مدیریت فرایندهای کسب و کار

معرفی مدل اجایل فلوئنسی برای تحول چابک در سازمان‌ها

یک تیم موفق به عنوان مجموعه‌ای از افراد با مهارت‌های فنی تکمیلی شروع می‌شود.

همانطور که تیم شیوه‌های چابک را اتخاذ می‌کند، یک تغییر فرهنگ در آن رخ می‌دهد: به جای برنامه‌ریزی از نظر ملاحظات فنی، مانند لایه‌ها یا ماژول‌های نرم‌افزار، تیم اکنون از نظر کسب‌وکار، مشتری یا منافع کاربر برنامه‌ریزی می‌کند و تسلط تمرکز را نشان می‌دهد.

تسلط بر شیوه‌های فنی مانند توسعه مبتنی بر آزمایش مستلزم سرمایه‌گذاری بیشتر و معمولاً زمان بیشتری است. هنگامی که یک تغییر مهارت‌های تیمی رخ می دهد که محدودیت‌های فنی برای ارائه نرم افزار دارای عملکرد حذف می‌شود، تیم فلوئنسی در تحویل را به نمایش می‌گذارد.

در مواردی که شرایط ایجاب کند، تیم ممکن است توانایی درک و رسیدگی به نیازهای بازار را درونی نماید. وقتی یک تغییر ساختار سازمانی قابلیت‌های کلیدی کسب‌وکار را در داخل تیم جابه‌جا می‌کند، تیم ممکن است تسلط بهینه‌سازی را از خود نشان دهد.

دستیابی به اجایل فلوئنسی

تمرین ماهرانه تحت فشار

فلوئنسی، تسلط بر تمرین معمولی است که تحت استرس ادامه می‌یابد. هر کسی می‌تواند مجموعه‌ای از شیوه‌ها را در یک محیط کلاس درس دنبال کند. تسلط واقعی یک تیم تحت فشار و در مواجهه با حواس پرتی آشکار می‌شود.

تمرین عمدی و منسجم

چه یادگیری صحبت کردن به یک زبان، نواختن یک ساز، یا توسعه نرم افزار به روشی جدید و بهتر، مسیر فلوئنسی مستلزم تمرین عمدی است. تمرین عمدی شامل تمرین منظم و مداوم یک مهارت با افزایش سطوح چالش و قصد تسلط بر آن مهارت می‌باشد.

تسلط سازمانی = تسلط تیمی

توسعه چابک اساساً یک تلاش تیمی است و موفقیت یک سازمان در نهایت به تیم‌های آن بستگی دارد. مدل اجایل فلوئنسی مدلی از تسلط تیمی است. تسلط تیمی به چیزی بیشتر از توانایی‌های افراد تیم بستگی دارد. همچنین به ساختارهای مدیریتی، روابط و فرهنگ سازمانی و ابزارها، فناوری‌ها و شیوه‌هایی که تیم‌ها استفاده می‌کنند بستگی خواهد داشت.

پیشرفت بدون تمرکز و حمایت متوقف می‌شود

متأسفانه، بسیاری از تیم‌های چابک ثابت می‌شوند. در حالی که بهبود مستمر پایه‌ای حیاتی برای روش‌های چابک است، این تیم‌ها پیشرفت را متوقف کرده‌اند و دیگر قابلیت‌های جدیدی را برای سود بردن خود و سازمان‌هایشان توسعه نمی‌دهند.

چنین تیم‌هایی فاقد جهت گیری مناسب، تمرکز مناسب یا شرایط مناسب برای تمرین عمدی هستند.

در حالی که مقاصد معتبر زیادی در مسیر رسیدن به اجایل فلوئنسی وجود دارد، و پیشرفت همیشه مورد نیاز نیست، عدم پیشرفت اغلب به دلیل سوء تفاهم در مورد قابلیت‌هایی است که تیم به آن نیاز دارد، اینکه چه مزایایی از آن قابلیت‌ها انتظار می‌رود، و سرمایه‌گذاری سازمانی لازم برای پیش رفتن چیست.

درک کنید که سازمان شما باید کجا باشد

هیچ مقصد درستی در مسیر رسیدن به اجایل فلوئنسی وجود ندارد. سرمایه گذاری در هر نقطه‌ای از مسیر می‌تواند منافعی را به همراه داشته باشد.

تمرکز کردن

برخی از سازمان‌ها زمانی برنده می‌شوند که متوجه همکاری، شفافیت و صرفه‌جویی در هزینه‌های ناشی از تمرکز بر نتایج کسب و کار شوند.

تحویل

سایر سازمان‌ها به حداقل نقص و بهره‌وری بالا نیاز دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد به سرعت ارسال کنند و رونق بازار را دریافت نمایند که از تحویل مداوم در زمانی که بازار اقتضا می‌کند به دست می‌آید.

بهینه‌سازی

با این حال، سایر سازمان‌ها باید بازار را پیش‌بینی کنند، خود را با تغییرات وفق دهند و مزایایی را دریافت کنند که از بهینه‌سازی هموار ارزششان و استفاده از تخصص بازار به روش‌های جدید حاصل می‌شود.

چابک مناسب شما

یک نوع چابک برای همه مناسب نیست! هنگامی که از مدل اجایل فلوئنسی استفاده کردید تا بفهمید سازمان شما باید کجا باشد، آماده هستید تا از بهترین چابک مناسب خود لذت ببرید.

با تشخیص اجایل فلوئنسی مکان خود را مشخص کنید

تشخیص اجایل فلوئنسی (Agile Fluency Diagnostic) یک خودارزیابی هدایت شده را ارائه می‌دهد که به تیم‌ها کمک می‌کند موقعیت خود را در مسیر اجایل فلوئنسی تعیین کنند. تسهیل‌گران آموزش‌دیده – معمولاً مربیان یا مشاوران چابک – تشخیص را انجام می‌دهند. جلسه تشخیص هر تیم حدود دو ساعت زمان نیاز دارد. سپس تسهیل‌کننده‌ها نتایج تیم‌ها را جمع‌آوری می‌کنند تا خلاصه‌هایی را برای تیم‌ها و توصیه‌هایی برای رهبری ایجاد نمایند.

جمع‌بندی: سرمایه‌گذاری در قابلیت‌های مناسب را توجیه کنید

فلوئنسی نتیجه سرمایه گذاری در یادگیری است. همچنین به ساختارهای مدیریتی، روابط، فرهنگ سازمانی و موارد دیگر بستگی دارد. اگرچه تیم‌ها مسیر اجایل فلوئنسی را دنبال می‌کنند، سازمان به این سفر تعهد می‌دهد. زمانی که رهبران برای ایجاد تغییرات مورد نیاز و حفظ قابلیت‌های لازم آمادگی ندارند، پیشرفت تزلزل می‌یابد. می‌توانید از مدل اجایل فلوئنسی و تشخیص آن برای دفاع از سرمایه‌گذاری‌هایی که مزایای مورد نیاز کسب‌وکارتان را به همراه خواهد داشت، استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن