بازاریابی

بازاریابی محیطی (Ambient Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟

بازاریابی محیطی (Ambient Marketing) راهی برای تبلیغ محصولات یا خدمات با استفاده از مکان‌ها یا موارد غیرمعمول است که با استفاده از عناصر آن محیط، تبلیغاتی به نفع شما به عنوان یک کانال ارتباطی انجام خواهد شد. این مسئله شامل پیام‌رسانی تبلیغاتی خلاقانه و تعامل با مخاطبان هدف خواهد بود و باید از نظر عاطفی بر مصرف‌کنندگان تأثیر بگذارد.

چرا برندها باید بازاریابی محیطی را در نظر بگیرند؟

طبق آمار سایت مارکتینگ ویک، ۶۵٪ از مصرف‌کنندگان انگلیس می‌گویند که تنوع در قالب‌های تبلیغاتی برای آنها مهم است. این مسئله نشان می‌دهد که بازاریابان مدرن نه تنها به تبلیغات سنتی بلکه به روش‌های غیراستاندارد برای تبلیغ محصول خود نیز فکر می‌کنند. در در زمانی که تبلیغات متعارف، دیگر به اندازه کافی تعجب‌آور و البته سودآور نباشد، بازاریابی محیطی به کمک شما می‌آید.

شروع سبک بازاریابی محیطی

اصطلاح “رسانه محیط (ambient media)” در دهه ۱۹۹۰ در بریتانیا ظاهر شده و به عنوان تبلیغات بصری در مکان‌های غیر معمول تعریف شد. هنگام ایجاد تبلیغات در محیط، اهمیت قابل توجهی به خلاقیت و استفاده از رویکرد غیر متعارف، برای ایجاد ارتباط عمیق‌تر با مشتریان و چشم‌اندازهای کسب و کار مهم است. در واقع، مهم است که افراد در حال عبور، متوقف شوند، کار شما را نگاه کنند و با دوستان خود در مورد آنچه که دیده‌اند، صحبت کنند.

اهمیت بازاریابی محیطی

بازاریابی محیطی در مقایسه با تبلیغات معمولی در فضای باز، روش موثرتری برای آشنایی‌زدائی محصول محسوب می‌شود. مطالعات نشان داده است که تبلیغ‌کنندگان بیلبورد حدود شش ثانیه مورد توجه مسافر وسیله نقلیه قرار می‌گیرند در حالی که تبلیغات خلاقانه، می‌تواند این شاخص را تا یک دقیقه یا حتی بیشتر افزایش دهد.

همچنین، به بهبود اثربخشی تبلیغ کمک می‌کند و می‌تواند بخشی جدایی‌ناپذیر از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باشد. از یک طرف، برندها می‌توانند یک تبلیغ غیر متعارف ایجاد کرده و آن را در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از “هشتگ‌گذاری” به اشتراک بگذارند.

از طرف دیگر، مردم می‌توانند از این تبلیغات خلاقانه عکس بگیرند، فیلم بسازند و با استفاده از همان هشتگ این برند، آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته و از این طریق “آگاهی از برند” را ایجاد کنند. اکنون که می‌دانید چرا شرکت‌ها باید از تبلیغات محیطی در تبلیغات خود استفاده کنند، بیایید مزایای این نوع تبلیغات تجاری را بررسی کنیم.

تفاوت بازاریابی محیطی با تبلیغات کلاسیک

برخلاف تبلیغات کلاسیک، که گاهی منجر به وقفه در فعالیت‌های در حال انجام می‌شود (به عنوان مثال، تبلیغات در سینما، که بازدیدکنندگان به سختی می‌توانند از آن اجتناب کنند)، بازاریابی محیطی را باید بخشی از زندگی روزمره مردم دانست.

بنابراین، بدون استثنا در خارج از خانه، یعنی در اتوبوس‌ها، خیابان‌ها، سالن‌های بدنسازی یا رویدادهای مختلف، بدون ایجاد وقفه در کار مردم، این روش اتفاق می‌افتد. از آنجا که از نظر موضوعی با موقعیت مکانی آن متناسب است، کمتر از تبلیغات معمولی نگران‌کننده خواهد بود.

از طرفی، به دلیل نزدیکی موضوعی به فعالیت فعلی، تمایل به انجام بازاریابی محیطی بیشتر است. به عنوان مثال، کسانی که در یک باشگاه تناسب اندام به یک پیشنهاد ویژه معرفی می‌شوند، بیشتر از کسانی که با همان محصول، در محیطی بی‌ربط با دنیای تجربه فعلی‌شان رو به رو می‌شوند، آن را قبول خواهند کرد.

مزایای بازاریابی محیطی

تبلیغات خلاقانه محیطی که پیامی قوی را منتقل می‌کنند، از نظر طراحی منحصر به فرد هستند و در مکان‌های غیرمنتظره ظاهر می‌شوند تا مردم را راجع به برند کسب و کار شما آگاه کنند. در ادامه چندین مزیت استفاده از بازاریابی محیطی برای کمپین شما را بررسی خواهیم کرد.

 1. جلب توجه می‌کند

در دنیای مدرن ما که میزان باورنکردنی تبلیغات وجود دارد، برجسته کردن یک محصول، برای جذب چشم‌انداز یا مشتری واقعا دشوار است. به همین دلیل شرکت‌ها باید چیزی کاملا جدید و منحصر به فرد ارائه دهند.

این یک واقعیت مشهور است که برای جلب توجه مردم، باید احساسی مثبت ایجاد کنید. مصرف‌کنندگان را غافلگیر کرده و یک گلوله برفی احساسی در ذهن آنها بسازید. در این زمان است که تبلیغات محیطی ارائه می‌شود تا بتواند با ایجاد اشیا جالب، بیلبوردهای غیرمعمول و موارد مفید و قرار دادن آنها در مکان‌های غیر منتظره، توجه را به خود جلب کند.

به عنوان مثال، اگر بوته عظیمی به شکل یک فنجان چای مشاهده کنید، احتمالا فقط از کنار آن عبور نخواهید کرد زیرا جای تعجب دارد و توجه شما را به خود جلب می‌کند. این همان چیزی است که برند لیپتون در قاهره، ایجاد کرد.

 1. می‌تواند ویروسی شود

اگر تبلیغ شما از نظر عاطفی بر افراد تأثیر بگذارد، دارای ویژگی‌های متمایز و ارزش عملی باشد، به راحتی ویروسی می‌شود. با دنیایی که توسط فناوری شکل گرفته است، مردم می‌توانند به راحتی از کار شما عکس یا فیلم گرفته و آنها را در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و فیس‌بوک به اشتراک بگذارند.

به این ترتیب می‌توانید مخاطبان خود را گسترش دهید. این بدان معنی نیست که می‌تواند بلافاصله فروش شما را افزایش دهد، اما می‌تواند حداقل باعث افزایش آگاهی از برند شما شود.

 1. کم هزینه

تبلیغات محیطی استفاده از روش‌های تبلیغاتی غیرمتعارف برای درگیر شدن با مخاطب است. این بدان معنی است که اجرای چنین تبلیغاتی در استراتژی بازاریابی شما هزینه زیادی نخواهد داشت. برای تبلیغات محیطی آینده خود، یک خالق پیدا کنید و مکان مناسبی را تعیین کنید.

 1. غیر سرزده

یکی از مزایای اصلی تبلیغات محیطی این است که پیام برند را به وضوح منتقل می‌کنند و وارد فضای شخصی مشتری نمی‌شوند. با برخی از ساخت و سازهای منحصر به فرد، نقاشی‌های دیواری، اشیا غیر معمول در خیابان‌ها، نمی‌توانید مردم را به مشتری خود تبدیل کنید.

با این حال، اگر موفق شوید افراد در حال عبور را جذب کنید، آنها ممکن است در مورد نام برند شما با دوستانشان سخن بگویند. (این یعنی کمک گرفتن از بازاریابی دهان به دهان) دوستان و همکاران آنها به احتمال زیاد محصول شما را با میل خود خریداری می‌کنند.

نتیجه سخن

روش‌های بازاریابی به طور مداوم در حال پیشرفت هستند. زیرا ترجیحات مشتری در تبلیغات نیز تغییر می‌کنند و رضایت مشتری خود برای بازاریاب دشوارتر می‌شود. بنابراین، بسیار مهم است که برندها خارج از چارچوب عادی فکر و البته عمل کنند. بازاریابی محیطی در مورد تبلیغات غیراستاندارد صحبت می‌کند و مولفه‌هائی همچون: خلاقیت، توانایی جلب توجه، تعجب و برانگیختن احساسات مثبت را در نظر دارد.


مجموعه

مدیریت بازاریابی

این پست بخشی از مجموعه مدیریت بازاریابی در کار و کسب است. ترتیب زیر را در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم.

 1. بازاریابی چیست؟
 2. تحول مفهوم بازاریابی در گذر زمان
 3. فرق بازاریابی با تبلیغات چیست؟
 4. آمیخته بازاریابی: مفاهیم اصلی، مثال‌ها و کاربردها
 5. آمیخته بازاریابی: مفاهیم اصلی، مثال‌ها و کاربردها – قسمت دوم
 6. انواع استراتژی‌های بازاریابی
 7. انواع استراتژی‌های بازاریابی – قسمت دوم
 8. چگونگی تدوین استراتژی بازاریابی
 9. ۷ عنصر اصلی که باید در استراتژی بازاریابی به آن‌ها توجه کنید
 10. رفتار مصرف‌کننده چیست و چه اهمیتی دارد؟
 11. این ۴ مهارت، کانال‌های بازاریابی شما را بهبود می‌دهد
 12. تعریف بازاریابی اجتماعی
 13. تقسیم‌بندی روانشناختی در بازاریابی
 14. تله‌های اقیانوس سرخ و اقیانوس آبی
 15. ویژگی‌های اصلی بازاریابی خدمات
 16. برنامه بازاریابی چیست؟
 17. راهنمای قدم به قدم نحوه برنامه‌ریزی بازاریابی (Marketing Planning)
 18. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟
 19. بازاریابی محتوا | چرا امروزه محتوا در بازاریابی حرف اول را می‌زند؟
 20. بازاریابی شبکه‌ای (Network Marketing) یا نتورک مارکتینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 21. بازاریابی بصری (Visual marketing) چیست و چگونه اجرا می‌شود؟
 22. ویدئو مارکتینگ چیست؟
 23. تعریف بازاریابی چریکی یا پارتیزانی چیست و چگونه استفاده می‌شود؟
 24. بازاریابی محیطی (Ambient Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 25. نقشه‌راه بازاریابی محتوایی و کپی رایتینگ (Content Marketing)
 26. بازاریابی دهان به دهان (WOMM) چیست؟
 27. بازاریابی طرفداری (Advocacy Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 28. بازاریابی برند یا برند مارکتینگ (Brand Marketing) چیست؟
 29. بازاریابی داده‌محور (Data-Driven Marketing) چیست و چه اهمیتی دارد؟
 30. کاربرد کلان داده در بازاریابی: اهمیت و روش‌های بکارگیری
 31. تعریف میکرومارکتینگ (Micromarketing) یا بازاریابی خرد چیست و چه کاربردی دارد؟
 32. بازاریابی معکوس چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 33. بازاریابی فصلی چیست؟
 34. بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) چیست؟
 35. بازاریابی تراکنشی چیست و چه تفاوتی با بازاریابی رابطه‌مند دارد؟
 36. بازاریابی موتورهای جستجو (SEM): تعریف و نحوه استفاده
 37. ۱۰ ایده آسان برای بازاریابی آنلاین
 38. هرآنچه باید درباره بازاریابی ارجاعی بدانید
 39. تاثیر نمایشگرهای نقطه خرید در فروش محصول
 40. گیمیفیکیشن چیست؟
 41. بازاریابی مستقیم چیست؟
 42. اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟
 43. چگونه یک کمپین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی موفق ایجاد کنیم؟
 44. راهنمای کامل لینکدین مارکتینگ (LinkedIn Marketing)
 45. بازاریابی غیرمستقیم (Indirect Marketing) چیست؟
 46. بازاریابی بازگشتی (Retention Marketing) چیست؟
 47. ۸ استراتژی بازاریابی B2B در شبکه‌های اجتماعی
 48. روابط عمومی (PR) و بازاریابی چه تفاوتی باهم دارند؟‌
 49. تحقیقات کمی در بازاریابی چیست؟
 50. هزینه‌های تغییر یا هزینه‌های سوئیچینگ (Switching Costs) به چه معناست؟
 51. چگونه هم‌راستایی دپارتمان‌های فروش و بازاریابی باعث ایجاد درآمد جدید می‌شود؟
 52. بازاریابی چابک (Agile Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 53. بازاریابی تعاملی (Interactive Marketing) چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن