هوش تجاری

وقتی از هوش تجاری صحبت می‌کنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

تعاریف متعددی از هوش تجاری تاکنون ارائه شده اما درک مشترک و دقیقی از آن وجود ندارد

هوش تجاری، هوش کار و کسب، هوشمندی کار و کسب، و مانند این‌ها که به عنوان ترجمه‌ای از Business Intelligence مطرح شده‌اند جزو مفاهیم و مباحث پرکاربرد این روزها هستند؛ اما سخت بتوان درک مشترکی برای شروع مباحث هوش تجاری را به عنوان پیش‌فرض در نظر گرفت. بنابراین نیاز است که یک بار آن را تعریف کنیم.

هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری عبارت و اصطلاحی است که به معنی جمعی از فرایندها، ابزارها و فناوری‌هایی است که به افزایش سودآوری از طریق بهبود بهره‌وری، فروش و خدمت‌رسانی یک سازمان کمک می‌کنند.

با کمک متدهای BI، داده‌های سازمان می‌تواند به شکل بهتری سازمان‌دهی و تحلیل شود و تبدیل به دانش مفیدی شود که از اطلاعات مستخرج شده و منجر به یک فعالیت مفید در کاروکسب شود.

پس براساس آنچه که گفته شد می‌توانیم این تعریف را به صورت عینی‌تر و ملموس‌تر ارائه کنیم:

هوش تجاری با تبدیل داده خام جمع‌آوری‌شده به اطلاعات هوشمندانه از طریق تحلیل و تنظیم داده براساس ارتباطات میان آن‌ها سروکار دارد.

پس از این طریق اهمیت هوش تجاری هم مشخص می‌شود. داده خام یک سازمان دارایی مهمی است که بسیاری از سوالات اساسی سازمان را با تحلیل آن می‌توان پاسخ داد. با هوش تجاری می‌توان روندها را استخراج کرد، رابطه میان داده‌های مختلف برقرار کرد و از آن بهره برد.

دامنه سوالاتی که با هوش تجاری می‌توان به آن پاسخ داد فراوان هستند و در ادامه صرفا مثال‌هایی را مطرح می‌کنیم:

  • سود خالص فروش یک محصول خاص در سال گذشته چقدر بوده؟
  • فاکتورهای اساسی عملکرد فروش سازمان کدامند؟
  • چقدر فروش برای سال آتی پیش‌بینی می‌توان کرد؟
  • رضایت مشتریان چقدر است؟

با کمک یک سیستم هوش تجاری، سازمان می‌توان عملکرد کاروکسب خود را بهبود داده و در رقابت پیش بیافتد. ضمن آن که شناخت ترجیحات مصرف‌کننده، تاثیرات جغرافیایی، قیمت‌گذاری و بهبود کارایی کاروکسب از جمله دیگر راه‌هایی هستند که هوش تجاری کمک می‌کند.


مجموعه

هوش تجاری


از طريق
کاروکسب
برچسب ها
آموزش های حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.