بازاریابی

بازاریابی غیرمستقیم (Indirect Marketing) چیست؟

پیشنهاداتی برای موفقیت در بازار رقابتی امروز

شکی نیست که به این امر آگاهید: “شما برای موفقیت کسب و کار خود، به چیزی بیش از یک وب سایت و برند نیاز خواهید داشت”. در حالی که دارایی‌هایی از این قبیل برای یک کسب و کار موفق ارزشمند هستند، شما همچنین به یک روش مطمئن برای جذب مخاطبان هدف خود نیز نیاز دارید. در اینجاست که مبارزات بازاریابی شما آغاز می‌شود.

توجه داشته باشید

بسیاری از مشتریان مدرن از تبلیغات واضح و بی‌محتوا خسته شده‌اند. مخاطبان هدف شما هر روز با تبلیغات، به صورت تبلیغات تلویزیونی، پیام‌های پادکست، تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو و حتی خبرنامه‌های ایمیل، بمب باران می‌شوند.

این برای کسب و کار شما چه معنایی دارد؟ آیا باید فقط از تبلیغات دست بکشید و امیدوار باشید که مردم یک روز به طور تصادفی در وب سایت شما حضور پیدا کنند؟ قطعا جواب این سوال “خیر” است.

اهمیت بازاریابی در هر کسب و کار

بازاریابی همیشه یکی از مولفه‌های مهم رشد شرکت شما خواهد بود. با این حال، لازم نیست اقدامات تبلیغاتی شما به شدت گیج کننده و یا با تماس سرد باشد. روش‌های ظریف‌تری برای برقراری ارتباط با مخاطبان، ایجاد روابط و بهبود اعتبار برند شما نیز در این راه وجود دارد. در واقع ما از “بازاریابی غیر مستقیم” سخن می‌گوئیم.

بازاریابی غیرمستقیم (indirect marketing) چیست؟

بازاریابی غیرمستقیم راهی است برای نشان دادن خدمات، محصولات و حتی هویت یک کسب و کار، بدون اینکه توجه زیادی به موارد تبلیغاتیی داشته باشد. با تکیه بر این روش، درخواست خرید محصولات یا خبرنامه‌های فروشی که برای مشتریان می‌فرستید، آنها را دلزده نمی‌کند. درعوض، شما اطلاعات مفیدی را به بازار هدف خود ارائه می‌دهید به این امید که در نتیجه آنها بخواهند درباره برند شما بیشتر بیاموزند.

در حالی که بازاریابی مستقیم متمرکز بر تبدیل فرد به مشتری است، بازاریابی غیرمستقیم ایجاد آگاهی از برند و ایجاد حس آشنایی با مشتریان بالقوه شماست.

به عنوان مثال

فرض را بر این بگذاریم که شما می‌خواهید خدماتی مبنا بر طراحی برند به مشتریان ارائه دهید. به جای ارسال نامه الکترونیکی به مشتریان احتمالی خود، می‌توانید پادکست مربوط به ایجاد برند را ضبط کنید. در طول این پادکست، اطلاعات مفیدی در مورد اجزائی که باید در یک برند عالی در نظر گرفته شود را به مخاطب خود توضیح دهید.

حالا آنها اطلاعات دست اولی دارند که می‌توانند از آنها استفاده کنند، در حالی که موقعیت شما را به عنوان یک رهبر فکر در صنعت برجسته می‌کند. همان زمان، می‌توانید در هنگام پخش پادکست، با گفتن در مورد تجربیات خود در زمینه طراحی برای شرکت‌های دیگر یا جلب توجه به مطالعات موردی، نام تجاری خود را به طور عادی ارجاع دهید.

دو وجه اصلی: سرگرمی و آموزش

ایده این است که تلاش‌های بازاریابی غیرمستقیم شما از طریق سرگرمی و آموزش، رضایت مخاطبان هدف شما را فراهم ‌کند. در عین حال، این استراتژی‌ها در ذهن مشتری شما جوانه می‌زند که شما یک شرکت طراحی برند  هستید و چیزهای مفیدی برای ارائه دارید. آنها درباره تکنیک‌های شما فکر می‌کنند و حتما در مورد فعالیت شما به دیگران سخن می‌گویند.

اهمیت محتوای خوب و ایجاد اعتماد

در هسته اصلی هر بازاریابی، چه بازاریابی مستقیم و چه بازاریابی غیرمستقیم، هدف نهایی همان بهبود خط ارتباطی شما با مشتریان و افزایش فروش است. با این وجود تفاوت‌هائی در نوع تولید محتوا و ارائه آن وجود دارد. در حالی که بازاریابی مستقیم صریح سخن می‌گوید، بازاریابی غیرمستقیم بر ایجاد رابطه موثر با مخاطبان شما متمرکز است. این بدان معناست که افزایش فروش به جای هدف اصلی، یک اثر جانبی در تلاش شما است. اما همواره باید ایجاد اعتماد را در تمام مراحل کار در نظر داشته باشید.

تفاوت بازاریابی مستقیم و غیر مستقیم چیست؟

برای درک کامل مزایای بازاریابی غیرمستقیم، به بینشی در مورد تفاوت استراتژی‌های مستقیم و غیرمستقیم نیاز دارید.

بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم، بارزترین شکل تبلیغات است. وقتی در یک کمپین بازاریابی از طریق ایمیل سرمایه گذاری می‌کنید تا به مشتریان خود در مورد آخرین محصول یا خدمات خود بگوید، “مستقیماً” بازاریابی می‌کنید. هدف کل این مبحث دستیابی به اشتراک‌های بیشتر و خریدهای جدیدتر است.

در تعریف بازاریابی مستقیم​​، معمولا اشاره‌ای به تبلیغات “فشاری” خواهید دید. به این دلیل که تبلیغات مستقیم در سازمان‌ها نیازمند این است که پیام‌ها و ایده‌ها را مستقیما به مخاطبان خود منتقل کند. در این روش شما می‌توانید محصولات را به صورت پنجره‌های بازشو در وب سایت، پیشنهادهای پست مستقیم و حتی تماس‌های فروش از یک تیم خدماتی به مشتریان ارائه دهید. تماس‌های فروش بخصوص در محیط B2B معمول است.

بازاریابی غیر مستقیم

اگر در بازاریابی مستقیم “فشار” بخشی از دنیای تبلیغاتی باشد، در بازاریابی غیرمستقیم “کشش” است که اصل مهمی به شمار می‌آید. با یک کمپین بازاریابی غیرمستقیم، شما بر ایجاد راه‌های خلاقه برای نام تجاری خود تمرکز می‌کنید و مشتریان را متقاعد می‌سازید که درباره شرکت شما بیشتر بدانند.

در اصل، شما به جای اینکه بلافاصله همه چیز را در مورد محصولات و خدمات خود به مردم بگویید، دانش و بینش خود را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. این به شما فرصتی می‌دهد تا تخصص صنعت خود را به نمایش بگذارید و به مشتریان خود ثابت کنید که چیز ارزشمندی برای ارائه دادن دارید.

اندازه‌گیری بازاریابی غیرمستقیم

از آنجا که بازاریابی غیرمستقیم تماما ایجاد ارتباط و تقویت پتانسیل فروش در طول زمان است، اندازه‌گیری آن بسیار دشوارتر از تبلیغات مستقیم است. در حقیقت، یکی از مهمترین معایب بازاریابی غیرمستقیم این است که شما همیشه نمی‌توانید مطمئن باشید کدام استراتژی بهترین تأثیر را روی نتایج شما دارد.

علاوه بر این، با بازاریابی غیرمستقیم، مخاطبان گسترده‌تری را هدف قرار خواهید داد. این بدان معناست که شما همیشه نمی‌توانید بین مبارزات خود، فروش اعضای جدید و سایر شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مهم ارتباط مستقیمی برقرار کنید.

از آنجا که هر دو استراتژی بازاریابی مستقیم و غیرمستقیم دارای نقاط قوت و ضعف مشخص خود هستند ، اکثر کارشناسان استفاده از ترکیب هر دو را توصیه می‌کنند. شما به جای تمرکز منحصرا بر تبلیغات مستقیم آزار دهنده یا مبارزات غیرمستقیم ظریف، تلاش خود را برای نتایج قوی‎تر تنظیم کنید.

نمونه‌هایی از بازاریابی غیرمستقیم

بازاریابی غیرمستقیم می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی گرفته تا بازاریابی محتوا، سئو و حتی روابط عمومی. در اینجا تنها به برخی از این گزینه‌ها پرداختیم.

 1. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی یکی از بارزترین نمونه‌های بازاریابی غیر مستقیم است که امروزه در دسترس است. کمپین‌های بازاریابی محتوایی می‌توانند شامل همه چیز باشند. از مقالات و وبلاگ‌ها گرفته تا پادکست‌ها، فیلم‌ها و سایر مطالبی که مخاطبان شما را آموزش می‌دهد و سرگرم می‌کند.

هدف اصلی در پشت بازاریابی محتوا، به نمایش گذاشتن رهبری فکر شما است. در حالی که به مشتریان خود چیز ارزشمندی می‌دهید. حتما در نظر بگیرید که براساس آنچه می‌دانید مخاطبان شما به آن نیاز دارند، محتوا ایجاد کنید.

غالبا، برای گرفتن بهترین نتیجه از بازاریابی محتوا، باید به مشاوران و تیم بازاریابی خود گوش فرا دهید. در عین حال اطلاعاتی را که مردم می‌خواهند در مورد صنعت شما بیاموزند و با آن نیازهای خود را بر طرف کنند، جستجو کنید.


مجموعه

مدیریت بازاریابی

این پست بخشی از مجموعه مدیریت بازاریابی در کار و کسب است. ترتیب زیر را در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم.

 1. بازاریابی چیست؟
 2. تحول مفهوم بازاریابی در گذر زمان
 3. فرق بازاریابی با تبلیغات چیست؟
 4. آمیخته بازاریابی: مفاهیم اصلی، مثال‌ها و کاربردها
 5. آمیخته بازاریابی: مفاهیم اصلی، مثال‌ها و کاربردها – قسمت دوم
 6. انواع استراتژی‌های بازاریابی
 7. انواع استراتژی‌های بازاریابی – قسمت دوم
 8. چگونگی تدوین استراتژی بازاریابی
 9. ۷ عنصر اصلی که باید در استراتژی بازاریابی به آن‌ها توجه کنید
 10. رفتار مصرف‌کننده چیست و چه اهمیتی دارد؟
 11. این ۴ مهارت، کانال‌های بازاریابی شما را بهبود می‌دهد
 12. تعریف بازاریابی اجتماعی
 13. تقسیم‌بندی روانشناختی در بازاریابی
 14. تله‌های اقیانوس سرخ و اقیانوس آبی
 15. ویژگی‌های اصلی بازاریابی خدمات
 16. برنامه بازاریابی چیست؟
 17. راهنمای قدم به قدم نحوه برنامه‌ریزی بازاریابی (Marketing Planning)
 18. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟
 19. بازاریابی محتوا | چرا امروزه محتوا در بازاریابی حرف اول را می‌زند؟
 20. بازاریابی شبکه‌ای (Network Marketing) یا نتورک مارکتینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 21. بازاریابی بصری (Visual marketing) چیست و چگونه اجرا می‌شود؟
 22. ویدئو مارکتینگ چیست؟
 23. تعریف بازاریابی چریکی یا پارتیزانی چیست و چگونه استفاده می‌شود؟
 24. بازاریابی محیطی (Ambient Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 25. نقشه‌راه بازاریابی محتوایی و کپی رایتینگ (Content Marketing)
 26. بازاریابی دهان به دهان (WOMM) چیست؟
 27. بازاریابی طرفداری (Advocacy Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 28. بازاریابی برند یا برند مارکتینگ (Brand Marketing) چیست؟
 29. بازاریابی داده‌محور (Data-Driven Marketing) چیست و چه اهمیتی دارد؟
 30. کاربرد کلان داده در بازاریابی: اهمیت و روش‌های بکارگیری
 31. تعریف میکرومارکتینگ (Micromarketing) یا بازاریابی خرد چیست و چه کاربردی دارد؟
 32. بازاریابی معکوس چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 33. بازاریابی فصلی چیست؟
 34. بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) چیست؟
 35. بازاریابی تراکنشی چیست و چه تفاوتی با بازاریابی رابطه‌مند دارد؟
 36. بازاریابی موتورهای جستجو (SEM): تعریف و نحوه استفاده
 37. ۱۰ ایده آسان برای بازاریابی آنلاین
 38. هرآنچه باید درباره بازاریابی ارجاعی بدانید
 39. تاثیر نمایشگرهای نقطه خرید در فروش محصول
 40. گیمیفیکیشن چیست؟
 41. بازاریابی مستقیم چیست؟
 42. اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟
 43. چگونه یک کمپین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی موفق ایجاد کنیم؟
 44. راهنمای کامل لینکدین مارکتینگ (LinkedIn Marketing)
 45. بازاریابی غیرمستقیم (Indirect Marketing) چیست؟
 46. بازاریابی بازگشتی (Retention Marketing) چیست؟
 47. ۸ استراتژی بازاریابی B2B در شبکه‌های اجتماعی
 48. روابط عمومی (PR) و بازاریابی چه تفاوتی باهم دارند؟‌
 49. تحقیقات کمی در بازاریابی چیست؟
 50. هزینه‌های تغییر یا هزینه‌های سوئیچینگ (Switching Costs) به چه معناست؟
 51. چگونه هم‌راستایی دپارتمان‌های فروش و بازاریابی باعث ایجاد درآمد جدید می‌شود؟
 52. بازاریابی چابک (Agile Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 53. بازاریابی تعاملی (Interactive Marketing) چیست؟
حتما بخوانید:  ویدئو مارکتینگ چیست؟

نوشته های مشابه

1 سوال یا دیدگاه درباره “بازاریابی غیرمستقیم (Indirect Marketing) چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن