مدیریت پروژه

بیانیه کار (SOW) چیست و چه عناصری را در بر می‌گیرد؟

اگر در زمینه مدیریت پروژه کار می‌کنید، احتمالاً نام بیانیه کار (Statement of Work یا SOW) به گوشتان خورده است.

اگر با این نام آشنایی دارید، احتمالاً می‌دانید که هنگام نوشتن بیانیه کار، به ندرت جایی برای خطا وجود دارد. از آنجا که بیانیه کار زمینه را برای همکاری‌های آینده فراهم می‌کند و بخشی از یک توافق‌نامه قانونی است، حتی یک اشتباه کوچک یا سوء‌تفاهم می‌تواند فاجعه به دنبال داشته باشد.

اما از طرف دیگر، ثبت تمام نکات مهم پروژه از قبل، می‌تواند در نهایت شما را از دردسر نجات دهد. به همین دلیل است که باید قبل از اینکه کسی بیانیه را امضا کند، از نوشتن صحیح و اصولی آن اطمینان حاصل کنید. ما این راهنما را برای کمک به شما در نوشتن یک بیانیه کار کامل و جامع، گردآوری کرده‌ایم.

بیانیه کار چیست؟

بیانیه کار، که به عنوان “محدوده کار” نیز شناخته می شود، یک سند قراردادی است که آنچه را که در پروژه انجام می‌شود تا حد امکان با جزئیات مشخص می‌کند.

راهنمای گستره دانش مدیریت پروژه (PMBOK) بیانیه کار را به عنوان “توضیح روایی محصولات یا خدماتی که تحت قرارداد عرضه می‌شود” تعریف می‌کند.

The Digital Project Manager از آن به عنوان “توافق‌نامه بین مشتری و آژانس، پیمانکار یا ارائه‌دهنده خدمات که مشخص می‌کند چه چیزی در یک پروژه گنجانده می‌شود و نمی‌شود” یاد می‌کند.

در مدیریت پروژه، بیانیه کار همیشه معامله بین دو طرف (شرکت پروژه‌محور و مشتری) را پوشش می‌دهد. توجه به این نکته مهم است که بیانیه کار معمولاً ضمیمه به شرایط و ضوابط قرارداد است و باید جدی گرفته شود.

بیانیه کار شامل چه چیزهایی نمی‌شود؟

اصطلاح “بیانیه کار” گاهی اوقات بد تفسیر می‌شود، عمدتاً به دلیل تعداد بی‌شماری از اسناد مرتبط با پروژه که در فضای توسعه کسب و کار وجود دارد. در اینجا چند مورد را آورده‌ایم که خوب است به خاطر بسپارید و بین آن‌ها و سایر موارد تمایز قائل شوید.

بیانیه کار در مقابل منشور پروژه

این دو سند اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند زیرا هر دو باید در مرحله آغازین پروژه امضا شوند. با این حال، بیانیه کار تنها بخشی از فرآیند توسعه منشور پروژه است. علاوه بر این، بیانیه کار به مدیر پروژه اجازه نمی‌دهد بودجه و منابع پروژه را خرج کند، در حالی که منشور پروژه این کار را می‌کند. برخلاف منشور پروژه، بیانیه کار پروژه را آغاز نمی‌کند.

بیانیه کار در مقابل قرارداد

بیانیه کار به خودی خود یک قرارداد نیست، بلکه بخشی جدایی‌ناپذیر از قرارداد است که به نوبه خود، تمام جزئیات دقیق همکاری و پروژه را پوشش می‌دهد. در حالی که بیانیه کار می‌تواند برای تایید به مشتری ارسال شود و در برابر تغییر و مذاکره انعطاف‌پذیر می‌باشد، قرارداد مرحله نهایی در فرآیند مذاکره است که هر دو طرف را به هم پیوند می‌دهد.

بیانیه کار در مقابل محدوده کار

هر دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما بسته به زمینه، تفاوت جزئی بین این دو وجود دارد. بیانیه کار یک سند سطح بالا است که پروژه را با ارائه ماموریت، موارد قابل تحویل و معیارهای موفقیت تعریف می‌کند. محدوده کار (محدوده پروژه) تنها عنصری است که در بیانیه کار مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقاط عطف و وظایف تیم پروژه را برای انجام و رسیدن به اهداف پروژه نشان می‌دهد.

جمع‌بندی

داشتن یک بیانیه کار که به خوبی تعریف شده، اولین پله برای اجرا و ارائه یک پروژه موفق است. پروژه‌ای که می‌تواند به موقع، در محدوده و در چارچوب بودجه تحویل داده شود. بیانیه کار به عنوان مرجع در طول پروژه عمل نموده و هدف اصلی پروژه و کاری که باید تا پایان پروژه تکمیل و تحویل داده شود را فهرست می‌کند. همه این‌ها از طریق امضای بیانیه کار به دست می‌آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن