مدیریت پروژه

راهنمای چارچوب scrum@scale برای استفاده در تیم اسکرام

همان‌طور که می‌دانیم روش اسکرام بر روی عملکرد یک تیم متمرکز است که بتواند در عین حفظ تلاش پایدار، ارزش مطلوب را ارائه دهد. از زمان شروع به کار تا به حال، استفاده از اسکرام به ایجاد محصولات، فرایندها و خدمات که نیاز به تلاش چندین تیم دارد، گسترش یافته است. بارهاوبارها مشاهده شد که با افزایش تعداد تیم‌های اسکرام در یک سازمان، دو چالش عمده پدیدار شد. اولین مورد حجم، سرعت و کیفیت خروجی آنها (محصول کار) به‌ازای هر تیم به دلیل مسائلی مانند وابستگی بین تیمی، تکرار کار و سربار ارتباط کاهش یافت. در ادامه ساختار مدیریت اصلی برای دستیابی به چابکی تجاری بی‌تأثیر بود. مسائلی مانند اولویت‌های رقابتی و ناتوانی در تغییر سریع تیم‌ها برای پاسخگویی به شرایط پویای بازار در این مسئله دخیل بودند.

برای مقابله با این مسائل، چارچوبی برای هماهنگی مؤلفه‌های چندین تیم اسکرام مورد نیاز بود. این چارچوب باید اهداف مهمی را دنبال می‌کرد. از جمله مقیاس‌پذیری خطی (افزایش درصد مربوط به تحویل محصول کار با افزایش تعداد تیم‌ها) چابکی کسب‌وکار (توانایی پاسخ سریع به تغییرات با تطبیق پیکربندی اولیه پایدار). این میان چارچوب Scrum@Scale گزینه مناسبی برای تیم‌ها است.

Scrum@Scale چیست؟

Scrum@Scale به یک سازمان کمک می‌کند تا شبکه‌های متعدد تیم اسکرام را بر اهداف اولویت‎‌بندی شده متمرکز کند. هدف آن ایجاد ساختاری است که به طور طبیعی نحوه عملکرد یک تیم اسکرام را در یک شبکه گسترش می‌دهد و عملکرد مدیریتی آن در حداقل بوروکراسی زنده (MVB) وجود دارد.

یک شبکه زمانی می‌تواند مقیاس‌پذیری خطی را به دست آورد که ویژگی‌های آن مستقل، از اندازه آن باشد. طراحی و هماهنگی شبکه‌ای از تیم‌ها با این هدف، رشد را به روش خاصی محدود نمی‌کند. در عوض، به شبکه اجازه می‌دهد تا بر اساس نیازهای منحصربه‌فرد خود و با سرعت پایدار تغییر که توسط افراد درگیر بهتر پذیرفته می‌شود، به صورت ارگانیک رشد کند.

حداقل بوروکراسی پایدار عبارت است از دارا بودن کمترین تعداد ارگان‌ها و فرایندهای لازم برای انجام وظایف (سازمان) بدون داشتن موانعی در ارائه ارزش به مشتری. این امر با کاهش تأخیر تصمیم (زمان تصمیم‌گیری) که به عنوان محرک اصلی موفقیت شناخته شده است، به دستیابی به چابکی تجاری کمک می‌کند. برای شروع اجرای Scrum@Scale، آشنایی با مانیفست چابک و متد اسکرام ضروری است. عدم درک ماهیت مدیریت چابک مانع از دستیابی به تمام وجوه آن می‌شود. اگر سازمانی نتواند اسکرام را درست درک کند، نمی‌تواند کار خود را بر اساس اصول آن، مقیاس‌بندی کند.

مختصری در باب اسکرام

اسکرام یک چارچوب سبک است که به افراد، تیم‌ها و سازمان‌ها کمک می‌کند تا از طریق راه‌حل‌های سازگار برای مشکلات پیچیده، ارزش ایجاد کنند. متد اسکرام حداقل مجموعه‌ای از عناصر را ایجاد می‌کند که محیط تیمی را به وجود آورده و باعث ایجاد نوآوری، رضایت مشتری، عملکرد و حس خوشایند گروه می‌شود. اسکرام از شفافیت اساسی و مجموعه‌ای از رویدادهای رسمی برای فراهم آوردن فرصت‌هایی برای بازرسی و تطبیق تیم و محصول (های) آن استفاده می‌کند.

Scrum@Scale یک چارچوب سازمانی سبک است که در آن شبکه‌ای از تیم‌ها که به طور مداوم با اسکرام کار می‌کنند، می‌توانند مشکلات پیچیده را برطرف کنند، در حالی که محصولات را با بالاترین ارزش ممکن ارائه می‌دهند. این “محصولات” ممکن است فیزیکی، دیجیتالی، سیستم‌های پیچیده، فرایندها، خدمات و غیره باشند.

راهنمای Scrum@Scale حداقل مجموعه‌ای از اجزای مقیاس اسکرام را با استفاده از آن و چابکی تجاری ناشی از این روش در کل یک سازمان را توصیف می‌کند. می‌توان از این چارچوب در انواع سازمان‌های صنعتی، دولتی، غیرانتفاعی یا دانشگاه استفاده کرد. اگر سازمانی قبلا از اسکرام استفاده نکرده، نیاز به تغییراتی در سیستم اصلی خود دارد.

در اسکرام، با تفکیک مسئولیت‌پذیری توجه از “چه” (محصول) به “چگونه” (فرایند) جلب می‌شود. در Scrum@Scale نیز به همین ترتیب دقت شده است، به طوری که صلاحیت و مسئولیت‌پذیری به صراحت درک می‌شود. این امر تضاد سازمانی بیهوده‌ای را که تیم‌ها را از دستیابی به بهره‌وری مطلوب بازمی‌دارد، حذف می‌کند. از آنجا که Scrum@Scale از اجزا مختلف تشکیل شده است، به سازمان اجازه می‌دهد تا استراتژی و اجرای تحول خود را سفارشی کند. این چارچوب به سازمان این توانایی را می‌دهد تا تلاش‌های تغییر اولویت‌بندی شده را در زمینه (های) که بیشترین ارزش را دارند یا نیاز به تطبیق دارند، هدف قرار دهد و سپس به دیگران امکان پیشرفت بدهد.

Scrum@Scale این اجزا را به دو چرخه تقسیم می‌کند: چرخه اصلی اسکرام (“چگونه”) و چرخه مالک محصول (“چه”)، در دو مؤلفه متقاطع و سومی را به اشتراک می‌گذارد. در مجموع، این چرخه‌ها یک ساختار حمایتی قوی برای هماهنگی تلاش‌های چندین تیم در یک مسیر واحد ایجاد می‌کنند.

مؤلفه‌های Scrum@Scale

Scrum@Scale با هدف ایجاد فرهنگ سازمانی سالم از طریق ستون‌های کنترل فرایند تجربی و ارزش‌های اسکرام پیش می‌رود. ارکان کنترل تجربی فرایند شفافیت، بازرسی و سازگاری است. این ستون‌ها با ارزش‌های اسکرام در باز بودن روابط، شجاعت، تمرکز، احترام و تعهد به فعلیت می‌رسند.

گشودگی از شفافیت در همه کارها و فرایندها پشتیبانی می‌کند و بدون آن، نمی‌توان صادقانه کارها را بازرسی کرد و سعی کرد آنها را برای بهتر شدن، سازگار کند. شجاعت به جهش‌های جسورانه مورد نیاز برای ارائه سریع‌تر ارزش به روش‌های خلاقانه اشاره دارد.

تمرکز و تعهد به شیوه‌ای که ما به تعهدات کاری خود رسیدگی می‌کنیم اشاره می‌کند و ارائه ارزش مشتری را در اولویت قرار می‌دهد. سرانجام، همه اینها باید در محیطی مبتنی بر احترام به افرادی که کار را انجام می‌دهند، اتفاق بیفتد، بدون آنها هیچ چیزی نمی‌تواند ایجاد شود. Scrum@Scale به سازمان‌ها کمک می‌کند تا از محیط یادگیری تیمی مثبت برای کار پایدار حمایت کنند، در حالی که ارزش مشتری را در اولویت قرار می‌دهند.

شروع به کار: نصب یک سیستم‌ چابک

هنگام پیاده‌سازی شبکه‌های تیمی، توسعه یک مدل مرجع مقیاس‌پذیر قبل از مقیاس‌بندی بسیار مهم است. مدل مرجع مجموعه کوچکی از تیم‌ها است که برای ارائه هر اسپرینت (Sprint) هماهنگ می‌شوند. همان‌طور که این تیم‌ها اسکرام را با موفقیت پیاده‌سازی می‌کنند، بقیه سازمان یک نمونه مفید و سالم از اسکرام برای تکرار دارند. این به عنوان یک نمونه اولیه برای مقیاس‌بندی اسکرام در شبکه بعدی تیم‌ها عمل می‌کند. هرگونه نقص در پیاده‌سازی اسکرام با استقرار چندین تیم افزایش می‌یابد. مشکلات مقیاس‌بندی شامل سیاست‌ها و رویه‌های سازمانی یا شیوه‌های توسعه است که عملکرد را مسدود کرده و تیم‌ها را ناامید می‌کند.

در حالت مقیاس‌بندی شده، مدل مرجع به بهترین وجه با گروه‌بندی تیم‌هایی که نیاز به هماهنگی دارند تا مجموعه کاملا یکپارچه‌ای از افزایش‌ها را در Scrum of Scrums (SoS) ارائه دهند، فعال می‌شود. برای عملکرد مؤثر، SoS باید توسط حداقل بوروکراسی پایدار متشکل از دو گروه رهبری پشتیبانی شود. یک انجمن اجرایی MetaScrum (EMS)، متمرکز بر آنچه که توسط SoS تولید می‌شود و یک تیم اجرایی (EAT). در مورد چگونگی انجام سریع‌تر آنها اجزای MetaScrum و تیم اجرایی قطب‌هایی هستند که هر چرخه در اطراف آنها می‌چرخد.

نتیجه سخن

Scrum@Scale برای مقیاس بهره‌وری طراحی شده است تا کل سازمان دوبرابر ارزش را با نصف هزینه ارائه دهد. اجرای گردش کار ساده با سرعت پایدار با تصمیم‌گیری بهتر، محیط کار را بهبود می‌بخشد، چابکی کسب‌وکار را افزایش می‌دهد و بازده بالاتری را برای همه ذی‌نفعان ایجاد می‌کند. همچنین Scrum@Scale برای اشباع یک سازمان با متد اسکرام طراحی شده است. وقتی اسکرام به خوبی پیاده‌سازی شود می‌تواند کل سازمان را با Scrum@Scale به عنوان سیستم اصلی، همراه کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن