BPM Course
بازاریابیمدیریت پروژه

راهکارهایی برای مدیریت پروژه بازاریابی اثربخش

بسیاری از افراد مدیریت پروژه بازاریابی را با مدیریت پروژه عادی اشتباه می‌گیرند، اما این درست نیست. بین این دو رشته تفاوت‌هایی وجود دارد.

به طور کلی، مدیریت پروژه شامل برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، همکاری، پیاده‌سازی و اتمام به موقع برخی از وظایف و اهداف برای یک کمپین با حداقل خطاهای ممکن است. از طرف دیگر، مدیریت پروژه بازاریابی یک مدیریت جامع و توسعه یک کمپین بازاریابی می‌باشد. مدیریت پروژه بازاریابی شامل ارائه رهنمودهایی به اعضای تیم است که به آن‌ها کمک می‌کند درک روشنی از نحوه انجام صحیح و کارآمد کار تعیین شده پیدا کنند.

مدیریت پروژه بازاریابی چیست؟

مدیریت پروژه بازاریابی در مقایسه با مدیریت پروژه سنتی فرایند گسترده‌تری است. مدیریت پروژه بازاریابی به معنی مدیریت و توسعه جامع یک کمپین بازاریابی است که در آن دستورالعمل‌هایی به اعضای تیم ارائه می‌شود تا آن‌ها بتوانند وظایف کمپین را با حداقل خطا و حداکثر کارایی انجام دهند. با این حال، معیارها، استراتژی‌های برنامه‌ریزی و سرعت لازم برای پیاده‌سازی همه چیز تغییر می‌کند، که مدیریت پروژه بازاریابی را بیشتر به چالش می‌کشد.

تفاوت‌های مدیریت پروژه بازاریابی و مدیریت پروژه

تیم‌ها برای مدیریت موفق پروژه بازاریابی، باید بخش‌ها و فرایندهای مختلف را گرد هم آورند. حتی اگر ماهیت مدیریت پروژه و مدیریت پروژه بازاریابی کاملاً مشابه باشد، دو عنصر این دو را از هم جدا می‌کند.

این عناصر عبارتند از: تحقیقات و داده‌ها.

 • تحقیق: وظایف مدیریت پروژه بازاریابی بخش تحقیق را در بر می‌گیرد. این تحقیق می‌تواند قبل از شروع پروژه انجام شود، یا بخشی از برنامه مدیریت پروژه باشد.
 • داده‌ها: داده‌ها یک مولفه مهم در هر پروژه بازاریابی هستند. داده‌ها برای تأیید دستیابی پروژه به اهداف خود و تأیید ROI (نرخ بازگشت سرمایه) برنامه‌های بازاریابی جمع‌آوری می‌شوند.

اگر مدیریت پروژه بازاریابی شما یکی از این دو عنصر را نداشته باشد، به احتمال زیاد این یک پروژه بازاریابی نیست.

مزایای مدیریت پروژه بازاریابی

۱- بررسی اجمالی پروژه

کمپین‌های بازاریابی موفق به مراحل مختلف زیر پایبند هستند:

 • شروع: شروع پروژه اولین مرحله در چرخه عمر پروژه است. این مرحله شامل تمام مراحل ضروری برای به تایید رساندن پروژه می‌باشد. در طول این مرحله، شرکت‌ها می‌فهمند که چرا این پروژه را انجام می‌دهند و انجام آن چگونه به نفع آن‌ها خواهد بود.
 • برنامه‌ریزی: مرحله برنامه‌ریزی نقشه راهی را برای تیم شما تعیین می‌کند که برای تحقق نتیجه پروژه در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید برای کمک به برنامه‌ریزی کارآمد پروژه‌های خود از ابزارهای مختلف استفاده کنید.
 • پیاده‌سازی: در این مرحله، پروژه توسعه یافته و تکمیل شده است. اینجاست که تمام نقشه‌ها اجرا می‌شود. برای عملکرد صحیح حفظ ارتباط باز در این مرحله مهم است. بسته به پروژه شما، برنامه‌ریزی منظم انواع مختلف جلسات می‌تواند در طول پروژه مفید باشد.
 • نظارت و کنترل عملکرد: مدیر پروژه باید به طور منظم بر اجرای پروژه نظارت کند. باز هم، فناوری می‌تواند در اینجا کمک بزرگی بکند. با استفاده از ردیابی زمان در نرم‌افزارهای کمکی، می‌توانید پیگیری دقیقی از میزان زمان صرف شده برای کارهای محوله داشته باشید. تابلوهای کانبان به شما کمک می‌کنند کار را طی چندین مرحله تجسم کنید. علاوه بر ردیابی زمان و پیشرفت کار، نظارت و کنترل پروژه همچنین شامل موارد زیر است:
 • شناسایی و کاهش به موقع ریسک‌ها
 • ردیابی شاخص‌های کلیدی عملکرد
 • مدیریت اسناد
 • آگاهی از وضعیت
 • کنترل دامنه پروژه
 • اختتامیه پروژه: مرحله بسته شدن پروژه نشان‌دهنده پروژه انجام شده است. مدیران پروژه برای ارزیابی دستاوردها و شناسایی اشتباهات، جلسه “بازنگری پروژه” را برگزار می‌کنند. آن‌ها باید بودجه نهایی و گزارش پروژه را تکمیل و کلیه اسناد پروژه را برای مراجعه در آینده در یک مکان متمرکز ذخیره کنند.

با اجرای شیوه‌های پیشرفته مدیریت پروژه بازاریابی، مدیران بازاریابی می‌توانند تمام جنبه‌های یک پروژه و تیم را تحت نظر داشته باشند. آن‌ها می‌توانند همه اعضای تیم را به توافق برسانند تا برای رسیدن به یک هدف مشترک پروژه به طور موثر هماهنگ شوند. بهترین قسمت این است که آن‌ها می‌توانند برای انجام همه این کارها از فناوری کمک بگیرند.

۲- ارتباطات تیمی بهبود یافته

ارتباطات جنبه غیر قابل تعویض مدیریت پروژه بازاریابی است. ارتباط آزادانه بین همه طرف‌های درگیر در یک پروژه رمز موفقیت و شفافیت است. به لطف فناوری پیشرفته، اکنون همه حالت‌های ارتباط (صوتی، کنفرانس ویدیویی، پیام کوتاه، ایمیل، تماس تلفنی، چت) برای برقراری ارتباط با سایر اعضای تیم را داریم. هنگامی که شما مدیریت پروژه بازاریابی را تمرین می‌کنید، ارتباطات درون تیمی برای مراجع بعدی به راحتی برای همه قابل دسترسی و بررسی است.

نحوه کار ابزار ارتباط داخلی برای ساده‌سازی ارتباطات به شرح زیر است:

 • از چت برای ارسال پیام مستقیم و دریافت پاسخ سریع، پرسیدن سوال و دریافت پاسخ فوری هنگام کار استفاده کنید.
 • برای استفاده کمتر از کلمات و بیان بیشتر از ایموجی یا شکلک استفاده کنید.
 • اعلان‌های چت را برای پیام‌های جدید در دسکتاپ یا تلفن همراه دریافت کنید و در حین حرکت به آن‌ها پاسخ دهید.
 • بدانید چه کسی پیام‌های شما را دیده و آخرین باری که در چت فعال بوده‌اند چه زمانی بوده است.
 • به تاریخچه چت دسترسی پیدا کرده و اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در گذشته را به راحتی پیدا کنید.

۳- افزایش بهره‌وری و نتایج بهتر

از همه مهم‌تر، با مدیریت پروژه بازاریابی، کسب و کارها می‌توانند سرانجام فرآیندهای خود را آسان کرده و نحوه عملکرد تیم‌های خود را ساده‌سازی کنند. به عنوان یک نتیجه ترکیبی، آن‌ها در نهایت می‌توانند تیم‌های سازنده‌تر و نتایج بهتری کسب کنند.

۸ نکته برای مدیریت آسان‌تر و موثر بازاریابی پروژه

اگرچه بدون شک مدیریت پروژه بازاریابی برای کسب و کار سودمند است، اما بیشتر مدیران بازاریابی ترجیح می‌دهند وقت خود را به بازاریابی اختصاص دهند تا کنترل جنبه‌های مدیریت روزمره.

با این حال، همه چیز در دنیای واقعی کاملاً متفاوت است. پروژه‌های بازاریابی را می‌توان از طریق اشکال مختلف مانند انتشار پست‌های وبلاگ تا محصولات جهانی و تولید متوازی انجام داد. مدیران پروژه‌های بازاریابی باید همه آن‌ها را به طور موثر اداره کنند تا نتایج مطلوبی را بدست آورند. آن‌ها حتی برای سازمان‌دهی و ساده‌سازی کارها باید از آخرین ابزارهای همکاری تیمی و مدیریت پروژه بازاریابی استفاده کنند.

در این مقاله برخی از نکات اثبات شده آورده شده است که می‌تواند به شما کمک کند بدون اینکه تحت تأثیر فعالیت‌های اصلی مدیریت قرار بگیرید، کار را انجام دهید.

۱- نظارت بر کار و عملکرد

این روزها بازاریابی به یک بازی اعداد تبدیل شده است. تلاش‌های بازاریابی هر سازمانی با اعداد اندازه‌گیری می‌شود. بنابراین، مرتبط کردن کار بازاریابی با نظارت بر عملکرد، امری حیاتی است. درآمد و آگاهی از برند نتایج مستقیم تعاملات مختلف برند است.

نتایج کمپین‌های بازاریابی گاهی قابل مشاهده هستند در حالی که در زمان‌های دیگر اینگونه نیست. باید کمپین‌های بازاریابی خود را بهبود ببخشید تا بتوانید بازدهی و درآمد حاصل از استراتژی خود را ارزیابی کنید. از این رو بر ارزیابی تلاش‌های بازاریابی خود تمرکز کنید. تعدادی ابزار وجود دارد که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

۲- داده‌های بازاریابی خود را متمرکز و ایمن نگه دارید.

اکثر تیم‌های بازاریابی روی چندین درایو مشترک، Dropbox و حساب‌های Google Drive کار می‌کنند. آن‌ها باید تمام دارایی‌های بازاریابی را در یک مکان متمرکز ذخیره کنند و برای این منظور از سیستم مدیریت دارایی دیجیتال استفاده کنند. این سیستم‌های ذخیره‌سازی که با نام نرم‌افزار DAM نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند با یافتن سریع پرونده‌های مورد نیاز، به کار تیم‌ها سرعت بخشند. سیستم‌های بهبود یافته و کارآمد حتی می‌توانند:

 • تصاویر را به صورت خودکار برچسب‌گذاری کنند.
 • فایل‌های تصاویر و فیلم‌ها را به قالب‌های مختلف تبدیل کنند.
 • نسخه‌های مختلف را مدیریت کنند.

متخصصان بازاریابی در برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان مشتاقانه منتظر ذخیره و سازمان‌دهی کلیه دارایی‌های دیجیتال در یک پلت فرم واحد هستند تا از تکرار محتوا جلوگیری کنند. نرم‌افزار یکپارچه عملیات بازاریابی می‌تواند ویژگی‌های مفیدی مانند برند و مدیریت خلاقانه پروژه را ارائه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن