بازاریابی

بازاریابی چیست؟

عبارت بازاریابی در طول زمان تکامل یافته است، و امروزه بازاریابی چیزی فراتر از تبلیغ محصول است و شامل فعالیت‌هایی پیش از توسعه محصولتان و بعد از فروش آن به مشتری می‌شود

تعاریف بازاریابی بسیار متعدد است، حتی به اندازه تعداد کتاب‌ها و مقالاتی که در این زمینه موجود است. بسیار پژوهشگران، بازاریابی را این‌گونه تعریف می‌کنند:

«فرآیندی مدیریتی که برای تعیین انتظار، و برآورده کردن الزامات مشتری به گونه سودآور مسئول است»

در حالی که موسسه بازاریابی در آمریکا بیان می‌کند:

«بازاریابی مجموعه ای از وظایف، و فرآیندهایی برای ایجاد، ارتباط، تحویل، و مبادله پیشنهاداتی است که برای مشتریان، همکاران و جامعه در حوزه ای وسیع ارزشمند است»

فیلیپ کاتلر بازاریابی را به صورت ذیل تعریف می‌کند:

«برطرف کردن نیازها و تقاضاها در یک فرآیند مبادلاتی»

مشتریان تنها در صورتی که احساس کنند نیازهایشان برطرف شده مبادله را بر عهده می‌گیرند، قطعا مقدار تراکنش‌ها نمی‌تواند بیشتر از مشتریانی باشد که برای برطرف کردن نیازهایشان هزینه می‌کنند.

هم چنین تیلور بیان می‌کند:

«بازاریابی درباره تهیه محصول و خدمات نیست، بلکه درباره تهیه مزایایی متغیر برای نیازها و تقاضاهای متغیر مشتری است»

اگر به تعاریف به دقت بیشتری نگاه کنیم، بازاریابی یک مسئولیت مدیریتی است و نباید به یک موسسه و یک شخص خاص واگذار شود. در واقع هرکسی که برای یک شرکت کار می‌کند مسئول بازاریابی است، چرا که همکاری‌های آن‌ها در راستای شهرت و موفقیت شرکت است.

بازاریابی شامل چه چیزهایی است؟

بازاریابی نیاز به هماهنگ‌سازی، برنامه‌ریزی و پیاده سازی کارها و کارمندانی با مهارت‌های مناسب برای تضمین موفقیت بازاریابی دارد. اهداف و مقاصد بازاریابی باید تحت نظارت باشند و برآورده شوند و استراتژی‌های رقابتی تحلیل شوند. در کاربردی کارآمد از تحقیقات بازار و بازاریابی، یک سازمان باید قادر باشد نیازها و تقاضاهای مشتریان را تعیین کند و مزایایی که شیوه زندگی مشتریان را بهبود می‌دهد را تحویل آنان دهد، در حالی که همزمان برآورده سازی نیازهای آنان نیز منجر به ایجاد بازدهی سالم برای سازمان می‌شود.

نتیجه

همانطور که دیدیم بازاریابی چیزی بیش از تبلیغ است. برای برآورده سازی نیازها و تقاضاها، شما باید فرآیند بازاریابی را در مرحله تحقیقاتی شروع کنید تا بتوانید نیازها و تقاضاهای مشتریان را بیابید. بعد از تحقیق می‌توانید توسعه محصول را شروع کنید که به دنبال آن توزیع، تبلیغ و فروش محصول می‌آید. نهایتا، فروش محصولات باید با تحقیق همراه باشد تا موفقیت سازمان را ارزیابی کند.


مجموعه

مدیریت بازاریابی


برچسب ها
آموزش های حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.