بازاریابی

بازاریابی عملکردی (Performance Marketing) چیست و چه کاربردی دارد؟

شناسایی استراتژی‌های بازاریابی موثر برای توسعه کسب و کار شما ضروری است. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا با مخاطبان مورد نظر خود ارتباط برقرار کرده، آگاهی از برند ایجاد کنید، روابط تجاری با برندتان را تقویت نموده و بر رفتار مصرف‌کننده تأثیر بگذارید. این مانند یک نقشه راه است که صاحبان کسب و کارها را برای دستیابی به اهداف خود و توسعه کسب و کارشان راهنمایی می‌کند.

صرف نظر از بازاریابی محتوا، سئو، تبلیغات پولی و موارد مشابه، بازاریابی عملکردی (Performance Marketing) به دلیل تاثیر آن بر نحوه تبلیغات و فروش محصولات و خدمات شرکت‌ها، قوانین بازی را تغییر داده است.

در این مقاله به بازاریابی عملکردی، نحوه انجام آن، دلایل اهمیت و کانال‌های مورد استفاده برای این استراتژی می‌پردازیم.

بازاریابی عملکردی چیست؟

احتمالاً هنگام جستجو در وب سایت‌ها یا تماشای فیلم‌ها با کمپین بازاریابی عملکردی برخورد کرده‌اید. بازاریابی عملکردی نوعی بازاریابی دیجیتال است که در آن برندها تنها زمانی به ارائه‌دهندگان خدمات بازاریابی هزینه پرداخت می‌کنند که اهداف کسب و کار آن‌ها محقق شود یا اقدامات خاصی مانند کلیک، فروش یا تولید سرنخ انجام گردد.

این نوع بازاریابی همانطور که از نامش پیداست، بر اساس عملکرد است.

بنابراین، چه چیزی بازاریابی عملکردی را خاص می‌کند؟ این بازاریابی به تبلیغ‌کننده قدرت می‌بخشد، زیرا آن‌ها فقط پس از دستیابی به هدف مورد نظر هزینه پرداخت می‌کنند. به همین دلیل، می‌توانند مطمئن باشند که بودجه بازاریابی آن‌ها فقط برای کمپین‌های موفق هزینه می‌شود.

مهم‌تر از همه، میزان موفقیت کمپین‌های بازاریابی عملکردی به طور کلی بیشتر است زیرا همه کمپین‌ها بسیار هدفمند هستند و بازاریابان تصمیمات مبتنی بر داده را اتخاذ می‌کنند و کمپین‌های خود را بر اساس نتایج بهینه می‌سازند. این برای بازرگانان و شرکت‌های وابسته یک شرایط برد-برد را رقم می‌زند.

بازاریابی عملکردی چگونه کار می‌کند؟

چهار گروه در ایجاد و اجرای کمپین‌های موفق بازاریابی عملکردی مشارکت دارند و همه آن‌ها با هم کار می‌کنند تا به نتایج مطلوب برسند.

خرده‌فروشان یا بازرگانان

این گروه که به عنوان تبلیغ‌کننده نیز شناخته می‌شوند، برندها یا شرکت‌هایی هستند که کالا و خدمات را می‌فروشند. آن‌ها به دنبال ترویج پیشنهاد خود برای دستیابی به اهداف خاص، مانند ایجاد فروش بیشتر یا راهنمایی، با کمک شرکای وابسته یا “ناشران” هستند. شرکت‌هایی در صنایعی مانند مد، غذا و نوشیدنی، سلامتی و زیبایی و سایر موارد از مزایای بازاریابی عملکردی برخوردارند.

ناشران یا وابستگان

این نام به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که دارای کانال‌های رسانه‌ای مانند وب سایت‌ها، وبلاگ‌ها یا حساب‌های رسانه‌های اجتماعی هستند و به صورت دیجیتال تبلیغ می کنند. آن‌ها همچنین “شرکای بازاریابی” نامیده می‌شوند. ناشران از استراتژی‌های مختلف (مانند بنرهای نمایش یا تبلیغات جستجو) برای تبلیغ برند و محصولات/خدمات آن جهت تحقق اهداف خود استفاده می‌کنند.

شبکه‌ها و پلتفرم‌ها

پلتفرم‌های شخص ثالث یا شبکه‌های وابسته، برندها و ناشران را به هم متصل می‌کنند و مقصدی یکجا برای منابع و ابزارها، از جمله بنرها، لینک‌های متنی، ردیابی عملکرد کمپین و مدیریت پرداخت ارائه می‌دهند. آن‌ها به عنوان راهی برای حفظ توافق بین بازرگان و وابسته در مورد ردیابی سرنخ‌ها، کلیک‌ها، تبدیل‌ها و سایر شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) عمل می‌کنند.

مدیران برون‌سپاری برنامه  (OPM)

این مربوط به شرکت‌ها و آژانس‌هایی است که خدمات بازاریابی تمام وقت را برای شرکت‌هایی که نیروی کار ندارند به صورت داخلی ارائه می‌دهند. مدیران برون‌سپاری برنامه به کسب و کارها کمک می‌کنند تا یک استراتژی بازاریابی طراحی کرده، جذب ناشران را مدیریت نمایند، از طراحی کمپین مراقبت و با رعایت مقررات اطمینان حاصل کنند که هر کمپین بدون مشکل اجرا می‌شود.

این آژانس‌ها همچنین می‌توانند عملکرد کمپین را برای دستیابی به حداکثر نتایج از طریق سایر شیوه‌های بازاریابی آنلاین مانند بهینه‌سازی صفحه فرود، بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)، بازاریابی محتوا و موارد دیگر بهینه کنند.

کانال‌های مورد استفاده برای بازاریابی عملکرد

اکنون که می‌دانید بازاریابی عملکردی چیست و چگونه کار می‌کند، بیایید در مورد کانال‌های مختلفی که می‌توانند به عنوان بخشی از کمپین بازاریابی عملکردی استفاده شوند صحبت کنیم.

بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی

بسیاری از برندها می‌توانند مخاطبان خود را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، پینترست، لینکدین و تیک‌تاک پیدا و از آن‌ها استفاده کنند. استفاده از این بسترها برای کمپین‌های بازاریابی عملکردی شما شامل اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)‌ یا استراتژی‌های تبلیغاتی پولی است.

البته ابتدا باید تعیین کنید که بیشتر مخاطبان شما کجا هستند. لینکدین عمدتا به متخصصان خدمات می دهد. پینترست به عنوان یک بستر کشف برای خریداران با علایق خاص عمل می‌کند. تیک‌تاک به طور کلی گروه‌های کاربر جوان‌تری را جذب می‌کند، در حالی که فیسبوک و اینستاگرام دارای پایگاه کاربری متنوع و گسترده هستند.

معیارهای عملکردی که معمولاً برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی نظارت می‌شوند عبارتند از لایک، اشتراک‌گذاری، کامنت، کلیک، فروش و پرداخت.

جمع‌بندی

این روزها، کافی نیست که کسب و کارها برند خوبی را ایجاد کنند. عصر جدید بازاریابی با پشتوانه داده این اطمینان را به شما می‌دهد که فقط برای نتایج موردنظر خود هزینه پرداخت می‌کنید، بنابراین هر ریالی که هزینه کنید ارزش خواهد داشت. بازاریابی عملکردی یک روش عالی برای ایجاد برند، بهبود آگاهی از محصول و تعامل با مخاطبان بدون نگرانی بیش از حد در مورد محدودیت‌های بودجه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن