خلاصه کتاب

خلاصه کتاب چگونه زندگی خوبی داشته باشیم | How To Have A Good Life

درباره نویسنده

نویسنده
جاناتان فیلدز، نویسنده، کارآفرین و سخنران در حوزه تحولات سازمانی و رفتاری است و به سازمان‌ها کمک می‌کند که در شرایط عدم اطمینان، چابک‌تر و خلاق‌تر باشند. او غیر از سایت شخصی‌اش در سایت معتبر PsychologyToday نیز مطلب می‌نویسد. کتاب اولش با نام «چگونه از کاری که دوستش دارید به درآمد برسید» (How to Make a Great Living Doing What You Love) جزو ۱۰ کتاب برتر برای کسب و کارهای کوچک شناخته شده است.

خلاصه کتاب چگونه زندگی خوبی داشته باشیم | How To Have A Good Life

تصویر کتاب

«رضایت واقعی زمانی‌که شاد بودن را انتخاب‌ می‌کنید، نمی‌آید؛ بلکه زمانی می‌آید که شما چیزهایی را که باعث رضایت شما می‌شوند، کشف کنید و سپس آنها را انجام ‌دهید.» – چگونه زندگی خوبی داشته باشیم، صفحه 228

چه می‌شود اگر شما از اکنون تا 30 روز دیگر زندگی خود را بیشتر دوست داشته باشید؟

جاناتان فیلدز، به سراسر جهان سفر کرده و از گام‌های متفکران بزرگ زمان ما، از محققان نظریه پایه تا دانشمندان علوم اعصاب آموخت. او متوجه شد که اشتراکی بین علم و معنویت، برای پاسخگویی به سوال «چگونه زندگی خوبی داشته باشیم»، وجود دارد.

هر فصل با یک داستان جذاب و درسی که به دنبال ایده‌‌های کاربردی می‌آید، آغاز می‌شود. در پایان 30 روز، شما می‌توانید در یک موقعیت مانند یک زندگی بهتر و رضایت‌بخش تر باشید. کتاب او پنجره‌ای به ابزارهای تحول‌آمیز به ظاهر ساده است تا تصمیمات و اقدامات شما را در جستجوی فوق‌العاده زندگی کردن هدایت کند.

مفهوم «سطل‌ها» (که در ادامه این خلاصه کتاب به آن خواهیم پرداخت) به فیلدز کمک می‌کند که اشتیاق زندگی بهتر را به خوبی مدل‌سازی کند.

کتاب «چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟»
کتاب «چگونه زندگی خوبی داشته باشیم؟»

این تنها یک کتاب نیست که می‌خوانید؛ این، بیشتر از یک کتاب است. فیلدز در آغاز کتاب به ما هشدار می‌دهد رویدادهای به شدت جادویی زمانی اتفاق می‌افتند که کتاب را زمین می‌گذارید و شروع به انجام آن کار می‌کنید. او مجموعه‌ای از ابزارهای آنلاین را ایجاد کرد که می‌تواند در به دوش کشیدن یادگیری‌ها و اقدامات در باقی زندگی شما کمک‌کننده باشد. ارزشی که در این کتاب و منابع آنلاین قرار دارد، باورنکردنی هستند. در ذیل، تنها 3 نکته گران‌بهایی که از آن دریافت کرده‌ایم، آمده است.

در ادامه شما نکات اصلی و مهم این اثر را در قالب خلاصه کتاب چگونه زندگی خوبی داشته باشیم | How To Have A Good Life مطالعه می‌کنید.
ایده اصلی

«زندگی خوب، مکانی نیست که شما به آن برسید؛ بلکه لنزی است که از طریق آن جهان خود را می‌بینید یا خلق می‌کنید.» –چگونه زندگی خوبی داشته باشیم، صفحه 231

در طول سال‌ها مطالعه‌ی خلق یک زندگی خوب، فیلدز عمیقا متوجه چیزی شد که شروع به ظهور و پدیدار شدن داشت: یک مدل ساده که آن را سطل زندگی خوب می‌نامد. این چارچوب به شما اجازه می‌دهد تا آنچه را که در زندگی‌شما کار می‌کند وآنچه را کار نمی‌کند، سریع و آسان  تشخیص دهید و بلافاصله بدانید که در کجا باید انرژی خود را متمرکز کنید و چه کاری را برای بهتر شدن امور انجام دهید.

فیلدز ما را تشویق می‌کند تا به زندگی خود مانند سه سطل بیاندیشیم.

1.    انرژی و سرزندگی:یک حالت بهینه فکر و جسم. زمانی‌که جسم شما، شما را از این احساس رها می‌کند؛ به‌سادگی نمی‌توانید احساس سرزندگی، رضایت و خوشحالی کنید.  

2.    ارتباطپیرامون پرورش روابط

3.    مشارکتپیرامون اینکه شما چگونه رهاوردی را به جهان برای ایجاد تمایز به ارمغان می‌آورید.

البته این سطل‌ها، به هم متصل هستند. سه قانون سطل‌ها، این موارد هستند:

1.    نشت سطل‌ها

2.    تهی‌ترین سطل شما، دیگران را با خود به پایین می‌کشد.

3.    سطل‌ها هرگز دروغ نمی‌گویند.

نکته اول

«او دریافت که حس کنجکاوی، تنها عامل یک زندگی خوب نیست؛ اما یک راهنمای به شدت سخاوتمند و مفید است.»- چگونه زندگی خوبی داشته باشیم، صفحه 162

میل و اشتیاق شما چیست؟ آیا از آن سوال متنفر نیستید؟ به مردم گفته شده که برای یافتن رضایت‌مندی نیاز دارند میل و اشتیاق خود را پیدا کنند. اگر این برعکس شود، چه می‌شود؟ به جای داشتن شور و اشتیاق یا هدف، چه می‌شود که شما همه چیز را با شور و اشتیاق و حس هدف داشتن دنبال کنید؟

اگر سوالات جایگزین این چنین باشند، چه می‌شود:

 • «شما به چه چیزی علاقه دارید؟» یا حتی «شما نسبت به چه چیزی کنجکاو هستید؟»
 • «چه چیزی برای شما شگفت‌انگیز است؟» یا حتی «شما در مورد آنچه که می‌خواهید بیشتر بدانید، چه چیزی باید خوانده، دیده یا شنیده باشید؟»
 • «برای چه چیزی می‌خواهید کار کنید که به شدت می‌خواهید به آن دست پیدا کنید؟»
 • «شما دوست دارید به چه کسی کمک یا خدمت کنید یا او را بالا ببرید؟»
  بنابراین احتمالا به جای هدف داشتن، روشی را پیدا کنید که به علاقه شما در چیزی که به شدت شما را جذب می‌کند، جرقه می‌زند. و هرچه عمیق‌تر به آن حرفه بپردازیم، با افزایش میل و اشتیاق و هدف، شایسته‌تر خواهید شد.
  سپس، همه آنچه که برای دستیابی به این شور و اشتیاق گریزان وجود دارد، حس کنجکاوی است. کنجکاوی، تنها یک راهنمای مفید برای یک زندگی رضایت‌بخش نیست؛ بلکه برای داشتن یک پیش‌بینی واقعی‌تر از یک زندگی خوب اثبات شده است.
  من برنامه ای به نام قدرت هدف ایجاد کردم و آموزش دادم که در آن، به داروسازان کمک می‌کردیم تا با هدف خود ارتباط برقرار کنند. (همان تمایزی که آنها میتوانند برای بیماران خود ایجاد کنند) نتایج حیرت‌انگیز هستند. آن دسته از داروسازانی که این ارتباط را کشف کردند، نه تنها نسبت به بقیه راضی‌تر هستند، بلکه نتایج بهتری هم تولید می‌کنند.
  زندگی شخصی من، یک مثال خوب است. یک تراژدی در زندگی من، مرگ پدرم ناشی از یک تجویز اشتباه بود. و مرا وادار کرد تا در مورد چگونگی کمک به متخصصان داروسازی بیشتر بیاموزم تا روی مراقبان سلامت اخلاقی و موثر تاثیر بگذارند. به دلیل کنجکاوی‌ام، شروع به تسلط یافتن بر علم تغییر رفتار، روانشناسی و آموزش به بزرگسالان کردم تا نحوه تاثیرگذاری بر دیگران را ببینم. تمایل من به خدمت به دیگران و آموزش یافته‌هایم، من را به سمت پر شور و هدفمند ماهر شدن در کار آموزش هدایت کرد.

کمترین روش مشارکتم در جهان، مرا روشن کرد و شادی و معنا را در من تزریق کرد. همانطورکه مادرم در تعطیلات می‌گوید؛ زمانی‌که کتابهای کار را می‌آورم، مردم اغلب گیج می‌شوند. اما پیروی از کنجکاویم، مرا بیدار کرد! شگفت‌آور است، مردم از مشخصات مشترک استفاده می‌کنند تا مرا فردی مشتاق و هدف‌گرا توصیف کنند.

نکته دوم

«چه می‌شود اگر به جای اینکه یک هدف و شور و اشتیاق منحصر به فردی پیدا کنیم؛ روشی پیدا کنیم که علاقه شما را در چیزی نشان دهد که به شدت سبب می‌شود تا کاری را بهتر از بقیه افراد انجام دهید و عمیقا با انرژی آن را انجام دهید.»- چگونه زندگی خوبی داشته باشیم، صفحه 163

بنابراین چگونه خودتان را نشان می‌دهید؟ 5 ایده در پایین برای کمک به شما آمده است.

1.    کنجکاوی را نشان دهیدآیا شما یک سوال مهم، اشتیاق عمیق برای کشف و پاسخگویی به مسائل دارید یا احساس اجبار برای حل مسائل می‌کنید؟

2.    اشتیاق را نشان دهیدآیا موضوع یا ایده‌ای وجود دارد که میل ذاتی به یادگیری را تحریک کند؟ شما قصد ندارید به طور ویژه، به مسئله‌ای پاسخ دهید، شما تنها احساس می‌کنید که برای ارتباط با این موضوع، علاقه‌مند هستید.

3.    غوطه‌وری را نشان دهیدآیا فعالیت‌هایی وجود دارد که در آن، خودتان را غرق کنید؟ به طوری که گذر زمان را حس نکنید؟

4.    تسلط را نشان دهیدآیا موضوعی وجود دارد که شدیدا روی آن کار خواهید کرد، زیرا می‌خواهید واقعا در آن (و حتی در کلاس جهانی) عملکرد خوبی داشته باشید؟

5.    خدمات را نشان دهیدآیاشخص، گروه، علتی وجود دارد که شما احساس می‌کنید مجبور به کمک‌کردن به آنها هستید؟

مهمترین مسئله این است که به آسانی درخشش و خودنمایی، علاقه، کنجکاوی و سپس ضعف در آن را شناسایی کنید. موضوعات خودنمایی که ممکن است در طول زندگی سازگار بماند یا ممکن است تکامل یابد، همزمان با گذر از فصول مختلف زندگی خود با هم ترکیب کنید. و اکنون برای اینکه اقدامی انجام دهید؛ چگونه می‌توانید بسیاری از چیزهایی که شما را در این روزها نشان می‌دهند، درست کنید؟

جمع بندی

حقیقت این است که آنچه که فیلدز پیرامون فعالیت بر ای خلق یک زندگی خوب می‌گوید؛ واقعا هرگز به یک‌باره انجام نمی‌شود. با پر کردن سطل‌های خود، زندگی خوب کردن یک حرکت مداوم به سمت هدف است. امروزه چه کاری را می‌توانید برای پر کردن سطل‌هایتان انجام دهید؟

آموزش های آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.
بستن