دسته‌بندی نشده

معرفی و نقد مستند مخترع (The Inventor)

فیلم The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley داستان الیزابت هولمز، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت ترانوس است. این فیلم در مورد فریب می‌باشد و به گفته الکس گیبنی (فیلمساز)، همچنین آزاردهنده و غم‌انگیز است.

داستان مستند مخترع

داستان ترانوس مانند افسانه به نظر می‌رسد و در آخر این همان چیزی است که این شرکت را تشکیل می‌دهد. هولمز به دلیل ترس همگانی از خون دادن در مقادیر زیاد، زمینه ساخت دستگاه تجزیه و تحلیل قابل حملی به نام توماس ادیسون را فراهم کرد و قادر بود ۲۰۰ آزمایش مختلف را به سرعت و با استفاده از یک قطره خون انجام دهد. او شرکت خود را زمانی تاسیس کرد که تازه به سن قانونی رسیده بود. طی چند سال، ۸۰۰ نفر در آن مشغول به کار شدند و ارزش آن به ۱۰ میلیارد دلار افزایش یافت.

متأسفانه دستگاه هولمز نتوانست آنچه را که وعده داده بود انجام دهد. هولمز دانشمند نبود و متخصصان خودش به او هشدار داده بودند که ساخت دستگاهی که تصور کرده از نظر فیزیکی غیر ممکن است. هنگامی که معامله بزرگی با زنجیره داروخانه والگرین به دلیل بی‌صبری آن‌ها نسبت به برنامه تحویل ترانوس در حال نابودی بود، راه‌حل هولمز این بود که مخفیانه خون مردم را با استفاده از روش‌های معمول آزمایش کرده و نتیجه کار را به نام دستگاه تمام کند.

همانطور که توسط گیبنی و شاهدان مختلف توصیف شده است، اگر ثروت و شهرت در معرض خطر نبود کل این سناریو یک مضحکه می‌شد. همچنین وارد بازار شدن چنین دستگاهی که با ارائه نتایج نادرست و به خطر انداختن ایمنی تکنسین‌ها به دلیل داشتن سوزن‌های نامناسب، یا هوای آزمایشگاهی آلوده با ناخالصی‌های خارج شده از لوله‌های نمونه شکسته سلامت مردم را به خطر می‌انداخت قطعا منجر به یک فاجعه می‌شد.

علی‌رغم استفاده فراوان از فریم‌های پهپادی، لحن خواب‌آور علمی تخیلی و برخی از بهترین گرافیک‌های کامپیوتری توضیحی که تاکنون دیده‌اید، فیلم “مخترع” در نهایت بیشتر یک سیستم تحویل اطلاعات است تا یک اثر کاملاً راضی‌کننده سینما.

فیلم هرگز به صورت کامل موفق نمی‌شود به عمق شخصیت هولمز نفوذ کند، به جز چند لحظه کوتاه که نگاه ناشی از ناامنی و ترس در چشمان او دیده می‌شود. فیلم مخترع تقریباً پس از دو ساعت، تکراری می‌شود. نهایتا می‌توان گفت هیچ مفهوم خاصی وجود نداشت و او همه ما را فریب داد.

“مخترع” همچنین از کاوش در سیاست‌های جنسیتی امروزی طفره می‌رود. نمی‌توان گفت که آیا این به دلیل عدم علاقه مردم یا اعتقاد آن‌ها به این است که یک فیلمساز مرد نباید چنین داستانی را به تصویر بکشد، یا این احساس که هولمز سزاوار همان برخوردی است که با یک مرد کلاهبردار می‌شود.

اما در بیننده این احساس ایجاد می‌شود که شاید یک فرصت قصه‌گویی عالی از دست رفته است. هولمز برای بسیاری از خانم‌های فعال در حوزه فناوری الهام‌بخش بود. به همین ترتیب، سقوط او بسیار ناامیدکننده است؛ نه فقط به این دلیل که او فردی نادرست بود بلکه به دلیل این مفهوم که برخی از مردان مسن و بسیار قدرتمند که او را بالا بردند، ممکن است به اندازه مهارتش تحت تاثیر زیبایی او قرار گرفته باشند.

در میان این مردان نام‌هایی مانند هنری کیسینجر، بیل کلینتون رئیس جمهور سابق و جو بایدن رئیس جمهور فعلی آمریکا، جیمز ماتیس و دبیران دفاع سابق، سام نون سناتور، روپرت مرداک بنیان‌گذار کانال فاکس نیوز و جورج شولتز وزیر خارجه سابق به چشم می‌خورد. وقتی فشارها زیاد شد، هولمز دیوید بویز را به عنوان وکیل استخدام کرد تا افرادی را که تهدید به افشای او می‌کردند بترساند.

در مقابل، اکثر زنان مصاحبه شده توسط گیبنی از جمله استاد دانشگاه استنفورد، دکتر فیلیس گاردنر، تکنسین آزمایشگاه سابق ترانوس، اریکا چونگ و منشی سابق ترانوس، شریل گافنر به نظر می‌رسد کمی سریع‌تر احساس کرده‌اند که مشکلی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن