BPM Course
مدیریت فرایندهای کسب و کار

تفاوت‌های شش سیگما، Lean و BPM

مدل های ۶ سیگما و Lean روش های خاص و تکنیک های مورد استفاده برای بهبود فرایند هستند. این متدها از ساده سازی فرایندهای تولید سرچشمه می‌گیرند اما شما می‌توانید بسیاری از اصول این روش ها را بر روی فرایند کسب و کار اعمال کنید.

Lean

روش Lean بر روی جریان روند یک فرایند با استفاده از جستجو و حذف فعالیت های غیر ارزش افزوده تمرکز دارد. درواقع اعتقاد این روش بر این است که اگر فعالیت های غیر ارزشی را از بین ببرید می‌توانید کارها را سریعتر انجام دهید و تاثیر مالی زیادی برای شما خواهد داشت.

شش سیگما (Six sigma)

روش شش سیگما بر کیفیت و کاهش نقص تمرکز دارد. دراین روش تاکید و تمرکز بر شناسایی  مشکل و نقص و اصلاح آن است.

روش Lean Six Sigma

این روش درواقع ترکیبی از روش شش سیگما و Lean است.

BPM

BPM یک روش عمومی بهینه سازی فرایند ها است که به طور صریح برای فرایندهای کسب و کار تعریف شده است. BPM یک رویکرد سطح بالا بدون تجویز تکنیک‌هایی خاص، مثل تکنیک هایی که در شش سیگما و Lean یافت می‌شود، است.

در BPM برخی رویکردهای ساختاری به منظورهای زیر استفاده می‌شود:

۱- درک فرایندها

۲- تجزیه و تحلیل فرایندها به منظور تعیین فرصت های بهبود

۳- پیاده سازی بهبودها

۴- اندازه گیری نتایج

۵- بازبینی نتایج برای بهبود مداوم

شما بسته به اینکه یک پروسه تا چه حد پیچیده است، چه مشکلاتی وجود دارد، چطور برای آن راه حل پیدا می‌کنید، مهارت ها را افزایش می‌دهید، فرهنگ سازمان را ارتقا می‌دهید و غیره، ممکن است از روش های شش سیگما و Lean به طور کامل استفاده کنید. و یا ممکن است از برخی تکنیک های این روش ها برای سفارشی سازی چرخه حیاتی BPM در کسب و کار خود استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن