بازاریابی

بازاریابی فصلی چیست؟

بازاریابی فصلی با روانشناسی در ارتباط است. در واقع برندهای مختلف فروش خود را در فصل می‌بندند و معتقد هستند زیاد کار کردن گزینه خوبی نیست و می‌بایست هوشمندانه کار کرد. بارها دیده شده شرکتی در پیام و محتوای خود هیچ تغییری ایجاد نمی‌کند اما باز هم می‌تواند روزهای آخر فصل خود را به رشد و هدف خوبی برساند.

بازاریابی فصلی در یک نگاه

بازاریابی فصلی یعنی ذهن و سلیقه مشتری را در طول فصل بخوانیم! در این روش برندها در طول سال سعی می‌کنند مشتری را شناسایی کنند، میزان علاقه او را در نظر بگیرند، سطح توقعی که دارند را بررسی کنند. شرایط مشتری برای روزهای تعطیل را بسنجند و سعی کنند از آنچه مشتری دوست ندارد دوری کنند. در بازاریابی فصلی، باید به تغییر رفتار و سلیقه مشتریان احترام گذاشت. مشتری که در فصل تابستان به دنبال لباس‌های نخی باشد در فصل زمستان هرگز چنین سلیقه‌ای نخواهد داشت. مشتری که در زمستان از پوشیدن بوت و نیم بوت لذت می‌برد در فصل بهار به دنبال کفش مناسب‌تر است. از این رو در بازاریابی فصلی بسیار مهم است که انعطاف برای تغییر وجود داشته باشد. به هر صورت بازاریابی فصلی یعنی فضایی که شخص بتواند به واسطه آن فاکتورهای رقابتی را در نظر داشته باشد.

در بازاریابی فصلی قرار است فضای کسب و کار با نظر مشتری تنظیم شود. مشتری می‌داند که تضمین فضا می‌تواند هدف مخاطبان را در بر داشته باشد. اینطور که مشخص است این بازاریابی در سال‌های اخیر برای برخی از برندها بسیار مورد توجه و تایید بوده است. سوالی که مطرح است اینکه راه‌های عملی سازی بازاریابی فصلی چیست؟ چطور می‌توان از المان‌های موجود در این راستا به نتیجه مطلوبی رسید؟ در بخش بعد قرار است گام‌های رسیدن به بازاریابی فصلی را بررسی کنیم.

گام‌های بازاریابی فصلی

۱-      بررسی زمان:  برای بازاریابی فصلی می‌بایست زود شروع کنید، در واقع برخی از افراد فکر می‌کنند، بازاریابی فصلی یعنی بخواهند فضای کسب و کار خود را به واسطه راه اندازی یک کمپین بازاریابی چند روزه به رشد برسانند اما این تصور خلاف قوانین بازاریابی فصلی است. برای اینکه بتوانید برند خود را بزرگ جلوه دهید می‌بایست اولین نفر باشید. به هر صورت در بازاریابی فصلی می‌توانید راه‌های تضمین رسیدن به مخاطب را در طول زمان مختلف یاد بگیرید و شرایط را مورد ارزیابی قرار دهید.

۲-      تبلیغات را جدی بگیرید: در تبلیغات باید همه روزهای کاری را در نظر داشته باشید و هم به روزهای تعطیل رسمی اهمیت بدهید. مشخص است که وضعیت تبلیغات در این زمینه اهمیت زیادی دارد. ماه‌ها و هفته‌ها و حتی یک روز قبل از تعطیلات رسمی را در نظر بگیرید مشخص است که در فضای تبلیغات می‌بایست دقت لازم داشته باشید.

۳-      پلن ثابت: تغییر پذیری با نداشتن پلن ثابت متفاوت است. شاید فکر کنید محتوایی که قرار است به مشتری ارائه شود به تازگی نوشته شده و نیاز به تغییر شرایط ندارد اما اینطور که مشخص است مشتری به دنبال حرفی که مربوط به فصل باشد و بهتر است در ابتدا یک قالب ثابت برای هر فصل یا دوره داشته باشید سپس به سراغ شرایط مختلف بروید. اینطور که مشخص است پلن‌های ثابت به واسطه تغییر پذیری که دارند ارزیابی می‌شوند.

مثال‌هایی از بازاریابی فصلی

در بازاریابی فصلی بسیار مهم است که موقعیت دقیق بررسی شود. به هر صورت شما باید بتوانید راه اندازی دقیقی از فضای موسیقی داشته باشید. شرکت‌هایی که در راستای روان شناسی بررسی شده اند بهتر است سازه‌های مخصوصی را در نظر بگیرند. یک شرکت موسیقی از بازاریابی فصلی استفاده کرده است. این شرکت ایده‌های خوبی به واسطه پخش موسیقی در نظر گرفت به طوری که مشتری بتواند ژانر مورد علاقه خود را گوش دهد. این طور که مشخص است سرویس موسیقی آنلاین توانست با مردم شرایط مخصوصی در نظر داشته باشد.

هر شرکتی که از روند روانشناسی برای دوره‌های مختلف استفاده کرد توانسته سیاست‌های معنایی خوبی در نظر بگیرد به طوری که بازاریابی فصلی به واسطه محتوای فصلی ارزیابی شد. تجارت الکترونیک در فضای بازاریابی فصلی می‌تواند خوب باشد اما تاکیدی به این جریان نخواهد بود.

بازاریابی فصلی فراتر از فروش است. یعنی شما باید تمرکز اصلی خود را بر فروش بگذارید تا نتیجه بگیرید در غیر این صورت شرایط دشوار می‌شود.

بازاریابی فصلی

ابزارهای رسیدن به بازاریابی فصلی

بهترین ابزاری که برای بازاریابی فصلی در نظر گرفته می‌شود ارزیابی ایده‌ها است. به هر صورت ایده‌هایی که در راستای بازاریابی فصلی دیده می‌شود. تا زمانی که بتوانید محتوا را به خوبی در نظر بگیرید. محتوای تکراری در این زمینه اهمیت زیادی دارد. تبلیغات تلویزیونی می‌تواند به بهترین نحو بررسی شود. تبلیغات در این زمینه می‌تواند بر اساس محتوای قدیمی ارزیابی شود. تراکنش در راستای محتوای قدیمی بررسی می‌شود. در واقع می‌بایست برای بازاریابی فصلی به محتوای قدیمی ترتیب اثر داده شود.

نیاز است که فرمت ظاهری به طور دقیق ارزیابی شود. در صورتی که قبلاً از اسلاید مشخصی استفاده کرده‌اید و نتیجه گرفته‌اید می‌بایست شرایط اسلاید بررسی شود. تحقیقات نشان داده است اینفوگرافیک به واسطه اشتراک گذاری در ماه ارزیابی می‌شود. به هر صورت محتوای قدیمی می‌تواند لیستی از فرمت بندی‌های مخصوص را در نظر می‌گیرد.

اشتراک گذاری از طریق اینفلوئنسرها ارزیابی می شود. رساندن یک محتوا در عملکرد خوب می تواند بر اساس تراکنش اجتماعی بررسی شود.

تغییرات بالا به واسطه اعمال کوچک بررسی می‎شود. مزیت‌های بازاریابی برای این گزینه در نظر گرفته می‌شود.

بازاریابی فصلی با به خاطر سپردن روزهای مهم

در بازاریابی فصلی می‌بایست استراتژی‌های سئو به طور دقیق ارزیابی شود. به هر صورت بر آورده کردن بلند مدت از اهداف اصلی بازاریابی فصلی محسوب می‌شود. مصرف کننده می‌بایست برای اجرای بازاریابی فصلی بتواند از شیوه تعامل استفاده نماید. موتورهای جستجو سعی می‌کنند در این زمینه تغییراتی را در نظر بگیرند. در واقع در مسیر بازاریابی فصلی نیاز است که کلمات کلیدی به طور دقیق بررسی شود. این تغییرات بر اساس ماه‌های مختلف بررسی می‌شود. مثلاً در نزدیکی ماه نوامبر شرایط برای استفاده از کلمه کلیدی Black Friday استفاده می‌شد این در حالی است که در نزدیکی جولای استفاده از کلمه ای مانند fireworks گزینه بهتری بود. در استراتژی بازاریابی فصلی نیاز است زمان بندی درستی صورت بگیرد به طوری که سئو نیز به واسطه این زمان بندی فصلی تغییراتی داشته باشد.

ابزاری وجود دارد که اجازه می‌دهد یک عبارت خارجی با استفاده از ابزارهای مختلف در نظر گرفته شود. این کار می‌تواند مخاطب را بر اساس کلمات کلیدی مورد بررسی قرار دهد و همینطور در جذب کاربر نیز کمک خوبی داشته باشد. چند کلمه کلیدی مرتبط می‌بایست در این زمینه بررسی شود. اگر به سایت‌هایی که شامل تجارت الکترونیک هستند دقت شود برخی از کلمات از نظر کاربر منطقی تر به نظر می‌رسد . به هر صورت کسب و کاری که شما دارید می‌بایست پلتفرم آنلاین نظرات باشد یعنی کلمات کلیدی بر اساس آنچه نظر کاربر است مشخص شود. پیدا کردم مخاطبان در درک بهتر عادات مشتریان بسیار مهم است. همینطور ابزارهای گوگل به واسطه google trends نیز بررسی شده است.

تفاوت بازاریابی فصلی با کانال های بازاریابی سنتی

هدف یابی محتوا بر اساس کلمات کلیدی موضوع مهمی است. به هر صورت در زمان تبلیغ نیاز است که خلاقیت برای محتوا به شکل ایده آل بررسی شود. شبکه‌های اجتماعی یک راه عالی است. تعامل با کاربران می‌تواند به واسطه قدرت هشتگ‌ها بررسی شود. روزهای مهم و تعطیل در این راستا می‌تواند بسیار تاثیرگذار است. استارباکس‌ها بر اساس طراحی خودشان آغاز به کار می‌کنند. مشخص است که برخی از هشتگ‌ها می‌توانند موفقیت آمیز باشند. طرح‌های گذشته نباید با بازاریابی‌های سنتی دنبال شوند و بهتر است که از روش‌های جدید جایگزین باشد.

ارتباط بازاریابی فصلی با بازاریابی‎های سالانه زیاد است. بازاریابی فصلی می‌بایست بر اساس جشنواره‌هایی در شبکه اجتماعی در نظر گرفته شود. استراتژی‌ بازاریابی سالانه بر اساس جشنواره‌های شبکه اجتماعی بررسی می‌شود. مصرف کنندگان برای برند می‌بایست روش‌های معنادار را در نظر بگیرند. ارزش بیشتری در این زمینه وجود دارد و ترکیب صحیح محتوا و زمان بندی آن بسیار مهم است. در هر صورت بازاریابی‌های زمانی یا فصلی به این صورت که در ابتدا موقعیت ابتدای فصل بررسی شود سپس نوبت به انتهای فصل خواهد رسید. تولید صحیح محتوا می‌تواند بخشی از موفقیت بازاریابی فصلی باشد.

تیم اجرایی قوی در بازاریابی فصلی

برای بازاریابی فصلی تیم اجرایی بسیار مهم است. کسب و کاری که با تیم اجرایی قوی همراه نباشد، راه به جایی نخواهد برد. به هر صورت صاحبان کسب و کار همیشه این تصور دارند که صفر تا صد کار را باید خودشان انجام دهند، این تصور اشتباه است. به هر صورت در اختیار داشتن یک تیم قوی و قابل اعتماد برای اینکه وظایف را به صورت دقیق به اجرا برساند بسیار مهم است. رویدادهای موفقیت آمیز در این زمینه بسیار پر اهمیت هستند. رویدادهایی که می‌تواند بازاریابی فصلی را به صورت حرفه‌ای فراهم سازد.

بازاریابی فصلی یعنی بتوانید با مشتریان جدید ملاقات داشته باشید. رویدادها می‌بایست بر اساس تغییرات آب و هوایی یا تعطیلات ملی صورت بگیرد. یک مثال جالب در این زمینه مربوط به خرده فروش هالمارک است. او در روز ولنتاین توانست بخش بزرگی از کسب و کار را شکل دهد. وفق دادن فرد با فصول مختلف از اهداف اصلی برای مشتریان محسوب می‌شود.

بازاریابی فصلی

مزایای بازاریابی فصلی

در بازاریابی فصلی مردم هدف هستند. مثلاً مردم در ابتدای فصل و یا در مناسبت‌های مختلف علاقه به خرید محصولات مختلفی دارد. این موضوع ربطی به تلاش و کار یک یا دو شرکت ندارد و برگرفته است شرایط فرهنگ کل جامعه است. در دنیا افراد سعی می‌کنند بر اساس خرید محصول و نو کردن وسایل خود به شرایط زندگی بهبودی ببخشند، اینجاست که وظیفه بازاریابی فصلی مشخص می‌شود. تجربه خرید و فروش در آخر هر فصل و ابتدای فصل بعد بسیار مشهود است. بهترین زمان فروش مربوط به روزهای منتهی به سال نو است. در کسب و کارهای اینترنتی و همینطور فضای آنلاین نیاز است که مردم اشتیاق به خرید داشته باشند. رکوردهای فروش در این زمینه بسیار مهم است.

بهترین شرایط استفاده از بازاریابی فصلی

در صورتی که کالاهای قدیمی دارید بازاریابی فصلی بهترین انتخاب برای فروش است. اگر دقت کنید در اواخر فصل زمستان وسایل منزل بیشتر برای فروش در نظر گرفته می‌شود مشخص است که این کمپین بر اساس بازاریابی فصلی می‌تواند شرایط مخصوصی را در نظر بگیرد. محصولات قدیمی انبار در این مناسبت‌ها تخفیف خوبی دارند و بازاریابی می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد. در آخر هر فصل تأمین نیاز مشتری با سرعت بیشتری در نظر گرفته می‌شود.

در واقع فرقی بین کسب و کارهای سنتی و آنلاین وجود دارد اما آنچه سبب شده این روزها فضای اینترنتی اعتبار بیشتری داشته باشد موقعیت ابزاری محیط اینترنتی است. جنبه‌های آنلاین بازاریابی فصلی به شکل مدرن دنبال می‌شود.

در بازاریابی فصلی آماده سازی برای فروش بسیار مهم است. باید زمان دقیق مناسبت‌ها مشخص باشد و همینطور تفاوت بین کسب و کارها ارزیابی شود.

نیاز است که حوزه فعالیت شما شناخته شود و رویدادها بر اساس زمان فروش بررسی می‌شود. سطح کسب و کار نیز روتین و قابل قبول است.

در این روش برنامه ریزی بسیار مهم است، برند باید برای هر تغییری به خصوص در انتهای فصل آماده باشد. فروش محصول با کد تخفیف از موارد پر اهمیت محسوب می‌شود.

طراحی گرافیک از جدیدترین مدل‌های توسعه یافتن بازاریابی فصلی محسوب می‌شود. بازطراحی در این زمینه بر اساس لوگو و رنگ‌های هماهنگ مهم هستند. لوگوها شرایط حرفه ای تری ایجاد می‌کنند و هماهنگ سازی بر اساس لوگو بسیار مهم و ایده آل خواهد بود.

زیرساخت‌های فنی اهمیت زیادی دارد مخصوصاً اگر برند وابسته به فروش اینترنتی به اقتصاد رسیده باشد. مناسبت یلدا یکی از موفق ترین پروژه‌های اجرایی بازاریابی فصلی محسوب می‌شود و شرایط خوبی دارد. زیر ساخت فنی به خصوص زمانی که مراجعه آنلاین زیاد است بسیار پر اهمیت است.

جمع بندی

در بازاریابی فصلی قرار است فضای کسب و کار با نظر مشتری تنظیم شود. مشتری می‌داند که تضمین فضا می‌تواند هدف مخاطبان را در بر داشته باشد. اینطور که مشخص است این بازاریابی در سال‌های اخیر برای برخی از برندها بسیار مورد توجه و تایید بوده است. بازاریابی فصلی فراتر از فروش است. یعنی شما باید تمرکز اصلی خود را بر فروش بگذارید تا نتیجه بگیرید.

 

 


مجموعه

مدیریت بازاریابی

این پست بخشی از مجموعه مدیریت بازاریابی در کار و کسب است. ترتیب زیر را در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم.

 1. بازاریابی چیست؟
 2. تحول مفهوم بازاریابی در گذر زمان
 3. فرق بازاریابی با تبلیغات چیست؟
 4. آمیخته بازاریابی: مفاهیم اصلی، مثال‌ها و کاربردها
 5. آمیخته بازاریابی: مفاهیم اصلی، مثال‌ها و کاربردها – قسمت دوم
 6. انواع استراتژی‌های بازاریابی
 7. انواع استراتژی‌های بازاریابی – قسمت دوم
 8. چگونگی تدوین استراتژی بازاریابی
 9. ۷ عنصر اصلی که باید در استراتژی بازاریابی به آن‌ها توجه کنید
 10. رفتار مصرف‌کننده چیست و چه اهمیتی دارد؟
 11. این ۴ مهارت، کانال‌های بازاریابی شما را بهبود می‌دهد
 12. تعریف بازاریابی اجتماعی
 13. تقسیم‌بندی روانشناختی در بازاریابی
 14. تله‌های اقیانوس سرخ و اقیانوس آبی
 15. ویژگی‌های اصلی بازاریابی خدمات
 16. برنامه بازاریابی چیست؟
 17. راهنمای قدم به قدم نحوه برنامه‌ریزی بازاریابی (Marketing Planning)
 18. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟
 19. بازاریابی محتوا | چرا امروزه محتوا در بازاریابی حرف اول را می‌زند؟
 20. بازاریابی شبکه‌ای (Network Marketing) یا نتورک مارکتینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 21. بازاریابی بصری (Visual marketing) چیست و چگونه اجرا می‌شود؟
 22. ویدئو مارکتینگ چیست؟
 23. تعریف بازاریابی چریکی یا پارتیزانی چیست و چگونه استفاده می‌شود؟
 24. بازاریابی محیطی (Ambient Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 25. نقشه‌راه بازاریابی محتوایی و کپی رایتینگ (Content Marketing)
 26. بازاریابی دهان به دهان (WOMM) چیست؟
 27. بازاریابی طرفداری (Advocacy Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 28. بازاریابی برند یا برند مارکتینگ (Brand Marketing) چیست؟
 29. بازاریابی داده‌محور (Data-Driven Marketing) چیست و چه اهمیتی دارد؟
 30. کاربرد کلان داده در بازاریابی: اهمیت و روش‌های بکارگیری
 31. تعریف میکرومارکتینگ (Micromarketing) یا بازاریابی خرد چیست و چه کاربردی دارد؟
 32. بازاریابی معکوس چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 33. بازاریابی فصلی چیست؟
 34. بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) چیست؟
 35. بازاریابی تراکنشی چیست و چه تفاوتی با بازاریابی رابطه‌مند دارد؟
 36. بازاریابی موتورهای جستجو (SEM): تعریف و نحوه استفاده
 37. ۱۰ ایده آسان برای بازاریابی آنلاین
 38. هرآنچه باید درباره بازاریابی ارجاعی بدانید
 39. تاثیر نمایشگرهای نقطه خرید در فروش محصول
 40. گیمیفیکیشن چیست؟
 41. بازاریابی مستقیم چیست؟
 42. اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟
 43. چگونه یک کمپین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی موفق ایجاد کنیم؟
 44. راهنمای کامل لینکدین مارکتینگ (LinkedIn Marketing)
 45. بازاریابی غیرمستقیم (Indirect Marketing) چیست؟
 46. بازاریابی بازگشتی (Retention Marketing) چیست؟
 47. ۸ استراتژی بازاریابی B2B در شبکه‌های اجتماعی
 48. روابط عمومی (PR) و بازاریابی چه تفاوتی باهم دارند؟‌
 49. تحقیقات کمی در بازاریابی چیست؟
 50. هزینه‌های تغییر یا هزینه‌های سوئیچینگ (Switching Costs) به چه معناست؟
 51. چگونه هم‌راستایی دپارتمان‌های فروش و بازاریابی باعث ایجاد درآمد جدید می‌شود؟
 52. بازاریابی چابک (Agile Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 53. بازاریابی تعاملی (Interactive Marketing) چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن