تحلیل کسب و کار

بررسی پیاده‌سازی چارچوب SAFe و DevOps در بانک استاندارد

«SAFe ساختاری را که ما برای گسترش شیوه چابک در سطح سازمانی نیاز داشتیم، فراهم کرد. این چارچوب پیچیدگی‌ها را مورد توجه قرار داد و چارچوبی را برای ساختن پورتفولیو، نقش‌ها و مشاغل برای دستیابی به اهدافمان جهت بهره‌وری، روحیه و کیفیت به ما داد.»

الکس کیتر، مشاور تحول چابک ناب (SPC4)، بانک استاندارد (Standard Bank)

چالش: بانک به دنبال بهبود کیفیت خدمات، کارایی و روحیه کارکنان بود، اما تلاش‌های قبلی برای ارتقای چابک-ناب فراتر از چند تیم، متوقف شده بود.

صنعت: خدمات مالی

راه حل: چارچوب SAFe

نتایج:

 • زمان عرضه به بازار از ۷۰۰ به ۳۰ روز کاهش یافت
 • استقرار از یک یا دو بار در سال به استقرار ماهانه افزایش یافت
 • افزایش بهره وری ۵۰ درصدی
 • کاهش ۷۷ درصدی هزینه
 • قابلیت پیش بینی اکنون ۶۸ درصد است
 • سلامت سازمانی ۱۲ درصد از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ بهبود یافته است که بخشی از آن به لطف SAFe می‌باشد.

بهترین شیوه‌ها:

تمرکز بر تغییر فرهنگ: بانک استاندارد از قدردانی فردی به سمت جوایز تیمی و KPIها حرکت کرد. بانک هیجان و تعامل را از طریق گیمیفیکیشن، ایجاد مهارت و اتوماسیون افزایش داد.

درگیر کردن زودهنگام کسب و کار: بانک انتقال را با فناوری اطلاعات آغاز کرد. در آینده نزدیک، آن‌ها می‌توانستند صاحبان کسب‌وکار را زودتر جذب کنند تا بفهمند که تغییر فقط مربوط به فناوری اطلاعات نیست. تعداد انگشت‌شماری از متفکران مترقی به تأثیرگذاری بر دیگران کمک کردند.

تمرکز بر مهندسی: مایک مورفی، مدیر ارشد فناوری بانک استاندارد می گوید: «SAFe، همراه با تمرکز بر مهندسی، کسب و کار را به سطح بعدی می‌برد».

بانک استاندارد که در آفریقای جنوبی مستقر است، با مجموع دارایی‌های ۱.۹۵ تریلیون ZAR (۱۴۳ میلیارد دلار) بزرگ‌ترین گروه بانکی آفریقایی می‌باشد. بیش از ۱۵۲ سال است که این بانک به این قاره خدمت کرده و اکنون در ۲۰ کشور جنوب صحرا حضور دارد. بانک استاندارد هفت نمونه پورتفولیوی مختلف را در بانکداری کسب و کار و شخصی، شرکتی و سرمایه‌گذاری و مدیریت ثروت اجرا می‌کند.

بانک استاندارد – پیاده‌سازی SAFe و DevOps

در بانک استاندارد، تیم فناوری اطلاعات هر سال تقریباً ۶۰۰ پروژه را آغاز می‌کند تا به بانک در پیشرو بودن کمک نماید. با این حال، تیم‌ها تنها درصد کمی از پروژه‌ها را در چارچوب زمانی، بودجه و محدوده تعریف شده تکمیل می‌کنند.

برای بهبود پیگیری، بانک استاندارد چند روش ناب-چابک را امتحان کرد. با این حال، زمانی که آن‌ها تلاش کردند تا این روش‌ها را فراتر از چند تیمی که در انزوا کار می‌کردند گسترش دهند، تلاششان متوقف شد.

الکس کیتر، مشاور تحول چابک ناب (SPC4) در بانک استاندارد توضیح می‌دهد: «ما شدیدا محیطی مبتنی بر پروژه بودیم. ما رویکرد آبشاری، رویکرد تیمی ترکیبی و سایر چارچوب‌ها را امتحان کردیم، اما هیچ چیز به چالش ارائه ارزش در سیلوهای سازمانی پاسخ نداد. بانک استاندارد بیش از ۲۰۰۰ سیستم در فناوری اطلاعات دارد که برای ارائه موفقیت‌آمیز برنامه‌ها به هماهنگی فوق العاده‌ای نیازمندند.»

افزایش بهره‌وری ۵۰ درصدی

این روزها، با بیش از ۲۰۰۰ نفر آموزش دیده در زمینه رهبری SAFe، شیوه‌های چابک-ناب و SAFe بخش‌های کلیدی برنامه استراتژیک بانک استاندارد هستند. حرکت به سمت SAFe تعدادی از مزایای کیفی و کمی را به همراه داشت. بانک استاندارد موفق به شکستن سیلوها و بهبود مدیریت وابستگی شد. آن‌ها پیچیدگی را حذف کردند و هزینه را کاهش دادند؛ در حالی که کارهای بیشتری را به انجام رساندند. افراد کسب و کار اکنون کار و بودجه را اولویت بندی می‌کنند تا تغییرات فناوری اطلاعات را در نظر بگیرند.

این بانک دستاوردهای قابل توجهی را در برخی از تیم‌ها یا پورتفولیوهای بالغ نشان می‌دهد:

 • زمان عرضه به بازار از ۷۰۰ به ۳۰ روز کاهش یافت
 • استقرار از یک یا دو بار در سال به استقرار ماهانه افزایش یافت
 • بهره‌وری ۵۰ درصد افزایش یافت
 • هزینه ۷۷ درصد کاهش یافت
 • پیش بینی‌پذیری در حال حاضر ۶۸ درصد است
 • سلامت سازمانی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، ۱۲ درصد بهبود یافته است

همانطور که انتظار می‌رفت، مزایای آن به مشتری نیز رسید. ورموتن می‌گوید: «ما تیم‌هایی را گرد هم می‌آوریم که بسیار نزدیک‌تر زنجیره ارزش مشتری را نشان می‌دهند.»

فراتر از اعداد، ورموتن هر روز تغییرات را از نزدیک می‌بیند. کارکنان ارشد از پشت میز خود بیرون می‌آیند و بیشتر با تیم‌ها تعامل برقرار می‌کنند، در حالی که کارکنان جوان احساس آزادی بیشتری برای به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود دارند.

او می گوید: «ما سازمان را مسطح کردیم. پیش از این، فقط افراد ارشد در جلسات صحبت می‌کردند. اکنون، در هر جلسه، کارمندان سطح پایین گفتگو را رهبری می‌کنند. انرژی و علاقه بیشتری در افراد وجود دارد. این امر بهترین‌ها را در آن‌ها به نمایش می‌گذارد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن