تحلیل کسب و کار

تحلیل استراتژی کسب و کار برند کوکا کولا

کوکا کولا یکی از دو برند نوشیدنی پیشرو در جهان است که مالک بیش از ۵۰۰ برند نوشیدنی غیرالکلی بوده و آن‌ها را به بازار عرضه می‌کند. نوشیدنی‌های فروخته شده توسط کوکا کولا را می‌توان در این گروه‌ها دسته‌بندی کرد: نوشابه‌های گازدار، آب، آب تقویت‌شده و نوشیدنی‌های ورزشی، آبمیوه، لبنیات و نوشیدنی‌های گیاهی، چای و قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا.

کوکا کولا همچنین دارای پنج نوشیدنی گازدار برتر جهان از جمله کوکاکولا، کوکای رژیمی، فانتا و اسپرایت است. محصولات کوکاکولا از سال ۱۸۸۶ در ایالات متحده فروخته می‌شود و اکنون این برند به ۲۰۰ کشور جهان گسترش یافته است. در سال‌های اخیر صنعت نوشابه شاهد رقابت شدیدی بوده و جدای از آن، روندهای گسترده سلامت و تغییرات دیگر نیز بر این صنعت تأثیر گذاشته‌اند.

در این مقاله به تحلیل جامعی از استراتژی کسب و کار کوکا کولا خواهیم پرداخت.

تجزیه و تحلیل SWOT کوکا کولا

نقاط قوت

تصویر برند: کوکا کولا به عنوان یک برند اخلاق‌مدار و مشتری‌پسند، تصویر برند عالی را در سطح جهانی مدیریت کرده است. تصویر برند عمدتاً با جوانان مرتبط است.

حضور جهانی: کوکا کولا فروش خود را در ایالات متحده در سال ۱۸۸۶ آغاز کرد و از آن زمان کسب و کار آن در سراسر جهان به بیش از ۲۰۰ کشور گسترش یافته است. امروزه این یک برند جهانی با سطح محبوبیت بسیار بالا است.

زنجیره تامین و شبکه توزیع: کوکا کولا یک زنجیره تامین و شبکه توزیع جهانی را مدیریت کرده است. این یکی از نقاط قوت اصلی این برند می‌باشد. این امر در درجه اول برای تامین مواد خام کشاورزی به تعداد بسیار زیادی از تامین‌کنندگان از چندین گوشه جهان بستگی دارد. در سال‌های اخیر تمرکز زیادی بر روی بهینه‌سازی زنجیره تامین جهانی خود داشته است. یک زنجیره تامین و شبکه توزیع کارآمد به این برند کمک کرده است تا هزینه‌های تولید خود را کاهش دهد و همچنین به طور موثرتری به مشتریان خود خدمت کند.

قابلیت‌های بازاریابی: کوکا کولا همچنین یک بازاریاب عالی است و مبلغ زیادی را صرف بازاریابی و تبلیغات برند و محصولات خود می‌کند. این برند همچنین در بازاریابی دیجیتال و تبلیغات سرمایه‌گذاری زیادی کرده است. در سال ۲۰۱۷، هزینه بازاریابی آن ۳/۹ میلیارد دلار بود. تمرکز آن بر تعامل با مشتری با استفاده از کانال‌های دیجیتال نیز افزایش یافته است.

پایگاه مشتریان بزرگ و وفادار: کسب و کار کوکا کولا در ۲۰۰ کشور که با پایگاه مشتریان بسیار بزرگ و وفادار، گسترده شده است. وفاداری مشتری در قرن بیست و یکم عامل بسیار مهمی است و باعث رشد کسب و کار می‌شود. با این حال، کوکا کولا همچنین سرمایه‌گذاری زیادی در ایجاد وفاداری مشتری و حفظ مشتریان خود انجام می‌دهد.

نقاط ضعف

مسائل مربوط به آب: کوکا کولا در مورد مسائل مربوط به مدیریت آب با مشکلات زیادی روبرو بوده است. در گذشته انتقادات شدیدی را در این زمینه به وجود آورده است. در حالی که این مسائل ادامه دارد، این برند همچنان با مسائل مربوط به مدیریت آب و سرمایه‌گذاری در حفظ آب و سایر موارد برای مقابله با بحران آب سر و کار دارد.

کاهش درآمد: در پنج سال گذشته، درآمد خالص عملیاتی آن و سود ناخالص این برند نیز به طور پیوسته کاهش یافته است. درآمد خالص عملیاتی از ۴۱/۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۳۵/۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ کاهش یافت.

فرصت‌ها

فرصت‌های بازاریابی: فرصت‌های بازاریابی در قرن بیست و یکم با ورود فناوری‌های جدید از جمله دیجیتال و هوش مصنوعی رشد کرده‌اند. به نظر می‌رسد پپسی در این مسابقه جلوتر است. کوکا کولا می‌تواند از این منابع و فناوری‌ها برای بازاریابی بهتر و همچنین جذب مشتری بیشتر استفاده کند.

دیجیتالی شدن زنجیره تامین: دیجیتالی کردن زنجیره تامین همچنین می‌تواند به برند کمک کند تا بهره‌وری خود را بهتر مدیریت کند و هزینه‌های تولید را کاهش دهد. زنجیره تامین دیجیتال کارایی و بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

گسترش بازار از طریق مشارکت: این برند فرصت‌های عالی برای رشد بازار از طریق مشارکت‌های جدید دارد. همکاری با برندهای فست فود یا مواد غذایی می‌تواند به رشد سهم بازار و بازاریابی بهتر برندهایش کمک کند.

محصولات سالم: نوآوری محصول همچنین فرصت‌های عمده‌ای برای رشد ارائه می‌دهد، زیرا نسل جدید به شدت در مورد سلامت آگاه است. برای پاسخگویی به سلیقه این نسل، کوکاکولا باید محصولات بیشتری برای سلامتی داشته باشد. این همچنین به ایجاد تصویر بهتر و بازاریابی کمک می‌کند.

تهدیدات

رقابت سنگین در صنعت نوشابه: رقابت در صنعت نوشابه شدید شده است. در حالی که چند سال اخیر رشد خاصی را به همراه داشته، هنوز هم همه برندها برای حفظ سهم بازار خود بسیار تهاجمی هستند. این برندها به شدت در بازاریابی و تعامل با مشتری و همچنین تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

افزایش هزینه مواد اولیه و نیروی کار: هزینه‌های مواد اولیه و نیروی کار افزایش یافته است. همراه با کمبود آب در سطح جهانی، این عوامل منجر به افزایش هزینه‌های تولید می‌شود. این امر منجر به افزایش فشارهای مربوط به هزینه برای برند کوکاکولا شده است.

تهدیدات قانونی و نظارتی: تهدیدات قانونی و نظارتی در طول زمان افزایش یافته و صنعت نوشابه نیز در حال فروپاشی است. جدا از حفظ محیط زیست، کیفیت مواد غذایی و قوانین مربوط به کار نیز رشد را برای برندهای نوشابه دشوار می‌کند. عدم انطباق همیشه می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.

جمع‌بندی

برند کوکا کولا به طور قابل توجهی نقاط قوت بیشتری نسبت به نقاط ضعف دارد، زیرا مدت زمان طولانی فعالیت در بازار و استفاده از استراتژی‌های مربوطه برای جذب مصرف‌کنندگان، شناخت مصرف‌کننده را برای شرکت فراهم کرده است.

فرصت‌های شرکت نیز فراتر از تهدیدات آن است که می‌تواند با توسعه مستمر و تمایل به بهبود عملکرد فعلی توضیح داده شود. علاوه بر این، کوکاکولا دارای مزیت‌های رقابتی پایدار، به ویژه تدارکات پیشرفته، دفاتر نمایندگی تقریباً در همه کشورها، تقاضای بالا برای محصولات خود و راه‌حل‌های بازاریابی مرتبط است. همه این عوامل باعث می‌شود شرکت یکی از پیشتازان بازار باشد و سود خوبی برای آن فراهم می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن