استراتژی

راز موفقیت شرکت آمازون چیست؟

شرکت آمازون بر اساس یک چیز بنا شده است: رضایت مشتری.

آمازون در سال ۱۹۹۴ تأسیس شد و از سال ۱۹۹۵، این شرکت قصد دارد “مشتری‌محورترین شرکت زمین باشد، جایی که مشتریان می‌توانند هر چیزی را که بخواهند به صورت آنلاین پیدا کنند و تلاش می‌کند تا به مشتریان کمترین قیمت ممکن را ارائه دهد.”

بیانیه ماموریت آن روشن است: «برای رضایت مشتری هر کاری که لازم است انجام می‌دهیم». در این مقاله استراتژی‌های موفقیت آمازون را بررسی می‌کنیم.

چرا آمازون به چنین موفقیتی دست یافته است؟

شاید برایتان سوال باشد که نقاط قوت آمازون چیست؟ پاسخ، تعهد بی‌وقفه به تجربه مشتری است. هر کاری که آمازون انجام می‌دهد؛ هر حرکت استراتژیک، هر سرمایه‌گذاری، با هدف تبدیل شدن به مشتری‌محورترین شرکت در جهان انجام می‌گردد. هر مرحله در طول مسیر به گونه‌ای طراحی شده است که به بهترین شکل ممکن به مشتریان خدمات‌رسانی کند.

آمازون تا حد زیادی در این مأموریت موفق بوده است. در طول ۲۵ سال گذشته، این شرکت طیف گسترده‌ای از نوآوری‌ها را به بازار ارائه کرده که تجارت الکترونیک را برای همیشه تغییر داده است. از نظر مصرف‌کننده، این نوآوری‌ها اطمینان می‌دهند که آمازون مکانی برای خرید همه چیز است.

تجزیه و تحلیل SWOT شرکت آمازون

استراتژی کسب و کار آمازون پیچیده است، به خصوص اینکه این شرکت در سه صنعت اصلی رقابت می‌کند.

نقاط قوت آمازون چیست؟

آمازون این فرهنگ را دارد که ایده‌ها را به طور دقیق آزمایش کرده و سپس موارد موثر را دو چندان کند. آمازون به عنوان شرکتی که از شکست نمی‌ترسد، برای توسعه محصول یا خدمات هزینه خواهد کرد، حتی اگر این محصول خطر شکست داشته باشد.

داده‌ها: حجم زیاد داده‌هایی که آمازون در مورد مصرف‌کنندگان دارد بسیار شگفت‌انگیز است. آمازون نه تنها از این داده‌ها برای بهبود عملکرد و ارائه محصولات خود استفاده می‌کند، بلکه آن‌ها را از طریق برنامه Amazon DSP به تبلیغ‌کنندگان می‌فروشد.

عضویت پرایم: مصرف‌کنندگان آمازون را می‌شناسند و دوست دارند و در بین اعضای پرایم وفاداری بالایی به شرکت وجود دارد.

نظرسنجی اخیر توسط Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) نشان می‌دهد که بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در ایالات متحده دارای حساب آمازون پرایم هستند. CIRP تخمین می زند که ۵۸ درصد از اعضای پرایم هزینه کامل سالیانه ۱۱۹ دلار، ۳۶ درصد به صورت ماهانه و ۶ درصد باقی‌مانده به صورت آزمایشی رایگان هستند.

CIRP همچنین تخمین می‌زند که اعضای پرایم دو برابر اعضای غیر پرایم در آمازون هزینه می‌کنند؛ به طور متوسط ​​سالانه ۱۴۰۰ دلار.

به رسمیت شناخته شدن در سراسر جهان: آمازون بر هر بازار جدیدی که وارد آن می‌شود تأثیر قدرتمندی دارد. آمازون توانسته از اعتبار کسب و کار خود در سطح جهانی استفاده کند، که این امر آن را برای بازارهای جدید تهدیدآمیز می‌سازد. آمازون در حال حاضر ۳۱ درصد از سهم بازار در آلمان و ۴۷ درصد از سهم بازار در انگلستان را در اختیار دارد.

تدارکات: آمازون دارای یک سیستم تدارکات می‌باشد که در مقایسه با سایر خرده‌فروشان جهانی بسیار برتر بوده و این یکی از راه‌های کلیدی است که آمازون می‌تواند از طریق آن به هدف خود یعنی تبدیل شدن به مشتری‌محورترین شرکت زمین، برسد. از مراکز توزیع در نزدیکی شهرهای بزرگ گرفته تا سیستم پیشرفته روباتیک برای بهبود کارایی، آمازون روی سیستم‌های تدارکاتی خود سرمایه‌گذاری عمیق می‌کند.

چابکی: آمازون با وجود مقیاس بزرگ، می‌تواند به گونه‌ای تصمیم بگیرد که همواره از دیگران یک قدم جلوتر بماند. این شرکت دارای چندین سیستم داخلی است که تیم‌ها و تصمیم‌گیری را انعطاف‌پذیر و سریع نگه می‌دارد.

جمع‌بندی

آمازون یک شرکت بسیار استراتژیک می‌باشد و از بدو تأسیس تاکنون همین‌گونه بوده است. این شرکت در آینده نیز از فلسفه مشتری‌مداری خود به عنوان قطب‌نما استفاده خواهد کرد.

آینده برای آمازون روشن به نظر می‌رسد و اگر همچنان بر شایستگی‌های اصلی خود تمرکز کند و در عین حال زنجیره ارزش جهانی خود را گسترش دهد، دلیلی وجود ندارد که نتواند جایگاه خود را به عنوان رهبر بازار حفظ کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن