BPM Course
بازاریابی

معرفی ۱۰ کتاب برتر در حوزه هک رشد (Growth Hacking)

سخت است که باور کنیم Airbnb، پینترست یا لینکدین روزگاری وجود نداشته‌اند. اما هیچ کس تصور نمی‌کرد آن‌ها به چنین موفقیتی دست یابند و به یک عنصر حیاتی برای بسیاری از افراد جامعه بدل گردند.

زمانی وجود داشت که این شرکت‌ها فقط وب‌سایت‌های بسیار جالبی بودند که گروه‌های منتخبی از مردم به آن سر می‌زدند، اما اکنون موفقیت آن‌ها غیرقابل انکار است زیرا انقلابی در نحوه سفر، توانایی ما در خلق وسایل و در عین حال بستری برای یافتن مشاغل جدید در سراسر جهان ایجاد کرده‌اند.

چه رازی وجود دارد که باعث موفقیت این شرکت‌ها شده است؟

برخلاف تصور عمومی، آن‌ها فقط با یک محصول عالی محبوبیت جهانی را کسب نکردند. یک روش دقیق و مطالعه شده در ظهور آن‌ها نقش داشت.

این روش هک رشد (Growth Hacking) نام دارد و متقاضیان آن نه تنها معروف‌ترین شرکت‌های نوپای امروزی را شامل می‌شوند، بلکه شرکت‌هایی مانند IBM، والمارت و مایکروسافت و همچنین میلیون‌ها کارآفرین، بازاریاب و مدیر اجرایی را تشکیل می‌دهند که جامعه هکرهای رشد را شکل داده‌اند.

در این مقاله قصد داریم ابتدا هک رشد را مورد بررسی قرار داده و دریابیم این مضمون به چه معناست و چگونه کار می‌کند؛ سپس لیستی از ۱۰ کتاب درباره هک رشد را ارائه خواهیم داد.

هک رشد چیست؟

هک رشد فرآیند آزمایش سریع با تکنیک‌های مختلف بازاریابی و تولید محصول با هدف‌محوری سریع بر اساس نتایج سریع و فرصت‌های بالقوه سودآور است.

در هک رشد، هیچ قانونی وجود ندارد و همچنین به مجموعه‌ای خاص از ابزارها یا دستورالعمل‌ها نیاز ندارید. در عوض، شما قوانینی را تنظیم می‌کنید و می‌فهمید که چگونه می‌توانید به بهترین شکل به مخاطبان و مشتریان بالقوه خود خدمت کنید.

هکرهای رشد بر روی آزمایش آخرین روند بازاریابی و توسعه محصول تمرکز می‌کنند تا بتوانند مشتریان را از رقبای خود ربوده و حضور آنلاین قوی‌تری داشته باشند.

شما می‌توانید رشد هر کسب و کاری را هک کنید. اتفاقاً این رویکرد خاص در بازاریابی و توسعه محصول به ویژه در تجارت دانش (Knowledge Commerce) بسیار مفید است.

چرا؟ زیرا محصول شما مجازی و بزرگ‌ترین دارایی شما ذهنتان است. هیچ کس دیگری نمی‌تواند دانشی را که شما با مخاطب یا برند آموزشی منحصر به فرد خود به اشتراک می‌گذارید، تکرار کند.

هرکسی می‌تواند یک محصول فیزیکی را کپی‌برداری کرده، چند تغییر در آن ایجاد کند و آن را به بازار عرضه نماید. هیچ کس نمی‌تواند از شما کپی‌برداری کند.

هک رشد چگونه کار می‌کند؟

همانطور که در بالا ذکر شد، یک چک لیست هک رشد وجود ندارد که بتوانید برای دستیابی به موفقیت آن را دنبال کنید. هک رشد بستگی به توانایی شما در افزایش سرعت فرآیندهای بازاریابی و تولید محصول برای ایجاد نتیجه دارد.

برخی از کمپین‌های هک رشد بدون نقص کار می‌کنند. برخی دیگر شکست می‌خورند. شما باید نسبت به صرف وقت زیاد برای برنامه‌ای که شاید نتیجه‌ای ندهد، خود را آماده کنید.

با این حال، به عنوان یک متخصص تجارت دانش، از قبل می‌دانید که شکست بخشی از کسب و کار است. ما چیزهای جدیدی را امتحان می‌کنیم، شکست می‌خوریم و دوباره امتحان می‌کنیم.

در حقیقت، هیچ کس در کسب و کار وجود ندارد که در اثر شکست آسیب ندیده باشد. همه اشتباه می‌کنند. نکته مهم این است که از اشتباهات خود درس بگیرید تا آن‌ها را تکرار نکنید.

هک رشد برای آموزش ذهن کسب و کار شما برای پذیرش شکست، تغییر سریع و امتحان چیزهای جدید بسیار مناسب است.

هک رشد با تمرکز بر رشد به عنوان معیار اصلی کار می‌کند. به عبارت دیگر، شما به طور انحصاری (یا تقریباً منحصراً) بر روی مقیاس بخشیدن به کسب و کار خود از طریق تبلیغات، جذب و حفظ مشتری، ترافیک وب و فعالیت رسانه‌های اجتماعی متمرکز می‌شوید.

آیا هک رشد جای دیجیتال مارکتینگ را می‌گیرد؟

بسیاری از کارآفرینان به اشتباه معتقدند که هک رشد جایگزینی برای بازاریابی دیجیتال است. اما آن‌ها کاملا در اشتباهند.

هکرهای رشد بازاریاب هستند، اما بازاریاب‌ها لزوما هکر رشد نیستند. هکر رشد بازاریابی است که ممکن است دارای پیش‌زمینه کدنویسی یا برنامه‌نویسی بوده و یک هدف در ذهن داشته باشد: رشد.

بازاریابان KPI زیادی را ردیابی می‌کنند، در حالی که هکرهای رشد فقط بر معیارهایی متمرکز هستند که منجر به رشد می‌شود: ترافیک وب بیشتر، مشارکت بیشتر در شبکه‌های اجتماعی و مهم‌تر از همه، فروش بیشتر.

کسب و کارها به بازاریابی دیجیتال نیز نیاز دارند. آن‌ها باید رویکردی بلندمدت نسبت به برخی از روش‌های بازاریابی مانند سئو و ایجاد مخاطب داشته باشند در حالی که به سرعت مقیاس می‌گیرند.

اگر هکر رشد و بازاریابی در تیم خود ندارید، نگران نباشید. می توانید هر دو نقش را پر کنید تا زمانی که کسب و کار شما به اندازه کافی بزرگ شود تا بتوانید اعضای جدیدی را به تیم خود اضافه نمایید.

چگونه هک رشد را انجام دهیم

روند هک رشد بسته به هدف شما متفاوت می‌باشد. درست است که همه هکرهای رشد، رشد را مهم‌ترین معیار ارزیابی می‌کنند، اما رشد برای شما چه معنایی دارد؟

در نهایت، شما می‌خواهید درآمد خود را هرچه سریع‌تر و به گونه‌ای اخلاقی افزایش دهید. برخی از هکرهای رشد از استراتژی‌های کلاه سیاه استفاده می‌کنند، که ممکن است منافع کوتاه‌مدت داشته باشد. با این حال، هنگامی که مصرف‌کنندگان فریب را دریابند، به سرعت کسب و کار را تحریم می‌کنند.

هک رشد به معنای کشف یک هدف خاص و سپس برآورده کردن آن است. چگونه می‌توانید سریع و موثر به هدف خود برسید؟ چه تاکتیک‌های بازاریابی باعث تحقق چشم‌انداز شما می‌شود؟

با تصمیم‌گیری در مورد آنچه می خواهید به انجام برسانید شروع کنید. به عنوان مثال، بیایید بگوییم که شما می‌خواهید بازدید وب سایت را ۳۰۰ درصد افزایش دهید.

این یک هدف والا است. همچنین قابل دستیابی می‌باشد. برای خود مهلتی (مثلاً سه ماه) تعیین کنید تا هدف قابل دستیابی به نظر برسد.

در طول این آزمایش هک رشد، طوفان فکری کنید تا روش‌هایی را برای افزایش بازدید وب خود ایجاد نمایید. آیا می‌توانید مطالب عمیق‌تری برای وبلاگ بنویسید؟ آیا ممکن است از ارسال مکرر در شبکه‌های اجتماعی و خودکار کردن آن پست‌ها بهره‌مند شوید؟

هدف این است که هرچه سریع‌تر و ارزان‌تر به هدف خود برسید. می‌توانید از راه‌حل‌های پولی مانند SEM استفاده کنید، اما اگر بودجه ندارید باید در تلاش و پشتکار خود سرمایه‌گذاری نمایید.

همانطور که در جهت رسیدن به هدف خود کار می‌کنید، روند را با دقت زیر نظر داشته باشید. اگر یک استراتژی جواب نداد، چیز دیگری را امتحان کنید. شما در اینجا به دنبال چیزی هستید که باعث تغییر سریع رشدتان می‌شود.

اکنون که هک رشد را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم،‌ می‌توانیم به ۱۰ کتاب در این مورد بپردازیم:

۱- Hacking Growth (هک رشد)

نوشته‌شده توسط شان الیس؛ بنیان‌گذار  growthhackers.com

کتاب Hacking Growth یک روش عالی برای درک اصول هک رشد است.

این کتاب از زمان انتشار، در بسیاری از صنایع و موارد موفقیت کسب و کار مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از شرکت‌هایی که از تاکتیک‌های هک رشد استفاده کرده‌اند شامل فیسبوک، توییتر، گوگل و غیره هستند.

این کتاب بینشی از روند کار را فراهم آورده و به شما کمک می‌کند موفقیت را کسب کنید!

۲- Explosive Growth (رشد انفجاری)

نوشته‌شده توسط کلیف لرنر

این کتاب که با داستان‌های بصیرت‌آمیز و سرگرم‌کننده پر شده است، به شما کمک می‌کند استارتاپ خود را به یک موفقیت بزرگ تبدیل کنید.

این کتاب پرفروش از نظر مثال کاملا غنی است و با اولین برنامه دوست‌یابی آنلاین و نحوه رشد آن به ۱۰۰ میلیون کاربر شروع می‌کند. این کتاب همراه با مشاوره تخصصی در مورد همه چیز، از بازاریابی و برندینگ گرفته تا تولید سرنخ از طریق شبکه‌های اجتماعی، دارای تمام اطلاعاتی است که شما برای رشد گسترده کسب و کار خود نیاز دارید!

در این کتاب، شما می‌آموزید که چگونه:

 • با ایجاد یک محصول قابل توجه رشد انفجاری را رقم بزنید.
 • ۳ معیار سنجش را شناسایی کنید.
 • استراتژی‌های ارزشمند رشد وایرال را برای رشد سریع کاوش کنید.
 • یک فرهنگ پررونق از کارمندان مشتاق و نوآوری مداوم ایجاد کنید.

۳- Traction (کشش)

نوشته‌شده توسط گابریل وینبرگ و جاستین ماریس

تا به حال فکر کرده‌اید که برای یک کارآفرین موفق چه کاری لازم است؟

پاسخ احتمالاً آن چیزی نیست که شما فکر می‌کنید.

رمز موفقیت این است که چقدر می‌توانید به طور مداوم رشد کرده و مشتری‌های جدیدی کسب کنید. این اصطکاک نامیده می‌شود و هر چیز دیگری را آسان‌تر می‌کند؛ از جمله جمع‌آوری سرمایه، استخدام مشارکت‌های مطبوعاتی. صحبت کردن ارزان است، اما اصطکاک دلیل اصلی قرار گرفتن در مسیر درست می‌باشد.

کتاب Traction به شما نوزده کانال ایجاد یک مشتری و نحوه انتخاب کانال مناسب برای کسب و کارتان را آموزش می‌دهد.

در این کتاب یاد خواهید گرفت که چگونه:

 • تبلیغات آفلاین و کانال‌های دیگری را که احتمالاً رقبا از آن‌ها استفاده نمی‌کنند پیدا کرده و استفاده کنید.
 • پوشش رسانه‌ای هدفمندی را دریافت کنید که به شما کمک می‌کند مشتریان بیشتری داشته باشید.
 • با خودکار کردن مجموعه‌های متغیر درخواست‌ها و به روزرسانی‌ها، کارایی تبلیغات ایمیل خود را تقویت کنید.
 • با استفاده از ابزارها و تحقیقات آنلاین، رتبه و تبلیغات موتور جستجو را بهبود ببخشید.

۴- Growing Happy Clients (رشد مشتریان شاد)

نوشته‌شده توسط دافنه تیدمن و وارد ون گاسترن

برای لذت بردن از این کتاب نیازی نیست که یک هکر رشد باشید.

نویسنده پیگیری و درک چگونگی موفقیت رشد در کار را برای خواننده آسان می‌کند. با یک رویکرد سرراست، همه چیزهایی را که هکرهای رشد موفق را از افراد عادی ​​ جدا می‌کند، در این کتاب راهنمای باورنکردنی خواهید آموخت!

برخی از مواردی که در این کتاب خواهید آموخت عبارتند از:

 • پنج اصل برای رسیدگی به هر مشتری که با او روبرو شدید.
 • نحوه ایجاد طرفداران داخلی در شرکت برای اطمینان از تمدید قرارداد شما.
 • چگونه خود را از برچسب محدود بازاریابی خلاص کنید و تأثیر گسترده‌تری داشته باشید.

۵- Don’t Make Me Think (مرا وادار به تفکر نکن)

نوشته‌شده توسط استیو کروگ

مهم‌ترین کتاب برای هر طراح UI، بازاریاب رشد و طراح وب”Don’t Make Me Think”  است.

همانطور که استیو کروگ در کتاب توضیح داده است، اگر بازدیدکننده‌ای فقط نیاز داشته باشد که در وب سایت شما لحظه‌ای مکث کرده و به گام بعدی که باید بردارد فکر کند ، احتمالاً این وب سایت به اندازه کافی شهودی نیست.

این کتاب برای هر هکر رشدی که می‌خواهد مهارت‌های UI خود را بهبود بخشد، ضروری است.

۶- The Paper Plane Plan (طرح هواپیمای کاغذی)

نوشته‌شده توسط راس دیویس

این کتاب شامل طرحی برای چگونگی استفاده شرکت‌های صنعت خدمات B2B از هک رشد است.

در این راهنمای گام به گام رشد کسب و کار از طریق هک رشد، خواهید آموخت:

 • چگونه می‌توان با مثال‌های کاربردی بهترین هک/ایده بازاریابی را برای کسب و کار خود انتخاب کرد.
 • چگونه مشتریان فعلی را وادار کنیم ۱۰ برابر بشتر زمان خود را با شما سپری کنند.
 • چگونه بازاریابی را بدون تلاش اضافی به سرعت مقیاس‌بندی کنیم.
 • چگونه نویسنده، راس دیویس این درس‌ها را در کسب و کار شخصی خود که ۵ سال بطور مداوم حداقل ۵۰٪ در سال در حال رشد بود استفاده کرد.

۷- Growth Hacker Marketing (بازاریابی هکر رشد)

نوشته‌شده توسط رایان هالیدی

هکرهای رشد موثر کتاب‌های قدیمی را دور انداخته و ابزارهای قابل آزمایش، ردیابی و مقیاس‌پذیر را جایگزین آن کرده‌اند.

آن‌ها اعتقاد دارند که باید محصولات و کسب و کارها را اصلاح کرد تا زمانی که بتوانند واکنش‌های انفجاری ایجاد کنند.

کارشناسان بازاریابی در سرتاسر جهان کتاب جدید هالیدی را بررسی کرده و ادعا می‌کنند که این یک کتاب خواندنی است.

۸- Hooked (قلاب)

نوشته‌شده توسط نیر ایال

کتاب نیر ایال روانشناسی موجود در آنچه که باعث می‌شود کاربر بازگردد روشن می‌کند.

وی نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از عوامل محرک و پاداش برای تشویق رفتار اعتیادآور در مصرف‌کنندگان استفاده کرد.

مدل قلاب یک روش ابتکاری برای بررسی چگونگی ایجاد انگیزه در احتباس (مشتری که به استفاده از کالای تجاری یا خدماتی ادامه می‌دهد و هزینه محصول یا خدمات مذکور را پرداخت می‌کند) است و بینش ارزشمندی از دنیای هک رشد فراهم می‌کند.

۹- Contagious (مُسری)

نوشته‌شده توسط جونا برگر

بسیاری از افراد با اصطلاح “وایرال شدن” آشنا هستند، اما چه چیزی در مورد یک شخص، ایده یا محصول باعث محبوبیت آن‌ها می‌شود؟

چه عاملی باعث وایرال شدن برخی داستان‌ها به جای برخی دیگر می‌شود؟

پاسخ این پرسش ممکن است شما را شگفت‌زده کند. مردم به تبلیغات گوش نمی‌دهند؛ آن‌ها به نظرات دیگران گوش می‌دهند.

اما چگونه محصولات و ایده‌های مختلف به محبوبیت شدید دست می‌یابند؟ چرا یک ویدیوی آنلاین ۲۵ بار در فیس بوک ارسال می‌گردد در حالی که ویدیوی دیگر فقط دو بار مشاهده می‌شود؟

این کتاب به چگونگی محبوبیت همه چیز، دلیل وایرال شدن برخی از مطالب و به طور کلی معنای آن برای تبلیغات می‌پردازد.

۱۰- Growth Hacking: Silicon Valley’s Best Kept Secret (هک رشد: مخفی‌ترین راز دره سیلیکون)

نوشته‌شده توسط ریموند فونگ و چاد ریدرسن

هر چند وقت یکبار، یک کارآفرین وجود دارد که سر بر می‌آورد و معنای موفقیت را دوباره تعریف می‌کند.

این افراد اغلب توسط نخبگان دره سیلیکون “هکرهای رشد” نامیده می‌شوند، زیرا توانایی رشد سریع شرکت‌ها را دارند.

اما هک رشد دقیقا چیست؟ هدف این کتاب پاسخگویی به تمام سوالات شما در مورد این پدیده می‌باشد که بیشترین جستجوی شغل برای کارآفرینان، متخصصان بازاریابی و حتی فارغ‌التحصیلان دانشگاه شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن