BPM Course
بهره‌وریفرهنگ سازمانی

ارزش‌های سازمانی چه تأثیری در موفقیت کسب و کار دارند؟

داشتن ارزش‌های سازمانی به شما کمک می‌کند اطمینان حاصل کنید که همه کارکنان در جهت اهداف یکسانی کار می‌کنند. ارزش‌های اصلی، از دیدگاه شرکت حمایت کرده و فرهنگ آن را شکل می‌دهند. به همین دلیل است که هر تصمیم مربوط بخ کسب و کار، باید با این ارزش‌ها هماهنگ باشد.

اگر ارزش‌های سازمان خود را تعریف نکرده و با کارمندان به اشتراک نگذاشته‌اید، چگونه می‌توانید تیم‌های عالی بسازید، خدمات عالی به مشتریان ارائه دهید و نوآوری را تقویت کنید؟

ارزش‌های اصلی شرکت، فرهنگ آن را شکل می‌دهند و بر استراتژی کسب و کار تأثیر می‌گذارند. آن‌ها به شما در ایجاد هدف، بهبود انسجام تیمی و ایجاد حس تعهد در محل کار کمک می‌کنند.

جای تعجب نیست که ارزش‌های سازمان نقش مهمی در جذب استعدادها نیز دارند: ۴۶ درصد از جویندگان کار، فرهنگ شرکت را در انتخاب آن بسیار مهم می‌دانند.

احتمالاً با مفهوم استخدام برای تناسب فرهنگی آشنا هستید. اما برای استخدام «استعداد مناسب»، باید ارزش‌های شرکتی را که به آن‌ها پایبند هستید تعریف کنید و مطمئن شوید که متقاضی مد نظرتان، ارزش‌های مشابهی دارد.

به عبارت دیگر، ساختن یک کسب و کار قوی با ایجاد فرهنگ شرکتی شروع می‌شود که ارزش‌های اصلی شما را منعکس می‌کند.

تعریف و اصول ارزش‌های سازمانی

در اصل، ارزش‌های سازمان باورها، فلسفه‌ها و اصولی هستند که کسب و کار را هدایت می‌کنند. آن‌ها بر تجربه کارمندی که ارائه می‌کنید و همچنین رابطه‌ای که با مشتریان، شرکا و ذینفعان دارید، تأثیر می‌گذارند.

ارزش‌های سازمان، DNA شرکت هستند و به شما کمک می‌کنند تا کسب و کار خود را از رقبا متمایز کنید. به همین دلیل است که نمی‌توانید هیچ تصمیم مهمی را بدون در نظر گرفتن آن‌ها اتخاذ کنید.

ارزش‌های سازمانی چگونه باعث موفقیت کسب و کار می‌شوند؟

همانطور که در بالا ذکر شد، ارزش‌های سازمان نقش اساسی در کسب و کار شما دارد.

بدون آن‌ها تقریباً غیرممکن است که کارمندان را با اهداف استراتژیک خود هماهنگ نمایید، همکاری تیمی را تقویت کنید یا کارمندان را توانمند سازید؛ زیرا:

۱- ارزش‌های سازمان به کارکنان کمک می‌کنند تا تصمیمات درستی بگیرند.

داشتن مجموعه‌ای واضح از ارزش‌ها به کارکنان کمک می‌کند تا بفهمند شما به چه چیزی پایبند هستید. ارزش‌های سازمان همچنین به آن‌ها راهنمایی برای کارشان و احساس امنیت می‌دهد.

در نتیجه، احتمال بیشتری وجود دارد که کارمندان تصمیمات درستی بگیرند؛ تصمیماتی که به آن‌ها کمک می‌کند تا به چشم‌انداز و اهداف شرکت دست یابند. این بدان دلیل است که آن‌ها بیانیه ماموریت شرکت را درک می‌کنند، ارزش‌هایی را که شما به آن‌ها پایبند هستید به اشتراک می‌گذارند و به برندتان اعتقاد دارند.

علاوه بر این، داشتن مجموعه‌ای از ارزش‌های سازمانی به خوبی تعریف‌شده، یک مسیر اخلاقی برای هدایت کارکنان در مواقع دشوار فراهم می‌کند. در یک محیط ناپایدار با تغییرات سریع تکنولوژیکی، محیطی و اجتماعی، این یک امر مورد نیاز است.

اما برای کمک به کارمندان در تصمیم‌گیری صحیح، باید ارزش‌های سازمانی درستی را تعیین کنید، ارزش‌هایی که منعکس‌کننده آن چیزی هستند که شما باور دارید. به همین دلیل است که سایمون سینِک در کتاب خود با عنوان “Start With Why” توضیح می‌دهد که باید به کارکنان بگویید که چرا شرکت شما وجود دارد، بیانیه ماموریت شما چیست و از چه باورهایی دفاع می‌کنید.

۲- به شما کمک می‌کنند تا ارتباطات کارکنان را بهبود بخشید.

ارتباطات کارکنان نقش بسیار مهمی در ایجاد فرهنگ بهتر، بهبود رضایت و افزایش مشارکت آن‌ها دارد.

مسئله این است که وقتی کارفرمایان ارزش‌های سازمانی مشخصی ندارند، ارتباطات آن‌ها با کارمندانشان معمولاً ناسازگار و نامشخص است. این اغلب منجر به سردرگمی در محل کار می‌شود.

با ارزش‌های شرکتی واضح، می‌توانید ارتباطات کارکنان را در محل کار به میزان قابل توجهی بهبود بخشید و به کارکنان کمک کنید تا با این ارزش‌ها زندگی کنند.

۳- تأثیر مستقیمی بر انگیزه و مشارکت کارکنان دارند.

هنگامی که ارتباطات کارکنان حول ارزش‌های اصلی شرکت ساخته می‌شود، به افزایش انگیزه و مشارکت کارکنان کمک می‌کند.

در واقع، اگر ارزش‌های اصلی خود و دلایلی که چرا از این ارزش‌های خاص دفاع می‌کنید را برای کارمندان توضیح دهید، درک بهتری از اهداف شرکت خواهند داشت و برای دستیابی به آن‌ها سخت‌تر تلاش خواهند کرد.

کارمندان متعهد کسانی هستند که برای دستیابی به اهداف شخصی خود و همچنین اهداف شرکت راهنمایی روشنی دارند. آن‌ها درک خوبی از آنچه از آن‌ها انتظار می‌رود و چگونگی دستیابی به اهداف کسب و کار دارند.

اما مهم‌تر از همه، کارمندان متعهد کسانی هستند که ارزش‌های سازمان شما را به اشتراک می‌گذارند و به شدت به آن‌ها اعتقاد دارند. اگر می‌خواهید کارکنان احساس مشارکت بیشتری کنند، باید ارزش‌های شرکت خود را تعریف کنید و به درستی با آنها به اشتراک بگذارید.

۴- به مشتریان کمک می‌کنند تا بفهمند شرکت شما به چه چیزهایی پایبند است.

علاوه بر کمک به کارکنان برای پیشروی بر اساس ارزش‌های سازمان، بسیار مهم است که مطمئن شوید مشتریان نیز ارزش‌های اصلی شما را درک می‌کنند.

در واقع، ارزش‌های شرکت به شما کمک می‌کنند تا هویت برند را روشن کنید و به مشتریان در مورد آنچه شرکت باور دارد، آموزش دهید.

داشتن مجموعه‌ای از ارزش‌های اصلی خاص و منحصر به فرد می‌تواند یک مزیت رقابتی باشد.

اگر موفق به ایجاد رابطه با مشتریان بر اساس ارزش‌های مشترک شوید، به احتمال زیاد این رابطه را تقویت خواهید کرد زیرا بر اساس باورها و اصول مشترک ساخته شده است.

جمع‌بندی

همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ به طور کامل عملکرد کسب و کارها را مختل کرده است. مغازه‌ها با سرعت زیادی بسته شدند، تیم‌ها در سراسر جهان پراکنده شدند، و تعدیل نیرو به شدت افزایش یافت؛ به ویژه در صنایع هواپیمایی، هتل‌ها و رستوران‌ها.

یک بحران جهانی مانند همه‌گیری ویروس کرونا، آزمونی واقعی است که نشان می‌دهد ارزش‌هایی که شرکت‌ها تعیین کرده‌اند واقعی یا فقط بخشی از یک برنامه ارتباطی هستند.

در واقع، مردم (از جمله کارمندان) تمایل دارند در مواقع عدم اطمینان و اضطراب مانند دوران همه‌گیری، اعتماد به شرکت‌ها را زیر سوال ببرند.

کسب و کارها برای ایجاد یا به دست آوردن مجدد اعتماد کارکنان و مشتریان، به طور فعال ارزش‌های اصلی خود را ارزیابی می‌کنند.

«آیا کارهای درستی انجام داده‌ایم؟»، «آیا تصمیم‌هایی که گرفته‌ایم با ارزش‌های شرکتمان همخوانی دارد؟»، «آیا تمام تلاش خود را برای توانمندسازی کارکنان در این دوران سخت انجام داده‌ایم؟»، «آیا بر ارزش‌هایی که تاکنون با کارمندان به اشتراک گذاشته‌ایم ارج می‌نهیم؟»

هنوز خیلی زود است که بگوییم کووید-۱۹ تا چه حد قرار است نحوه تعریف و انتقال ارزش‌های اصلی شرکت‌ها را تغییر دهد، اما آنچه قطعی‌ست این است که اقداماتی که شرکت‌ها اکنون برای تقویت ارزش‌های خود انجام می‌دهند، تأثیر مستقیمی بر توانایی آن‌ها خواهد داشت تا دوباره اعتماد مردم را جلب کرده و از بحران عبور کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن