منبع این مقاله
مدیریت خود

راهکار هاروارد: زمانی که قدرتان را نمی‌دانند باید چه کرد؟

شوخی نیست که در شغلتان رنج بکشید و کسی متوجه آن نشود. چگونه باید دستاوردهای خود را در محل کار نشان دهید بدون این که درباره کاری که کرده‌اید ادعای زیاد کنید؟ باید به چه کسی بگویید که قدر شما را نمی دانند؟ و اگر شرایط تغییر نکرد، چه مدت زمان دیگری را دوام خواهید آورد؟

این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. (لینک دانلود)

درباره نویسنده

نویسنده
ربکا نایت، نویسنده و مدرس دانشگاه وزلین است. نوشته‌های او در نیویورک تایمز و فاینشنال تایمز چاپ شده است. مقاله زیر که جزو برگزیده‌های هاروارد بیزینس ریویو بوده، از آثار ربکا است.

خلاصه مطلب

  • در این مقاله مفصل همراه با مثال‌های واقعی و کاربردی درباره معضل دیده‌نشدن در محیط کار صحبت شده است.

آنی مکین، نویسنده “چگونه در محل کار خوشحال باشیم” بیان می کند: «هیچ احساسی بدتر از آن نیست که در محل کار کسی شما را نبیند و صدایتان را نشنود، همه ما به کسی نیاز داریم تا قدردان کارها و زحمات ما باشد، و زمانی که همکاران شما متوجه زحمات شما نمی شوند این حس به شما القا می شود که شما به آن جا تعلق ندارید». شاید کمی درباره پیشرفت در حرفه تان نگران شوید.:«شک به خود شروع به ریشه دواندن در درون شما می کند، و شما فکر می کنید اگر قرار است هیچ کس متوجه کارهای من نشود، باید چگونه پیش روم؟» کارین دیلون نویسنده دستورالعمل هایی برای سیاست های اداره ای می نویسد که آنچنان هم برای تغییر شرایط بی قدرت نیستید. «راه های زیادی وجود دارد تا مطمئن شوید دیگران کارهای شما را می بینند و درک می کنند. کلید آن یافتن راه هایی دیپلماتیک است تا کمی از خود تعریف کنید.» راه هایی در این جا پیشنهاد شده اند.

واقع گرا باشید

پیش از این که دست به عمل شوید، از خودتان درباره میزان قدردانی ای که از رئیس، همکاران و ارباب رجوعان خود انتظار دارید سوالاتی بپرسید. مردم بسیار پر مشغله اند. این فیدبک ممکن است به اندازه ای که شما انتظار دارید نباشد، اما در سازمان شما منطقی به نظر بیاید. دیلان اضافه می کند که شما با انسان ها سر و کار دارید. حتی اگر خوش بینانه نیز نگاه کنیم، همکاران و مدیر شما کاری که شما کرده اید را نادیده بگیرند و به شما محل ندهند. زمانی که احساس کردید از شما قدردانی نشده است، او توصیه می کند که درمورد دستاوردهای اخیرتان یک آزمون شخصی نمایانگر بدهید . از خودتان بپرسید آیا کاری که انجام دادم خارق العاده بود؟ آیا بالاتر از کارهایی بود که همکاران من انجام می دهند و از همه مهم تر، اگر انتظار دارم به من توجه کنند، آیا زیاده خواه به نظر می رسم؟ اگر مطمئن نیستید، از طریق همکار ارشدتان و یا همکارتان با نهایت احترام درخواست کنید تا راه حلی ثانویه را پیش پایتان بگذارد.

[restrict paid=true]

با رئیس خودتان صحبت کنید

مک کی بیان می کند اگر تلاش های بی نظیر شما نادیده گرفته شده است، با مدیرتان گفت و گو کنید.  چنین گفت و گویی با یک مدیر آسان تر از گفت و گویی با دیگران به نظر می رسد. مک مکی بیان می کند «یک رئیس با سطحی متوسط، به نیازهای دیگران کمتر توجه می کند.» اگر جز این دسته از افراد هستید به یاد داشته باشید که «شما قرار نیست آن شخص را تغییر دهید، بلکه تنها این را نشان دهید که می خواهید بیشتر راجع به عملکرد شما صحبت شود، و اگر رئیس شما بین متوسط تا خوب است، شاید بتواند نیاز شما را رفع کنید». اگرچه که شما باید زیرک باشید. «این جمله را نگویید که می خواهیم از من بیشتر قدردانی شود» در عوض مک کی پیشنهاد می دهد که به صورت زیر جمله خود را ادا کنید «می خواهم درباره سه ماه گذشته صحبت کنم و بدانم نقاط قوت من کجا بوده است و از کجا می توانم آن ها را بهبود بخشم». این نصیحت را از دیلون به گوش بگیرید که می گوید خودتان را با چنین جملاتی آماده کنید. او پیشنهاد می دهد که لیستی از دستاوردهای اخیرتان تهیه کرده تا کار خوبتان را به مدیرتان یادآوری کنید. او می گوید: «بیشتر مدیران از داشتن آن لیست خوشحال می شوند»

کاری کنید تا تیمتان بیشتر در معرض دید قرار بگیرد

دیلون بیان می کند که اگر تیمی را اداره می کنید، باید به دنبال راه هایی باشید که به دیگرن ارزش و چرایی کاری که انجام می دهید را نشان دهند. «در روزهای پرمشغله، ممکن است رئیس و همکاران شما از مسائل درون و برون شغل شما خبر نداشته باشند»، دیلون هم چنین به شما مشاوره می دهد که زمانی را به «حرف زدن با مدیرتان اختصاص دهید و درباره آنچه تیمتان انجام می دهد، اهدافش، و راه هایی که برای بهتر کردن آن پیش گرفته اید صحبت کنید». مک کی هم چنین راه هایی زیرکانه را در اختیارتان قرار می دهد تا بتوانید هر روزه بقیه را متوجه کنید تیمتان در حال تلاش است. اجازه ندهید که ارائه ها و گزارش هایتان بدون نام بردن از اینکه چه کسی آن ها را انجام داده است به بیرون درز پیدا کند. او می گوید « اطمینان حاصل کنید که نام تمامی اعضای گروه در نتیجه کارتان ذکر شده باشد». شما می خواهید علاوه بر رئیستان افراد دیگر نیز متوجه تلاش تیم شما بشوند. سعی کنید که نتایج تیمتان را همگانی کنید، نه اینکه آن را پنهان کنید و در زمانی مناسب به زحماتتان اعتبار ببخشید. اما از یاد نبرید که برای رهبری خودتان نیز بازارگرمی کنید. دیلون توضیح می دهد که :«به منظور اینکه تلاش هایتان جامع به نظر برسد و اغراقی در آن ها صورت نگیرد، فرصت هایی را از دست می دهید». او در ادامه بیان می کند بیشتر زنان دچار چنین مشکلی می شوند. مشکلی نیست که برای مثال در جمله ی “من کارهای فلان و فلان  را انجام دادم و قدردان حمایتی که از من شد هستم» از کلمه ی “من” استفاده کنید.

بدانید دیگران چقدر با شما مشارکت دارند

مک کی بیان می کند یقینا یک راه برای آگاه کردن دیگران از کاری که انجام داده اید این است که به صورت متناقض از دیگران قدردانی و تشکر کنید. با تبدیل شدن به شخصی که کارش را به نحو احسنت انجام می دهد، می توانید عامل تغییر دهنده فرهنگ سازمانتان باشید. او هم چنین اضافه می کند که شاید واکنش شخصی در مقابل رفتار شما این باشد که لطفی در حقتان انجام دهد. اگر رئیس شما کسی نیست که بازخوردی مثبت به شما القا کند، با تیمتان درباره این صحبت کنید که باید چه کارهایی صورت گیرد تا پشتیبان هم باشید و لذا میان مقام هایی در سطوح مختلف خوش بینی را به ارمغان آورید. مک کی بیان می کند که به دلیل سرعت سازمان ما، آنچه که ما ارائه می دهیم به سرعت از بین می رود و نامرئی می شود». او پیشنهاد می دهد که هنجارها و قواعدی را در میان تیمتان به وجود آورید به گونه ای که اگر یکی از همکارانتان بخشی از کاری را تمام کرد، همه برای یک لحظه سکوت کنند و بگویند ایول! اما دیلان هشدار می دهد از خود بی خود نشوید. او در ادامه بیان می کند «اگر زیادی تشکر کنید قبح کلامتان می ریزد. بنشینید و قضاوت کنید که واقعا چه کسی لیاقت این را دارد که این چنین خودتان را برایش به آب و آتش بزنید»

خودتان را معتبر کنید

دیلون می گوید: قدردانی و تشکر از کارتان بهترین چیز است، اما انگیزه های شما همه نباید ناشی از قدردانی، احترام، و سپاسگزاری دیگران باشد. انگیزه های باطنی قدرت بیشتری دارند. مک کی موافق است که شما باید خودتان برای یافتن مفهوم کاری که می کنید تلاش کنید. او بیان می کند که نهایتا در دوره ای از زندگی کاری تان، از معتبر شدن و تصدیق کارتان کناره خواهید گرفت. او اضافه می کند :«آرزوهای واقعی از باطن شما بر می خیزند»، او پیشنهاد می دهد که هر از گاهی از دیگران بابت کارشان سپاسگزاری کنید، زمانی را در آخر هفته به این اختصاص دهید که آنچه که خوب پیش رفته و آنچه که خوب پیش نرفته را مورد بررسی قرار دهید. این یک یادآوری خوب است که در آن متوجه می شوید در انجام چه کاری تبحر دارید و چرا این کار را انجام می دهید. سعی کنید ذهنتان را درگیر چنین ایده مخربی نکنید که کمبودهایتان چیست و هر آنچه انجام داده اید غلط بوده است. موفقیت هایتان را برجسته کنید.

در صورت نیاز شغلتان را عوض کنید

اگر احساس می کنید قدر شما را نمی دانند، شاید این نشانه ای باشد که این کاری نیست که باید انجام دهید. مک کی می گوید «همه ما در شغل هاییی ماندگار شده ایم که به هزاران دلیل مناسب ما نیستند». شاید شما نیاز به کسب تجربه دارید و یا نمی توانید از شغلتان بیرون بیاید چرا که باید به خاطر همسر و یا شریکتان در یک ناحیه خاص جغرافیایی باقی بمانید. اما اگر تلاش کرده اید که شغلتان را برای خود معتبر کنید و نیازهایش را برآورده کنید اما هم چنان هیچ اتفاقی نیافتاده است، شاید زمان آن باشد که شغلتان را عوض کنید.

قواعدی که باید به یاد بسپارید

انجام دهید:

  • درباره اینکه آیا میزان سپاسگزاری ای که از همکارتان انتظار دارید، منطقی است یا نه به دنبال ایده ای ثانویه باشید. به یاد داشته باشید که مردم نیز مشغله دارند.
  • از مشارکت و کارهای دیگران قدردانی و تشکر کنید. زمانی که متوجه شدید کسی کارش را خوب انجام داده است با سپاسگزاری فرهنگی مثبت در سازمانتان به وجود آورید.
  • به دنبال راه هایی باشید که کارتان بیشتر در معرض نمایش باشد

انجام ندهید:

  • اعتبار خود را نادیده بگیرید. زمانی را در آخر هفته تنها به این اختصاص دهید که از پس چه کارهایی به خوبی برآمده اید.
  • اعتبار دستاوردهای تیمتان را مخفی کنید. اما کارهای دیگران را مورد تقدیر قرار دهید
  • در شغلی باقی بمانید که برای شما ارزشی قائل نیست.

بررسی موردی: سعی کنید با تشکر از دیگران فرهنگ سازمان خود را تغییر دهید

سالی سورک به یاد دارد که در محل کار از او قدردانی نمی شد. در همان زمان، او رئیس موسسه هتلداری در فرانسیس فور کوپولا وینری بود. مدیر او شرکت را ترک کرده بود و سالی و تیمش تحت نظارت رهبری ارشد کار می کردند. به علاوه، شرکت به تازگی اداره و شعبات مربوطه اش را بسته بود.

سالی سورک بیان می کند : «به عنوان یک نتیجه، بیشتر افراد در خانه به کمک کامپیوتر کار می کنند و این فرهنگ درحال نابودی است»

سالی رئیسش را دوست داشت و او را به عنوان یک مدیر قوی و غمخوار می دانست. او می دانست از احساس او قدردانی نخواهد شد. «با این حال شرکت دچار تغییراتی شد و نقش مدیرش، وی را ملزم به این می کرد که دیگر بخش ها را در اولویت قرار دهد».

هنوز سالی احساس می کرد که روحیه اش ضعیف شده است، لذا تصمیم گرفت کاری کند. او بیان می کند که « به خودم یادآوری کردم که من نیز در مقام راهبری بوده ام و این وظیفه من بود که در خدمت دیگران باشم، اگر من احساس می کردم که از احساساتم قدردانی نمی شود، دیگران نیز همین حس را داشتند»

او متوجه شد که که می تواند با تلاش فرهنگ سازمان را تغییر دهد و به همکارانش بفهماند که متوجه کارها و تلاش هایشان هست و می داند که آن ها چقدر زحمت کشیده اند و فراتر از انتظار عمل کرده اند. «من در جلسه ی صبحمان از آن ها تشکر کردم و این بر روی تیم ما تاثیر بسزایی داشت»

اما به جز در گروه هتل داری این تغییر در جای دیگری به وجود نیامد. همکاران سالی در سازمان احساس می کردند که از آن ها قدردانی نمی شود و آن ها نادیده گرفته می شوند. «من متوجه شدم که این وضعیت پیش آمده سیستماتیک است. من فکر کردم چگونه می توان کاری کرد که تشکر از بقیه در کار سخت نباشد؟»

سالی با رئیسش صحبت کرد و هردو باهم شروع به فکر کردن کردند. در نتیجه شروع به پخش کارتهای تشکر کردند که در واقع یک کارمند می توانست آن را به منزله سپاسگزاری به همکار دیگرش اهدا کند. سالی می گوید: «افراد بسیار از دریافت و دادن ان کارتها هیجانزده بودند». «زمانی که من دیگر به خودم فکر نکردم، و تلاشم را بر این مبنا گذاشتم که فرهنگ را تغییر دهیم، سپاسگزاری ها و تقدیرها نیز دیگر باب شدند»

امروزه سالی رئیس مشاوره های داخلی می باشد و هنوز بر اهمیت قدردانی از دیگران در انجام کارشان به نحو احسنت تاکید دارد.

بررسی موردی شماره دو: راه هایی خلاقانه بیابید تا بتوانید با نشان دادن میزان مشارکت خود جایگاهتان را بهبود بخشید

آنا براکوی حرفه اش را به عنوان یک حسابدار تازه کار در یک آژانس تبلیغاتی بزرگ در سان فرانسیسکو شروع کرده بود.

او شغل و ارباب رجوع همیشگی اش لوی استراس را خیلی دوست داشت و به گونه ای غیرقابل باور خیلی سخت کار می کرد. با اینکه هنوز سخت بود تا در برابر همکارانش قد علم کند، بیشتر فکر می کرد که تلاش هایش نادید گرفته می شود. «من ساعات زیادی را به توسعه برنامه و ایده هایی جدید اختصاص می دادم، اما کار من در دریای پروژه ها نیست می شد. من تلاش می کردم تا اقدامی انجام دهم تا کارم دیده شود و از آن قدردانی به عمل آید»

آنا متوجه شد که زنان زیادی منتظرند تا کارشان دیده شود،و در عین حال دست به انجام کاری نمی زدند. «من فکر می کنم به همه ماها آموخته شده است تا به طور ضمنی فروتن و متین باشیم، به نمایش گذاشتن کاری که کرده ایم همانند این بود که بخواهیم شاخ غول را بشکنیم. در عین حال نمی‌خواستیم غرض‌ورزی کنیم و از سمتی نمی خواستیم کارمان بی ارزش واقع شود»

یک روز آنا مشاهده کرد که همکارش درباره ایده ای جدید با ارباب رجوعش صحبت می کند و متوجه شد که شفافیت کلید موفقیت است. او می گوید : «این تنها ارباب رجوع نبود که این موضوع برایش اهمیتی نداشت، آن ها به کل متوجه نبودند من چه می کنم»

آنا یک توضیح ۱۵ دقیقه ای از کارهایی که کرده بود و شرکت به واسطه آنها توانسته بود بهتر محصولاتش را در دنیای فروشگاه ها به نمایش بگذارد آماده کرد. این کار نه تنها تلاش هایش را به نمایش گذاشت بلکه تلاش های طراحان لوی استراس را نیز نشان می داد؛ که اخیرا محصولی را برایش عرضه کرده بودند، و به دنبال راهی بودند که کسی متوجه کارشان شود.

«به یاد دارم که لوی می گفت که چقدر مفتخر است که در ارائه ما حضور یافته است و بابت کاری که برایش انجام شده بود تشکر کرد.»

دو سال بعد، لوی استراس آنا را وارد کار خود کرد و بعد ها او تبدیل به رئیس گروه بازاریابی جهانی اش شد.

امروز او موسس و افسر ارشد بازاریابی یک چیریش، که بازار آنلاین برای دکوراسیون مجلسی، مبلمان، و هنر است می باشد.  حتی دوشنبه ساعت ۲ ظهر او برای یکی از اعضای تیمش به روشی سنتی نامه ای مبنی بر سپاسگزاری نوشت. «من معتقدم شناخت باعث می شود که برای مردم ارزش قائل شوید. پول، ارتقا رتبه و غیره این ها همه روش هایی بسیار خوبند اما اینکه شخصی را به صورت انفرادی مورد تحسین قرار دهید مفهوم بیشتری دارد»

[/restrict]
منبع
HBR
برچسب ها
آموزش های حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.