بازاریابی

تفاوت UX و UI در چیست؟ تعاریف، مثال‌ها و وظایف اصلی طراحان

شاید شما هم حین صحبت با دوستانتان، بحث در مورد “UX” عالی یک محصول یا “UI” ضعیف یک وب‌سایت را شنیده باشید. آیا این یک زبان مخفی است که شما هرگز توانایی درک آن را نخواهید داشت؟ پاسخ ما خیر است. در متن پیش رو قصد داریم تا برای فهم درست اصطلاحات “UX” و “UI” آنها را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین تفاوت میان آن دو را نیز در نظر خواهیم داشت. برای رسیدن به این هدف، ابتدا این دو اصطلاح را شناسایی خواهیم کرد.

طراحی تجربه کاربر (UX) چیست؟

طراحی تجربه کاربری، اولین روش طراحی محصولات توسط انسان است. دون نورمن، از بنیان‌گذاران مشاوره طراحی گروه نیلزن نورمن، در اواخر دهه ۱۹۹۰ اصطلاح “تجربه کاربر” را اعتبار داده است. این نحوه توصیف او به شرح زیر است:

“تجربه کاربر شامل تمام جنبه‌های تعامل کاربر نهایی با شرکت، خدمات و محصولات آن است.”

ممکن است بلافاصله متوجه شوید که علی‌رغم آنچه تاکنون شنیده‌ایم، این تعریف هیچ اشاره‌ای به فناوری یا مسائل مربوط به دنیای دیجیتال ندارد و همه آنچه را که انتظار داشتیم به ما نمی‌گوید. اما این تعریف، کامل‌ترین توضیح در مورد UX Design است. اما علی‌رغم اینکه یک اصطلاح علمی است، استفاده از آن از ابتدا تقریبا به طور کامل در زمینه‌های دیجیتال بوده است. شاید یک دلیل این امر این است که صنعت دیجیتال از زمان اختراع این اصطلاح، شروع به کار کرد.

اساسا، UX برای هر چیزی که می‌تواند تجربه‌ای را اعمال کند، استفاده می‌شود. اعم از وب‌سایت، دستگاه قهوه یا بازدید از سوپرمارکت. قسمت “تجربه کاربر” به تعامل بین کاربر و یک محصول یا خدمات اشاره دارد؛ بنابراین طراحی تجربه کاربر، تمام عناصر مختلفی را شکل می‌دهد که این تجربه را شکل می‌دهند.

یک طراح UX به این مسئله فکر می‌کند که این تجربه چگونه به کاربر احساس خوبی را منتقل خواهد کرد. به‌عنوان مثال، مراحل خرید در هنگام خرید آنلاین چقدر آسان است؟ آیا برنامه بانکی آنلاین شما مدیریت پول را برای مشتری آسان می‌کند؟ هدف نهایی از طراحی UX ایجاد تجربه‌های دلپذیر آسان، کارآمد، مرتبط و همه‌جانبه برای کاربر است.

به طور خلاصه طراحی UX:

 • فرایند توسعه و ارتقا کیفیت تعامل بین کاربر و همه وجوه یک شرکت است.
 • از نظر تئوری، طراحی تجربه کاربر عملی غیر دیجیتالی (علوم‌شناختی) است، اما بیشتر توسط صنایع دیجیتال استفاده و تعریف می‌شود.
 • طراحی UX فقط مربوط به تصاویر نیست. این مسئله احساس کلی تجربه شما را در نظر دارد.

طراحی رابط کاربر (UI) چیست؟

اگر به تبلیغات یک کسب‌وکار و شرح شغل آنها که برای طراحان رابط کاربر نوشته شده، نگاه کنید، بیشتر تفسیرهایی از حرفه پیدا خواهید کرد، شبیه طراحی گرافیک هستند. گاهی اوقات به طراحی برند تجاری نیز گسترش می‌یابد. از طرفی، اگر به تعاریف حرفه‌ای از طراحی رابط کاربری نگاه کنید، بیشتر توصیفاتی را پیدا خواهید کرد که تا حدی با طراحی تجربه کاربر شباهت دارد (حتی با اشاره به همان تکنیک‌های ساختاری). اما هیچ‌کدام از اینها تعریف دقیقی را با ما ارائه نمی‌دهد

برخلاف UX، طراحی رابط کاربر، اصطلاحی کاملا دیجیتالی است. رابط کاربری نقطه تعامل بین کاربر و یک دستگاه دیجیتالی یا محصول آن است. مانند صفحه لمسی در تلفن هوشمند یا صفحه لمسی که برای انتخاب نوع قهوه از دستگاه قهوه استفاده می‌کنید. در رابطه با وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها، طراحی UI ظاهر، احساس و تعامل محصول را در نظر می‌گیرد.

شما باید اطمینان حاصل کنید که رابط کاربری محصول، تا حد ممکن بصری است و این به معنای دقت در بررسی هر یک از عناصر بصری و تعاملی است که کاربر ممکن است با آن روبرو شود. یک طراح UI درمورد آیکون‌ها و دکمه‌ها، تایپوگرافی و طرح‌های رنگی، فاصله‌ها، تصاویر و غیره، فکر خواهد کرد.

به طور خلاصه رابط کاربری (UI):

 • طراحی رابط کاربر یک عمل کاملا دیجیتالی است. این برنامه تمام عناصر بصری و تعاملی رابط محصول، از جمله دکمه‌ها، آیکون‌ها و دیگر موارد مشابه را در نظر می‌گیرد.
 • هدف از طراحی UI راهنمایی بصری کاربر از طریق رابط محصول است. اینجا همه چیز در مورد ایجاد یک تجربه شهودی برای کاربر است.
 • طراحی UI نقاط قوت و دارایی بصری برند را به رابط محصول منتقل می‌کند.

تفاوت اصلی بین UX و UI

یک تشبیه وجود دارد که ما می‌خواهیم برای توصیف قسمت‌های مختلف یک محصول (دیجیتال)، از آن استفاده کنیم. اگر محصولی را به‌عنوان بدن انسان تصور کنید، استخوان‌ها کدی را نشان می‌دهند که به بدن ساختار می‌دهد. اندام‌ها نشان‌دهنده طراحی UX هستند و طراحی UI نشان‌دهنده لوازم آرایشی است که برای تزیین بدن استفاده شده است.

مهم است که درک کنیم UX و UI دست‌به‌دست هم می‌دهند تا کار ما درست پیش برود. شما نمی‌توانید یکی را بدون دیگری، در نظر داشته باشید. بااین‌حال، شما برای طراحی یک UX نیازی به مهارت طراحی UI ندارید و بالعکس. UX و UI نقش‌های جداگانه‌ای با فرایندها و وظایف جداگانه دارند. تفاوت اصلی که باید به‌خاطر بسپارید این است: “طراحی UX کاملا مربوط به احساس کلی تجربه مشتری است. درحالی‌که طراحی رابط کاربری، کاملا مربوط به نحوه کارایی و رابط‌های محصول است”. یک طراح UX کل سفر مشتری را برای حل یک مشکل خاص در نظر می‌گیرد. او از خود خواهد پرسید که این سفر:

 • چه مراحلی را در بردارد؟
 • چه وظایفی را برای تکمیل نیاز است؟
 • چقدر باید این تجربه ساده باشد؟

بیشتر کار آنها معطوف به این است که کاربران با چه مشکلات و نقاط درد مواجه می‌شوند و اینکه چگونه یک محصول خاص ممکن است آن درد را برطرف کند. آنها تحقیقات گسترده‌ای را در مورد کاربر انجام خواهند داد تا بفهمند کاربران هدف چه کسانی هستند و نیازهای آنها در رابطه با یک محصول خاص چیست. سپس سفر مشتری در یک محصول را ترسیم می‌کنند.

با نقشه‌برداری از اسکلت محصول، طراح UI برای زنده کردن آن وارد عمل می‌شود. طراح UI تمام جنبه‌های بصری سفر مشتری را در نظر خواهد داشت. از جمله تمام صفحه‌های نمایش جداگانه و نقاط لمسی که کاربر ممکن است با آنها روبرو شود. به ضربه‌زدن روی یک دکمه، پیمایش به پایین صفحه یا کشیدن انگشت در گالری تصاویر فکر کنید. درحالی‌که طراح UX نقشه سفر را ترسیم می‌کند، طراح UI تمام جزئیاتی که این سفر را ممکن می‌سازد، مدنظر خواهد داشت.

این بدان معنا نیست که طراحی رابط کاربری کاملا ظاهری است. طراحان رابط کاربری تأثیر بسزایی روی در دسترس بودن یا نبودن یک محصول دارند. طراحان سؤالاتی از این دست را از خود خواهند پرسید:

 • چگونه می‌توان از ترکیبات مختلف رنگ برای ایجاد کنتراست و افزایش خوانایی استفاده کرد؟
 • چه ترکیب رنگی برای جلوه بیشتر رنگ مناسب است؟

به طور خلاصه:

 • طراحی UX نشان‌دهنده همه موارد مهم در مورد شناسایی و حل مشکلات کاربر است. طراحی UI ایجاد رابط‌های تعاملی بصری، زیبا و دل‌انگیز را در نظر دارد.
 • طراحی UX معمولا در فرایند تولید محصول حرف اول را می‌زند و به دنبال آن رابط کاربری مهم به نظر خواهد آمد. طراح UX نقشه سفر کاربر را در نظر دارد که با طراحی UI عناصر بصری و تعاملی به آن اضافه خواهند شد.
 • UX می‌تواند برای هر نوع محصول، خدمات یا تجربه اعمال شود. UI خاص محصولات و تجربیات دیجیتال است.

طراحی UX و طراحی UI چگونه با هم کار می‌کنند؟

ما تفاوت بین UX و UI را بررسی کردیم. حالا اجازه دهید نگاهی به چگونگی همکاری آنها بیندازیم. شاید از خود بپرسید که کدام‌یک از دیگری مهم‌تر است، اما واقعیت این است که هر دو بسیار مهم هستند. UX و UI کاملا دست‌به‌دست هم می‌دهند تا محصولات شما را به مشتری معرفی کرده و تجربه آنها را در این سفر شناختی ارتقاء بخشند.

برای نمونه تصور کنید که به یک ایده شگفت‌انگیز برای طراحی یک برنامه رسیده‌اید. چیزی که به‌وضوح در بازار ازدست‌رفته است و می‌تواند زندگی مردم را به وجه بهتری، تغییر دهد. شما یک طراح UX استخدام می‌کنید تا تحقیقات مربوط به کاربر را انجام دهد و به شما کمک کند بفهمید برنامه شما دقیقا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و کل سفر کاربر چگونه باید ترسیم شود.

برنامه شما چیزی را ارائه می‌دهد که مخاطب هدف شما به آن نیاز دارد و با استفاده از آن، نقاط درد خود را برطرف خواهد کرد. بااین‌حال، هنگام بارگیری آن، متوجه می‌شوند که متن موجود در هر صفحه به‌سختی قابل خواندن است (به متن زرد روی زمینه سفید فکر کنید). علاوه بر این، دکمه‌ها خیلی نزدیک به هم هستند. آنها مرتبا دکمه اشتباه را می‌زنند. این یک مورد کلاسیک است که UI بد باعث خراب‌شدن UX خوب می‌شود.

در مقابل، آیا تابه‌حال به یک وب‌سایت واقعا زیبا برخورد کرده‌اید و متوجه شده‌اید که با وجود استفاده از انیمیشن‌های شگفت‌انگیز و طرح‌های رنگی جذاب، استفاده از آن به‌آسانی ممکن نیست. UI خوب هرگز نمی‌تواند UX بد را جبران کند. این مسئله مثل یک کیک تزئین شده و بسیار زیبا است که وقتی آن را گاز می‌زنید، طعم وحشتناکی دارد.

بنابراین، وقتی نوبت به طراحی محصول می‌رسد، UX و UI مکمل یکدیگر هستند و در بازار رقابتی امروز، درست طراحی کردن هر دو جنبه کاملا ضروری دارد. چه بخواهید به‌عنوان طراح UX کار کنید و چه طراح UI، درک درستی از هر دو مفید است. به‌هرحال، شما به‌ناچار با هم کار خواهید کرد.

وظایف و مهارت‌های اصلی موردنیاز طراحان UX در مقابل UI چیست؟

اگر می‌خواهید بفهمید کدام مسیر شغلی برای شما مناسب است، مهم است که مهارت‌های اصلی موردنیاز UX در مقابل طراحان رابط کاربری و همچنین کارهای معمول روزمره آنها را در نظر بگیرید. در اینفوگرافی زیر، ما مهارت‌های اصلی سخت، نرم و قابل انتقال را برای هر دو طراح UX و UI برجسته کرده‌ایم و در بخش‌های بعدی، وظایف و مهارت‌های اصلی آنها را نیز در نظر خواهیم گرفت.

وظایف یک طراح UX

اکنون ما به‌صورت انتزاعی می‌دانیم که نقش طراح UX چه وظایفی را در پی دارد. اما این موارد چگونه به کارهای روزمره تبدیل می‌شوند؟ با کسب اطلاعات لازم در مورد موارد ذکر شده در لیست پایین.

استراتژی و محتوا:

فریم وایرلس و نمونه‌سازی:

 • شبکه‌سازی
 • نمونه‌سازی اولیه
 • تست و تکرار
 • برنامه‌ریزی برای توسعه
 • تجزیه‌وتحلیل
 • هماهنگی با طراحان (UI)
 • هماهنگی با توسعه‌دهنده (ها)
 • پیگیری اهداف و ادغام
 • تکرار تمام موارد

بنابراین بخشی از بازاریابی، بخشی از طراحی، مدیریت بخشی از پروژه و مواردی از این دست هستند که نقش طراح UX را پیچیده، چالش‌برانگیز و چندوجهی می‌کنند. شما می‌بینید که تکرار محصول، همان‌طور که به تجزیه‌وتحلیل یا بخش آزمایش متصل است، به یک طراح UX هم مربوط است. در نهایت، هدف شما این است که اهداف تجاری را به نیازهای کاربر، از طریق فرایند آزمایش و اصلاح آنچه که هر دو طرف رابطه را راضی می‌کند، متصل کنید.

یک طراح UI چه کاری انجام می‌دهد؟

اگر ایده ایجاد تجربه‌های جالب کاربر را می‌پسندید اما خود را فردی بصری‌تر می‌بینید، ممکن است بیشتر به طراحی UI علاقه‌مند باشید. شما می‌توانید در ادامه یک تصویر کوتاه از وظایف اصلی طراحان UI و UX را مشاهده کنید.

در ادامه توضیحات جامع‌تری از آنچه یک طراح UI در واقع انجام می‌دهد را در نظر خواهیم داشت.

ظاهر و احساس محصول:

 • تحلیل مشتری
 • تحقیقات طراحی
 • توجه به نام تجاری و توسعه گرافیک
 • راهنماهای کاربر و خطوط داستانی

پاسخگویی و تعامل:

 • نمونه‌سازی UI
 • تعامل و انیمیشن
 • سازگاری با تمام اندازه صفحه نمایش دستگاه
 • پیاده‌سازی با توسعه‌دهنده

به‌عنوان یک طراح بصری و تعاملی، نقش UI برای هر رابط دیجیتال بسیار مهم است و برای مشتریان، یک عنصر اصلی برای اعتماد به یک نام تجاری است. درحالی‌که گسترش نام تجاری هرگز به عهده طراح UI نیست، اما ترجمه آن به محصول حتما مربوط به کار او حواهد شد.

همچنین لازم است که شما به این نکته هم توجه داشته باشید که مسئولیت “اجرای” هر طرح را یک توسعه‌دهنده به عهده خواهد داشت. گرچه کسب‌وکارهای درگیر با UI در گذشته معمولا به همین ترتیب کار می‌کرده‌اند، شما باید بدانید که خطوط این نوع همکاری کمی تار شده‌اند، زیرا اصطلاح “طراح وب” (اساسا یک طراح UI که می‌تواند کدگذاری کند) با تخصص طراحان رابط کاربر جایگزین می‌شود. درحالی‌که UX نیازی به کدگذاری ندارد، UI نقشی است که با پیشرفت زمان، به‌عنوان بخشی از ایجاد رابط‌های تعاملی به آن اعتماد می‌کنند.

نتیجه سخن

در متن پیش رو به بررسی این مهم پرداختیم که دو اصطلاح UI و UX چه تفاوت‌هایی با هم دارند و کسانی که به این دو حوزه علاقه‌مند هستند، چه وظایفی خواهند داشت. گفتیم که در زمینه طراحی صنعتی و تعاملات بین انسان و کامپیوتر، رابط کاربری (UI) فضایی است که این تعاملات را شکل می‌دهد و UX همان تجربه کاربری است که شامل رفتارها، احساسات و نگرش یک کاربر هنگام استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص، خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن