بازاریابی

مزیت رقابتی پایدار

مزیت رقابتی پایدار می تواند به بهترین شکل با یک مثال ساده توضیح داده شود. تصور کنید که شما یکی از بهترین ها در کلاس‌تان هستید. شما هوشمند، آگاه و دوست داشتنی هستید. بنابراین یک قهرمان برتر هستید و توسط همه مورد علاقه می‌باشید. این مزیت رقابتی شماست.

اکنون تصور کنید که شما به کلاس بعدی ارتقا می یابید یا به مدرسه دیگری منتقل می شوید. آیا شما فکر می کنید که در این یکی نیز بهترین باشید؟ آیا همه افراد مثل مدرسه یا کلاس قبلی شما را دوست خواهند داشت؟ خوب، آیا آنچه که در مدرسه قبلی خود یاد گرفته اید در جای جدید هم همان ارزش را دارد؟  اگر اینطور باشد بدون تردید شما دوباره رهبر کلاس خواهید بود. این یک مزیت رقابتی پایدار است.

شما می توانید یک موقعیت رقابتی را در طی یک دوره زمانی مشخص بدست آورید، حفظ کنید.  بنابراین در کسب و کار، یک مزیت رقابتی پایدار، عنصری از استراتژی بازاریابی یا کسب و کار است که مزیت قابل توجهی نسبت به رقبای موجود و آینده دارد.

در حالی که بسیاری از گزینه های استراتژیک مسیرهایی را برای مزیت رقابتی پایدار یا SCA ارائه می دهند (مثلا کیفیت، طراحی محصول، ارزش هزینه های تولید پایین و غیره)، دستیابی به SCA موثر بسیار سخت است. یک مزیت رقابتی پایدار یک شرکت با مزایایی نسبت به شرکت های رقیب فراهم می کند که می تواند توسط شرکت حفظ شود و در طول زمان به راحتی توسط رقبا فرسوده شود.

به همین ترتیب، یک شرکت ممکن است مزیت رقابتی داشته باشد، زیرا قادر به ارائه ارزش بیشتری به مصرف کنندگان (به عنوان مثال از طریق قیمت های پایین یا مزایای بیشتر در قیمت بالاتر) نسبت به شرکت های رقابت کننده است، اما مزیت های رقابتی زمانی که نرخ و مزایای تغییرات تکنولوژیکی توانایی شرکت را در استفاده از چنین تغییراتی فراتر می گذارد، ممکن است پایدار نباشد. بخش عمده ای از توسعه و پیاده سازی استراتژی بازاریابی مربوط به پیگیری مزیت رقابتی پایدار توسط یک شرکت است.

حتما بخوانید:  ویدئو مارکتینگ چیست؟

هدف اصلی استراتژی بازاریابی شرکت باید دستیابی و حفظ یک مزیت رقابتی پایدار باشد. در حالی که تقریبا تمام SCA ها در مواقعی به طور موقت قابل دستیابی می باشند، در عین حال، در تصمیم گیری های استراتژیک باید از اهمیت بیشتری برخوردار باشند، از جمله اینکه چگونه شرکت تصمیم می گیرد به رقابت بپردازد (به عنوان مثال استراتژی محصول، استراتژی تولید).

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن