خلاصه کتاب

خلاصه کتاب ساده و درخشان | Simply Brilliant

درباره نویسنده

نویسنده
ویلیام تیلور (William Taylor)، دانش‌آموخته دانشکده مدیریت MIT و هم‌بنیان‌گذار Fast Company است که مقالات و مصاحبه‌های متعددی را در مجله کسب و کار هاروارد منتشر کرده است. او به طور مرتب برای نیویورک تایمز و گاردین مقالاتی در حوزه‌های مختلف کسب و کار می‌نویسد.

خلاصه کتاب ساده و درخشان | Simply Brilliant

تصویر کتاب

«مشکل امروزه اکثر سازمانها، نابسامانی آنها نیست، بلکه این است که آنها عملکرد بوروکراتیک، تکراری و کسل‌کننده‌ای دارند. و سازمان‌های کسل، به سمت موفقیت حرکت نمی‌کنند.» کتاب ساده و درخشان ، صفحه 5

کتاب «ساده و درخشان»، کسب وکار را با نمونه‌هایی جالب و قدرتمند از شرکت‌هایی به چالش می‌کشاند که در زمینه‌های عادی، کارهای فوق‌العاده‌ای انجام داده‌اند. ویلیام تیلور، مولف کتاب هزاران مایل سفر کرده ‌است تا شرکت‌های درخشان و رازهای موفقیت آنها را جستجو کند. اگر موفقیت کسب وکار خود علاقه‌مند هستید، این کتاب ارزش‌های شما را به چالش خواهند کشید و ذهن شما را به عهدها و شکست‌ها در مسیر موفقیت باز می‌کند. این کتاب ایده‌های جالب و ابتکاری برای متفاوت و درخشان‌بودن سازمان‌ها ارائه می‌کند.

در ادامه شما نکات اصلی و مهم این اثر را در قالب خلاصه کتاب ساده و درخشان | Simply Brilliant مطالعه می‌کنید.
ایده اصلی

«بهترین پاداشی که زندگی ارائه می‌دهد، فرصت سخت کوشی برای کاری است که ارزش انجام دادن آن را دارد.» کتاب ساده و درخشان – صفحه 221

گفته بالا از روزولت، متناسب با شرایط امروز است: «کاری که ارزش انجام دادن دارد»، به معنای افزایش سطح تاثیرگذاری و غنی‌سازی سطوح موفقیت ماست. تیلور در نظر دارد تا با این تفکر ذهنی، به ما انگیزه ببخشد و بنابراین او اعتقاد دارد هر تلاشی تنها در صورتی مفید هستند که آنها در موفقیت شما سهم داشته باشند. پیام‌های اصلی او را می‌توانید با هشت سوال ذیل، تطبیق دهید؛ پاسخ‌های به این سوالات ممکن است به تلاشهای فعلی مالکان کسب وکار، درخشش جمعی بدهد.

  1. آیا می‌توانید تعریفی از موفقیت را ایجاد کنید که به شما امکان تمایز داشتن نسبت به رقبای شما را بدهد و به دیگران برای قرارگرفتن در کنار شما، الهام‌بخشی کند؟

آنچه که در بین کسب وکارهای «درخشان» رخ داده است، این است که هدف مشترکی دارند که معتقدند برای دیگران، منحصر به‌فرد است. آنان چشم‌انداز بسیار توسعه‌یافته‌ای نسبت به نحوه دیدشان نسبت به جهان دارند، آنان یک طرح قوی نسبت به اقدامات خود ارائه می‌دهند، آنها به شدت در هدف خود نفوذ می‌کنند و از سنگ ساخته شده‌اند. برخی از شرکت‌ها نه تنها برای سود تلاش می‌کنند، بلکه برای ارزش و اهمیت خود تلاش می‌کنند.

  1. آیا شما می‌توانید به طور قانع‌کننده و واضح توضیح دهید که چرا اهمیت دارید و چگونه انتظار پیروز شدن دارید؟

رهبران درخشان از سخنرانی‌های ساده رهبری و حرفه‌ای مختصر و کسل‌کننده به سمت یک حالت منحصرا گفت‌وگو محور با مضمون دقیق‌بودن، انگیزش و پرشوربودن حرکت می‌کنند. آنها برای اقدامات منحصر به‌فرد و متقاعدکننده خود برای جهان بیرون گفت‌وگو می‌کنند.

  1. آیا شما به عنوان یک رهبر، آمادگی دارید که درباره اصول موفقیت و منطق موفقیت کاری خود فکر کنید؟

یک قیاس ساده: «دیدن جنگل به دلیل وجود درختها، دشوار است». تغییر برای افرادی که طولانی‌مدت در زمینه‌ای فعالیت می‌کنند، دشوار است. تیلور، تمرین «صلاحیت انگیزشی» را به عنوان یک سرنخ مشترک رهبران «درخشان» معرفی می‌کند. به سادگی بیان شده است که توانایی به چالش کشیدن فرضیه‌های شما نسبت به شغل، به آینده فکر کردن و شناسایی ذهنیت فعلی ممکن است شما را دچار تردید کند. چگونه مطمئن می‌شوید که دانش شما، تصورات شما را محدود نمی‌کند؟

  1. آیا کارتان برای خودتان جذابیت لازم را دارد؟

تاثیر‌گذارترین افراد و رهبران دریافته‌اند که چگونه در نعمت حیات خود، با هدف پایدار شرکت تجاری خود و روشهای جدید آوردن آن ماموریت به زندگی، علاقه‌مند بمانند. آنها کیفیت منحصر به‌فردی دارند به طوریکه این کیفیت را به افراد خود القا می‌کنند. سازمان آنها، به عنوان یک آزمایشگاه رهبری و یادگیری برای کسب وکار برای دیگران دیده می‌شود.

  1. آیا شما به اندازه فناوری و کارایی، به روانشناسی و احساسات هم توجه می‌کنید؟

آنچه که در حقیقت در کسب وکارهای موفق اتفاق می‌افتد، حرکات کوچکی از مهربانی هستند که سبب می‌شود ما احساس همدلی و محبت کنیم. همان‌طورکه مادر ترزا می‎گوید: «هیچ‌کدام از ما، نمی‌توانیم کارهای فوق‌العاده ای انجام دهیم؛ اما می‌توانیم کارهای کوچک را با عشق انجام دهیم.»

  1. آیا ارزش‌هایی که نحوه عملکرد سازمان شما را تعریف می‌کنند، گزاره‌های ارزشی قابل رقابت را منعکس می‌کند؟

شما نمی‌توانید در بازار خود که یک محصول ویژه و متمایز را بدون طرح‌ریزی برای فرهنگ شما خلق می‌کند؛ استثنا باشید. به اندازه کافی انگیزه داشته باشید تا اقدامات هر روزه افراد را تغییر دهید.

  1. آیا شما به اندازه جاه‌طلبی خود، فروتن هم هستید؟

به سادگی بیان می‌شود که شغل شما به عنوان یک رهبر یا مدیر، تعیین سطح می‌باشد و انجام اقدامی روی آن نمی‌باشد. فروتن باشید تا به اشاعه ایده‌ها درون سازمان یا بیرون از آن اجازه دهید.

  1. آیا شما برای اشتراک‌گذاری پاداش موفقیت با همه کسانی که در دستیابی به آن موفقیت نقشی داشتند، آمادگی دارید؟

برنده‌ای که تمام موفقیت را متعلق به خود می‌دانند، روش غیر پایداری برای هدایت کسب وکار است. کسب وکارهایی که به اعضای خود اجازه می‌دهند، پشت میز بنشینند و سهمی از آن را داشته باشند، قادر خواهند بود که حس عمیقی از وفاداری و تعامل با کارمندان خود را ایجاد ‌کنند.

نکته اول

متحدان، در همه جا حضور دارند

«در کسب وکارها (و جنبش‌های اجتماعی مبتنی بر ایده)، مسئولیت تولید و ارزیابی ایده‌ها، باید کار تمام افراد حاضر در آن کسب وکار باشد.» – کتاب ساده و درخشان، صفحه 178

یک معدنچی کانادایی طلا به نام راب مک اون، در یک دوره سخت مالی قرار داشت. او چیزی داشت که برایش معما شده بود. آنها باید در چه محلی معدن خود را تاسیس کنند و بر اساس داده‌های زمین شناسی، کجا به حفاری در آن بپردازند؟ تقبل اکتشاف و تجزیه و تحلیل داده‌های پرهزینه‌ آنان، می‌تواند شرکت را به ورشکستگی بکشاند. راه‌حل چیست؟ با استفاده از نرم‌افزار منبع باز، او از افراد متخصص سراسر جهان برای ارائه توصیه به او دعوت کرد تا پس از ارسال آنلاین داده‌های زمین‌شناسی و درخواست کمک از آنان، در چه محلی به حفاری بپردازند. برای کسری از هزینه‌های فوق‌العاده بالا، آنالیز تولید شده جدید پیشرفته‌تر از آنالیز تیم او بود و اطلاعات، فرصت‌های پیرامون شرکت معدن را به طور کامل برمی‌گرداند. مک اون، فروتنانه اقرار کرد که تیم او برای تولید ایده بر اساس اطلاعات در دسترس، باهوش نبودند. او گروهی از مهندسان و دانشمندان با انگیزه و مشتاق را با ایجاد سطحی از اختیارات استخدام کرد.

شما چگونه می‌توانید در حرفه خود، به افراد تیم خود کمک کنید؟

نکته دوم

مهربانی مهم است

«در مورد کسب وکارهایی که مهربانی کردن را دشوار می‌کنند، چه می‌توان گفت؟ در زمانی‌که اقدامات ارتباطی، حس بسیار غیرمعمولی می‌دهند؛ باید به چه رهبرانی تبدیل شویم؟» – کتاب ساده و درخشان، صفحه 138

مسئولیت اجتماعی یا یک عمل ساده مهربانی، تبلیغات بسیار مثبتی را به ارمغان آورد که بیش از هر تبلیغ دیگری توانست این‌چنین محبوبیتی را تولید کند.

Pret A Manger، شرکتی است که به کارمندان خود این اجازه را می‌دهدکه غذاهای رایگان را به مشتریانی که مجدد خرید می‌کنند بدهند، هم‌چنین تنها کارمندان با روابط دوستانه و پرجنب و جوش را استخدام می‌کرد و البته به آنها آموزش‌های گسترده می‌داد، که منجر به ایجاد مشتریان وفادار و تضمینی می‌شود.

در هر فرصتی به دنبال اقدامات مهربانانه درون حرفه خود باشید. ممکن است در برابر پاسخ‌های ارائه شده، شگفت‌زده شوید.

جمع بندی

کتاب «ساده و درخشان» می‌گوید که هیچ عذری برای صاحبان پرتلاش کسب وکار وجود ندارد تا از رفتارهای متعارف و عاقلانه دور شوند. آنها باید آغوش خود را به سوی ایده‌های جدید باز کنند و راهکارهای جدید را امتحان کنند: کسل بودن را متوقف کنید، درخشان بودن را آغاز کنید.

آموزش های آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.
فرصت عالی در نوروز امسال: ٪۳۰ تخفیف ویژه تمامی دوره‌ها با کد تخفیف nowruz فقط تا ۱۵ فروردین!برنامه دوره‌ها را ببینید
+ +
بستن