ارتباطات

ارتباطات تجاری

زبان مشترک برای کسب و کارهای مختلف

ارتباطات تجاری بخش مهمی از هر سازمانی است. هر عضو یک سازمان باید بتواند ایده های خود را به شیوه ای موثر به اشتراک بگذارد و توصیه های واضح خود را نسبت به موضوع مربوط به شرکت بیان نماید. ارتباطات تجاری نیز به افراد خارج از شرکت، مانند شرکا یا تامین کنندگان مرتبط است. یک ارتباط موثر در محیط تجاری، مزایای متعددی را برای شرکت و کارمندان به همراه خواهد داشت. در ادامه، ما این مفهوم را مورد بحث قرار می دهیم، اشکال مفید تر ارتباطات تجاری را ارائه می دهیم و توضیح می دهیم که چرا برای محیط شرکت ها بسیار ارزشمند است.

قسمت اول: ارتباطات تجاری چیست؟

ارتباطات تجاری شامل موضوعاتی مانند تبلیغات، روابط خارجی، نام تجاری، مدیریت رویدادها، بازاریابی و سایر موضوعات مرتبط با ساختار سازمانی شرکت است. ارتباطات تجاری نباید با ارتباطات فنی و ارتباطات حرفه ای اشتباه  گرفته شود، هرچند که آنها به شدت مرتبط هستند. نوع کسب و کار ارتباطات را می توان صرف نظر از زمینه تخصص آن به عنوان یک زبان مشترک برای هر شرکت در نظر گرفت،. تنها هدف این نوع تعامل بهبود اعمال سازمانی، کاهش اشتباهات و ارائه راهنمایی روشن برای اعضای تیم است. اگر چه مدت زمان زیادی این ارتباطات وجود دارد، اما ارتباطات تجاری در دهه های گذشته بسیار پیشرفت کرده است. به همین دلیل، امروزه می توانیم مجموعه ای از انواع ارتباطات کسب و کار را که مناسب شرایط مختلف هستند شناسایی کنیم.

قسمت دوم:انواع ارتباطات تجاری

بسته به هر سازمانی خاص، چندین روش ارتباطات تجاری پیاده سازی شده است. این روش برخی از الگوهای رایج را به اشتراک می گذارد، اما آنها با سبک های مختلف ارائه اطلاعات به دست می آیند. رایج ترین نوع ارتباطات تجاری عبارتند از:

ارتباطات کلامی

این قدیمی ترین شکل ارتباطات تجاری است، اما محبوبترین آن‌هاست. این روش تعامل شامل جلسات زنده، مصاحبه های چهره به چهره، واگذاری وظایف کار شخصی و برخی دیگر از روش های مرتبط است. بعضی از افرادی که ارتباط کلامی را به عنوان بهترین شکل از ارتباطات تجاری در نظر می گیرند، به دلیل سادگی و تعامل مستقیم آنها بین شرکت کنندگان است. تعامل انسان اجازه می دهد مدیر تیم تمام افراد را مورد بررسی قرار دهد و برای هر نوع ارتباط غیرکلامی برنامه ریزی کند. نکات منفی این مسئله این است که، ارتباطات کلامی به شدت وابسته به حضور فیزیکی همه شرکت کنندگان است، و گاهی اوقات دسترسی تمام افراد یا هماهنگ کردن آنها برای زمان و مکان مشخص مشکل است. ارتباطات کلامی اغلب منجر به سوء تفاهم می شود و شرکت کنندگان تمایل دارند برخی از مسائل مورد بحث را فراموش کرده یا اشتباه تفسیر کنند. به همین دلیل، وقتی که به موضوعات حساس می‌رسیم، بسیاری از رهبران تیم از شکل دیگری از ارتباطات تجاری استفاده می کنند.

ارتباطات نوشتاری

ارتباطات نوشته شده برای عنوان های مختصر و توضیح مفصل تر در نظر گرفته می شود. این شامل نامه های رسمی، یادداشت های رسمی، پوسترها، آگهی ها و همه چیزهایی است که بر روی کاغذ نوشته شده است. ارتباطات تجاری نوشتاری نیز برای وظایف پیچیده تر مورد استفاده قرار می گیرد، در حالیکه برخی از دستورالعمل های اضافی ضروری هستند. دپارتمان‌های فنی اغلب با استفاده از این فرم تعامل، برای تبادل اطلاعات واضح، استفاده می‌کنند تا ضریب خطا را به حداقل برسانند. همچنین این روش برای هر وضعیت قانونی، مانند اعلامیه های رسمی و قراردادهای کاری استفاده می شود. با این حال، ارتباطات کسب و کار نوشته شده توسط بسیاری از کارآفرینان یک روش منسوخ در نظر گرفته شده است، و اغلب برای شرایط حقوقی مورد استفاده قرار میگرفته. پیشرفت تکنولوژی به ما یک روش ارتباطی جدید داد که به نظر می رسد بالاتر از همه روش ها قرار می‌گیرد.

الکترونیک (ارتباطات آنلاین)

ارتباطات الکترونیک دیگر در وضعیت آزمایشی خود نیست، و انتظار می رود که در مورد تعامل کسب و کار به یک استاندارد تبدیل شود. با وجود سایر اشکال ارتباطات تجاری، ارتباطات تجاری آنلاین موفق به ارائه همه مزایای استفاده از روش های قبلا ذکر شده و حتی بیشتر از آنها است. با برقراری ارتباطات الکترونیکی، اطلاعات دقیق تر و سریعتر تحویل داده می شود و وابسته به محل مصاحبه کننده نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کسب و کار آنلاین، توصیه می شود از یک پلتفرم پیشرفته استفاده کنید که به مجموعه ای از ابزارهای مفید دسترسی پیدا می کند.

قسمت سوم: اهمیت ارتباطات تجاری

کمبود ارتباطات رقابت را کاهش می‌دهد. این گفته قدیمی در محیط کسب و کار نیز کاربرد دارد، و بدون تعامل مناسب بین تیم، یک استراتژی کلی کسب و کار ممکن است خراب شود. در این زمینه، ارتباطات می تواند توسعه بهتر پروژه های در حال انجام را تضمین کند، کارکنان را درگیر کرده و به آنها اجازه می دهد تا وظایف خود را درک کنند. با این حال، پیام موثر هیچ معنایی ندارد، اگر در زمان مناسب تحویل داده نشود. به همین دلیل، بسیاری از شرکت ها به دلیل دقت و سرعت پردازش آنها به ارتباطات تجاری آنلاین تغییر می کنند. داشتن یک ارتباط تجاری مؤثر با شرکای بیرونی، به شما یک همکاری مثبت و قابل اعتماد خواهد داد.

سخن آخر

ارتباطات تجاری ممکن است یک مفهوم پیچیده باشد، اما می تواند رضایت زیادی برای هر سازمانی ایجاد کند. هنگامی که یک شرکت مناسب ترین شکل ارتباط را انتخاب می کند، در داخل تیم از روابط بهتر بین ادارات، اجرای سریع تر و وضوح بیشتری در تعریف وظایف برخوردار خواهد بود. امروزه از شکل مورد علاقه خود از ارتباطات کسب و کار استفاده کنید و آمادگی خود را برای بهبود توسعه شرکت خود بیشتر کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن