فناوری

SaaS (نرم‌افزار به عنوان سرویس) به چه معناست؟

نرم‌افزار به عنوان سرویس (Software as a Service یا SaaS) یک مدل توزیع نرم‌افزار است که در آن ارائه‌دهنده ابر برنامه‌ها را میزبانی می‌کند و آن‌ها را از طریق اینترنت در دسترس کاربران نهایی قرار می‌دهد. در این مدل، یک فروشنده نرم‌افزار مستقل (ISV)  ممکن است با یک ارائه‌دهنده ابر شخص ثالث برای میزبانی برنامه یا با شرکت‌های بزرگ‌تر مانند مایکروسافت قرارداد ببندد. ارائه‌دهنده ابر ممکن است فروشنده نرم‌افزار نیز باشد.

SaaS  در کنار زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) و پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) یکی از سه دسته اصلی رایانش ابری است. طیف وسیعی از متخصصان فناوری اطلاعات، کاربران کسب و کار و کاربران شخصی از برنامه‌های SaaS استفاده می‌کنند. محصولات آن از سرگرمی‌های شخصی مانند نتفلیکس گرفته تا ابزارهای پیشرفته فناوری اطلاعات را شامل می‌شود. برخلاف IaaS وPaaS ، محصولات SaaS اغلب برای کاربران B2B و B2C به بازار عرضه می‌گردد.

بر اساس گزارش اخیر McKinsey & Company ، تحلیل‌گران صنعت فناوری رشد بیشتر نرم‌افزار را به عنوان بازار خدمات پیش‌بینی می‌کنند و انتظار دارند بازار محصولات SaaS تا سال ۲۰۲۴ نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار باشد.

SaaS چگونه کار می‌کند؟

SaaS از طریق مدل تحویل ابری کار می کند. یک ارائه‌دهنده نرم‌افزار یا برنامه و داده‌های مربوطه را با استفاده از سرورها، پایگاه‌های داده، منابع شبکه و محاسبات خود میزبانی می‌کند، یا ممکن است ISV باشد که با یک ارائه‌دهنده ابر قرارداد می‌بندد تا برنامه را در مرکز داده ارائه‌دهنده میزبانی نماید. این برنامه برای هر دستگاهی که دارای اتصال شبکه است قابل دسترسی خواهد بود. برنامه‌های SaaS معمولاً از طریق مرورگرهای وب قابل دسترسی هستند.

حتما بخوانید:  وب سرویس SOAP چیست؟

در نتیجه، شرکت‌هایی که از برنامه‌های SaaS استفاده می‌کنند وظیفه راه‌اندازی و نگهداری نرم‌افزار را بر عهده ندارند. کاربران به سادگی هزینه اشتراک را برای دسترسی به نرم‌افزار می‌پردازند، که یک راه‌حل آماده است.

SaaS ارتباط تنگاتنگی با ارائه‌دهنده خدمات برنامه (ASP) و مدل‌های تحویل نرم‌افزار محاسبه در صورت تقاضا دارد که ارائه‌دهنده نرم‌افزار مشتری را میزبانی کرده و آن را از طریق اینترنت به کاربران نهایی تأیید شده تحویل می‌دهد.

در مدل SaaS نرم‌افزاری درخواستی، ارائه‌دهنده به مشتریان اجازه می‌دهد تا از طریق شبکه به یک نسخه از برنامه‌ای که ارائه‌دهنده به طور خاص برای توزیع SaaS ایجاد کرده است دسترسی پیدا کنند. کد منبع برنامه برای همه مشتریان یکسان است و هنگامی که ویژگی‌ها یا قابلیت‌های جدید منتشر می‌شود، برای همه مشتریان ارائه می‌گردد. بسته به توافق‌نامه سطح خدمات (SLA) ، داده‌های مشتری برای هر مدل ممکن است به صورت محلی، در ابر یا به هر دو صورت ذخیره شود.

سازمان‌ها می‌توانند برنامه‌های SaaS را با سایر نرم‌افزارها با استفاده از رابط های برنامه‌نویسی (API) ادغام کنند. به عنوان مثال، یک شرکت می‌تواند ابزارهای نرم‌افزاری خود را بنویسد و از API های ارائه‌دهنده SaaS برای ادغام این ابزارها با پیشنهاد SaaS استفاده کند.

معماری SaaS

برنامه‌ها و سرویس‌های SaaS معمولاً از رویکرد «اجاره چندگانه» استفاده می‌کنند، به این معنی که یک نمونه از برنامه SaaS روی سرورهای میزبان اجرا می‌شود و این نمونه واحد به هر مشتری مشترک یا مستاجر ابر خدمات می‌دهد. این برنامه در یک نسخه واحد و پیکربندی برای همه مشتریان یا مستاجران اجرا می‌شود. اگرچه برنامه برای مشتریان مشترک مختلف در یک نمونه ابری با زیرساخت و پلتفرم مشترک اجرا می‌گردد، اما داده‌های مشتریان مختلف همچنان تفکیک می‌شوند.

معماری معمول برنامه‌های SaaS اجاره چندگانه بدین معناست که ارائه‌دهنده خدمات ابری می‌تواند تعمیر و نگهداری، به روز رسانی و رفع اشکال را سریع‌تر، آسان‌تر و کارآمدتر مدیریت کند. مهندسان می‌توانند به جای اعمال تغییرات در چندین مورد، با حفظ یک نمونه مشترک، تغییرات لازم را برای همه مشتریان ایجاد کنند.

علاوه بر این، اجاره چندگانه اجازه می‌دهد تا منابع بیشتری در اختیار گروه بزرگ‌تری از مردم قرار گیرد، بدون این که عملکردهای مهم ابر مانند امنیت، سرعت و حریم خصوصی به خطر بیفتد.

مزایای SaaS

SaaS نیاز سازمان‌ها به نصب و اجرای برنامه‌ها بر روی رایانه خود یا در مراکز داده خود را برطرف می‌کند. این امر هزینه خرید، تهیه و نگهداری سخت‌افزار و همچنین مجوز، نصب و پشتیبانی نرم‌افزار را حذف می‌کند. مزایای دیگر مدل SaaS عبارتند از:

جمع‌بندی

نرم‌افزار SaaS یک مدل توزیع نرم‌افزار است که در آن ارائه‌دهنده ابر برنامه‌ها را میزبانی می‌کند و آن‌ها را از طریق اینترنت در دسترس کاربران نهایی قرار می‌دهد. در این مقاله مزایا، چالش‌ها و فروشندگان SaaS را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن