هوش تجاری

آموزش Power BI Report Server

همانطور که می‌دانید ، Power BI به عنوان یک فناوری، مجموعه‌ای از چندین فناوری و خدمات دیگر است و Power BI Report Server  یکی از این فناوری‌های مهم سرویس شرکت مایکروسافت است که در این مقاله  قصد داریم با جنبه‌های مختلف آن آشنا شویم. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این سرویس حتما مقاله “راهنمای کامل پاور بی آی (Power BI)” را مطالعه کنید.

Power BI Report Server چیست؟

Power BI Report Server یک سرور گزارش داخلی است، که برای میزبانی گزارش‌های Power  BI  استفاده می‌شود. گزارش‌هایی که در یک سرور گزارش داخلی نگه‌داری می‌شوند از طریق یک پورتال وب برای کاربران نمایش داده می‌شوند. همچنین می‌توانید گزارش‌های دسته‌بندی شده ، گزارش‌های همراه و KPI ها را بر روی سرور نگه داری کنید، زیرا بر اساس معماری سرویس گزارش‌دهی اس کیو ال  (SQL Server Reporting Service’s-SSRS) ساخته شده است. با استفاده از یک مرورگر وب ، دستگاه تلفن همراه یا از طریق ایمیل می‌توانید به انواع گزارش‌ها در سرور گزارش دسترسی پیدا کرده و آنها را مشاهده کنید.

استفاده از سرور گزارش در محل برای میزبانی گزارش‌های Power BI مزایای بسیاری دارد. این سرور با سرویس Power BI سازگار است و می‌توانید به راحتی آن را با سرویس‌های گزارش دهی موجود خود ادغام کنید. همچنین ، سرور گزارش در محل از نظر امنیتی توسط بسیاری از سازمان‌ها ترجیح داده می‌شود. سازمان‌ها میزبانی از گزارش‌های مهم در  یک سرور گزارش در محل را یک راه حل ایمن تر نسبت به سرور‌های ابری می‌دانند.

آموزش کامل نحوه نصب و راه اندازی Power BI Report Server را می‌توانید در این مقاله دنبال کنید.

ویژگی‌های سرور Power BI Report

همانطور که می‌دانیم ، سرور گزارش با چهارچوب SSRS اجرا می‌شود و بنابراین می‌توانیم آن را زیر مجموعه SSRS بنامیم. به عنوان یک زیرمجموعه ، دارای چندین ویژگی مهم و نقش مهم است. ما در زیر چندین ویژگی اصلی را مورد بحث قرار داده‌ایم:

 • سرور گزارش، میزبان گزارشات Power BI در محل است. با استفاده از سرور گزارش داخلی می‌توانید گزارش‌ها را به اشتراک بگذارید و با سایر کاربران همکاری کنید. همچنین ، این قابلیت منحصر به فرد برای استقرار و استفاده از گزارش‌های همراه، گزارش‌های تنظیم شده و KPI ها را دارد.
 • می‌تواند تجسم‌های سفارشی را ارائه دهد. کاربرانی که گزارشات Power BI خود را در این سرور داخلی ارائه می‌دهند ، ۱۰۰ تصویر سفارشی اضافه شده به موارد پیش فرض را دریافت می‌کنند.
 • کاربران می‌توانند از طریق Power BI Mobile به این سرور متصل شوند. آنها می‌توانند به راحتی به گزارشات در سرور گزارش دسترسی پیدا کنند. در حال حاضر ، سرور گزارش توسط سیستم عامل‌های iOS ، Android ، ویندوز پشتیبانی می‌شود.
 • از طریق سرور گزارش در محل ،کاربران می‌توانند به گزارشات موجود بر روی یک بستر وب دسترسی و تعامل داشته باشند. آنها می‌توانند اقداماتی مانند فیلترینگ متقابل ، نکات راهنمای ابزار ، کارخانجات ، اکتشاف داده‌ها و غیره را استفاده و اعمال کنند.
 • کاربران می‌توانند داده‌ها را از گزارش‌های میزبانی شده در سرور به فایل‌هایی با فرمت CSV استخراج کنند.

معماری   Power BI Report Server

برای درک بهتر معماری و عملکرد سرور گزارش ، نگاهی به نمودار گردش کار در زیر بیندازید.

نویسندگان گزارش بر روی ابزارهای نوشتن Power BI مانند Power BI Desktop برای ایجاد گزارش کار می‌کنند. گزارش‌ها با استفاده از داده‌های منابع داده موجود برای اتصال با Power BI تهیه می‌شوند. پس از آماده شدن گزارش‌ها ، به سرور گزارش مراجعه می‌کنید. سرور میزبان گزارش‌ها و پورتال وب آن نمایش داده می‌شود. کاربران می‌توانند گزارش‌های میزبانی شده در سرور گزارش را از طریق پورتال وب مشاهده کنند. آنها می‌توانند از هر دستگاهی که از سرور پشتیبانی می‌کند مانند دسک تاپ ، لپ تاپ ، تبلت‌ها و تلفن‌ها از پورتال وب استفاده کنند.

اجزای سرور گزارش Power BI Report

ریپورت سرور چندین عضو مهم دارد. جزئیات مربوط به آنها را در بخش‌های زیر بخوانید:

 1. وب پورتال

درگاه وب نمایش دهنده گزارش‌هایی است که در Power BI Report Server میزبانی شده است. از آخرین نسخه هر مرورگری می‌توانید به پورتال وب دسترسی پیدا کنید. پورتال وب دارای تمام گزارشات و KPI هاست که روی سرور گزارش بارگذاری شده است. می‌توانید با استفاده از پورتال وب چندین فعالیت انجام دهید، مانند دسترسی به گزارش در صورت تقاضا ، اشتراک گذاری برای گزارش‌های منتشر شده ، استفاده از مارک‌های سفارشی در پورتال وب و برنامه‌ریزی برای پردازش گزارش. در پورتال وب مطالب متنوعی از قبیل گزارشات Power BI ، گزارش‌های همراه ، گزارش‌های صفحه بندی شده ، KPI ها و کتابهای کاری اکسل وجود دارد. این انواع گزارش‌های مختلف در یک سلسله مراتب پوشه بندی سنتی به همان ترتیب مرتب می‌شوند. گزارش‌ها بر اساس انواع گزارش، همانطور که در ابتدا گفته شد ، گروه بندی می‌شوند. همچنین می‌توانید از طریق پوشه‌های جداگانه در پورتال به داده‌های مشترک و منابع داده اشتراکی دسترسی پیدا کنید.

 1. گزارش های Power BI 

مهمترین قسمت مفهوم کل این مجموعه، گزارشات Power BI است. گزارشات Power BI یک فایل شامل اطلاعات چند صفحه‌ای است که یک مدل داده نمایشی را نشان می‌دهد. Power BI Desktop دارای انواع زیادی از نمودار است که می‌توانید برای تهیه گزارش از آنها استفاده کنید. شما می‌توانید به همان تعداد از صفحات در یک گزارش با همان نمودارهایی که می‌خواهید استفاده کنید ، گزارش داشته باشید.

می‌توانید گزارشات (.pbix) را روی یک Power BI Desktop ایجاد کنید (نسخه بهینه سازی شده برای report server). بعداً می‌توانید این گزارشات Power BI را در پورتال وب برای مشاهده و استفاده دیگران منتشر کنید. کاربران شرکت و سایر انواع کاربران می‌توانند دانش و بینش‌های اساسی را از این گزارش‌ها استخراج کنند.

در سرور گزارش دو نوع گزارش وجود دارد که عبارتند از:

 1. گزارش‌های دسته بندی شده
 2. گزارش‌های همراه.
 • گزارش‌های دسته بندی شده

یک گزارش داخلی ، یک صفحه به سبک سازمان یافته و مستند شده در صفحه گزارش است. گزارش‌های صفحه بندی شده به عنوان اسناد صفحه‌ای ذخیره می‌شوند که در آن می‌توانید سند را به صورت عمودی و افقی گسترش دهید تا داده‌های کامل را مشاهده کنید. چنین گزارش‌هایی با طرح ثابت دارای پیکسل هستند. وقتی می‌خواهید یک گزارش از یک فایل PDF یا Word را چاپ کنید، آنها می‌توانند بهترین گزینه باشند.

 • گزارش‌های همراه

نوع دیگری از گزارشاتی که سرور در پورتال وب خود میزبانی و به اشتراک می‌گذارد، گزارش‌های همراه است. اینها مانند گزارشات BI Power هستند اما با صفحه دستگاه تلفن همراه که در حال مشاهده آنها هستید ، سازگار هستند.

جمع بندی

این تمام چیزی بود که شما باید در مورد Power BI Report Server اطلاع داشته باشید. در این مقاله ، مختصراً به مفاهیم اصلی آن از جمله ویژگی‌ها، معماری و اجزای این سرویس پرداختیم. در صورتی که به مباحث هوش تجاری با نرم افزار Power BI علاقه مند هستید می‌توانید در دوره “دوره هوش تجاری با Power BI” شرکت کنید.


مجموعه

هوش تجاری


آموزش های حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.