رایت به فروش برسد در تمام کشورهای تحت قرارداد، مورد حمایت قرار می‌گیرد. اما نکته حائز اهمیت این است که آثار چاپ شده و چاپ نشده شخص صاحب اثر باید از اهالی و ساکنین کشور های طرف قراردارد با کپی رایت باشد.

کنوانسیون برن چیست؟

کنوانسون برن به منظور حمایت و حفظت از آثار ادبی و هنری بوجود آمده و در واقع یک موافقت نامه بین المللی برای حق انتشار یا کق تکثیر به حساب می آید.کشورهایی که عضو این کنوانسیون هشتند کشورهای عضو اتحادیه نامیده میشوند. اشخاصی که تبعه کشور خود باشند یا اینکه اقامت دائم یا موقت کشور طرف قرارداد باشند را مورد حمایت قرار میدهند. معمولا علامت حق تکثیر © را روی آثار تحت حفاظت قرار می دهند. در ایالات متحده آثار دارای کپی رایت حتی هفتاد سال پس از فوت صاحب اثر حفاظت می شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن