بازاریابی

۳ نشانه که به شما می‌گوید باید یک مشتری را کنار بگذارید

بخشی از موفقیت در یک کسب و کار دانستن این موضوع است که چه وقت باید یک مشتری را  کنار بگذاریم یا به عبارتی از شر آن خلاص شویم. مشتری بد تنها ما را از پیشرفت و به دست آوردن پول باز می‌دارد.

در اینجا برخی از علائمی که نشان می‌دهد وقت آن رسیده که یک مشتری را کنار بگذارید برای شما آورده ایم:

مشتری که به شما احترام نمی‌گذارد

اگر یک مشتری حد و مرزهای شما را نادیده بگیرد و به شما احترام نگذارد باید او را کنار بگذارید. اگر یک مشتری به اندازه کافی به شما پول پرداخت نمی‌کند و بیشتر برای شما دردسر می‌آفریند باید کنار گذاشته شود. اینگونه مشتری ها ارزش وقت گذاشتن ندارند و تنها زمان را از شما می‌گیرند.

مشتری که برای او وقت ندارید

من همین امروز صبح یک مشتری را کنار گذاشتم اما نه به این خاطر که او به من بی احترامی کرده بود بلکه فقط به این خاطر که او دیگر برای مدل کسب وکار و برنامه های من مناسب نبود. من برای او به سادگی یک ایمیل فرستادم و گفتم که به دلیل حجم کاری و سفری که در پیش دارم دیگر قادر به همکاری با پروژه او نخواهم بود.

درست است که او یک مشتری عالی بود اما به اندازه کافی برای ادامه پروژه به من پول نمی‌داد. حداقل نه زمانی که من می‌توانم همین وقت را صرف پروژه های دیگری با درآمد بیشتر کنم.

در هر حال اگر وقت داشته باشم این مشتری را از دست نخواهم داد و با خوشحالی به کار او ادامه خواهم داد چون او یک مشتری بسیار عالی است و به من احترام می‌گذارد. اما در حال حاضر من زمان برای من بیش از احترام اهمیت دارد.

مشتری که شما باعث رشد او می‌شوید

گاهی اوقات نیاز است که مشتری را  کنار بگذارید چرا که شما باعث رشد او می‌شوید به جای اینکه او باعث رشد شما شود. به خاطر دارم که چند سال پیش همه مربیان حرفه ای و مشتریان نوشته های سلامت را کنار گذاشتم. به این دلیل که می‌خواستم  تمرکز بیشتر بر امور مالی شخصی و کارآفرینی خودم را شروع کنم.

سخن پایانی

هرشخص به عنوان یک مدیر یا صاحب کسب و کار نیاز است که گاهی اوقات یک مشتری را کنار بگذارد. و این چیزی است که او باید به عنوان یک مدیر از آن لذت ببرد چرا که با این کار استرس و تنش را از خود دور کرده است. با گذشت زمان شما خواهید آموخت که چگونه همان ابتدا با مشتریان مشکل را حل کنید که وقت و زمانتان هدر نرود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن