BPM Course
برندینگ

منظور از ویژگی‌های برند (Brand Attributes) چیست؟

چگونه ویژگی‌های یک برند موفق را تعریف کنیم

اگر در حال ساختن یک برند تجاری از ابتدا باشید، باید قبل از این که کار خود را پیش ببرید، مدتی را به صورت مشخص برای تعریف “ویژگی‌های برند (Brand Attributes)” خود بگذرانید. این یک گام مهم در جهت اطمینان از این است که ارزش‌های اصلی شرکت شما به شخصیت برندی که می‌سازید، راه پیدا می‌کند و در نهایت با مخاطب مورد نظر ارتباط موثری برقرار خواهد کرد.

ویژگی‌های برند (Brand Attributes) چیست؟

ویژگی برند، کیفیت یا مشخصه‌ای است که ذاتا بخشی از معماری برند شرکت شما است. وقتی مشتریان بالقوه جنبه‌ای از تصویر برند شما را می‌بینند – از قلم‌ها، رنگ‌ها و تصاویری که از آنها استفاده می‌کنید تا متنی که می‌نویسید – شاهد درخشش این ویژگی‌ها خواهند بود.

چرا ویژگی‌های برند مهم هستند؟

مشتریان در اعتماد و استقبال از برندهایی که شناختن آنها دشوار است، مشکل دارند. اگر کارت‌های خود را در جیب‌تان نگه دارید و هرگز چیزی درباره شرکت خود فاش نکنید، هیچ وقت ارتباط مناسبی با مشتری نخواهید داشت. این مهم شبیه نحوه ارتباط ما با افراد دیگر است. آیا واقعا می‌خواهید تمام انرژی خود را صرف تلاش برای ترمیم رابطه‌ای کنید که از پایه اشتباه تشکیل شده است؟

داشتن یک مجموعه قدرتمند و مهم از ویژگی‌های برند، باعث می‌شود نام تجاری ما از سایر رقابت‌های موجود در بازار جدا باشد. زیرا ماهیت عرضه آن بی‌نظیر است، هدف کیفیت به خوبی برآورده و تعریف شده است و بهترین سطح خدمات به مشتری را ارائه می‌شود.

به بیان دیگر…

وقتی نام تجاری با ویژگی‌های تجاری مطابقت داشته و تعریف شده باشد، برای مدیریت، تصمیم گیری درمورد موقعیت برند آسان‌تر است. اینکه چگونه می‌خواهند نام تجاری را در بازار به عنوان هویت به تصویر بکشند، مسیر مشخصی خواهد داشت.

زمانی که ویژگی‌های نام تجاری به خوبی در نظر گرفته داشته باشند، تصمیم‌گیری در مورد تکنیک‌های بازاریابی و ابزارهای تبلیغاتی برای تبلیغ محصولات و خدمات شرکت آسان‌تر است. فعالیت‌های بازاریابی و فروش هدفمند باید با ارزش‌ها، اهداف، مبانی و ویژگی‌های برند هماهنگ خواهد شد.

مجموعه‌ای از ویژگی‌های نام تجاری مطمئنا موفقیت و سودهای کلانی را برای شرکت به همراه خواهد داشت. این اطمینان را به مدیریت می‌دهد که خط جدیدی از محصولات و خدمات را راه‌اندازی کند. زیرا زمینه اصلی قبلا ساخته شده است و یک عامل یادآوری نام تجاری قوی، در میان مشتریان موجود و احتمالی، وجود دارد. همچنین، شرکت می‌تواند بازارهای جدید و دست نخورده را با مجموعه جدیدی از مخاطبان هدف کشف کند.

ویژگی‌های برند و حمایت از اصالت

ریشه‌یابی هویت برند شما در یک سری ویژگی‌های مجزا، می‌تواند تلاش‌های بازاریابی شرکت شما را معتبرتر کند. در این مورد از حدود ۱۶۰۰ مصرف کننده که در یک مطالعه صنعتی نظرسنجی شده‌ است. ۹۰٪ اظهار داشتند که هنگام ارزیابی برندهای مورد علاقه و حمایت از اصالت را عامل مهمی می‌دانند. با این حال، ۵۱٪ همچنین معتقد بودند که کمتر از نیمی از برندها محتوای معتبری ایجاد می‌کنند، که میان مشتریان ماندگار خواهد ماند.

گاهی کلمه “معتبر” به دلیل آشنا بودن، در ذهن ما رو به فراموشی می‌رود. بنابراین ارزش دارد که لحظه‌ای وقت خود را برای درگیر شدن با معنای آن صرف کنیم: چیزی معتبر است که منشأ واضحی داشته باشد. همچنین اصل است، یعنی دقیقا مطابق آنچه گفته یا اذغان شده است. این مهم را هیچ گاه فراموش نکنید که مشتری شما را به خاطر معتبر بودن حرفتان به لیست برندهای مورد علاقه خود اضافه می‌کند.

یک مطالعه موردی در ویژگی‌های برند و وفاداری مشتری

ما قبلا تأیید کرده‌ایم که مشتریان قبل از حمایت یک برند تجاری، صحت آن را ارزیابی می‌کنند. اما آنها همچنین به خصوصیات اصلی شما به شکلی بارز واکنش نشان می‌دهند. بیایید نگاهی به برند لباس کودکان Primary بیاندازیم به عنوان نمونه‌ای از ویژگی‌های برند، تا بدانیم این مهم در عمل چگونه به نظر می‌رسد و اینکه چگونه آنها می‌توانند یک پایگاه مشتری وفادار ایجاد کنند.

مشتری هدف این شرکت احتمالا یکی از والدین نسل جدید است که لباس‌های با کیفیت بالا و با قیمت مناسب برای بچه‌های خود می‌خواهد.  وقتی آن مشتری از طریق بازاریابی پست الکترونیکی مستقیم یا رسانه‌های اجتماعی در Primary جست و جوی خود را شروع کرد، به چند نکته مهم توجه می‌کند.

از جمله:

 • آنها از پارچه‌های نرم و پایدار استفاده می‌کند.
 • آنها لباس برای کودکان طراحی می‌کنند، نه برای پسران و دختران
 • سازگاری لباس‌ها با هم می‌تواند باعث صرفه جویی در وقت صبح پدر و مادر شود.
 • این محصولات با یک قیمت قابل دسترسی ارائه می‌شوند.
 • Primary از صدا و نام تجاری سرگرم کننده و دوست داشتنی و پالت رنگی استفاده می‌کند که شعار آن “با رنگ‌های واقعی زندگی کن” است.

همه این ویژگی‌ها ارتباط تجاری مثبتی را برای مشتری هدف ایجاد می‌کند. هویت تجاری قوی Primary برای وفاداری مشتری معجزه کرده است. همانطور که این شرکت در صفحه مشاغل خود توضیح می‌دهد: “مشتریان ما بسیار مشتاقانه به ماموریت ما علاقه‌مند هستند، که منجر به تکرار معیارهای قوی و یکی از بالاترین امتیازات شاخص خالص ترویج کنندگان (NPS) در صنعت ما می‌شود.”

NPS یا امتیاز خالص مروجین، معیار مفیدی است که نشان می‌دهد مشتریان احتمالا شمار ا به دوستان خود توصیه می‌کنند. این مهم را فراموش نکنید زیرا مشتری راضی همواره یک سفیر برند خوب برای تجارت شما خواهد بود. این واقعیت که ۸۵٪ والدین می‌خواهند رضایت خود را از برند Primary به گوش دیگران برسانند، نشانگر وفاداری آنها به این برند است.

و همه چیز با این واقعیت شروع می‌شود که این شرکت عرضه کننده پوشاک کودکان، یک برند تجاری متمایز را پیرامون چندین ارزش و ویژگی مهم ایجاد کرده است، در حالی که می‌دانسته در بین مخاطبانشان طنین انداز خواهد شد.

۷ روش برای تعریف ویژگی‌های نام تجاری شما

حال، چگونه می‌توانید به این نوع موفقیت در شرکت خود برسید؟ تعریف خصوصیات نام تجاری شما دقیقا نمی‌تواند رضایت مشتری یا مراجعه وی را تضمین کند. اما مطمئنا می‌تواند به شما کمک کند یک برند تجاری سازگار با سلایق مشتری ایجاد کرده و موقعیت تجاری خود را در بازار رقابتی موجود، تثبیت کنید. در اینجا ۷ مورد مهم برای بیان ویژگی‌های نام تجاری شما آورده شده است:

 1. با ارزش‌های سازمان خود ارتباط برقرار کنید.

مهم است که از ارزش‌های بنیادی شرکت خود استفاده کنید زیرا اینها می‌توانند به چندین ویژگی کمک کنند. نمونه‌هایی از ویژگی‌های نام تجاری مبتنی بر ارزش می‌توانند به شرح زیر باشند:

 • فعالیت‌های مربوط به خیریه‌ها
 • ایجاد سطح بیشتر آگاهی
 • همدلی با مردم
 1. فرهنگ سازمان خود را در نظر بگیرید.

نوع فرهنگی که شما در سازمان خود ترویج می‌کنید، می‌تواند به تصویر برندی که شما ارائه می‌دهید، منتقل شود. بسته به اینکه در پشت صحنه چه اتفاقی می‌افتد و چه خصوصیاتی را می‌خواهید در اعضای تیم خود بروز دهید، ممکن است ویژگی‌های برند شما با الهام از فرهنگ مانند موارد زیر باشد:

 • ترویج حس کنجکاوی
 • دیدگاه‌های سنتی
 • نگرش‌های بلند پروازانه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن