تحلیل کسب و کار

نقشه ذهنی (Mind Map) چیست و چگونه می‌توان آنرا ایجاد کرد؟

این مطلب دارای نسخه صوتی می‌باشد. کاربران ویژه به لینک نسخه صوتی دسترسی خواهند داشت. هم‌اکنون عضو شوید.
این مطلب نسخه صوتی دارد

آیا تا به حال تمایل داشته‌اید که هر آنچه را در ذهن داشته‌اید به صورت عینی طراحی کنید؟ آیا تا به حال نیاز به طوفان فکری با روش‌های مختلف برای حل یک مشکل داشته‌اید؟ برای آسان شدن این مسائل، نقشه‌برداری ذهن (Mind Map) بسیار موثر است. نقشه ذهنی، یک ابزار بصری شگفت‌انگیز برای دسته‌بندی ایده‌های جلسه طوفان فکری و ترسیم ارتباطات بین مفاهیم و ایده‌ها است.

نقشه ذهن (Mind Map) چیست؟

اگر فکر می‌کنید که ذهن شما با ایده‌های جدیدی سرشار است یا باید یک مفهوم را به صورت عمیق‌تری کشف کنید، تهیه نقشه ذهنی معمولا بهترین راه برای اندیشیدن در مورد یک ایده و سازماندهی امور است. نقشه ذهنی یک تکنیک سازماندهی مفید است که شامل ایجاد یک نمودار بصری برای در نظر گرفتن تمام جزئیات و ساختار اطلاعات، ایده‌ها یا مفاهیم است.

نقشه ذهنی را به عنوان یک روش جالب‌تر برای گسترش یک ایده در نظر بگیرید. به جای روش سنتی یادداشت‌برداری برای تولید و سازماندهی ایده‌ها، نقشه ذهنی یک روش گرافیکی برای طرح ایده‌ها و سازماندهی اطلاعات به روشی آسان برای یادآوری است.

تئوری پشت نقشه‌برداری ذهن چیست؟

اگرچه نقشه ذهنی و مدل‌های مشابه برای قرن‌ها مورد استفاده بوده است، اما برای اولین بار توسط روانشناس انگلیسی تونی بوزان (که اولین روش سریع خواندن را نیز اختراع کرد) رایج شد. وی استدلال کرد که طرح‌های سنتی متفکر را ملزم به گرفتن اطلاعات از چپ به راست و بالا به پایین می‌کند. به گفته بوزان، این روش‌ها ذاتا محدودکننده و مغایر با نحوه پردازش طبیعی اطلاعات ما هستند. نقشه‌های ذهنی به ما این امکان را می‌دهند که ترجیح طبیعی مغز را دنبال کنیم، یعنی پردازش اطلاعات به طور کلی و غیر خطی.

برای درک بیشتر اینکه چرا نگاشت ذهن بسیار موثر است، بیایید یک مسیر انحرافی کوتاه به دنیای علوم شناختی داشته باشیم. چه اتفاقی می‌افتد که یک لقمه از غذای مورد علاقه خود در دست بگیرید؟ یا خاطره‌ای را به یاد بیاورید؟ یا فیلم تماشا کنید؟ هر بار که اطلاعاتی وارد مغز شما می‌شود، بخشی از یک شبکه عصبی پیچیده خواهد شد. این شبکه به سادگی مجموعه‌ای از اطلاعات به صورت گره‌های مرکزی با شاخه‌های کوچک‌تر و مرتبط از هر گره‌است. به عبارت دیگر؟ یک نقشه ذهنی.

عناصر اصلی نقشه ذهنی

هنگام ایجاد نقشه ذهنی، عناصر اصلی ایجاد یک نقشه ذهنی موثر را بخاطر داشته باشید. این عناصر به شرح زیر است:

 • یک ایده اصلی:

داشتن یک ایده اصلی، دلیل ایجاد نقشه ذهنی است. ایده اصلی نمایانگر موضوع اصلی است که می‌خواهید هنگام ایجاد نقشه ذهنی روی آن تمرکز کنید.

 • شاخه‌ها:

شاخه‌ها ایده‌های فرعی یا اطلاعاتی هستند که از ایده اصلی سرچشمه می‌گیرند. ایده‌های فرعی که مستقیما از ایده اصلی منشعب شده‌اند به عنوان ایده‌های سطح اول شناخته خواهند شد. در ادامه نیز شاخه‌های دیگری برای گرفتن اطلاعات و افزودن جزئیات بیشتر، ایجاد می‌شوند.

 • کلمات کلیدی:

در نقشه‌های ذهنی، اطلاعات در کلمات کلیدی ساده، متراکم و ضبط می‌شوند. کلمات کلیدی نشان‌دهنده ایده پشت هر شاخه در نقشه ذهن است.

 • رنگ:

هر اتصال در نقشه ذهنی با یک رنگ مرتبط نشان داده می‌شود تا برای یادآوری هر آنچه نگاشته شده، دچار مشکل نشویم.

 • تصاویر:

از عناصر و تصاویر بصری برای نشان دادن ارتباطات در نقشه ذهنی استفاده می‌شود.

هدف نقشه‌های ذهنی

نقشه‌برداری ذهنی یک تکنیک متنوع برای افزایش بهره‌وری است که در زمینه‌های مختلف کاربرد دارد. نقشه‌های ذهنی با تقلید از روند تفکر مغز ایجاد می‌شوند و اثبات شده است، این تکنیک هر دو نیمکره مغز را تحریک می‌کند. به همین دلیل است که نقشه‌برداری ذهن محبوب شده و برای استفاده در چندین زمینه، به کار گرفته شده است.

روش‌های مهم در نقشه‌برداری ذهنی

در ادامه چند روش عالی برای استفاده از نقشه‌های ذهنی و افزایش بهره‌وری در زندگی شخصی و شغلی شما آورده شده است:

 • ایده‌ها را ایجاد کنید:

نقشه‌برداری ذهن، خلاقیت ذهنی را پرورش می‌دهد و یک روش موثر برای ایده‌پردازی در یک جلسه طوفان فکری است. نحوه ساختار نقشه ذهنی با یک نقطه تمرکز مرکزی و متصل به شاخه‌های مختلف است که به تحریک فرآیند خلاقیت کمک می‌کند و شمارش ایده‌ها و گرفتن اطلاعات مفید را آسان می‌نماید.

 • مدیریت پروژه‌ها:

نقشه‌های ذهنی پویا هستند و می‌توانند ابزاری مناسب برای مدیریت پروژه باشند. اگر پروژه‌ای در دست اجرا دارید، نقشه‌های ذهنی به شما کمک می‌کنند تا پروژه خود را به صورت استراتژیک برنامه‌ریزی و سازماندهی کنید. با استفاده از نقشه‌های ذهنی، می‌توانید تمام فرایندها و وظایف مربوط به پروژه خود را برشمارید و بفهمید که چگونه این فرایندها، در اجرای موفقیت‌آمیز پروژه شما، به اوج خود می‌رسند.

 • راه‌حل‌هایی برای مشکلات پیدا کنید:

نقشه‌های ذهنی به شما امکان می‌دهد هرج و مرج فکری را که هنگام مواجهه با مشکلی ایجاد می‌شود، از بین ببرید. استفاده از نقشه ذهنی برای کشف یک مسئله، شما را به یک حالت روانی آرام و مهار ناپذیر تبدیل می‌کند که در آن تمایل بیشتری برای تمرکز دارید و با انتقاد به یک مسئله نگاه می‌کنید تا با راه‌حل‌ها و مراحل عملیاتی مواجه شوید.

 • یادداشت‌برداری کنید:

می‌توانید قبل از شروع طراحی نقشه ذهنی خود، چند یادداشت کوتاه از ایده‌ها و مفاهیم خود داشته باشید.

 • اهداف شخصی و شغلی را تعیین کنید:

مزایای سازمانی استفاده از نقشه‌های ذهنی آن را به ابزاری فوق‌العاده مفید برای تعیین اهداف شخصی یا شغلی تبدیل می‌کند. نگاشت ذهنی اهداف شما نسبت به روش سنتی هدف‌گذاری خطی با قلم و کاغذ، امتیاز بیشتری کسب خواهد کرد. از آنجا که نقشه‌های ذهنی بصری هستند، به احتمال زیاد مغز شما این اهداف بصری را به راحتی به یاد می‌آورد و شما را یک قدم به رسیدن به اهداف خود نزدیک می‌کند.

 • ارائه سخنرانی‌های جذاب:

 نه تنها نقشه‌های ذهنی برای سازماندهی اطلاعات مفید هستند، بلکه این ابزار کمک خوبی برای ارائه اطلاعات و مفاهیم به مخاطبان است. می‌توانید با بهره‌گیری از عناصر بصری نقشه‌های ذهنی، مخاطبان را درگیر خود کرده و توجه آنها را در حین ارائه جلب کنید. استفاده از نقشه‌های ذهنی برای ارائه کار می‌تواند به شما در کنترل کامل ارائه آن فعالیت کمک کند و شما را بر روی نکات کلیدی متمرکز نگه دارد تا از موضوع خود دور نمانید.

 • مطالعه خود را بهبود ببخشید:

نقشه ذهنی راهی عالی برای افزایش هزینه زمان مطالعه و کسب ارزش بیشتر هنگام نشستن برای یادگیری مطالب است. با استفاده از نقشه ذهنی، می‌توانید یادداشت‌برداری کنید، مفاهیم اصلی موجود در مطالب و نکات اساسی را که به آسانی قابل یادآوری است و از مفاهیم اصلی پشتیبانی می‌کند، شناسایی کنید. شما می‌توانید از زمان مطالعه خود نهایت استفاده را ببرید و عناصر را با استفاده از نقشه‌های ذهنی کاملا درک کنید. زیرا این کار باعث تقویت تفکر انتقادی می‌شود و به حفظ اطلاعات جذب شده کمک می‌کند.

نتیجه سخن

در متن پیش رو به این نکته پرداختیم که نقشه ذهنی چیست و چگونه می‌توان یک نقشه ذهنی مناسب با فعالیت شما را به دست آورد. به محض اینکه نقشه‌برداری ذهن را شروع می‌کنید، در می‌یابید که چقدر راحت می‌توان ایده‌های ناب را طراحی کرده و مسیر کلی دست‌یابی به آنها را به صورت تصویری در نظر داشت.

زیبایی کار با  نقشه ذهنی، در آسان و ساده بودن آن است. این روش به منظور تشویق جریان آزاد ایده‌ها و اطلاعات طراحی شده است. شما می‌توانید این کار را به راحتی روی کاغذ انجام دهید، اما پیشنهاد می‌کنیم که برای سهولت بهتر کار و در نظر گرفتن ایده‌های بیشتر، یک نسخه از برنامه‌های دیجیتال این مهم را نیز در نظر بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن