فرهنگ سازمانی

فرهنگ سازمانی خوشحال چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

نوع فرهنگ سازمانی‌ (Company Culture) که در دفتر کار خود پرورش می‌دهید، نقش اساسی در موفقیت کسب و کار شما دارد. در واقع، این امر در همه جنبه‌های شرکت شما تأثیر خواهد داشت. به همین دلیل است که تقریبا همه صاحبان هر کسب و کار، یا مدیران پروژه می‌خواهند محل کار آنها به عنوان “بهترین مکان برای فعالیت” شناخته شود.

طبق تحقیقات انجام شده به وضوح مشخص است که چگونه داشتن یک فرهنگ کار مثبت، می‌تواند به کارمندان کمک کند ارزش واقعی را در کار خود پیدا کنند و بهترین نتیجه را در فعالیت‌های تیمی داشته باشند. با این حال، ایجاد یک فرهنگ شاد درون سازمانی، کاری دشوار است.

در نظرسنجی جهانی سرمایه انسانی Deloitte دوازده درصد از مدیران معتقدند که شرکت آنها فرهنگ سازمانی درستی را هدایت می‌کند و تنها ۱۹ درصد از مدیران معتقدند که شرکت‌هایشان در واقع فرهنگ سازمانی مناسب دارند.

یک نظرسنجی مشابه همچنین نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد مدیران و ۸۰ درصد کارمندان با این واقعیت موافق هستند که داشتن فرهنگ کار مثبت و قوی در موفقیت و بهره‌وری کلی یک کسب و کار مهم است.

با در نظر گرفتن آمارهای فوق، ما در این مقاله، قصد داریم نگاهی سریع به فرهنگ ایده‌آل شرکت بیندازیم و شما را با ویژگی‌های کلیدی که می‌تواند فرهنگی قوی را به ارمغان آورد، آشنا کنیم.

فرهنگ کار (Work Culture) به چه معناست؟

فرهنگ کار یک شرکت اساسا شخصیت کلی آن را تشکیل می‌دهد. این مهم ترکیبی از عناصر مختلف است که یک اکوسیستم نامشهود را ایجاد می‌کند تا در آن افراد بتوانند به بهترین وجه و با مهارت‌های خلاقانه خود، کار کنند.

ارزش، اخلاق، انتظارات، اهداف، گردش کار، مدیریت وظایف، همکاری، بازخورد و مدیریت زمان از مهم‌ترین عناصری هستند که گرد هم می‌آیند و یک فضای مثبت و مثمر ثمر ایجاد می‌کنند تا در آن کارمندان بتوانند در عملکرد خود رشد روزافزونی داشته باشند.

به طور خلاصه:

“فرهنگ کار نشان‌دهنده ایدئولوژی سازمان، رهبری آن و نسبت رضایت کارکنان است”.

مصداق فرهنگ سازمانی موثر

شرط می‌بندیم که شما در مورد شرکت‌های معروف مانند Facebook ،Adobe ،Twitter ،Google و Chevron نکات زیادی را شنیده باشید. آیا می‌توانید حدس بزنید که همه آنها در چه چیزی مشترک هستند؟ بله درست است. این “فرهنگ کار” شگفت‌انگیز آنهاست که جایگاه مناسبی را برایشان فراهم آورده است.

کارمندان این شرکت‌ها، نه تنها با یکدیگر در ارتباطی خوشایند و دوستانه هستند، بلکه در دوست داشتن کاری که انجام می‌دهند و انجام آن به بهترین شکل ممکن نیز بسیار عالی عمل می‌کنند. منافع این کارمندان همان منافع شرکت است. در نتیجه، فرهنگ کار و بهره‌وری کارمندان آنها به خودی خود پیشرفت چشمگیری خواهد داشت.

چرا فرهنگ کار مهم است؟

محل کار، مکانی است که کارمندان بیش از یک سوم زندگی خود را در آن می‌گذرانند. علاوه بر این، آنها تمایل دارند ساعت‌ها کار کنند تا نیازها و انتظارات یک سازمان را برآورده کنند. به طور طبیعی، وقتی کارمندی از کار شاد و راضی است، شخصیت و بهره‌وری کلی وی بهبود می‌یابد. اما منافع به دست آمده، به همین جا ختم نمی‌شوند.

وقتی محیط کار خوبی را تضمین می‌کنید، کارمندان شما هر روز بیدار می‌شوند و به جای اینکه روزهای آخر هفته خود را حساب کنند، منتظرند یک روز عالی را در محل کار خود سپری کنند. آنها نسبت به سازمان همان وفاداری، مالکیت و فداکاری را از خود نشان می‌دهند که شما در خود احساس می‌کنید و نتیجه کار به وضوح در فعالیت‌های شما مشخص است.

مزایای فرهنگ کار خوب چیست؟

هنگامی که یک شرکت دارای فرهنگ کار عالی است، تضمین شده است که این مزایا را به دست خواهد آورد.

 1. استعدادهای بالقوه جذب می‌شوند.

در هر کسب و کار، تعداد زیادی استعداد نادیده وجود دارد و طبیعی است که همه آنها به دنبال محل کار مناسبی هستند که از توانایی‌ها و مهارت‌های آنها به بهترین شکل استفاده شود. این دقیقا همان جایی است که داشتن فرهنگ کار مناسب، بسیار مفید است.

فرهنگ کار مناسب نه تنها به سازمان‌ها کمک می‌کند تا از منابع خود به بهترین وجه استفاده کنند، بلکه به آنها کمک می‌کند تا استعدادهای جدیدی را از سراسر جهان در کنار خود داشته باشند. این مفهوم کاملا ساده است: اگر می‌خواهید حرف‌های خوبی در مورد شرکت خود بشنوید و استعدادهای جدیدی را جذب کنید، باید کارمندان فعلی خود را خوشحال و راضی نگه دارید.

 1. استعدادهای برتر حفظ می‌شوند.

هیچ کارمندی نمی‌خواهد بخشی از فرهنگ کاری باشد که در آن احساس سربار بودن می‌کند یا از آینده خود مطمئن نیست. آنها به دنبال فرهنگی هستند که هر روز با آنها خوب رفتار شود و تمام کمک‌های ارزشمندی که به آن سازمان می‌کنند، ارزش‌گذاری شود. به همین دلیل است که نرخ ماندگاری کارمندان در شرکت‌هایی با فرهنگ کار مثبت، بسیار بیشتر است.

 1. نسبت رضایت شغلی بیش از هر زمان دیگری است.

تعجبی ندارد که رضایت شغلی یکی از معیارهای اصلی است که کارکنان برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا می‌خواهند در یک شرکت بمانند یا خیر، از آن استفاده می‌کنند. کارفرمایانی که اهمیت سرمایه‌گذاری در توسعه و رفاه کارمندان خود را درک می‌کنند، در این مورد خوش شانس هستند.

 1. ارتباط شفاف و کار گروهی تضمین شده است.

اگر می‌خواهید کارمندان شما به صورت تیمی دور هم جمع شوند، فرهنگ سازمانی‌ قوی را در نظر داشته باشید. زیرا که کار را برای شما بسیار آسان‌تر خواهد کرد. این مسئله به این دلیل رخ می‌دهد که فرهنگ کار مثبت، تعامل اجتماعی و ارتباطات باز را تسهیل می‌کند و حتما نتایج بهتری را برای دست‌یابی به چشم‌اندازهای یک سازمان، به ارمغان می‌آورد.

 1. روحیه کارمندان افزایش می‌یابد.

حفظ فرهنگ سازمانی مثبت و مثمرثمر یکی از موثرترین راه‌ها برای تقویت روحیه کارکنان در کار است. این امر به شما اطمینان می‌دهد که کارمندان به طور طبیعی شاد هستند و از اوقات خود در محیط کار لذت می‌برند.

 1. نرخ بالاتری در بهره‌وری سازمان حاصل می‌شود.

فرهنگ قوی سازمانی، همیشه باعث بهبود در سطح بهره‌وری کارکنان شده است. این مسئله به این دلیل است که کارمندان وقتی بخشی از فرهنگ کار مثبت هستند، تمایل دارند که وظایف‌شان را با انگیزه بالا‌تری انجام شود.

 1. استرس در محیط کار به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

شرکت‌های دارای فرهنگ سازمانی‌ قوی، شانس کمتری برای مواجهه با مسائل مربوط به کارمندان تحت فشار یا افسردگی در محل کار دارند. فرهنگ کار مثبت استرس محیط کار را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و به تقویت سلامت و عملکرد کارکنان در محل کار، کمک می‌کند.

چگونه فرهنگ کار مثبت ایجاد کنیم؟

 1. افراد باروحیه‌های شاد را استخدام کنید.

ما قبلا به این واقعیت اشاره کرده‌ایم که فرهنگ کار شاد افراد خوب را به خود جلب می‌کند. اما هر استعدادی در آن جا برای فرهنگ کار شما بهترین نیست. این بدان معناست که شما باید در مورد افرادی که به تیم خود اضافه می‌کنید، کمی تعمل کنید.

روند ایجاد یک محل کار خوب با روند استخدام شرکت شروع می‌شود. افراد شاد، محیط کار شادی ایجاد می‌کنند. به بیان ساده، کارفرمایان باید هنگام مصاحبه با نامزدهای احتمالی برای یک پروفایل در شرکت خود، زمان زیادی را برای مطالعه توانائی‌ها و شخصیت آنها، سرمایه‌گذاری کنند. اگر قبلا با استخدام افراد بزرگی برای تیم خود، این مرحله را در نظر داشته‌اید، بدانید که چند قدم از رقبا جلوتر هستید.

 1. غالبا افراد را ستایش کنید.

اگر کارمندی در محل کار خود احساس کمرنگی کند، به زودی شغل را ترک خواهد کرد. عدم شناسایی و عدم تقدیر در محل کار، دلیل شماره یک آنها برای ترک کار است. این مهم باید یک واقعیت مهم در ذهن هر مدیر و رهبر باشد.

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که از توانائی‌های کارمندان خود شناخت مداوم داشته باشید تا با انجام این کار، هیجان لازم را در بین تیم‌ها ایجاد کنید و به آنها انعطاف کافی برای زندگی موفق‌تر، در محل کار را هدیه بدهید.

از طرف دیگر، وقتی کارمندان بدانند که “کار خوب” آنها مورد تقدیر و تشکر قرار می‌گیرد، قطعا سعی می‌کنند با ارائه عملکرد بهتر کار، فراتر از انتظارات شما عمل کنند.

 1. در کار وضوح بیشتری داشته باشید.

هر کارمندی می‌خواهد بخشی از کار مهمی در سازمان باشد. برای انجام این کار، شما (مدیر یا رهبر) باید اطمینان حاصل کنید که آنها رسالت و هدف کاری را که تولید می‌کنند، کاملا درک کرده‌اند.

خلاصه‌ای از کارهایی که هر تیم یا بخش انجام می‌دهد و مهمتر از همه، چرایی انجام آن را بیان کنید. پس از آن، راه‌هایی برای اتصال کارمندان خود به کسب و کارتان را پیدا کنید، در نتیجه آنها را متعهدتر از قبل خواهید یافت.

 1. گفتگوهای معنی‌دار را تشویق کنید.

این مورد طبیعی به نظر می‌رسد، اما بسیاری از مدیران و رهبران در اطراف ما هستند که اغلب نمی‌توانند ارزش مکالمه‌های باز و معنادار را در محل کار درک کنند. شناخت بهتر کارمندان خود برای ایجاد فضای کار بهتر مهم است.

فقط در هر مکالمه روی یادگیری چیز جدیدی درباره اعضای تیم خود متمرکز شوید و خارج از قلمرو حرفه‌ای با آنها ارتباط برقرار کنید. این عادت را در طولانی مدت تمرین کنید و مدام به تیم خود یادآوری کنید که به گفتگوی معنادار با یکدیگر، در داخل و خارج از محل کار ادامه خواهد داشت.

 1. (گاهی اوقات) با روال معمول کار خداحافظی کنید

نشستن پشت میز، در تمام طول روز می‌تواند طاقت فرسا و همچنین بسیار کسل‌کننده باشد. اگر این همه کاری است که کارمندان شما هر روز در محل کار خود انجام می‌دهند، منتظر این موضوع باشید که به زودی از کار خود دلسرد شده و ناامیدانه در محل کار خود حاضر شوند.

به همین دلیل، مهم است که شما اعضای تیم خود را غافلگیر کنید و از کارهای معمول خود (گاهی) فراتر بروید. اگر ایده‌ای در مورد شروع کار ندارید، این مورد را در نظر بگیرید:

 با تیم خود در خارج از محل کار، در مکانی برای ناهار مورد علاقه آنها ملاقات کنید یا به همه بگویید که روز دوشنبه خود را با همان کاری که باعث خوشحالی آنها می‌شود، شروع کنند. اینها ایده‌های ساده‌ای هستند که حتی اگر روزی خیلی شلوغ داشته باشند، بازدهی خوبی خواهند داشت.

 1. از بازخوردها برای راهنمایی استفاده کنید.

قدرت بازخوردها برای هر رهبر و مدیر موفق شناخته شده است. همه آنها درک می‌کنند که ارائه انتقاد سازنده و پاک کردن سردرگمی موجود در فضای کار، چقدر مهم است تا بتوانند عملکرد خود را بهتر با اهداف شرکت هماهنگ کنند.

به یاد داشته باشید:

جلسات بازخورد مکالمه‌ای، جلسه‌ای دو طرفه است که در آن به اعضای تیم خود می‌گویید چگونه در کسب و کار مربوطه بهترین شوند. سپس منتظر نظرات آنها خواهید ماند. در حقیقت، شما باید فرهنگ کاری را پرورش دهید که هم کارفرمایان و هم کارمندان بازخورد سازنده‌ای با یکدیگر داشته باشند تا همه بتوانند به روشی که برای شرکت بهتر است، کار کنند.

به اشتراک گذاشتن بازخوردها، به عنوان یک تمرین منظم، یک فضای شفاف کاری را ایجاد می‌کنید که در آن همه به یکدیگر کمک می‌کنند تا از توانایی‌های خود حداکثر استفاده را ببرند.

 1. توسعه فردی را در اولویت قرار دهید.

برنامه توسعه فردی (IDP) یکی از جنبه‌های مهم هر محیط کاری است. این مهم اساسا به طرحی اشاره دارد که یک رهبر برای اطمینان از پیشرفت هر یک از اعضای تیم خود، ایجاد می‌کند. این برنامه، ابزاری است که به کارفرما کمک می‌کند تا به کارمندان در رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت و بلند‌مدت یاری رساند.

حتما بخوانید:  اخلاق کسب و کار چیست؟

قبل از ایجاد برنامه توسعه فردی، یک کارفرما باید اهداف حرفه‌ای و شخصی هر یک از اعضای تیم را بهتر درک کند. علاوه بر این، او باید در مورد نقاط قوت و زمینه‌های بهبود هر فرد، شفاف‌سازی کند. انجام این کار نشان می‌دهد که شما در سرمایه‌گذاری روی هر یک از اعضای تیم خود جدی هستید و به آنها کمک می‌کنید تا به اهداف مورد نظر خود برسند.

 1. از مدیریت ذره‌بینی (Micromanaging) دوری کنید.

به راحتی می‌توان گفت که در دنیا هیچ فردی، نمی‌خواهد در محل کار یا هر جای دیگر، زیر دره‌بین مدیریت شود. مدیریت ذره‌بینی کارکنان، بزرگترین اشتباهی است که یک کارفرما می‌تواند مرتکب شود. مطالعات زیادی انجام شده است که نشان می‌دهد کارکنان با احساس اعتماد و پشتیبانی در محل کار، آرامش و بهره‌وری بیشتری دارند.

 1. روش‌های ایجاد تعادل کار/زندگی بهتر را کاوش کنید.

مفهوم تعادل کار و زندگی کمی پیچیده است. اما تقریبا برای هر سازمان یک اولویت است. داشتن تعادل کامل بین زندگی و کار به این معنی است که هر عضو تیم، درک درستی از ارزشمندی خود در سازمان شما دارد و می‌فهمد که در خارج از دیوارهای دفتر، زندگی متفاوتی را اداره خواهد کرد.

اگر می‌خواهید فرهنگی ایجاد کنید که تعادل بین کار و زندگی در اولویت باشد، ایده‌هایی مانند کار از خانه، روزهای تعطیلات نامحدود، تخفیف در برنامه‌های سلامتی و غیره را در نظر بگیرید. ارائه چنین انگیزه‌های شخصی به کارمندان نشان می‌دهد که رهبران یا روسای آنها علاقه جدی به بهبود کلی رفاه و کیفیت زندگی آنها دارند.

 1. ترویج سلامتی محل کار

در دفتر خود همه را به “داشتن زندگی سالم” تشویق کنید. به عبارت ساده، روش‌های سلامتی را در محل کار ارائه دهید. خواه از طریق عادات غذایی سالم یا برخی تمرین‌های بدنی ساده باشد. به هر طریق، برنامه‌هایی را معرفی کنید که به کارگیری و حفظ رفتارهای سالم در داخل و خارج از کار را برای کارمندان، آسان‌تر کند.

نتیجه سخن

ویژگی‌های کلیدی که یک محیط کار معمولی را از یک فضای استثنایی متمایز می‌کند: اعتماد، احترام، پاسخگویی، سازگاری، کار تیمی، ارتباطات یکپارچه، فرصت‌های یادگیری و غیره است. این موارد در کنار هم، فرهنگ کار خوب، را معنا می‌کنند که در آن کارمندان به طور مداوم تشویق می‌شوند تا به صورت تیمی کار کرده و در هر پروژه، بهترین نتیجه را به دست آورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن