مشاهیر مدیریت

اریک برن کیست و چه آثاری دارد؟

اریک برن در ۱۰ می ۱۹۱۰ در مونترال کبک کانادا، با نام لئونارد اریک برنشتاین، پسر دیوید هیلل برنشتاین (پزشک عمومی) و سارا گوردون برنشتاین (نویسنده و ویراستار حرفه‌ای) متولد شد. خواهر او گریس چندین سال بعد به دنیا آمد. والدین دیوید و سارا از لهستان و روسیه به کانادا مهاجرت کرده بودند. اریک به پدرش نزدیک بود و از همراهی پدرش در دوره‌های پزشکی با علاقه صحبت می کرد. دکتر برنشتاین در ۳۹ سالگی بر اثر بیماری سل درگذشت. خانم برنشتاین پس از آن به عنوان ویراستار و نویسنده، خود و دو فرزندش را تأمین می‌کرد. او اریک را تشویق کرد که راه پدرش را دنبال کند و پزشکی بخواند. برن در سال ۱۹۳۵ از دانشکده پزشکی دانشگاه مک گیل، مدرک M.D و C.M (کارشناس ارشد جراحی) را دریافت کرد.

سال‌های قبل از جنگ

برن در ایالات متحده در بیمارستان Englewood در نیوجرسی کارآموزی کرد. در سال ۱۹۳۶ او دوره دستیاری روانپزشکی خود را در کلینیک روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه ییل آغاز نمود و به مدت دو سال در آنجا کار کرد. در اوایل دهه ۱۹۴۰، برن شهروند آمریکایی شد و نام خود را به اریک برن کوتاه کرد. اولین انتصاب او به عنوان روانپزشک به عنوان دستیار بالینی در روانپزشکی در بیمارستان Mt. Zion، شهر نیویورک بود، که کار در این سمت را تا سال ۱۹۴۳ که به سپاه پزشکی ارتش رفت، ادامه داد. در سال ۱۹۴۰، برن یک مطب خصوصی را در نورواک، کانکتیکات تأسیس کرد. در آنجا با همسر اولش روت آشنا شد و با او دو فرزند به نام‌های الن و پیتر به دنیا آورد. از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۳ او از خانه خود در وست پورت رفت و آمد می‌کرد تا به طور همزمان در شهر نیویورک به کار بپردازد. در سال ۱۹۴۱، برن به عنوان روانکاو در مؤسسه روانکاوی نیویورک آموزش دید و تحلیلگر پل فدرن شد.

خدمات سپاه پزشکی ارتش

به دلیل تقاضا برای روانپزشکان ارتش در طول جنگ جهانی دوم، دکتر برن از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۶ در سپاه پزشکی AUS خدمت کرد و از ستوان اول به سرگرد ارتقا یافت. وظایف او شامل اسپوکن، واشنگتن، اورد، کالیفرنیا و بینگهام سیتی، یوتا بودند. در طی دو سال آخر، او در بخش روانپزشکی بیمارستان عمومی بوشنل به اجرای گروه درمانی پرداخت. برن که در سال ۱۹۴۶ (زمانی که از ارتش خارج شد) طلاق گرفته بود، تصمیم گرفت به کارمل، کالیفرنیا، منطقه‌ای که زمان استقرار در نزدیکی فورت اورد عاشقش شده بود، نقل مکان کند. قبل از اینکه سال تمام شود، نوشتن «ذهن در عمل» (The Mind in Action) را به پایان رساند و قراردادی را برای انتشار آن با سایمون و شوستر از نیویورک امضا کرد. در همان سال او آموزش روانکاوی را در موسسه روانکاوی سانفرانسیسکو از سر گرفت. در سال ۱۹۴۷ او تحلیلگر اریک اریکسون شد که به مدت دو سال با او کار کرد.

زندگی خانوادگی در کالیفرنیا

بلافاصله پس از شروع تجزیه و تحلیل با اریکسون، برن با یک جوان مطلقه به نام دوروتی د ماس وی آشنا شد که می‌خواست با او ازدواج کند. اریکسون گفت که برن تا زمانی که تجزیه و تحلیل آموزشی خود را به پایان نرساند نمی‌تواند ازدواج کند و بنابراین در سال ۱۹۴۹ اریک و دوروتی عهد و پیمان خود را رد و بدل کردند و خانه‌ای را در کارمل خریدند. دوروتی سه فرزند خود را به این ازدواج آورد و او و اریک در نهایت صاحب دو پسر به نام‌های ریکی و تری شدند. برن نقش پدر خانواده را دوست داشت، از گروه بزرگ فرزندان خود لذت می‌برد و تمایل داشت بیش از حد سهل گیر و پرورش‌دهنده باشد تا اقتدارگرا. با این حال، او همچنین می‌دانست که چگونه برای نوشتن وقت بگذارد. او یک اتاق کار مجزا در انتهای باغ بزرگش ساخته بود که دور از فرزندان جوان قرار داشت. در آن اتاق، بیشتر کتاب‌هایش را بین سال‌های ۱۹۴۹ و ۱۹۶۴ نوشت، زمانی که او و دوروتی از هم جدا شدند. در طول این سال‌های پرمخاطب در کارمل، برن به کار خود ادامه داد. او در سال ۱۹۵۰ به عنوان دستیار روانپزشک در بیمارستان Mt. Zion، سانفرانسیسکو شروع به کار نموده و همزمان به عنوان مشاور جراح عمومی ارتش ایالات متحده شروع به خدمت کرد. در سال ۱۹۵۱ او شغل کمکی و روانپزشک را در کلینیک بهداشت روانی و مدیریت کهنه‌سربازان در سانفرانسیسکو به عهده گرفت. این سه علاوه بر روانپزشکی خصوصی او در کارمل و سانفرانسیسکو بود.

گسست از روانکاوی و ایجاد تحلیل تراکنش

منشا تحلیل رفتار متقابل را می‌توان در پنج مقاله اول از شش مقاله برن در مورد شهود جستجو نمود که او در سال ۱۹۴۹ شروع به نوشتن آن‌ها کرد. در همان تاریخ اولیه و در حالی که هنوز برای روانکاو شدن تلاش می‌کرد، نوشته‌های او مفاهیم فرویدی ناخودآگاه را به چالش کشیدند. با این حال، هنگامی که در سال ۱۹۴۱ در مؤسسه روانکاوی نیویورک شروع به آموزش کرد، و بعداً هنگامی که آموزش خود را در مؤسسه روانکاوی سانفرانسیسکو از سر گرفت، به وضوح معتقد بود که روانکاو شدن مهم است. با این حال، در پایان از آن عنوان آرزو منصرف شد. درخواست عضویت او در سال ۱۹۵۶ با این حکم که او آماده نیست رد شد، اگرچه شاید پس از سه یا چهار سال دیگر تحلیل و آموزش شخصی ممکن بود دوباره درخواست دهد. از نظر برن، این طرد شدگی خیلی سخت بود، و او را برانگیخت تا جاه‌طلبی دیرینه خود را برای افزودن چیز جدیدی به روانکاوی تشدید کند. او دست به کار شد و مصمم بود که رویکرد جدیدی برای روان درمانی ایجاد نماید.

قبل از سال ۱۹۵۶، او دو مقاله مهم نوشته بود که هر دو در سال ۱۹۵۷ منتشر شدند. در مقاله اول، “غریزه در مقابل تصویر نفس” (Intuition V: The Ego Image)، برن به پی. فدرن، ای. کان و اچ. سیلبرر اشاره کرد و نشان داد که چگونه به مفهوم حالت نفسانی (از جمله ایده او مبنی بر جداسازی “بزرگسال” از “کودک”) رسیده است. مقاله دوم، “حالت نفسانی در روان درمانی” (Ego States in Psychotherapy) بر اساس مطالب ارائه شده در اوایل همان سال در کلینیک روانپزشکی، بیمارستان Mt. Zion، سانفرانسیسکو، و در کلینیک عصبی روانپزشکی Langley Porter، دانشکده پزشکی UC بود.

در مقاله دوم، او طرح سه‌جانبه‌ای را که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد (والد، بزرگسال و کودک) توسعه داد، روش سه دایره‌ای برای ترسیم نمودار آن را معرفی کرد، نحوه ترسیم آلودگی‌ها را نشان داد، این نظریه را “تحلیل ساختاری” نامگذاری کرد و آن را “رویکرد روان درمانی جدید” نامید. چند ماه بعد، او مقاله سومی را با عنوان «تحلیل رفتار متقابل: روشی جدید و مؤثر در گروه درمانی» (Transactional Analysis: A New and Effective Method of Group Therapy) نوشت که با دعوت در نشست منطقه‌ای غرب انجمن روان درمانی گروهی آمریکا در لس آنجلس در سال ۱۹۵۷ ارائه شد. با انتشار این مقاله در شماره ۱۹۵۸ مجله آمریکایی روان درمانی، روش جدید تشخیص و درمان برن، تجزیه و تحلیل تراکنش، بخشی دائمی از ادبیات روان درمانی شد. مقاله ۱۹۵۸ علاوه بر بیان مجدد مفاهیم خود از حالت نفسانی و تحلیل ساختاری، ویژگی‌های جدید مهم تحلیل تراکنش‌ها (یعنی تجزیه و تحلیل تراکنش‌ها)، بازی‌ها و اسکریپت‌ها را اضافه کرد.

سمینارهای روانپزشکی اجتماعی برن

از ابتدا، برن از سمینارهای بالینی منظم عصر پنجشنبه خود در مونتری به عنوان محل آزمایش نظریه و روش‌های جدید خود استفاده کرد. در ۱۹۵۰-۱۹۵۱، او سمینار عصر سه شنبه را در سانفرانسیسکو آغاز کرد. این در فوریه ۱۹۵۸ به عنوان سمینارهای روانپزشکی اجتماعی سانفرانسیسکو به منظور رسیدگی به بودجه مورد نیاز برای انتشار بولتن تجزیه و تحلیل تراکنش، که برای اولین بار در ژانویه ۱۹۶۲ با سردبیر برن ظاهر گردید، گنجانده شد. در سال ۱۹۶۴، برن و همکاران سمینارش در سانفرانسیسکو و مونتری برای به رسمیت شناختن تعداد فزاینده متخصصان تحلیل تراکنش در خارج از ایالات متحده آمریکا، تصمیم گرفتند تا انجمنی را ایجاد کنند و نام آن را انجمن بین‌المللی تجزیه و تحلیل تراکنش‌ها بگذارند. سازمان جدید جانشین سمینارهای روانپزشکی اجتماعی سانفرانسیسکو شد و سمینار سانفرانسیسکو با توجه به این واقعیت که تنها یکی از شاخه‌های متعدد ITAA بود، نام خود را به سمینار تحلیل تراکنش سانفرانسیسکو تغییر داد.

سال‌های آخر

سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۰ برای برن سال‌های بی‌قراری بود. پس از طلاق دوم زندگی شخصی او آشفته شد و او در آرزوی یافتن همسر دیگری بود. ناامیدی او در این زمینه باعث شد ساعت‌های طولانی‌تری روی نویسندگی کار کند، اما زمانی که در سال ۱۹۶۷ با توره پترسون روزنکرانتز ازدواج کرد، از هیچ یک از تعهدات نویسندگی پیچیده‌تر خود دست برنداشت. بنابراین در اوایل سال ۱۹۷۰، او یک بار دیگر طلاق گرفت. در ۱۰ مه همان سال، شصتمین سالگرد تولدش، برن به تازگی دست‌نوشته‌اش (What Do You Say After You Say Hello) را برای گرو پرس فرستاده بود و به دوستانش گفته بود که از این کار راضی است. او در واقع به خود اجازه چند آخر هفته بازی خالص، بدون نوشتن را داد. با این حال، در ۲۶ ژوئن، او دچار دردهای شدیدی شد که از سینه و پشتش برمی‌آمد، که معلوم شد یک حمله قلبی بوده است. او در بیمارستان بستری و به آرامی در حال گذراندن دوره نقاهت بود که سه هفته بعد در ساعت ۴ صبح دوباره دچار حمله قلبی شد، این بار یک حمله بزرگ که منجر به مرگ او گردید. برن در ۱۵ ژوئیه ۱۹۷۰ درگذشت.

اریک برن در قبرستان ال کارملو در پاسیفیک گرو، کالیفرنیا به خاک سپرده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن