هوش تجاری

راهنمای کامل پاور بی آی (Power BI)

پاور بی آی یکی از محبوب‌ترین ابزارهای هوش تجاری در سال‌های اخیر بوده است. این پلتفرم ۱۱ سال متوالی توسط گارتنر به عنوان یک رهبر در بازار تجزیه و تحلیل و هوش تجاری شناخته شده است، و اغلب به عنوان پلتفرمی با کاملترین دید و امکانات، در گزارش های  Magic Quadrant گارتنر مورد توجه قرار می گیرد.
در گزارش پلتفرم های هوش تجاری و تجزیه تحلیل  Magic Quadrant 2018، گارتنر به رشد اساسی کاربران BI در سال گذشته اشاره کرد.
‏Power BI بخشی از چیزی است که مایکروسافت آن را Power Platform نامیده است. این گروه شامل Power BI ، PowerApps و Microsoft Flow است. کاربران Power BI، قیمت مناسب مجوز (لایسنس) محصول، سهولت استفاده و جذابیت بصری، تجربه مشتری و ظاهر محصول را برخی از نقاط قوت آن ذکر کردند.
در چه نوع مشاغلی می توان با Power BI کار کرد؟ مشاغل کنونی که اهمیت استراتژی بزرگ تجزیه و تحلیل داده ها را می داند، تقاضا برای متخصصان هوش تجاری در حال افزایش است. 

در این مقاله به معرفی و راهنمای کامل ابزار پاور بی آی (Power BI) و کاربردهای آن در هوش تجاری می‌پردازیم.

مقدمه و مقایسه نسخه‌های مختلف پاور بی آی

در اینجا نسخه های مختلف این برنامه را، قبل از اینکه به طور مفصل به هرکدام بپردازیم به سرعت مرور می کنیم:

 • Power BI Desktop: رایگان، در نظر گرفته شده برای مشاغل کوچک و متوسط ‏
 • Power BI Pro: نیازمند مجوز (لایسنس) پرداخت شده برای هر کاربر و به ازای هر کاربر، برای دسترسی به ویژگی های پیشرفته و امکان به اشتراک گذاری گزارش‌ها، مورد نیاز است.
 • Power BI Premium: مجوزها در هر مقیاس، برای مشاغل و شرکت‌های بزرگ در نظر گرفته شده است.
 • ‏Power BI Mobile: برنامه مناسب موبایل
 • ‏Power BI Embedded: نسخه ای از برچسب سفید (وایت لیبل) از Power BI که سازندگان مستقل نرم افزار می توانند علاوه بر ایجاد ویژگی های تحلیلی در برنامه های خود جای دهند. ‏
 • Power BI Report Server: نسخه فرضی از برنامه Power BI Desktop برای مشاغلی که باید داده ها و گزارش های خود را در سرورهای خود نگه دارند.

در ادامه تک به تک این نسخه‌ها را توضیح می‌دهیم.

 

هوش تجاری با Power BI
هوش تجاری با Power BI

 

‏Power BI Desktop چیست؟

‏Power BI Desktop همچنین به عنوان Power BI Free شناخته می شود، یک برنامه دسک تاپ رایگان است که می توانید روی رایانه شخصی خود نصب کنید. Power BI Desktop با ارائه اطلاعات پیشرفته به اکتشاف داده ها، شکل دهی، مدل سازی و ایجاد گزارش با تجسمات (Visual) بسیار تعاملی، با سرویس Power BI به طور منسجم کار می کند. می توانید کار خود را در یک پرونده ذخیره کنید، و داده ها و گزارش های خود را درست در سایت Power BI خود منتشر کنید تا با دیگران به اشتراک گذاشته شود.
‏Power BI Free در کلیه برنامه های Office 365 گنجانده شده است، و می توانید هر زمان که دوست دارید در Power BI Free ثبت نام کنید. بنابراین با Power BI Desktop چه می کنید؟ درست مانند سایر نسخه های Power BI، نسخه دسک تاپ آن به شما امکان می دهد تا به منابع داده  Power BI متصل شوید، بدون محدودیتی به غیر از کل داده ای که می توانید در آن استفاده کنید، و میزان داده‌ای که می توانید در یک زمان بارگذاری کنید. کاربران دسک تاپ ۱۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی کل را در ابر Power BI دریافت می کنند و می توانند ۱ گیگابایت داده را در یک زمان بارگذاری کنند.

نسخه دسک تاپ داده ها را پاک و سازماندهی می کند، و می توانید تصویری را که می خواهید ایجاد کنید. نسخه دسک تاپ به شما امکان دسترسی کامل به کتابخانه Power BI را می‌دهد. همچنین می توانید داده ها و گزارش ها را به اکسل صادر کنید. با استفاده از Power BI Desktop، می توانید گزارش های خود را هشت بار در روز ، هر یک ساعت و یا نیم ساعت، به روز رسانی کنید.
‏”Catch” در Power BI Desktop به این معنی است که شما نمی توانید هر چیزی را با همتایان خود به اشتراک بگذارید. شما می توانید گزارش ها را در وب منتشر کنید، اما این گزارش ها پس از انتشار عمومی می شوند که برای ایده های شما در هنگام تجارت با داده های تجاری اختصاصی ایده آل نیست.

همچنین ببینید: دوره هوش تجاری با Power BI

سرویس Power BI چیست؟

‏Power BI Service (معمولاً با عنوان Power BI شناخته می شود) نسخه کامل Power BI است و در سیستم عامل ابری مایکروسافت در آزور (Azure) میزبانی شده است. دو روش دارای مجوز از سرویس Power BI شامل Power BI Pro و Power BI Premium وجود دارد.

‏Power BI Pro چیست؟

‏Power BI Pro تفاوت زیادی با Power BI نسخه دسکتاپ ندارد. آنها گزینه های تجسم یکسانی دارند، همان محدودیت در اندازه ذخیره و اندازه بارگذاری پرونده، و محدودیت بروز رسانی گزارش دارند. تفاوت اصلی نسخه Pro این است که، می توانید داده ها، گزارش ها و داشبورد خود را به صورت خصوصی با دیگران به اشتراک بگذارید به شرط آنکه آنها نیز برنامه Power BI Pro داشته باشند. چند مورد اضافی دیگر نیز در مورد نسخه Pro وجود دارد. به عنوان مثال، در نسخه پیشرفته می توانید فضاهای کاری در برنامه ایجاد کنید، در آنجا می توانید مجموعه ای از داشبورد و گزارش های مرتبط را در کنار هم قرار داده و بسته های محتوا را به راحتی در دسترس قرار دهید.

‏Power BI Premium چیست؟

‏Power BI Premium یک راه جایگزین برای دسترسی به Power BI است. به جای خرید مجوز کاربر شخصی در Power BI Pro، با استفاده از برنامه Premium، هزینه ای بابت مقدار فضا و ظرفیت پردازش مورد نظر خود را برای کسب و کار خود، پرداخت می کنید.
شش مدل ظرفیت وجود دارد که هرکدام حافظه متفاوتی دارند بنابراین کاربران می توانند فضای مورد نیاز خود را برای اجرای پلتفرم Power BI خود انتخاب کنند. پریمیوم برای مشاغل سطح سازمانی ایجاد شده است که داده فراوانی تولید می کنند و نیاز به دسترسی گسترده به برنامه دارند. خرید Premium به این معنی است که شما یک بخش اختصاصی از ظرفیت برای پردازش داده های BI خود با تمام زیرساخت های لازم که توسط مایکروسافت تهیه و پشتیبانی شده دریافت می کنید.
نسخه Premium یک مجوز (لایسنس) نیست؛ در عوض، شما از مقدار از پیش تعیین شده توان محاسباتی استفاده می کنید. برای آن دسته از کاربرانی که نیاز به ایجاد و انتشار گزارش، اشتراک داشبورد خود و همکاری با سایر کاربران در فضاهای کاری برنامه دارند، علاوه بر Power BI Premium، اخذ مجوز Power BI نیز لازم است. افرادی که فقط نیاز به دسترسی به محتوای Power BI و استفاده از آن را دارند، نیازی به اخذ مجوز اضافی نیست. Power BI Premium فقط خواندن محتوای برنامه را  پوشش می دهد.
چند ویژگی  منحصر به فرد دیگری که نیخه Premium دارد، عبارتند از توانایی ذخیره داده های BI در محل با استفاده از Power BI Report Server، حداکثر ۱۰۰ TB فضای ذخیره سازی داده و یک فضای ۵۰ گیگابایت برای اندازه مجموعه داده است.

‏Power BI Report Server چیست؟

‏Power BI Report Server یک محصول سرور داخلی است که بخشی از برنامه Power BI Premium است. این سرور به کاربران امکان می دهد تا از پیش فرض Power BI استفاده کنند. برای برخی از مشاغل، آپلود کردن داده های آنها در فضای ابری امکان پذیر نیست. این امر می تواند به این دلیل باشد که قوانینی برای تنظیم داده وجود دارد که در صنعت خاص آنها اعمال می شود، یا ممکن است زیرساخت یا اتصال لازم را برای دسترسی امن به پلتفرم SaaS نداشته باشند.

سرور Power BI Report را می توان در پشت دیوار امنیتی(فایروال) مستقر کرد و در فضای ابری با Power BI سازگار است و کسب و کارها در صورت آمادگی، می توانند از نسخه مبتنی بر ابر BI Power BI استفاده کنند.
بسته های report server دارای عملکردی مشابه سرویس Power BI است، اگرچه بیشتر به تولید گزارش متمرکز است، و تعدادی از ویژگی های اصلی وجود دارد که برای نسخه های ابری آن منحصر به فرد است. کاربران Report server باید از برنامه Power BI Desktop استفاده کنند و نمی توانند در یک مرورگر وب کار کنند. آنها همچنین به داشبورد، پخش در زمان واقعی، بسته های محتوا، فضا های برنامه، پرس و جوهای زبان طبیعی، امکان تجزیه و تحلیل داده ها در Excel، اشتراک ایمیل یا هشدارهای داده دسترسی ندارند.
این سرور همچنین دارای چرخه به روزرسانی پراکنده است، با ویژگی های جدید و رفع شده در Report server که هر چهار ماه یک بار، به جای یک بار در ماه انجام می شود.

‏Power BI Embedded چیست؟

‏Power BI Embedded به فروشندگان نرم افزارهای مستقل (ISV) و توسعه دهندگان اجازه می دهد تا عملکرد و قابلیت های Power BI را در برنامه های خود بر اساس “برچسب سفید” اعمال کنند. بنابراین، به جای ایجاد شاخص های گزارشگری خود، آنها به سادگی می توانند Power BI را به محصولات خود بیفزایند و Power BI از تمام گزارش ها و تجزیه و تحلیل داده های مورد نیاز مراقبت خواهد کرد. کاربران نهایی برنامه حتی نمی دانند که تجزیه و تحلیل برنامه توسط Power BI انجام شده است. این فقط بخشی از برنامه به نظر می رسد.

‏Power BI Mobile چیست؟

‏Power BI Mobile (بطور شگفت آوری) برنامه تلفن همراه Power BI است و برای دستگاه های Windows ،iOS و Android در دسترس است.
از طریق برنامه، کاربران می توانند به داشبورد و گزارشات در هر زمانی دسترسی داشته باشند، خواه این داده ها در فضای ابری یا به صورت پیش فرض در SQL Server ذخیره شوند.
کاربران تلفن همراه همچنین می توانند گزارش‌هایی را ایجاد و به اشتراک بگذارند، زبان جستجوی طبیعی پیشنهاد کنند و اعلان برای دریافت داده شخصی به دستگاه خود را فعال کنند.

هوش تجاری با Power BI
هوش تجاری با Power BI

مایکروسافت چه محصولات هوش تجاری دیگری را ارائه می دهد؟

‏Power BI بخش بزرگی از محصولات BI است که توسط مایکروسافت ساخته شده است و شامل موارد زیر است:
‏Azure Data Services
‏Azure Data Services کاربران را قادر می سازد با استفاده از طیف وسیعی از ابزارها، فناوری ها و گزینه های توسعه دهنده، برنامه های بصری را با هوش مصنوعی بسازند.
سرور یادگیری ماشین
سرور یادگیری ماشین مایکروسافت یک سرویس انعطاف پذیر برای تجزیه و تحلیل بخش های بزرگی از داده ها، ایجاد برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی و نمایش بینش با استفاده از Python و R است.
سیستم بسترهای نرم افزاری تحلیلی
‏Microsoft Analytics Platform System یک پلتفرم داده است که برای انبارداری و تجزیه و تحلیل حجم بالای داده ها ساخته شده است. این سرویس یکپارچه سازی داده های حجیم، پردازش سریع جستجو، ذخیره سازی مقیاس پذیر و ابزارهای نگهداری آسان با استفاده از انبار داده SQL Server را در اختیار کاربران قرار می دهد.
سرور SQL
‏SQL Server سیستم مدیریت پایگاه داده رابط مایکروسافت است. برای ذخیره و مدیریت داده ها در حجم بالا در ردیف ها و ستون ها، مانند صفحه گسترده، استفاده می شود. سرور SQL از SQL، یک زبان برنامه نویسی استاندارد استفاده می کند، داده ها را طبق درخواست سایر برنامه ها سازماندهی و بازیابی می کند. نسخه های اخیر سرور SQL شامل ویژگی هایی مانند تنظیم عملکرد، تجزیه و تحلیل در لحظه و تجسم داده ها است.
قدرت مایکروسافت در چیست؟
‏PowerApps با پشتیبانی سرویس داده رایج Dynamics 365، به سازمان‌ها امکان می دهد تا با کلیک روی یک دکمه، برنامه های شغلی پاسخگو خود را ایجاد کنند. نظرسنجی های مربوط به اشتغال کارمندان، برآوردگر هزینه، ردیاب بودجه، لیست کارهای انجام شده، برنامه های رزرو؛ همه اینها می توانند بدون نیاز به دانش برنامه نویسی یا ورودی از برنامه نویسان برای وب و موبایل ایجاد شوند.
رابط کشیدن و رها کردن PowerApps هر فردی را قادر می سازد بدون نوشتن یک خط کد، برنامه های  کاملاً کاربردی و حرفه ای ایجاد و راه اندازی کند.
برنامه ها را می توان به راحتی با Office 365 و Dynamics 365 برای جمع آوری و استفاده از داده های تجاری، یکپارچه کرد و به جذب مشتری کمک کرد.
یک سرویس مشابه برای PowerApps، مایکروسافت flow از همان سرویس داده مشترک برای برنامه ها استفاده می کند تا به کاربران در ساختن گردش کار خودکار که از انجام وظایف اداری تکراری مراقبت می کند، کمک کند.
در حال حاضر هزاران گردش کار آماده وجود دارد، دنباله های دیجیتالی که باعث ایجاد اقدامات از پیش تعریف شده در هنگام انجام فعالیت های خاص برای کاربران می شوند، از ایجاد ردیابی CRM  وقتی شخصی یک کلمه یا عبارت خاص را توییت می کند، یا ردیابی دورنمای ایمیل ها در صفحه گسترده اکسل، و ارسال ایمیل به گروه هنگامی که هشدار داده در تجزیه و تحلیل شما فعال می شود.
این گردش کار بدون نیاز به ادغام های سفارشی پیچیده، می تواند برای اتصال سرویس‌های مایکروسافت به برنامه ها و برنامه های شخص ثالث مورد استفاده قرار گیرد.

آیا Power BI به صورت درون‌سازمانی قابل نصب است؟

سرویس Power BI به عنوان یک سرویس ابری خصوصی و داخلی در دسترس نیست. با این حال، Power BI Report Server به صورت پیش فرض راه حلی برای گزارش امروز است، با انعطاف پذیری لازم برای انتقال به فضای ابری فردا. این سرور شامل Power BI Premium  است، بنابراین می توانید با توجه به شرایط خود، امکان انتقال به فضای ابری را داشته باشید.

آیا Power BI از دستگاه های تلفن همراه پشتیبانی می کند؟

بله. Power BI دارای برنامه هایی برای تلفن ها و تبلت های اندرویدی، دستگاه های iOS و دستگاه های ویندوز ۱۰ است. یکی از برنامه های موبایل Power BI را از فروشگاه مربوطه بارگیری کنید:
_ فروشگاه اپل استور
‏_ Google Play
_ فروشگاه Windows

رقبای اصلی Power BI در هوش تجاری چه نرم‌افزارهایی هستند؟

در ادامه به نام برخی از رقبای پاور بی آی اشاره می‌کنیم.

‏Google Data Studio
‏Qlik Sense
‏Amazon QuickSight
‏IBM Cognos
‏Elasticsearch
‏SAS Visual Analytics
‏Jet Reports
‏ TIBCO Spotfire
‏MicroStrategy Analytics

هوش تجاری با Power BI
هوش تجاری با Power BI

معماری هوش تجاری با پاور بی آی Power BI

معماران BI با استفاده از پایگاه‌های داده، انبارهای داده و سایر زیرساخت‌های ذخیره سازی، ساختارهای داده را توسعه می دهند تا به سیستم عامل‌ها در سازماندهی و استفاده بهتر از داده ها کمک کنند، با مدیریت و تجزیه و تحلیل داده های یک شرکت، BI Architect می تواند راهکارهایی را ارائه دهد تا به آنها در تصمیم گیری های بهتر، مؤثرتر و حمایت از نتایج موفق کمک کند.
نقش یک تحلیلگر کسب و کار تا حدی فنی، و تا حدودی مبتنی بر تجارت است. این موقعیت نیاز به درک نیازهای تجاری دارد، و مهارت های داده می توانند داده ها را براساس آن مدل سازی و تجزیه و تحلیل کنند. هدف یک تحلیلگر کسب و کار معمولاً توسعه و پیشنهاد راه‌حل های جدید هوش تجاری برای کمک به سازمان ها برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر از داده های خود است. نوشتن گزارش نیز اغلب بخش بزرگی از نقش آنها است.
کار تحلیلگر داده تهیه گزارش ها و مدل سازی داده ها و تجزیه و تحلیل است و آن را به اطلاعات روشن و قابل فهم تبدیل می کند که می تواند برای اقدامات مورد نیاز تجارت مورد استفاده قرار گیرد.
یک توسعه دهنده BI مانند هر نوع توسعه دهنده نرم افزار دیگر، ابزارها و راه حل هایی را برای برنامه ها و خدمات طراحی و توسعه می دهد. آنها نیازهای شغلی را به مشخصات تبدیل کرده و برای بهبود و گسترش بسترهای اطلاعاتی کسب و کار تلاش می کنند تا به آنها در رفع نیازهای کاربران خود کمک کنند.

‏Power BI چقدر هزینه دارد؟

با توجه به طیف گسترده ای از نسخه ها و برنامه های موجود برای Power BI، یک رنج قیمتی برای هر کاربر وجود دارد. Power BI Desktop و Power BI Mobile رایگان هستند، Power BI Embedded یک سرویس پرداخت به هنگام اجرای برنامه است و Power BI Pro و Power BI Premium بسته به این که چند کاربر به سیستم عامل دسترسی پیدا می کنند، و به چه میزانی از برنامه استفاده می کنند متفاوت است.
قیمت  Power BI پیشرفته
‏Power BI Pro برای هر کاربر ۹٫۹۹ دلار در هر ماه هزینه دارد. Power BI Pro همچنین با برنامه Enter5 E Office 365 که برای هر کاربر ۳۵ دلار هزینه دارد، همراه است.
قیمت BI Premium Power
‏ Power BI Premium یک منبع اختصاصی برای سازمان شما به شما می دهد، و به همین ترتیب از نظر ظرفیت نیز قیمت گذاری می شود. حداقل سطح ظرفیت در دسترس “P1” است که ماهانه ۴۹۹۵ دلار هزینه دارد.
این مدل در سازمان‌های بزرگتر با کاربران بیشتر و نیازهای تحلیلی بیشتر ظاهر می شود. این برنامه تنها گزینه معقول برای مشاغلی با بیش از ۵۰۰ کاربر فعال Power BI است.
قیمت Power BI Embedded
بر خلاف Power BI Pro، که توسط کاربر  هزینه آن پرداخت می شود و بر خلاف نسخه premium که هزینه آن بر اساس ظرفیت آن تعیین می شود، قیمت Power BI Embedded توسط “ارائه” آن تعیین می شود. ارائه هر نوع فعالیتی است که در Power BI Embedded انجام می شود. بنابراین، اگر کاربر نهایی برنامه صفحه‌ای را با نمایشگرهای Power BI بارگذاری کند، آن صفحه را به روزرسانی کند یا به هر طریقی با گزارش ها در تعامل باشد، این یک فعالیت داخل برنامه محسوب می شود.
هزینه Power BI Embedded براساس مبلغ پرداختی به این بستگی دارد که کدام گره را انتخاب می کنید. گره نقطه اتصال بین یک سیستم یا دستگاه و شبکه ای است که به آن وصل شده است.
ساختار قیمت گذاری Power BI Embedded طیف وسیعی از گره ها را ارائه می دهد، که هرکدام دارای سطح متفاوتی از قدرت پردازش هستند. هرچه گره قدرت بیشتری داشته باشد، قیمت آن گران‌تر است.
به عنوان مثال، اگر نوع گره A1 را انتخاب کنید ث، به ازای هر ساعت استفاده ۱۰۰۰۰ دلار پرداخت می کنید و برای آن قیمت، رم ۳ گیگابایتی دریافت خواهید کرد که می تواند ۳۰۰ فعالیت در ساعت را پردازش کند. برای گره ای با قدرت و ظرفیت کمی بیشتر، کمی بیشتر هزینه خواهید پرداخت؛ یک گره A4 دارای ۲۵ گیگابایت رم است، می تواند ۴،۸۰۰ فعالیت را پردازش کند و در هر ساعت ۱۶٫۱۳ دلار هزینه دارد.
این هزینه ها بابت هر ساعت، تنها هزینه‌ای است که برای Power BI Embedded پرداخت می کنید. هیچ گونه هزینه مقدماتی و هزینه خاتمه وجود ندارد.

برای دریافت نسخه‌های مختلف پاور بی آی به صفحه پاور بی آی در سایت مایکروسافت مراجعه کنید.

حتما بخوانید:  انبار داده چیست؟

الزامات سیستم برای Power BI چیست؟

حداقل الزامات برای اجرای Power BI Desktop:
‏_ Windows 7 / Windows Server 2008 R2 یا بالاتر
_ نت ۴٫۵
_ اینترنت اکسپلورر ۹ یا بالاتر
_ حافظه (RAM): حداقل ۱ GB در دسترس ث، ۱٫۵ GB یا بیشتر توصیه می شود.
_ صفحه نمایش: حداقل ۹۰۰ × ۱۴۴۰ یا ۹۰۰ ۱۶ ۱۶۰۰ (۱۶: ۹) توصیه می شود. وضوح پایین تر مانند ۷۶۸ * ۱۰۲۴ یا ۸۰۰ * ۱۲۸۰ توصیه نمی شود ، زیرا برخی کنترل ها (مانند بستن صفحه راه اندازی) با این وضوح قابل نمایش هستند.
_ تنظیمات صفحه نمایش ویندوز: اگر صفحه نمایش شما تنظیم شده است که اندازه متن، برنامه ها و موارد دیگر را به بیش از ۱۰۰٪ تغییر دهد، ممکن است شما نتوانید دیالوگ های خاصی را مشاهده کنید که باید بسته باشند یا به آنها پاسخ داده شود تا بتوانید از Power BI نسخه دسکتاپ استفاده کنید. اگر با این مشکل روبرو شدید، به تنظیمات> سیستم> صفحه نمایش  ویندوز بروید، تنظیمات صفحه نمایش خود را بررسی کنید و از اسلایدر برای بازگرداندن تنظیمات نمایش به ۱۰۰٪ استفاده کنید.
_ پردازنده: ۱ گیگا هرتز (گیگاهرتز) یا پردازنده سریعتر x86- یا x64 بیتی توصیه می شود.
آیا Power BI با سایر محصولات ادغام می شود؟ Power BI Pro با محصولات مایکروسافت و پلتفرم های شخص ثالث ادغام می شود، بنابراین کاربران می توانند داده ها را از هر کجا که بخواهند دریافت کنند.
برخی از راه حل‌های محبوب مایکروسافت که می توانید Power BI را به آنها متصل کنید شامل Exchange ، Office 365 ، Dynamics 365 ، SharePoint ، Excel ، Cortana و Team است. کاربران می توانند اتصال Power BI را با استفاده از اتصال دهنده های سفارشی برای Power BI یا Microsoft Flow ، به منابع داده جدید گسترش دهند.
برخی از مؤلفه های Power BI را می توان مستقیماً در Excel استفاده کرد و قدرت تحلیلی برنامه را به صفحه گسترده شما آورد. به نظر می رسد کاربران می توانند با استفاده از Query Power ، Pivot و Power View با Excel منابع داده را تهیه و ادغام کنند، گزارش ایجاد کنند و تجسماتی را به واسطه رابط سنتی Excel ایجاد کنند. Power BI همچنین می تواند به سایر سرویس ها از جمله Salesforce ، GitHub ، QuickBooks ، ZenDesk ، Marketo ، Facebook و Google Analytics متصل شود با اتصالات بیشتری که در هر زمانی اضافه می شود.

بنا بر آنچه گفته شد اگر به مبحث هوش تجاری علاقه مند هستید پیشنهاد می‌کنیم دوره هوش تجاری با Power BI را در دستور کار خود قرار دهید.


مجموعه

هوش تجاری

این پست بخشی از مجموعه هوش تجاری در کار و کسب است. ترتیب زیر را در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم.

 1. به روز رسانی حاکمیت داده در سازمان: از کجا شروع کنیم
 2. کارشناس پایگاه داده کیست و چه وظایفی دارد؟
 3. بررسی تفاوت‌های میان داده، اطلاعات و دانش در یک نگاه
 4. وقتی از هوش تجاری صحبت می‌کنیم، از چه حرف می‌زنیم؟
 5. تبدیل داده به اطلاعات با هوش تجاری
 6. تجزیه و تحلیل داده (Data Analytics) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 7. کلان داده (Big Data) چیست؟
 8. تجزیه و تحلیل کلان داده (Big Data) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 9. مقایسه مفاهیم تحلیل داده، علوم داده و کلان داده (Big Data)
 10. طراحی پایگاه داده چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 11. حاکمیت داده (Data Governance) چیست و چه اهمیتی دارد؟
 12. هوش تجاری (BI) چیست و چه تفاوتی با آنالیز تجاری (BA) دارد؟
 13. آنچه باید درباره‌ هوش تجاری بدانیم
 14. هوش تجاری (BI) چطور می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند؟
 15. معرفی ۵ کتاب برتر درباره هوش تجاری
 16. ۷ کلید برای یک استراتژی موفقیت آمیز در زمینه هوش تجاری
 17. ۹ راه عدم موفقیت هوش تجاری
 18. تجسم داده (Data Visualization) چیست و چرا اهمیت دارد؟
 19. تمیزسازی داده (Data cleaning) به چه معناست و چه اهمیتی دارد؟
 20. ۱۰ تکنیک اساسی تجسم داده در ایجاد گزارش‌های هوش تجاری
 21. معرفی ۱۳ روش متداول تجسم داده‌ها
 22. تفاوت داشبورد و گزارش چیست؟
 23. ۱۰ اصل طراحی داشبورد هوش تجاری
 24. ۱۳ مثال عملی از تحلیل داده با هوش تجاری
 25. کاربرد هوش تجاری در صنایع مختلف
 26. معرفی نرم افزارهای مختلف هوش تجاری
 27. چگونه نرم‌افزار مناسب هوش تجاری را انتخاب کنیم؟
 28. پاور بی آی (Power BI) چیست و در هوش تجاری چه کاربردی دارد؟
 29. راهنمای کامل پاور بی آی (Power BI)
 30. ویژگی‌های نرم افزار Power BI
 31. تفاوت پاور بی آی و اکسل
 32. معرفی انواع نمودارها در نرم افزار پاور بی آی (Power BI)
 33. راهنمای کامل معماری نرم افزار پاور بی آی (Power BI)
 34. راهنمای انتخاب ابزار مناسب بین پاور بی آی و اکسل
 35. آموزش توابع زبان DAX در هوش تجاری با پاور بی آی (Power BI)
 36. معرفی نرم‌افزار Tableau، کاربردها و محصولات آن
 37. هر آنچه که لازم است درباره نرم‌افزار QlikView بدانید
 38. تفاوت زبان M و DAX در نرم افزار Power BI
 39. مقایسه ابزار Power BI و Tableau در هوش تجاری
 40. آموزش Power BI Report Server
 41. آموزش نصب و راه اندازی Power BI Report Server
 42. AIOps چیست و چه ساختاری دارد؟
 43. مسیر شغلی در هوش تجاری
 44. مهندسی داده چیست؟
 45. تحلیلگر داده (Data Analyst) کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟
 46. تحلیل‌گر هوش تجاری کیست و چگونه می‌توان به یک تحلیل‌گر هوش تجاری تبدیل شد؟
 47. ۸ مهارت‌ مهم که هر تحلیل‌گر داده برای موفقیت به آن‌ها نیاز دارد
 48. معرفی مهم‌ترین مدارک و گواهینامه‌های مورد نیاز تحلیل‌گر داده
 49. آیا داشتن مدرک SQL ضروری است؟ معرفی انواع و اهمیت مدرک SQL
 50. مهمترین تکنیک‌های هوش تجاری
 51. پیاده سازی هوش تجاری در سازمان‌ها
 52. نقشه راه پیاده سازی موفق استراتژی هوش تجاری در سازمان
 53. معرفی ۵ کاربرد ارزشمند هوش تجاری در سازمان‌ها
 54. داده کاوی چیست و چه تکنیک‌هایی دارد؟
 55. همه‌چیز درباره علم داده و نحوه استفاده از آن
 56. معرفی معتبرترین مدارک و گواهینامه‌های علم داده
 57. معرفی برترین ابزار برای داده‌کاوی
 58. دانشمند داده کیست و چه نقشی در کسب و کار دارد؟
 59. معرفی برترین زبان‌های برنامه‌نویسی علم داده
 60. آسان ترین زبان برنامه‌نویسی برای یادگیری کدام است؟
 61. تفاوت‌های اصلی در نقش‌های مهندس داده و دانشمند داده
 62. زبان برنامه‌نویسی پایتون چیست و چرا باید آن را یاد بگیرید؟
 63. یادگیری ماشین چیست؟
 64. SSRS چیست و چه کاربردی در مدیریت داده‌ها دارد؟
 65. SSAS چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 66. بهترین زبان‌ها برای یادگیری ماشین (Machine Learning) کدام هستند؟
 67. نقش‌ها و مسئولیت‌های کلیدی در یک تیم هوش تجاری چیست؟
 68. تفاوت زبان پایتون (Python) و R در چیست؟
 69. کاربرد KPI در داشبوردهای هوش تجاری
 70. زبان برنامه نویسی R چیست؟
 71. بررسی تفاوت‌های میان داده‌کاوی و یادگیری ماشین در علم داده
 72. مروری بر نحوه یادگیری زبان R
 73. چگونه می‌توان یک داشبورد فروش ایجاد کرد؟
 74. معرفی برترین ابزارهای علم داده
 75. پایگاه داده چیست و چه اجزایی دارد؟
 76. انبار داده چیست؟
 77. مفاهیم، معماری و اجزای انبار داده
 78. دانشمند داده چه تفاوتی با تحلیل‌گر داده دارد؟
 79. فرایند ETL در ایجاد انبار داده چیست؟
 80. مدل‌سازی داده چیست؟
 81. دریاچه داده (Data Lake) چیست و چه ساختاری دارد؟
 82. بهترین شیوه‌های طراحی پایگاه داده (Database design)
 83. نرمال‌سازی داده چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 84. سیستم‌های پشتیبانی تصمیم‌گیری چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 85. بازار داده (Data Mart) چیست و چه تفاوتی با انبار داده دارد؟
 86. تحلیل‌های پیش‌بینی کننده چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 87. علم تصمیم‌گیری چیست و چگونه می‌توانیم تصمیمات داده‌محور بگیریم؟
 88. تصمیم‌گیری مبتنی بر داده چیست و چه تاثیری در موفقیت کسب و کار دارد؟
 89. کاربرد تحلیل داده در بانکداری و شرکت‌های خدمات مالی
 90. معماری اطلاعات (IA) چیست و چطور می‌توان از آن استفاده کرد؟
 91. کلان داده (Big Data) و بررسی تأثیرات آن بر تجارت الکترونیک
 92. بانکداری باز (Open Banking) چیست و چه اصولی دارد؟

نوشته های مشابه

7 سوال یا دیدگاه درباره “راهنمای کامل پاور بی آی (Power BI)”

 1. سلام،ممنون از مطالب کامل و جامعتون
  بنده قصد دارم برای یک شرکت واردات و صادرات کالا و مواد، گزارشات داشبوردی با استفاده از Power BI درست کنم. با توجه به اینکه سیستم های اطلاعاتی شون هنوز کامل نشده، اطلاعات آنها در قالب اکسل و روی یک PC قرار دارد. قرار است داشبوردهای تهیه شده در قالب گزارشات تحت موبایل به اطلاع مدیرعامل شرکت برسد. لطفا راهنمایی بفرمایید من چه نسخه هایی را می بایست نصب کنم. باتوجه به اینکه لازم است به اکسل ها دسترسی داشته باشم و طراحی داشبوردها را روی سیستم خودم انجام دهم

  1. با سلام و احترام
   پاور بی آی محدودیتی در کار کردن با داده‌های اکسل ندارد و به راحتی می‌توانید گزارش‌های کاملی رو با داده‌های شرکت خود ایجاد کنید. برای ایجاد گزارش بهتر است از نسخه Power BI Desktop استفاده کنید و برای به اشتراک گذاری آن از نسخه Power BI Service و Power BI Mobile استفاده کنید.

 2. سلام، در طراحی نمودار دلیل اینکه ستون blank ایجاد میشه چیه؟ برای مثال، نمودار می خواهد درصد زنان و مردان را نشان بدهد و یک ستون اضافی هم به نام blank با تعداد یا درصد اندکی در حد ۰٫۰۱ درصد می آورد، در صورتیکه در جدول فقط زن یا مرد داریم (true-false) و not null ، چطور این مورد رفع میشه؟
  مورد دیگر اینکه، در تعدادهای بالا، نتیجه نهایی نمایش داده شده در نمودار با کوئری که در sql برای قیاس می زنم ۲۰-۳۰ تا اختلاف داره، این مورد رو چطور حل کنم؟
  مورد دیگر اینکه، البته مربوط به مورد دوم میشه، صحت نتیجه نمودار رو چطور بررسی کنم؟

  1. سلام و وقتتون بخیر

   ۱- اگر در داده خود مقدار Blank را ندارید ممکن است به خاطر ارتباط بین جداول این مقدار Blank تولید شده باشد. در محاسبه این مژر خود اگر جداول مختلفی استفاده کرده باشید ممکن است به ازای هر داده در یک جدول معادلش را در جدول دیگرتان نداشته باشید. در هر صورت اگر مطمئن هستید این داده وجود ندارد میتوانید در نمودار خود آن را فیلتر کنید.
   ۲- این مورد علت های مختلفی میتواند داشته باشد و یک راهکار برای آن وجود ندارد. اما میتوانید در وهله اول مطمئن شوید داده های شما به طور کامل لود شده است و سپس روابط بین جداول خود را چک کنید.
   ۳- با منبع داده اصلی خود صحت گزارش خود را میتوانید چک کنید

 3. سلام وخسته نباشید .وقت بخیر.فرص کنید ما یه جدول کالا داریم و یک جدول از موجودی کالا که این موجودی لحظه ای وبدون تاریخ هست.حالا میخام بطور مثال هرشب تویه ساعت مشخصی موجودی اون لحظه جلوش بیاد.دوباره فردا شب تو همان ساعت موجودی لحظه ای و….درواقع موجودی هر کالامون رو تو هر روز داشته باشیم.یعنی بطور مثال یکم ماه درستون اول، در ساعت ده شب چقدر موجودی داشته،دوباره دوم ماه در ستون بعدی ساعت ده شب چقدر موجودی داشته و الی آخر(در واقع مرور تعدادی انبار در روز های مختلف)اینکارو چجوری و از چه روشی تو bi داشته باشیم؟؟؟با فرض اینکه ما کوئری sql رو در زمبنه مرور تعدادی نداریم وفقط یک جدول کالا و یک جدول موجودی در لحظه و بدون هیچ تاریخی داشته باشیم.ممنونم از لطفتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن