بازاریابی

جذب مشتری از طریق درک مشتری

در این مطلب با ۳ راهکار عمده در خصوص درک مشتریان آشنا می‌شویم

درک مشتریان، کلید اصلی ارائه خدمات خوب به آن ها و همچنین جذب مشتری است. برای ارائه خدمات خوب به مشتری های خود، باید آنچه را که وعده داده اید به آن ها تحویل دهید. اما نگه داشتن مشتریان بزرگ، بسته به شناخت خوب شما از مشتری است. به طوری که بتوانید نیازهای آن‌ها را پیش‌بینی کنید و به آن‌ها فراتر از انتظارشان خدمات ارائه دهید.

برای اینکه بتوانید نسبت به مشتریان خود به درک و شناخت خوبی برسید باید در هر زمان که با آن ها ارتباط برقرار می‌کنید با دقت به آن ها توجه کنید. پاداشی که از این کار برای شما به صورت بالقوه نصیبتان می‌شود عالی است. این پاداش چیزی نیست جز افزایش مشتریان وفادار و به دست آوردن سود جدید از کارتان از طریق جملات مثبتی که از دهان مشتریان وفادارتان شنیده می‌شود.

در اینجا چندین راه برای درک بهتر مشتریانتان به منظور جذب مشتری به شما ارائه می‌دهیم:

خودتان را جای مشتری بگذارید

شناخت بهتر مشتری نیازمند بررسی دقیق مشتریان و نیاز آن ها پس از تماس گرفتن با شما است که این تماس ها شامل ملاقات ها، تماس های تلفنی، مکاتبات و تحویل سفارشات است. در این مواقع شما باید خود را جای مشتری بگذارید و منافع او را در نر بگیرید و موضع خود را در نظر نگیرید. یک برخورد غیر دوستانه یا پاسخ ندادن به تماس مشتری، می‌تواند او را کاملا ناامید کند.

شایع ترین شکایات مشتریان به دلیل در انتظار نگه داشتن آن ها است. دیر پاسخ دادن به تماس مشتریان و تاخیر در تحویل سفارش آن ها می‌تواند خطر بزرگی در از دست دادن مشتری برای شما باشد. گذشته از تمام این موارد، مشتری دوست دارد وعده هایی که به آن ها داده اید فراتر از حد انتظارشان تحقق یابد.

استفاده از داده ها برای درک بهتر مشتریان خود

پایگاه داده یا سیستم مدیریت ارتباط با مشتری(CRM) اطلاعات ارزشمندی در مورد مشتری در اختیار شما قرار می‌دهد و به درک بهتر شما از نیازهای مشتری کمک می‌کند.

همچنین از این اطلاعات و داده ها می‌توانید برای بررسی و تجزیه و تحلیل عملکرد خود نیز استفاده کنید و از این طریق می‌توانید برکیفیت و سرعت ارائه خدمات خود بیافزایید.

از مشتریان خود در مورد اینکه چه فکر می‌کنند سوال بپرسید

سعی کنید با انجام یک نظر سنجی از مشتریان خود میزان رضایت آن‌ها را نسبت به کسب و کار خود ارزیابی کنید. همچنین با این کار می‌توانید بینش‌های ارزشمندی کسب کنید. بازخورد آن را بررسی کنید و به مشتریان خود بگویید که نتیجه این نظر سنجی چه بود و چه بازخورد و تغییراتی در کسب و کار شما پس از آن اتفاق افتاده است.

نظر سنجی از مشتریان می‌تواند به شما نسبت به چیزهایی که ممکن است از آن بی اطلاع باشید مثل رفتار کارکنان و عوامل انسانی آگاهی کافی را بدهد. یادتان باشد مشتریان ناراضی همیشه شکایت نمی‌کنند و ممکن است در این نظر سنجی ها شکایت خود را ابراز کنند. ممکن است مشتریان تجربه بد خود را به دیگران بگویند و شما هرگز از آن مطلع نشوید اما با این کار شما خودتان می‌توانید اشتباهاتتان را کشف کنید.

علاوه بر نظر سنجی و گرفتن بازخورد از مشتریان سعی کنید یک برنامه تماس با مشتری نیز ترتیب دهید. یک استراتژی خوب تماس با مشتری، به شما این امکان را می‌دهد که به صدای مشتریان خود گوش دهید و بتوانید آن ها را از آنچه که ارائه می‌دهید آگاه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن