رپورتاژ

آموزش پیاده سازی همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

امروزه با گسترش اینترنت، فرصت‌های شغلی نیز گسترش یافته و کسب و کارهای زیادی بر بستر آن آغاز به کار کرده‌اند. دیجیتال مارکتینگ یکی از حوزه‌های بسیار مهمی است که وابسته به اینترنت بوده و حوزه تبلیغات را متحول کرده است. مفاهیم و روش‌های مختلفی در دیجیتال مارکتینگ مطرح هستند که یکی از آن‌ها Affiliate Marketing یا همکاری در فروش است. Affiliate Marketing از روش‌های بسیار محبوب دیجیتال مارکتیگ است که امروزه کسب و کارهای زیادی برای بالا بردن فروش برند خود، از آن بهره می‌برند. در این مطلب قصد داریم، تا به توضیح Affiliate Marketing و چگونگی استفاده و پیاده سازی آن در کسب و کار و به طور کلی آموزش همکاری در فروش، بپردازیم.

Affiliate Marketing چیست؟

پیش از آموزش پیاده سازی Affiliate Marketing یا همان همکاری در فروش ، در وهله اول بهتر است با آن آشنا شویم. Affiliate Marketing مفهومی است که در آن، یک تبلیغ‌کننده محصول یا خدمات شرکت دیگری را تبلیغ می‌کند و زمانی کخ شخصی از طریق تبلیغاتی انجام گرفته اقدام به خرید می‌کند، به تبلیغ‌کننده کمیسیون تعلق می‌گیرد. این پورسانت‌ها معمولاً درصدی از قیمت فروش یا مبلغی ثابت هستند. راه‌اندازی یک کسب و کار می‌تواند پرهزینه باشد، زیرا هزینه‌های اولیه برای محصولات، کارکنان، تجهیزات، اجاره و غیره وجود دارد. اما با Affiliate Marketing، تنها چیزی که نیاز دارید یک وب‌سایت یا صفحه در شبکه‌های اجتماعی است. به عنوان یک بازاریاب وابسته، می‌توانید محصولات بسیاری از شرکت‌های مختلف را تبلیغ کرده و از آنها پورسانت دریافت کنید. Affiliate Marketing، سه گروه را شامل می‌شود که عبارتند از، فروشندگان محصولات، بازاریابان محصولات و مشتریان و مخاطبان.

 

انواع Affiliate Marketing

Affiliate Marketing را به شیوه‌های مختلفی می‌توان پیاده‌سازی کرد که در ادامه به انوع آن پرداخته می‌شود.

 

پرداخت به ازای هر عمل (PPA)؛ پرداخت به ازای هر عمل یا Pay Per Action، شیوه‌ای بسیار متداول و کاربردی است که نرخ تبدیل آن نیز به نسبت دیگر شیوه‌ها بیشتر می‌باشد. در PPA، هزینه زمانی پرداخت خواهد شد که تبلیغ کننده اقدامی انجام داده و بازخوردی از سوی مخاطب دریافت شده باشد.

 

پرداخت به ازای هر فروش (PPS)؛ پرداخت به ازای هر فروش یا Pay Per Sale نیز دیگر شیوه‌ی همکاری در فروش است که پرکاربرد‌ترین آن نیز به شمار می‌آید. در این شیوه، فرد تبلیغ کننده برای فروش و سود بیشتر به دنبال مخاطبین واقعی است.

 

پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)؛ پرداخت به ازای هر کلیک یا Pay Per Click، روشی از همکاری در فروش است که در آن، مخاطبان تبلیغات، به وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌های همراه یا صفحات اجتماعی هدایت می‌شوند و مطابق با تعداد کلیک‌ها و بازدیدها به تبلیغ کننده پورسانت تعلق می‌گیرد.

 

پی فا، بهترین ارائه‌دهنده‌‌ی درگاه پرداخت به کسب‌و‌کار‌های مختلف است که خدمات دیگری چون فرم پرداخت، درگاه اشتراکی و … را نیز  در اختیار مشاغل اینترنتی قرار می‌دهد.

 

آموزش پیاده سازی همکاری در فروش یا Affiliate Marketing

پس از اینکه که با سیستم همکاری در فروش و ویژگی‌های آن آشنا شدید، بهتر است به آموزش همکاری در فروش و پیاده‌سازی این شیوه بازاریابی بپردازیم.

 

مرحله ۱؛ جایگاه خود را انتخاب کنید.

جایگاه شما مقوله‌ای است که می‌خواهید درباره آن صحبت کرده و تبلیغ کنید. برای متمایز شدن در میان وب سایت‌های بی‌شمار دیگر امروز، توصیه می‌شود که عملکردی خاص و ویژه داشته باشید و علاوه بر پرداختن به کلیات، به جزئیات نیز بپردازید. این به شما کمک می‌کند مخاطبان متمرکزتری را جذب کنید.

 

مرحله ۲؛ انتخاب و تصمیم‌گیری راجع به پلتفرم تولید محتوا و شیوه انجام تبلیغات

می‌توان بازاریابی همکاری در فروش را در پلتفرم‌های مختلفی چون وب سایت‌های اینترنتی، یوتیوب، رسانه های اجتماعی (به عنوان مثال، اینستاگرام، TikTok)، خبرنامه، پادکست و غیره انجام داد. پلتفرم و نوع تولید محتوایی که انتخاب می‌کنید به ترجیح شما و نوع مخاطبین شما بستگی دارد. به عنوان مثال، افرادی که در حال یادگیری بریک دنس هستند ویدیوها را ترجیح می دهند. بنابراین، حتی اگر نوشتن را ترجیح می‌دهید، راه‌اندازی یک کانال YouTube ممکن است گزینه بهتری باشد.

 

مرحله ۳؛ تعیین شرایط همکاری در فروش

برای پیاده سازی و اجرای همکاری در فروش، شرکت تبلیغ دهنده یا همان فروشنده می‌بایست شرایطی که برنامه کلی همکاری در فروش مطابق با آن شکل می‌گیرد را در مراحل اولیه تعیین کند و چارچوب همکاری را برای خود و تبلیغ‌ کننده مشخص کند.

 

مرحله ۴؛ اطلاع از شرایط طرفین تبلیغ دهنده و تبلیغ کننده و پذیرفتن شرایط

شرکت تبلیغ دهنده یا همان فروشنده و تبلیغ کنندگان هر یک شرایط کاری ویژه‌ای دارند که پیش از آغاز به کار باید طرفین از این شرایط ویژه مطلع شوند. این امر به جلو رفتن کار در آینده کمک کرده و مانع از بروز برخی اختلاف نظرها می‌شود.

 

مرحله ۵؛ انتخاب محصولات و خدمات محبوب و کاربردی

برای کسب درآمد بیشتر و وموفقیت در Affiliate Marketing، به یاد داشته باشید که می‌بایست محصولاتی برای فروش انتخاب شوند که متقاضی زیادی داشته و پر‌طرفدار هستند. به عبارت بهتر، باید پیش از اقدام به استفاده از هر‌گونه استراتژی بازاریابی، باید سلیقه روز مخاطبان و ترند‌های بازار را شناسایی کرده و با آن‌ها آشنا شویم. پس از آشنایی باید سعی کنید بر روی آن محصولات تمرکز کرده و محصولاتی را انتخاب کنید که سود بیشتری به همراه داشته باشند.

 

مرحله ۶؛ گسترش پلتفرم‌های بازاریابی

پلتفرم یا پلتفرم‌هایی که برای بازاریابی انتخاب می‌کنید، می‌تواند موارد مختلفی چون وب سایت، صفحه اینستاگرامی، کانال تلگرام و غیره باشد. پیش از انتخاب پلتفرم خود بهتر است جوانب مختلف هر یک را سنجیده و با توجه به راحتی مخاطبین، توانایی و آشنایی خود و میزان بازخورد پلتفرم مورد نظر، آن را انتخاب کنید.

 

مرحله ۷؛ کسب اطلاعات کافی در مورد محصولات و خدمات انتخاب شده

یکی از موارد مهم در بازاریابی کسب اطلاعات کافی در مورد محصول و یا خدمات مورد نظر است. برخورداری از اطلاعات کافی پیرامون محصول و خدمات و مسلط بودن به جزئیات آن می‌تواند منجر به جلب نظر و اعتماد بیشتر مخاطب شود. پیشنهاد می‌شود محصولات انتخابی اغلب در یک حوزه باشند تا پراکندگی اطلاعات صورت نگیرد.

 

مرحله ۸؛ تولید محتوای باکیفیت

تولید و ارائه یک محتوای با کیفیت از اصول مهم بازاریابی یک محصول یا خدمات است. یک محتوای با‌کیفیت می‌تواند منجر به جذب مخاطبان و مشاریان بیشتر شود.

 

مرحله ۹؛ راه اندازی وب سایت‌ یا ایجاد صفحه در شبکه‌های اجتماعی مختلف و جذب مخاطبان بیشتر

پس از ایجاد یک محتوای عالی و طی کردن مراحل پیشین، قدم بعدی این است که افراد بیشتری از این محتوا بازدید کنند. ​راه‌اندازی سیستم همکاری در فروش، به نوع پلتفرمی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. در صورتی که از وب‌سایت برای این کار استفاده می‌کنید، استراتژی‌هایی وجود دارند که برای جذب مخاطبان بیشتر باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم‌ترین این استراتژی‌ها، SEO است. سئو عمل بهینه‌سازی صفحات برای کسب رتبه بالا‌تر در موتورهای جستجو مانند گوگل است. تا زمانی که بتوانید در موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی هدف خود رتبه بالایی کسب کنید، ترافیک ثابت و منفعل دریافت کرده و جایگاه وب‌سایت خود را در صفحات جستجو نیز ارتقا خواهید داد.

 

مرحله ۱۰؛ انجام تبلیغات

در نهایت و پس از طی مراحل گفته شده، نوبت به انجام تبلیغات همکاری در فروش می‌رسد. با توجه به مراحل بیان شده و اجرای دقیق ان‌ها، می‌توان Affiliate Marketing را موفقیت آمیز پیاده‌سازی کرده و تبلیغات سودمندی را انجام داد.

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن