تحلیل کسب و کار

معرفی مدل چابک اسپاتیفای

اسپاتیفای با ۲۸۶ میلیون کاربر، بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین سرویس اشتراک پخش صدا در جهان است. بخش مهمی از موفقیت اسپاتیفای ناشی از رویکرد منحصر به فرد این شرکت برای سازماندهی کار جهت افزایش چابکی تیم می‌باشد. همانطور که تیم‌های مهندسی اسپاتیفای در راستای بهبود چابکی حرکت کردند، تجربه خود را مستندسازی نموده، آن را با جهان به اشتراک گذاشته و در نهایت بر نحوه سازمان‌دهی کار بسیاری از شرکت‌های فناوری تأثیر گذاشتند. این اکنون به عنوان مدل اسپاتیفای شناخته می‌شود.

مدل اسپاتیفای چیست؟

مدل اسپاتیفای یک رویکرد مردم‌محور برای مقیاس‌پذیری چابک است که بر اهمیت فرهنگ و شبکه تأکید می‌کند. این مدل با توجه به خودمختاری، ارتباطات، پاسخگویی و کیفیت، به اسپاتیفای و سایر سازمان‌ها کمک کرده است تا نوآوری و بهره‌وری را افزایش دهند.

همانطور که هنریک کنبرگ، مربی اسپاتیفای اشاره کرد، مدل اسپاتیفای یک چارچوب نیست زیرا نشان‌دهنده دیدگاه اسپاتیفای در مورد مقیاس‌بندی از نظر فنی و فرهنگی است. این یکی از نمونه‌های سازمان‌دهی چندین تیم در یک سازمان توسعه محصول بوده و بر نیاز به فرهنگ و شبکه تاکید می‌کند.

مدل اسپاتیفای برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ به دنیا معرفی شد، هنگامی که هنریک کنبرگ و آندرس ایوارسون مقاله Scaling Agile @ Spotify را منتشر کردند، که روش کاملاً ساده اسپاتیفای برای چابکی را معرفی نمود. از آن زمان، مدل اسپاتیفای سر و صدای زیادی ایجاد کرد و در فضای تبدیل چابک محبوب شد.

بخشی از جذابیت آن بدین دلیل است که به جای پیروی از مجموعه خاصی از شیوه‌ها، بر سازماندهی کار تمرکز می‌کند. در چارچوب‌های مقیاس‌بندی سنتی، شیوه‌های خاص (به عنوان مثال استندآپ‌های روزانه) نحوه اجرای چارچوب است، در حالی که مدل اسپاتیفای بر ساختاربندی کسب و کارها جهت ایجاد چابکی متمرکز می‌باشد.

مدل اسپاتیفای قهرمان خودمختاری تیم است، به طوری که هر تیم (یا جوخه) چارچوب خود را انتخاب می‌کند (به عنوان مثال اسکرام، کانبان، اسکرام‌بان و غیره). گروه‌ها به صورت قبیله‌ها و اصناف سازمان‌دهی شده‌اند تا به هم‌سویی مردم و گسترش دانش کمک کنند.

حال بیایید برخی از این اصطلاحات را بررسی کنیم.

عناصر کلیدی مدل اسپاتیفای

مدل اسپاتیفای حول سادگی ایجاد شده است. هنگامی که اسپاتیفای شروع به سازمان‌دهی کار خود کرد، آن‌ها تعداد زیادی عناصر مهم در مورد چگونگی ساختار افراد و تیم‌ها را شناسایی کردند.

جوخه (Squad)

تیم‌های مشابه تیم اسکرام، تیم‌های متقابل و مستقل (معمولاً ۶ تا ۱۲ نفر) هستند که روی یک منطقه ویژگی تمرکز می‌کنند. هر تیم دارای یک مأموریت منحصر به فرد است که کارهایی را که انجام می‌دهد هدایت می‌کند، به علاوه یک مربی چابک برای پشتیبانی و یک صاحب محصول برای راهنمایی. گروه‌ها تعیین می‌کنند که کدام روش/چارچوب چابک استفاده شود.

قبیله (Tribe)

هنگامی که چندین جوخه در یک منطقه با یکدیگر هماهنگ می‌شوند، یک قبیله تشکیل می‌دهند. قبایل به ایجاد هم‌ترازی در بین تیم‌ها کمک می‌کنند و معمولاً از ۴۰ تا ۱۵۰ نفر تشکیل می‌شوند تا هم‌سویی را حفظ کنند (با استفاده از آنچه ما شماره دانبار (Dunbar’s Number) می‌نامیم). هر قبیله دارای یک رهبر قبیله است که مسئول کمک به هماهنگی بین گروه‌ها و تشویق همکاری می‌باشد.

شعبه (Chapter)

حتی اگر تیم‌ها مستقل باشند، مهم است که متخصصان (به عنوان مثال توسعه‌دهنده جاوا اسکریپت) در بهترین شیوه‌ها هماهنگ شوند. شعبه‌ها خانواده‌ای هستند که هر متخصص دارد و به حفظ استانداردهای مهندسی در یک رشته کمک می‌کند. شعبه‌ها معمولاً توسط یک مدیر ارشد فناوری هدایت می‌شوند، که ممکن است مدیر اعضای تیم در آن شعبه نیز باشد.

صنف (Guild)

اعضای تیم که به موضوعی علاقه‌مند هستند می‌توانند یک انجمن صنفی تشکیل دهند که اساساً یک جامعه مورد علاقه است. هر کسی می‌تواند به انجمن بپیوندد و آن‌ها کاملاً داوطلبانه هستند. در حالی که شعبه‌ها متعلق به یک قبیله هستند، اصناف می‌توانند شامل قبایل مختلف باشند. هیچ رهبر رسمی برای صنف وجود ندارد. بلکه شخصی دست خود را بالا می‌برد تا هماهنگ‌کننده صنف باشد و به جمع‌آوری افراد کمک کند.

جمع‌بندی

اگر به دنبال ایجاد سازمانی متمرکز بر حرکت سریع با خودمختاری و هدف هستید، مدل اسپاتیفای یک منبع الهام عالی است. حتی چارچوب‌های مقیاس‌بندی رسمی‌تر، مانند Scrum@Scale، از این مدل الهام گرفته‌اند (و بالعکس).

مهم است که به یاد داشته باشید که مدل اسپاتیفای مقصد نیست. از قضا، اسپاتیفای دیگر از نسخه ابتدایی مدل اسپاتیفای استفاده نمی‌کند. آن‌ها تکامل یافتند و مدل را متناسب با سازمان متغیر خود تطبیق دادند. تریوها و اتحادیه‌ها در واقع عناصر جدیدتری در اسپاتیفای هستند، زیرا برای حل مشکلات جدیدی که سازمان با بزرگ‌تر شدن با آن‌ها روبرو شد، ایجاد شده‌اند.

شروع با عناصر کلیدی مدل اسپاتیفای می‌تواند شما را به حرکت در آورد، اما چابکی واقعی با تکامل مدل متناسب با زمینه شما به وجود می‌آید.

نوشته های مشابه

1 سوال یا دیدگاه درباره “معرفی مدل چابک اسپاتیفای”

  1. جالبه که این مدل در سال ۲۰۱۲ منتشر شده و اما هنوز هم در بین شرکت‌ها بسیار محبوب و دوست داشتنی هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن