مشاهیر مدیریت

درس‌هایی از سبک رهبری تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل

هنگامی که تیم کوک پس از مرگ استیو جابز، مدیرعامل نابغه و توانای شرکت اپل، نقش او را به عهده گرفت همه نگاه‌ها به او دوخته شده بود. مردم اعتقاد نداشتند که او دارای ویژگی‌های رهبری لازم برای کمک به اپل به عنوان یک غول فناوری است. اما آن‌ها به سرعت متوجه شدند که اینطور نیست و تیم کوک بیش از اندازه توانایی رساندن اپل به سطح بعدی را دارد.

رهبری به مهارت‌هایی نیاز دارد که شما باید با پیشرفت در حرفه خود به بهبود آن‌ها ادامه دهید. برای کمک به شما در انجام این کار، در این مقاله ۱۰ درس رهبری که می‌توانیم از تیم کوک یاد بگیریم را آورده‌ایم. اما پیش از آن، بیایید بررسی کنیم تیم کوک کیست و چگونه به موقعیت کنونی خود دست یافته است.

سبک رهبری تیم کوک

در آگوست ۲۰۲۰، سرمایه بازار اپل به ۹۵/۱ تریلیون دلار رسید. این شرکت به انتشار محصولات مورد انتظار خود ادامه می‌دهد و محصولات آن همچنان یکی از ارزشمندترین محصولات در بازار بین‌المللی هستند.

همه این‌ها به وسیله ترکیبی از ریسک‌پذیری، تمرکز شدید و مهارت‌های شنیداری فوق‌العاده کوک امکان‌پذیر شده و نشان می‌دهد که او مدیرعاملی زیرک، مطمئن و دارای ذهنیت تجاری است. اما شیوه مدیریت او همانطور که در زیر بررسی خواهیم کرد، بسیار بیشتر از دستیابی به سود مالی قابل توجه است.

رزومه

سن: ۵۰

متولد: موبیل، آلاباما، ایالات متحده

تحصیلات 

-دانشگاه اوبرن، کارشناسی مهندسی صنایع (۱۹۸۲)

-دانشگاه دوک، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (۱۹۸۸)

موقعیت‌های شغلی

-IBM: نقش‌های مختلف

-Intelligent Electronics: مدیر ارشد اجرایی (۱۹۹۴-۱۹۹۷)

-Compaq: معاون رئیس مواد شرکت (۱۹۹۷-۹۸)

-اپل: نایب رئیس ارشد عملیات در سراسر جهان (۱۹۹۸-۲۰۰۲) – معاون اجرایی عملیات در سراسر جهان (۲۰۰۲-۲۰۰۵) – مدیر ارشد اجرایی (۲۰۰۵-۲۰۱۱) | مدیرعامل (۲۰۱۱ تاکنون)

سبک رهبری و مدیریت

در ظاهر و با توجه به اظهارات عمومی او شما باور نخواهید کرد که خود کوک ریسک‌پذیر است، اما او درک می‌کند که اپل برای دستیابی به موفقیت باید ریسک کند. وی در مصاحبه اخیر خود گفت: “ما با علم به اینکه ریسک‌ها گاهی منجر به شکست می‌شوند، ریسک می‌کنیم اما بدون احتمال شکست امکان موفقیت وجود ندارد”. iWatch نمونه کاملی از تلاش پرمخاطره اما ارزشمند اپل است.

بسیاری از گزارش‌ها همچنین رفتار آرام کوک را نشان می‌دهند، چه در هنگام ملاقات با کارکنان و چه هنگام تحقیق در مورد آخرین فناوری‌ها. مقالات کوک را به عنوان فردی معرفی می‌کنند که به هر کسی که در حال مکالمه با اوست توجه کرده و به او گوش می‌دهد، این ویژگی به دوران کالج او در دانشگاه اوبرن برمی‌گردد.

در همین حال، مقایسه مستقیم با مدیرعامل پیشین اپل اجتناب‌ناپذیر است. به طور کلی تصور می‌شود که استیو جابز یک رهبر اقتدارگرا بوده و مدام استانداردها را رعایت می‌کرد و از کارکنان می‌خواست بیشتر تلاش کنند. کوک از همه نظر برعکس است، ترجیح می‌دهد یک روش دموکراتیک‌تر را در پیش گیرد و به دنبال استفاده از دانش و تجربه اطرافیان خود می‌باشد.

شاید بزرگ‌ترین نقطه قوت او در این زمینه تصمیمش در پایبندی به اصول و شیوه خود، به جای تلاش برای الگوبرداری از آنچه قبلاً اتفاق افتاده است، باشد. او متواضع تلقی می‌شود، اشتباهات خود را می‌پذیرد، شفاف باقی می‌ماند و از فکر کردن بیش از حد خودداری می‌کند. فلسفه کوک این است که اگر کاری به خوبی انجام شده، باید انجام آن را ادامه دهید و اگر چنین نشده باید مالکیت شکست را به عهده بگیرید. پروژه Apple Maps در عمل نمونه خوبی از این فلسفه است، زیرا کوک از کمبودهای آن عذرخواهی کرده و در نامه‌ای آنلاین به مشتریان اپل گفته است که این سرویس در برآورده کردن تعهد خود “کوتاهی” کرده است.

کوک به عنوان یک غول پیشرو در فناوری بر لزوم تنوع “اندیشه” و “سبک” تأکید می‌کند. این رویکرد مدیریتی با ارزش‌های بنیادی اپل هم‌سو است و کاملاً نشان می‌دهد که چگونه کوک قوام رهبری اپل را در حالی که هنوز به ارزش‌های خود پایبند می‌باشد، ادامه داده است.

دستاوردها

بودن در رأس اولین شرکت آمریکایی که به ارزش یک تریلیون دلار دست یافت، به خودی خود یک شاهکار قابل توجه است اما کوک فقط در بازار سهام توانمندی خود را ثابت نکرده است.

وی بر ساختار مجدد بخش خدمات اپل نظارت کرده که شامل Apple Care ، Apple Pay ، App Store ، iCloud و Apple Music می‌شود. این حوزه کسب و کار در چند سال گذشته رشد دو رقمی داشته و بسیاری آن را بزرگ‌ترین دستاورد دوران تصدی کوک می‌دانند.

او همچنین ثروت حاصل از iWatch را پس از استقبال نه چندان گرم مردم در سال انتشار آن یعنی ۲۰۱۴، از این رو به آن رو کرده است. در واقع با وجود برخی وقفه‌های اولیه، اپل در حال حاضر بزرگ‌ترین ساعت ساز جهان می‌باشد.

مسلماً بزرگ‌ترین دستاورد او، رابطه‌اش با کارکنان است. صرف نظر از اینکه آن‌ها چه کسی هستند، کوک سیاست درهای باز را حفظ کرده و مشتاقانه محیط همکاری را در کوپرتینو تشویق می‌کند. احترام فوق‌العاده‌ای که کارکنان اپل برای کوک قائل هستند نشان می‌دهد که سیاست او کار می‌کند.

۱۰ درس از سبک رهبری تیم کوک

۱- ریسک کنید.

زندگی یک رهبر، زندگی ساده‌ای نیست. گاهی رهبران باید تصمیمات بسیار سختی بگیرند که می‌تواند زندگی اطرافیان آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه دشوار است، اما باید بتوانید به توانایی خود در ریسک‌پذیری اعتماد کنید.

بدون داشتن اعتماد به نفس برای پذیرفتن ریسک‌های محاسبه شده، دریافت پشتیبانی کامل اطرافیان تقریباً غیرممکن است.

۲- تمرکز کنید و با دقت به کسانی که با آن‌ها صحبت می‌کنید گوش دهید.

استیو جابز همیشه فردی پرهیاهو و منحصر به فرد بود، در حالی که تیم کوک بسیار ساکت و محفوظ به حیا است. این ممکن است به این دلیل باشد که او تمرکز کرده و با دقت به آنچه اطرافیانش می‌گویند فعالانه گوش می‌دهد. سعید مگاه‌سلو، استاد دانشگاه اوبرن گفت: “من به ندرت دیدم که او سوال کند. او آرام می‌نشست و درس می‌خواند.” لحظه ای که متوجه شدید ذهن شما شروع به دور شدن از مکالمه می‌کند، باید تمرکز کنید و نکات کلیدی را به خاطر بسپارید.

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید شما دو گوش و یک دهان دارید، از آن‌ها به همین نسبت استفاده کنید. این درسی از تیم کوک است که باید توسط هرکسی با هدف تبدیل شدن به یک رهبر بزرگ اجرا شود.

۳- به اطرافیان خود اعتماد کنید.

تیم کوک به عنوان رهبری شناخته می‌شود که به نظرات و صداهای تیمی که در اطرافش است اعتماد می‌کند.

او خوش شانس است زیرا تیمی از مدیران ارشد دارد که می‌توانند در حجم کاری بالای این کسب و کار سهیم شوند و به او کمک کنند. او می‌داند که آن‌ها افراد موفقی با ایده‌های بدیع و درخشان هستند و اغلب به این مدیران اجازه می‌دهد تا پیشگام شوند. فیلیپ دبلیو شیلر، معاون ارشد بازاریابی در اپل، در ۱۴ سال تصدی خود در اپل، تصویر برند و فروش را تغییر داده است. شیلر بر شرکت تأثیر گذاشت زیرا کوک به او اجازه داد.

بخشی از رهبر بودن این است که بدانید همه چیز را نمی‌دانید و بخشی از حجم کار را به دیگران در تیم خود واگذار کنید تا به شما در تبدیل شدن به یک رهبر موفق کمک کنند.

۴- تنوع مهم است.

اپل شرکتی است که در نوآوری پیشتاز بوده و برای ساختن آینده به افراد متفاوت و منحصر به فرد نیاز دارد.

تیم کوک به عنوان رهبر شرکتی که مبتنی بر نوآوری است، می‌داند که به متفکرانی نیاز دارد که بتوانند بینش متفاوتی ارائه دهند. وی در مصاحبه اخیر خود با Businessweek گفت: “ما تنوع فکری می‌خواهیم. ما تنوع سبک می‌خواهیم. ما می‌خواهیم مردم خودشان باشند.”

جذب بهترین‌ها از ویژگی‌های بسیاری از رهبران نیست و کار بر روی بهبود این مهارت به افراد اطمینان می‌دهد که از شما پیروی کنند.

۵- متواضع باشید.

هرگز فراموش نکنید که از کجا آمده‌اید. تیم کوک موفق می‌شود زمانی را برای بازدید از فروشگاه‌های اپل پیدا کرده و با مشتریان به صورت حضوری یا با خواندن ایمیل‌های آن‌ها ارتباط برقرار کند.

هنگامی که مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت جهان هستید، راحت درگیر مشغله می‌شوید و مهم است که روتین خود را نگه دارید. تیم کوک در طی مصاحبه‌ای که با Businessweek انجام داد گفت: “منزوی نشدن بسیار مهم است؛ به نظر من به عنوان مدیرعامل این حتی مهم‌ترین چیز است”. فرد متواضع به کارکنان احترام می‌گذارد و تواضع برای تبدیل شدن به یک رهبر بزرگ ضروری است.

۶- به اشتباهات خود اعتراف کنید.

رهبران قوی باید اشتباهات خود را درک کرده و آن‌ها را بپذیرند تا بتوانند به جلو حرکت کنند.

تیم کوک شدیدا معتقد است باید به اشتباهات خود اعتراف کنید. کوک در مورد استیو جابز و توانایی او در اعتراف به اشتباهات در Businessweek صحبت کرد. او گفت: “شاید چیزی که در مورد استیو کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت این بود که شجاعت این را داشت که نظر خود را تغییر دهد. این یک استعداد است.”

این یک درس قوی در رهبری است: شجاعت این را داشته باشید که به اشتباه خود اقرار و از اشتباهات گذشته اجتناب کنید.

۷- به کاری که انجام می‌دهید ادامه داده و آن را به خوبی انجام دهید.

اپل بر اساس کارهایی که به خوبی انجام می‌دهد، بنا شده است. شاید باورش شوکه‌کننده باشد، اما اپل واقعاً تنها چند محصول تولید می‌کند.

تیم کوک تأکید دارد که این تمرکز کلید موفقیت مستمر اپل است. “منظورم این است که اگر واقعاً به آن نگاه کنید، ما چهار آیپاد داریم. دو آیفون اصلی داریم. دو آیپد و چند مک داریم. همین.” کوک صبور است و می‌فهمد که ایده‌های جدید و منحصر به فرد به وجود خواهند آمد. در همین حال، اپل بر بهبود بنیان خود و محصولاتی که مردم دوست دارند تمرکز می‌کند.

۸- خودتان باشید و تظاهر نکنید که شخص دیگری هستید.

موفق شدن به عنوان یک رهبر به این معنا نیست که شما باید از وفاداری به خودتان در این روند دست بکشید. وفادار ماندن به خودتان به شما کمک می‌کند تا یک رهبر قوی شوید. از این گذشته، این همان چیزی است که شما را به آنجا رسانده است.

بسیاری معتقد بودند تیم کوک به دلیل رفتار آرام و منفعلانه‌اش شخصیت مناسبی برای به عهده گرفتن نقش مدیرعامل اپل نداشت. اما او بیش از یک بار ثابت کرده که فرد مناسب برای این شغل است. در حالی که استیو جابز فردی بسیار پرخاشگر بود، تیم کوک برای گرفتن جای او تغییری در خود ایجاد نکرد. او به خودش وفادار ماند و کار را با نقاط قوت خودش تکمیل کرد.

۹- خودتان قوانین را بنویسید.

اگر واقعاً می‌خواهید به عنوان یک رهبر برجسته شوید باید خودتان قوانین را بنویسید. اگر بر اساس آموخته‌های سنتی پیش بروید، برای دستیابی به موفقیت مداوم تلاش خواهید کرد. شما به ندرت سناریوها و مشکلات واقعی را در کتاب‌های درسی و آموخته‌های سنتی پیدا خواهید کرد.

در طی پرسش و پاسخ در دانشگاه دوک، تیم کوک به شما اشاره کرد که “شما باید قوانین خود را بنویسید”. اگر همه کارها را به صورت فرمول بندی شده انجام دهید، بهترین دستاوردتان این خواهد بود که به همان موقعیتی برسید که دیگران در دست دارند. این یک درس قوی در رهبری است، دانستن اینکه چه موقع قوانین را رعایت کنید و چه زمانی آن‌ها را دور بریزید.

۱۰- شفاف باشید.

تیم کوک می‌داند که شفافیت برای موفقیت پایدار بسیار مهم است. وی با انتقاد شدید از استانداردهای کارکنان جهانی اپل، تصمیم گرفت درها را به روی مردم باز کند و به آن‌ها اجازه دهد ببینند اپل واقعاً چگونه کار می‌کند. با این کار او به کارکنان شرکت اعتماد به نفس بخشید و استانداردهای جدید صنعت را برای تولیدکنندگان در همه جا تعیین کرد.

جمع‌بندی

تیم کوک از زمان ایفای نقش مدیرعامل اپل الهام‌بخش بسیاری از مردم بوده است. رویکرد او در رهبری تحسین‌برانگیز است و درس‌های او می‌تواند به همه ما بیاموزد که چگونه یک پایه و اساس محکم به عنوان رهبر ایجاد کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن