مدیریت پروژه

معیارهای برتر برای سنجش موفقیت در پروژه چابک

امروزه اتخاذ یک رویکرد چابک با موفقیت بیشتر و بیشتر پروژه‌ها در حال افزایش است. به عنوان یک متخصص تحلیلگر یا مدیریت پروژه، مهم است که بدانیم موفقیت برای پروژه‌های چابک چگونه اندازه گیری می‌شود؟ شاخص‌های کلیدی عملکرد و معیارها کدامند؟ در این مقاله، می‌خواهم معیارهای برتر را برای سنجش موفقیت پروژه‌ها و رویکردهای چابک ذکر کنیم.

برترین شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) 

داستان‌های کاربر برنامه ریزی شده در مقابل داستان‌های کاربر واقعی در هر تکرار (Iteration)

نمودار Sprint Burndown نمایانگر بصری تخمین زده شده در مقابل کار واقعی باقی مانده برای اسپرینت است. باقیمانده کار می‌تواند واحدهای مختلفی را در ساعت کار یا نقاط داستان داشته باشد. هدف اصلی نمودار، مدیریت و نظارت بر پیشرفت روزانه کارهای انجام شده در طول اسپرینت است.

برای آشنایی بهتر با اصطلاحات گفته شده پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله “همه چیز درباره مدیریت پروژه چابک” را مطالعه کنید.

داستان‌های کاربر برنامه‌ریزی شده در مقابل داستان‌های کاربر واقعی به ازای هر انتشار

نمودار Burndown بازنمایی بصری از میزان کار مورد نیاز برای تکمیل قبل از انتشار را نشان می‌دهد. این اطلاعات در مورد میزان کار اضافه شده به پروژه در چرخه توسعه نرم افزار را ارائه می‌دهد و به نظارت و مدیریت دامنه کمک می‌کند. هدف اصلی نمودار، مدیریت و نظارت بر پیشرفت کار انجام شده در طول انتشار است.

سرعت

نمودار سرعت، نمایش بصری از مقدار نقاط داستان را که ارزش کار تکمیل شده در یک اسپرینت دارد را نشان می‌دهد. اسپرینت طبق استانداردهای صنعت می‌تواند ۲ هفته یا ۴ هفته باشد. هدف اصلی نمودار پیگیری کارایی تیم در طی یک دوره زمانی است.

زمان چرخه و زمان هدایت

زمان هدایت: به عنوان فاصله زمانی بین ارسال نیازمندی و تحویل نیازمندی‌های واقعی تعریف می‌شود.

زمان چرخه: به عنوان فاصله زمانی بین شروع کار نیازمندی‌ها و تحویل نیازمندی‌های واقعی تعریف می‌شود.

زمان هدایت و زمان چرخه، بازده گردش کار مورد استفاده برای تهیه نرم افزار را اندازه گیری می‌کند.

امتیاز تبلیغی خالص

امتیاز تبلیغی خالص (Net Promoter Score) به عنوان شاخصی از ۱۰۰- تا ۱۰۰ تعریف شده است. این نشان دهنده قصد مشتری برای توصیه محصول یا خدمات به دیگران است. NPS پاسخ دهنده را در ۳ گروه طبقه بندی می‌کند، یعنی:

_ تبلیغ کننده (۷۰٪)

_ منفعل (۱۰٪)

_ مخالف (۲۰٪)

NPS = تبلیغ کننده – مخالف =٪ (۷۰-۲۰) = ۵۰٪

امتیاز بین ۵۰-۷۰ بسیار عالی در نظر گرفته می‌شود.  NPS بطور ضمنی رضایت مشتری را برای یک محصول یا خدمات خاص اندازه گیری می‌کند.

بودجه در مقابل هزینه واقعی

پروژه‌هایی که از روش‌های چابک استفاده می‌کنند از نقاط داستان به عنوان واحدی برای محاسبه بودجه و هزینه واقعی استفاده می‌کنند. اگر تیم ۱۰۰ SP ارزش افزوده کار را در انتشار انجام دهد و ۵ هفته طول بکشد تا پروژه را تحویل دهد، سرعت تیم ۲۰ SP (مدت زمان SP = ۱ هفته) است در این حالت SP ۱، ۱ میلیون ارزش دارد. هدف اصلی نمودار، مدیریت و نظارت بر هزینه‌های انجام شده در طول انتشار است.

نقص در تولید

نمودار جریان تجمعی نمودار قدرتمندی برای ارائه نمایشی بصری از مدیریت نقص در چرخه عمر توسعه نرم افزار است. هدف اصلی نمودار، مدیریت و نظارت بر کیفیت تحویل نرم افزارها با اطمینان بالایی به مشتریان است.

نتیجه گیری

نتایج بالا نشان می‌دهد که فقط یک معیار برای ارزیابی پروژه ها وجود ندارد که همگی باید از آن استفاده کنند. سازمان های مختلف، انواع مدیریت و شرایط مختلف به معیارهای متفاوت نیاز دارند.

 


مجموعه

مدیریت چابک


آموزش های آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.
فرصت عالی در نوروز امسال: ٪۳۰ تخفیف ویژه تمامی دوره‌ها با کد تخفیف nowruz فقط تا ۱۵ فروردین!برنامه دوره‌ها را ببینید
+ +
بستن