برنامه‌ریزی شغلی

راهنمای مذاکره در مورد حقوق

مذاکره برای گرفتن حقوق بهتر، چیزی است که همه باید روی آن متمرکز شوند.

علیرغم اینکه از آخرین باری که برای دریافت حقوق بهتر مذاکره کرده‌اید چه مدت می‌گذرد، زمانی فرا می‌رسد که ارزش کاری که انجام می‌دهید از حقوق دریافتیتان بسیار بیشتر است.

وقتی این زمان فرا رسید، مهم است که به موضوع به صورت عینی بپردازید، یک پرونده مبتنی بر شواهد برای حقوق دلخواه خود بسازید و برای این حقوق مذاکره کنید.

این راهنما نحوه مذاکره درباره حقوق، اصول مذاکره درباره حقوق و دستمزد، چگونگی کشف ارزش عینی از داده‌های بازار کار، بهترین روش‌ها برای مذاکرات حقوق، نحوه مذاکره در مورد افزایش و مواردی که باید پس از مذاکره در مورد حقوق انجام دهید را شامل می‌شود.

مذاکرات حقوق و دستمزد چیست؟

مذاکره درباره حقوق و دستمزد بحث‌هایی بین شما و نماینده شرکت فعلی یا احتمالیتان است که هدف از آن، کمک به شما جهت تأمین حقوق بالاتر می‌باشد.

فرقی نمی‌کند که یک کارمند طولانی‌مدت هستید یا به تازگی استخدام شده‌اید: اگر احساس می‌کنید حقوقتان کافی نیست، باید بتوانید مذاکره کنید تا آنچه را که شایسته‌تان است بدست آورید.

وقتی تصمیم گرفتید که می‌خواهید برای حقوق بهتر مذاکره کنید، آماده باشید تا:

پرونده خود را بسازید: شما باید با مثال‌های مشخص از ارزشی که در گذشته به کارفرمایان داده‌اید، ثابت کنید که ارزش سرمایه‌گذاری را دارید.

با مقاومت کارفرما روبرو شوید: حتی موارد با شانس بسیار بالا برای افزایش حقوق نیز ممکن است با مقاومت روبرو شوند، بنابراین آماده باشید تا به سوالات پاسخ دهید، به خصوص “چرا لیاقت این حقوق را دارید؟”

تعادل بین تحکم و انعطاف‌پذیری را برقرار کنید: اگر از ارائه هرگونه انعطاف‌پذیری خودداری کنید یا به افزایش حداقل حقوق “بله” بگویید، مذاکره درباره حقوق شما به خوبی انجام نخواهد شد. در هنگام مذاکره آماده کمی بحث و گفتگو باشید و بدانید که هرگونه مصالحه‌ای قابل قبول است.

چرا مهم است که درباره حقوق خود مذاکره کنید

درک این نکته مهم است که مذاکره درباره حقوق شما بخشی کاملاً طبیعی از روند استخدام است. دریافت حقوقی که سزاوار آن هستید بخشی از پیشرفت در حرفه شماست.

شرکت‌ها به واسطه حقوق به شما نشان می‌دهد که از کار شما قدردانی می‌کنند و برای شما و مهارت‌هایتان ارزش قائل هستند.

حقوق همچنین به معنای پشتیبانی شرکت از تعادل زندگی کاری، پیشرفت شغلی، انعطاف‌پذیری کار و امتیازات مربوط به سلامتی شماست.

مذاکره برای برخی از این مزایا به شما کمک می‌کند تا بسته کامل حقوق و مزایای مورد نیاز خود را دریافت کنید:

بازپرداخت شهریه دانشگاه: شهریه دانشگاه به مرور زمان گران می‌شود و مذاکره برای بازپرداخت شهریه برای افرادی که می‌خواهند ادامه تحصیل دهند بسیار کارآمد است.

آموزش، توسعه حرفه‌ای و گواهینامه‌ها: هر شرکتی برنامه‌های توسعه حرفه‌ای و یا صدور گواهینامه موثر ارائه نمی‌دهد و متخصصان حرفه‌ای باید مطمئن باشند که برای منابع توسعه حرفه‌ای مذاکره می‌کنند.

مربیگری و منتورینگ: این مزیت دارای ارزش زیادی است زیرا می‌تواند به رشد حرفه‌ای و رشد روابط بین فردی با رهبران با استعداد در شرکت منجر شود.

مراقبت از کودک: هزینه و زمان مورد نیاز مراقبت از کودک به سرعت جمع می‌شود و مذاکره برای مراقبت از کودک راهی عالی برای والدین جهت دستیابی به شرایط کار بهتر است.

سلامت و تناسب اندام: به غیر از بیمه‌های پزشکی یا دندانپزشکی، مذاکره برای مزایای سلامتی و تناسب اندام (مانند کمک هزینه‌های بدنسازی، بهداشت و درمان، پوشش دندانپزشکی و غیره) می‌تواند ارزش اصلی شما را اضافه کند.

انعطاف‌پذیری: کار در خانه و کار در هنگام مسافرت یا با یک برنامه متفاوت می‌تواند برای برخی از افراد از دستمزد بالاتر، جذاب‌تر باشد.

در حالی که پول هنگام مذاکره در مورد حقوق قطعاً مهم است، این نمونه‌های جبران خسارت باید قبل از امضای قرارداد جدید یا مجدد، در نظر گرفته شوند.

چگونه دریابیم که چه ارزشی داریم

قبل از اینکه مشغول به مذاکره در مورد حقوق شوید، باید به طور عینی تعیین کنید به کسی که در موقعیت شما قرار دارد، با توجه به تجربه و محل زندگی خود چه حقوقی تعلق می‌گیرد.

حقوق و دستمزد از نظر صنعت، سن و جغرافیا بسیار متغیر است و دریافت حقوق موردنظر شما به درخواست یک پکیج حقوق واقعی بستگی دارد.

دامنه خود را مشخص کرده و تحقیق کنید

ابتدا باید بفهمید افرادی که با همین سطح تجربه در موقعیت شما هستند، چه درآمدی دارند.

به عنوان مثال مدیر دفتر در توپکا، کانزاس، ​​حقوق متفاوتی نسبت به مدیر دفتر در سانفرانسیسکو دارد.

ارزش خود را بدانید

پس از تحقیق درمورد دامنه حقوق شغلی، مرحله بعدی مقایسه میانگین حقوق با ارزش بازار شما است.

به عنوان مثال، اگر می‌بینید که میزان دستمزد برای توسعه‌دهندگان وب در منطقه شما ۶۷ الی ۱۱۴ هزار دلار بوده و برآورد شخصی شما ۷۵ هزار دلار است، محدوده واقعی حقوق شما بین ۷۰ الی ۸۰ هزار دلار خواهد بود.

نکات مربوط به مذاکره درباره حقوق و دستمزد

مذاکره درباره حقوق و دستمزد نباید به شما احساس عدم اطمینان یا ترس بدهد.

تا زمانی که تحقیق کرده‌اید تا یک طیف واقع‌بینانه از حقوق را برای درخواست و برنامه‌ای برای هدایت در مذاکره بیاموزید، جای نگرانی نیست.

رعایت این نکات نیز به شما در انجام مذاکرات موثر در زمینه حقوق و دستمزد کمک می‌کند.

محدوده حقوق و دستمزد داشته باشید نه یک رقم: کارن لاوسون، بنیانگذار و رئیس Lawson Consulting Group، می‌گوید که وقتی شما را برای نیازمندی‌های حقوقی خود تحت فشار قرار می‌دهند، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که محدوده‌ای را براساس آنچه دیگران در این زمینه کسب می‌کنند، ارائه دهید. داشتن یک محدوده حقوق قابل قبول به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر مذاکره و سازش کنید.

ارزش خدمات خود را دستکم نگیرید: دان هرزلر، نویسنده، می‌گوید: «یک اشتباه رایج هنگام صحبت در مورد حقوق قبلی، فراموش کردن مزایا به عنوان بخشی از کل پکیج حقوق است. به عنوان مثال، اگر ۱۰۰ هزار دلار در سال با ۲۰٪ پاداش به علاوه بهداشت، دندانپزشکی و سایر مزایای اضافی کسب می‌کنید، باید سوال را اینگونه پاسخ دهید: “۱۲۰ هزار دلار به علاوه مزایای سخاوتمندانه”.»

حداقل یک بار قبل از مذاکره واقعی، تمرین کنید: کسی را پیدا کنید که به پیشنهاد شما برای افزایش حقوق گوش دهد، تا بتوانید آهنگ گفتار خود را با صدای بلند در محیط مکالمه احساس کنید. بیشتر مذاکرات موفقیت‌آمیز به احساس راحتی و تمرین بستگی دارند.

بخشنده باشید: اگر نگران این هستید که مصر یا ناشکر به نظر برسید، یک راه‌حل بسیار ساده وجود دارد: بخشنده باشید. نتیجه مهم نیست، از این فرصت قدرشناسی کرده و سپاسگزار باشید.

اعتماد به نفس داشته باشید: حفظ ظاهر هنگام مذاکره بسیار مهم است. در طول ارائه و مذاکرات پس از آن، داشتن اعتماد به نفس را فراموش نکنید.

از پذیرفتن پیشنهاد اول خودداری کنید: اگر برای ارزیابی پیشنهاد به زمان نیاز دارید، فقط کافی است درخواست کنید. جلسه بعدی را برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد زمان‌بندی کنید و با پیشنهاد دیگری برگردید.

قدرت خود را درک کنید: قدرت مذاکره شما بسته به وضعیت اشتغال فعلیتان متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، دان هرزلر می‌گوید: «اگر بیکار و متقاضی کار هستید، انتظار داشته باشید تقریباً حقوق قبلی خود یا کمی کمتر را بدست آورید.»

پرسیدن این سوالات در مذاکره درباره حقوق برای یک شغل جدید یا فعلی نیز کمک خواهد کرد:

“آیا می توانم در مورد این پیشنهاد مذاکره کنم؟” اطمینان حاصل کنید که در وهله اول آیا این پیشنهاد قابل مذاکره است یا خیر.

“علاوه بر پرداخت پایه، چه مزایای دیگری قابل بحث است؟” این می‌تواند شامل بیمه درمانی، پشتیبانی از تحصیلات، مرخصی استحقاقی، زمان تعطیلات، هزینه‌های جابجایی و کمک هزینه باشد.

“چگونه این عدد را محاسبه کردید؟” با پرسیدن این سوال خواهید دید که آیا عددی که به شما پیشنهاد می‌شود قابل مذاکره است یا خیر.

“چشم‌انداز افزایش یا ارتقاء حقوق چیست؟” چه پیشنهاد حقوق شما قابل مذاکره باشد یا خیر، مهم است که بدانید امکان افزایش یا ارتقاء ظرفیت چیست.

“از چه معیارهایی برای ارزیابی موفقیت کارمندان استفاده می‌کنید؟” این یک سوال مهم است که باید در مذاکره درباره حقوق و دستمزد بپرسید و اگر در نهایت در شرکت استخدام شوید، دفعه بعد که دوباره بر میز مذاکره حاضر شدید این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد.

“آیا می‌توانم پیشنهاد حقوق را به صورت کتبی دریافت کنم؟” تصمیم‌گیری لفظی در مذاکره به نفع شما عالی است، اما تا زمانی که روی کاغذ نباشد معنایی ندارد.

نحوه مذاکره در مورد ترفیع

حتی اگر مدیر شما ارزشی را که به شرکت اضافه می‌کنید درک کند، به این معنی نیست که فعالانه به شما پیشنهاد ترفیع دهد. شما باید خود را به اثبات برسانید؛ همانطور که باید هنگام شروع یک کار جدید ثابت کنید مستحق حقوق بالاتری هستید.

از اهرم‌های داخلی استفاده کنید

نقش جدید در شرکت شما فرصتی عالی برای مذاکره فراهم می‌کند. اگر قصد دریافت ترفیع یا نقش شغلی جدید با کارفرمای فعلی خود را دارید، این استدلال را که دست مدیریت بسته است و رشد حقوق محدود است، باور نکنید.

از داده‌های بازار برای تعیین هزینه‌هایی که شرکت باید برای استخدام دوباره متقبل شود، استفاده کنید. احتمالاً با مقاومت مواجه خواهید شد، اما در موضع‌گیری خود قاطع باشید.

لحظه مناسب را انتخاب کنید

شاید مدتی از آخرین افزایش حقوق شما گذشته باشد، اما اگر در گرفتن آن جدی هستید باز هم باید زمان خوبی را برای مذاکره انتخاب کنید.

یک زمان عالی برای بیان موضوع، زمانی است که می‌دانید مدیر شما تحت تأثیر عملکردتان قرار گرفته و یا از روحیه خوبی برخوردار است.

هنگام دفاع از خود محکم و متقاعدکننده باشید

اعتماد به نفس و اقناع برای موفقیت در مذاکره در مورد افزایش حقوق ضروری است.

بعد از مذاکره درباره حقوق چه باید کرد

خواه با موفقیت مذاکره کرده باشید یا خیر، مهم این است که از قبل به فکر مذاکره درباره حقوق بعدی باشید تا بتوانید خود را برای موفقیت آماده کنید.

مسئولیت‌های شما افزایش می‌یابند

اگر افزایش حقوق شما با عنوان شغلی جدیدی نیز همراه است، این بیشتر به معنای ترفیع می‌باشد تا مذاکره برای حقوق و دستمزد. اما حتی اگر هنوز همان شغل را داشته باشید، در صورت افزایش حقوق ممکن است مسئولیت‌های شما افزایش یابد. از آنجایی که قدم برداشتید و ارزش خود را نشان دادید، باید ثابت کنید که در مورد حقوق بیشتر حق داشتید.

خواه حقوق بالاتر با تغییر در مسئولیت‌ها همراه باشد یا خیر، رئیستان اکنون انتظار بیشتری از شما دارد و برآورده کردن انتظارات او برای گرفتن ترفیع یا افزایش حقوق بعدی مهم است.

اگر چیزی به صورت کتبی دریافت نکردید، مطمئن شوید که نامه یا ایمیلی از رئیس خود با جزئیات نقش جدید دریافت کنید که در آن انتظاراتی که از شما دارند، بیان شده باشد. مهم‌تر از همه، مطمئن شوید که چه موقع شغل شما تغییر خواهد کرد؛ بلافاصله یا در ابتدای فصل بعدی.

رئیستان احترام بیشتری برای شما قائل خواهد بود

هنگامی که پس از مذاکره به کار خود بازگشتید، ممکن است دریابید که رئیستان به شما اعتماد بیشتری دارد یا از شما برای تصمیم‌گیری بزرگ‌تر مشاوره می‌خواهد. علاوه بر این، بعد از اینکه اعتماد به نفس شما را دیدند و نحوه عملکردتان در شرکت را مشاهده کردند، احتمالاً احترام بیشتری برای شما قائل خواهند شد.

مذاکره درباره حقوق ممکن است سخت و اعصاب خرد کن باشد، اما اگر به موفقیت برسید رئیس شما حداقل دو پیام مثبت دریافت می‌کند. اولین مورد این است که شما قصد دارید مدتی در شرکت بمانید، که نشانه خوبی برای هر رهبر می‌باشد.

دوم این است که شما فردی هستید که بر ارزش کاری که انجام می‌دهد متمرکز شده و رئیستان به این صداقت و مهارت مذاکره احترام می‌گذارد.

مذاکره پایان نیافته است

بعد از مذاکره درباره حقوق، مهم است که بدانید این آخرین بار نبود. اگر در نهایت مسئولیت‌های جدیدی را به عهده بگیرید ممکن است کار شما دشوارتر شود یا اینکه سال آینده ترفیع بگیرید.

در یکی دو سال آینده اتفاقات زیادی می‌تواند بیفتد، بنابراین مهم است که به طور مداوم اطمینان حاصل کنید که برای مقدار کاری که انجام می‌دهید حقوقی عادلانه دریافت می‌کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن