بازاریابی

تقسیم‌بندی روانشناختی در بازاریابی

این نوع تقسیم‌بندی، بر اساس رفتار مصرف‌کننده انجام می‌شود

تقسیم بندی به طور عمده برای هدف قرار دادن یک گروه خاص از درون یک جامعه استفاده می شود. تقسیم بندی روانشناختی یکی از آن روش‌هایی است که از شیوه زندگی مردم، فعالیت های آنها، منافع و نظرات برای تعریف یک بخش بازار استفاده می کند. تقسیم بندی روانشناختی کاملا مشابه تقسیم بندی رفتاری است.

اما تقسیم بندی روانشناختی نیز جنبه های روان شناختی رفتار خرید مصرف کننده را به حساب می آورد. این جنبه های روان شناختی ممکن است شیوه زندگی مصرف کننده، موقعیت اجتماعی او و همچنین AIO او باشد.

در اینجا برخی از عوامل که به تقسیم جمعیت بر اساس تقسیمات روانشناختی کمک می کند، را ارائه داده ایم.

۱) شیوه زندگی

بخش های مختلفی وجود دارد که در خرده فروشی محبوب شده اند، اما یکی از محبوب ترین بخش ها بخش شیوه زندگی است. هر کس عادت های لباس پوشیدن متفاوتی بر اساس شیوه زندگی خود دارد. مشتری ممکن است در دوران مدرسه رفتن، کالج رفتن ، سر کار رفتن یا سایر دوران های زندگی‌اش باشد. به این ترتیب با مورد بررسی قرار دادن شیوه زندگی افراد ما معنی می دهیم که مشتری در کجای چرخه زندگی  خود قرار دارد. به عنوان مثال، شیوه زندگی یک مشتری روستایی ممکن است متفاوت از مناطق شهری باشد.

۲) فعالیت های مورد علاقه و عقاید

به عنوان زیر مجموعه ای از شیوه زندگی، فعالیت ها و علاقیات نیز بر رفتار مصرف کننده تاثیر می گذارد. مشتریان مختلف ممکن است فعالیت ها و علاقیات متفاوت داشته باشند. ممکن است شخصی کتاب‌های هری پاتر را دوست داشته باشد و ممکن است شخص دیگر کتاب ارباب حلقه ها را دوست داشته باشد. اما هر دو آن ها به کتاب خواندن علاقه دارند ! به عنوان مثال، فعالیت ها، منافع و نظرات  ما در مورد ذهن و نحوه فکر کردن مشتریان بسیار مهم است.

۳) نگرش های ارزشی و سبک زندگی

مفهوم دیگری که زیر مجموعه ای از بخش سبک زندگی است، نگرش ها و شیوه های زندگی است. هر یک از ما دارای ارزش فرهنگی ذاتی از زمان تولد خود هستیم که این ارزش ها از جایی که متولد شده ایم به ما انتقال پیدا کرده است. ما در حال رشد نیز به شیوه زندگی خود تغییراتی می‌دهیم. در نتیجه، هر مشتری دارای ارزش ها، نگرش ها و شیوه زندگی متفاوتی است.

۴) طبقه اجتماعی

مصرف کنندگان مختلف در طبقات مختلف اجتماعی قرار می گیرند. این عمدتا به قدرت خرید افراد بستگی دارد. قدرت خرید از جانب مشتری، درآمدش و عادت‌های خرجش تاثیر می‌پذیرد. مشتری همیشه برای حفظ کلاس و طبقه اجتماعی خود خرید می کند.

بنابراین برندهای لوکس مانند گوچی، longines و یا غیره همواره بخش A را هدف قرار می دهند، زیرا آنها می دانند که این طبقات قادر به خرید محصولات خود هستند. این برند ها باید هر دو مورد را در نظر داشته باشند – شیوه زندگی و همچنین طبقه اجتماعی.

۵) شخصیت

شخصیت در تقسیم بندی روانشناسی وابسته به هر دو – شیوه زندگی و همچنین طبقه اجتماعی است. شخص شخصیت غنی را تنها در صورتی که دارای قدرت خرید بالا و همچنین سلیقه خوب در انتخاب لباس داشته باشد برای خود قائل میشود. بنابراین اصطلاح “شخصیت برند” به تاثیرات و تصورات ذهنی افراد از خود نیز ارتباط پیدا می‌کند. دلیل آن این است که مارک های مختلف شخصیت های مختلف را هدف قرار می دهند.


مجموعه

مدیریت بازاریابی


برچسب ها
آموزش های حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.