خلاصه کتاب

خلاصه کتاب کار معنادار | Meaningful Work

درباره نویسنده

نویسنده
شاون اسکینوزی (Shawn Askinosie)، در سال ۲۰۰۵ حرفه موفقش در حوزه وکالت را رها کرد تا کارخانه شکلات‌سازی خود را بنا کند. این کارخانه مبنای شهرت او شد و کارش در نیویورک تایمز، بلومبرگ و ... سروصدای زیادی به پا کرد.

خلاصه کتاب کار معنادار | Meaningful Work

تصویر کتاب

تخمین زده می‌شود که شما تقریبا ۸۰،۰۰۰ ساعت از زندگی خود را در محل کار می‌گذرانید. این زمان زیادی است. آیا عاشق کار کردن هستید؟ آیا با کار کردن، احساس مفیدبودن می‌کنید؟ یا مانند بسیاری از افراد، آیا تخلیه انرژی ناشی از کار، بیشتر از افزایش انرژی آن است؟

شاون اسکینوزی بعد از دو دهه کار کردن به عنوان وکیل مدافع جنایی، درجستجوی یک تغییر بود. بنابراین، او داوطلب بخش مراقبت بیمارستان شد. با تمرکز بر دیگران به جای خودش، فهمید «درک شدن» درست مانند «انجام دادن کار» ضروری است. سرانجام موضوع مورد اشتیاق خود را کشف کرد. او کارخانه شکلات اسکینوزی را تاسیس کرد که در آنجا تجارت مستقیم را با کشاورزان در تانزانیا، اکوادور و فیلیپین تمرین می‌کرد. هم‌چنین، او با مدارس مشارکت می‌کرد تا هر روز ناهار 2600 کودک را فراهم کنند. مدل کسب وکار آنها در مجله نیویورک تایمز، ژورنال وال استریت و بلومبرگ تیتر شد. از شاون در مجله اپرا وینفری، به عنوان یکی از 15 نفری نام برده شده است که جهان را نجات داده است. در کتاب «کار معنادار»، اسکینوزی به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌توان تمام معنای کار خود را کشف کرد و نیروی کار خوبی در جهان بود. آرزوی او این است که چه در ابتدای راه خود برای یک سرمایه‌گذاری جدید باشید یا می‌خواهید سرمایه فعلی خود را با یک هدف خاص در کسب وکار تزریق کنید، شما درسهای آموزشی عمیق او را تجربه خواهید کرد و انجام این کار به شما کمک خواهدکرد تا گام بعدی خود را به سمت کار معنادار کشف کنید.

اگر شما کسی هستید که می‌خواهید زندگی خود را به بهترین نحو بگذرانید و در عین حال، بهترین نتایج تجاری ممکن را به وجود آورید، شناسایی دلیل اقدامات، ممکن است که حرکت اساسی بعدی شما باشد. جستجوی حرفه شما (Vocation) به معنای نحوه بیدارشدن شما، مشاهده واضح‌تر خود، داشتن تجربه لذت‌بخش‌تر و کشف خود واقعی شماست. در متن این کتاب، حرفه (Vocation) به معنی یک Career یا کارراهه شغلی قوی می‌باشد؛ یعنی این که کار را برای همکاران خود معنا کنید و به آن هدف و معنایی والا ببخشید.

در ادامه شما نکات اصلی و مهم این اثر را در قالب خلاصه کتاب کار معنادار | Meaningful Work مطالعه می‌کنید.
ایده اصلی

«یک جنبش جهانی در جریان است که در آن تمام انواع کارمندان، به دنبال معنا و ارزش در کار خود هستند.» کتاب کار معنادار – صفحه 26

آن شرکت‌ها، برندها و اشخاصی موفقند که جنبش جهانی و تغییر ذهنیت خود را می‌پذیرند تا کار هدفمند نه تنها زنده بماند، بلکه سبب رشد در آینده هم بشود. به این موضوع فکر کنید. داشتن یک حرفه کاری، یک مفهوم آرمان‌گرایانه نیست. افراد به دنبال حس تعلق و معنا بیش از گذشته هستند. اگر می‌خواهید بهترین افراد را جذب و حفظ کنید، بهتر است سریعا این موضوع را کشف کنید.

حرفه (Vocation) شرکت شما، بسیار قدرتمندتر از گزاره ماموریت (Mission) شما می‌باشد. حرفه شرکت شما، معنا و هدف را ارائه می‌دهد. محصولات و خدماتی که هدفمند توسط افرادی تولید شده‌اند که در هدف‌های بالاتری مشارکت دارند، بدون شک کیفیت بالاتری خواهند داشت. کسب وکارها، زمانی‌که با یک حرفه که محصولات، خدمات و هدف کارمندان آنها را ارائه می‌دهند و حرکت رو به جلو دارند، فوق‌العاده می‌شوند.

من در صنعت دارویی کار کردم که در آن به تیم‌ها کمک می‌کردم تا با هدف و حرفه خود ارتباط برقرار کنند (تا در کسب نتایج بهتر مشارکت کنند). این کار، تقاضایی است که به افراد در مورد نحوه و علت اقدامات آنها الهام‌بخشی، تعامل و یادآوری می‌کند. با این ذهنیت، آنها تصمیمات بهتری می‌گیرند که منجر به نتایج عالی‌تری می‌شود. برای افراد شاغل در صنعت دارویی، زمانی‌که ما برای کمک به بهبود نتایج بیماران از طریق اهداف مشترک خود تعامل ایجاد می‌کنیم؛ موفقیت بسیار بیشتری را کسب می‌کنیم.

نکته اول

«اگر ما کسب وکار و درآمدزایی خود را جدای از کارراهه شغلی و حرفه خود بدانیم، این کار عالی‌شدن ما را متوقف می‌کند.» کتاب کار معنادار، صفحه 64

آیا شرکت شما، یک بخش «مسئولیت اجتماعی» دارد؟ اکثر شرکت‌های بزرگ، این بخش را دارند. گرچه انجام این کار گامی در جهت مثبت است، اما ممکن است به معنی یک فرصت از دست رفته باشد. برای نمونه، این تیم مستقل از دیگر بخش‌ها عمل می‌کند. این فرضیه وجود دارد که سود و ارزش سهام‌دار، فدای تلاش‌های آنان می‌شود و هزینه‌های این بخش صرفا نوعی اتلاف است. اسکینوزی می‌گوید که هدف او این است که فراتر از باورهای محدودکننده شایع در کسب وکارهای سنتی، یعنی «انجام خوب یک کار» که مرز هزینه را مشخص می‌کند، بروند.

افراد در شرکت او، متفاوت فکر می‌کنند. انجام دادن خوب یک کار و انجام دادن یک کار خوب با همدیگر، جدایی‌ناپذیر هستند. آنها مفاهیم و باورهای حرفه خود را درون هر بخش و تصمیم شرکت وارد می‌کنند.

من متوجه شده‌ام که در صنعت دارویی، برندهایی که از حرفه خود برای ارائه خدمات به بیماران استفاده می‌کنند، بهترین نتایج را کسب می‌کنند. من به شدت اعتقاد دارم که شرکت‌های دارویی، که به هر فرد حاضر در سازمان خود کمک می‌کنند تا هدف و حرفه خود را شناسایی کنند و با آن ارتباط برقرار کنند؛ یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها خواهند بود.

نکته دوم

«برای اینکه حرفه شما کاملا تحول‌آمیز باشد، با توجه به اولویت اقدام شما باید این حرفه با فرهنگ سازمانی شما، تنیده شده باشد.» کتاب کار معنادار، صفحه 43

داشتن ایده شناسایی حرفه‌ها، فوق‌العاده است، اما کافی نیست. برای مثال، اکنون اکثر شرکت‌های دارویی به جهان می‌گویند که بر بیمار تمرکز دارند. من این موضوع را دیده‌ام. شما باید دید خود را عوض کنید و این نکته کلیدی است. «گفتن یک مطلب» به خوبی «انجام دادن آن» نیست. حرفه، تنها نمی‌تواند یک پوششی برای شرکت باشد. اگر حرفه، درون کسب وکار شما وارد نشده باشد، مانند یک عامل تغییر دهنده، موثر نمی‌باشد.

رهبران صنعت دارویی اغلب از من می‌پرسند که ما باید به افراد خودمان بگوئیم که برای تمرکز بر بیمار، چه اقدامی را باید انجام دهند؟ آنها سوالات اشتباهی می‌پرسند. وقتی مردم از هدف خود الهام می‌گیرند، آنها ایده‌های بهتر و بیشتری را نسبت به گفته‌های شما توسعه می‌دهند. این سوال باید پیش بیاید: «چگونه ما افراد خود را نسبت به درک هدفشان، تقویت کنیم؟» این سوال به نتایج خوبی منجر می‌شود. سپس آنها در پیشنهاد دادن ایده‌های خود فعالانه مشارکت دارند. سپس آنها هر روز به دنبال فرصت‌هایی برای عملی کردن حرفه خود هستند.

شما چگونه زمان نتیجه‌بخشی حرفه خود را خواهید فهمید؟ آسکینوزی می‌گوید اگر حرفه شما در سازمان، جنبشی را ایجاد نمی‌کند، این حرفه، حرفه خوبی نخواهد بود. این، تنها یک موجود زنده است که به رشد خود ادامه می‌دهد. او می‌گوید که این موضوع درمورد توازن دقیقا برابر بین تجارت و حرفه نیست؛ بلکه درمورد کشف هماهنگی بین هردوی اینها، حتی در زمان نامتناسب بودن آنهاست.

گرچه شما این موضوع را حرفه، هدف، معنا، فرهنگ، محیط یا ذهنیت بنامید، با احساسی که شما برای افراد خود نسبت به اقداماتشان می‌سازید، آغاز می‌شود. ما باید به وانمود کردن دل نبستن به کسب وکار خود پایان ببخشیم و تصدیق احساس شما نسبت به فعالیت‌هایتان، تکمیل‌کننده موفقیت شماست.

جمع بندی

گرچه شما این موضوع را حرفه، هدف، معنا، فرهنگ، محیط یا ذهنیت بنامید، با احساسی که شما برای افراد خود نسبت به اقداماتشان می‌سازید، آغاز می‌شود. ما باید به وانمود کردن دل نبستن به کسب وکار خود پایان ببخشیم و تصدیق احساس شما نسبت به فعالیت‌هایتان، تکمیل کننده موفقیت شماست.

آموزش های آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.
فرصت عالی در نوروز امسال: ٪۳۰ تخفیف ویژه تمامی دوره‌ها با کد تخفیف nowruz فقط تا ۱۵ فروردین!برنامه دوره‌ها را ببینید
+ +
بستن