بازاریابیمدیریت ارتباط با مشتری

چگونه می‌توانیم مخاطبان خود را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنیم و مورد هدف قرار دهیم؟

ایجاد درک روشن از مخاطبان رسانه‌های اجتماعی ممکن است مهم‌ترین کاری باشد که شما به عنوان بازاریاب رسانه‌های اجتماعی انجام می‌دهید. مخاطبان هدف بر تمام عناصر استراتژی رسانه‌های اجتماعی شما تاثیر می‌گذارند.

یک نکته قبل از شروع کار وجود دارد: مخاطبان هدف شما “همه” نیستند (مگر اینکه گوگل باشید). وظیفه شما در تعریف مخاطبان رسانه‌های اجتماعی این است که جایگاه خود را شناسایی و درک کنید تا بتوانید بر آن تسلط داشته باشید.

تحقیقات مخاطبان به شما کمک می‌کند محتوای مربوطه، پیام‌رسانی و تبلیغات را به درستی ایجاد کنید. همه این‌ها می‌تواند منجر به نرخ تبدیل بالاتر و بازگشت سرمایه بهتری در شبکه‌های اجتماعی شود. البته این معیارهای کلیدی برای همه بازاریابان اجتماعی (و مدیران بازاریابی) است.

تعریف مخاطب هدف

مخاطب هدف در شبکه‌های اجتماعی گروه خاصی از افراد هستند که می‌خواهید با کانال‌های اجتماعی خود به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. آن‌ها افرادی هستند که به احتمال زیاد به مطالب، محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند خواهند بود. برخی از ویژگی‌های مشترک مانند جمعیت‌شناسی و رفتارها، احتمالاً آن‌ها را به هم پیوند داده است.

همانطور که تعریف مخاطب مورد نظر خود را توسعه می‌دهید، از خاص بودن نترسید. می‌توانید با دسته‌های گسترده‌ای مانند هزاره‌ها یا پدران مجرد شروع کنید. اما تحقیقات مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی به شما امکان می‌دهد جزئیات بسیار دقیق‌تری بدست آورید.

به یاد داشته باشید: شما می‌توانید به همه بفروشید، اما نمی‌توانید همه را با محتوای اجتماعی خود هدف قرار دهید. اگر می‌خواهید هم‌زمان با بچه‌ها و والدین و همسران و همکاران مشتریان بالقوه خود صحبت کنید، نمی‌توانید مستقیماً او را هدف قرار دهید.

چگونه مخاطبان رسانه‌های اجتماعی خود را پیدا کنیم

تحقیقات مخاطبان شبکه‌های اجتماعی پیچیده نیست. این کار عمدتا در مورد کاهش تمرکز در حالی است که دامنه خود را گسترش می‌دهید.

۱- اطلاعات مربوط به مشتریان فعلی و مخاطبان رسانه‌های اجتماعی خود را جمع‌آوری کنید.

چه کسی بیشتر می‌خواهد در شبکه های اجتماعی با شما روبرو شود؟ با افرادی که قبلاً از شما خرید کرده‌اند، شما را دنبال می‌کنند و با پست‌های شما تعامل دارند شروع کنید. برخی از نقاط داده‌ای که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • سن: در اینجا لازم نیست خیلی دقیق شوید. تمرکز خود را بر این بگذارید که یاد بگیرید مخاطبان رسانه‌های اجتماعی شما در کدام دهه زندگی هستند.
  • مکان (و منطقه زمانی): مخاطبان شبکه‌های اجتماعی شما در کجای دنیا زندگی می‌کنند؟ پاسخ این به شما کمک می‌کند بفهمید کدام مناطق جغرافیایی را باید هدف قرار دهید. همچنین خواهید آموخت که چه ساعاتی برای آنلاین بودن خدمات مشتری و فروش شما بهترین ساعت است و چه زمانی باید تبلیغات و پست‌های اجتماعی خود را برنامه‌ریزی کنید تا از بهترین قابلیت مشاهده برخوردار شوید.
  • زبان: مخاطب هدف شما به چه زبانی صحبت می‌کند؟ تصور نکنید که این حتما باید زبان شما باشد و تصور نکنید که آن‌ها به زبان غالب مکان فیزیکی فعلی خود صحبت می‌کنند.
  • مصرف نیرو و الگوها: مخاطبان هدف شما برای سایت‌های رسانه‌های اجتماعی چقدر باید پول خرج کنند؟ آیا آن‌ها نگرانی‌ها یا ترجیحات مالی خاصی دارند که باید آن‌ها را برطرف کنید؟
  • علایق: مخاطبان هدف شما دوست دارند چه کاری انجام دهند؟ چه برنامه‌های تلویزیونی را تماشا می‌کنند؟ آن‌ها با چه کسب و کارهای دیگری تعامل دارند؟
  • چالش‌ها: مخاطبان رسانه‌های اجتماعی شما چه نقاط دردی دارند؟
  • مرحله زندگی: آیا مخاطبان شبکه‌های اجتماعی شما دانشجو هستند؟ پدر و مادران؟ والدین نوجوانان؟ بازنشستگان؟

شرکت‌های B2B همچنین باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

  • اندازه کسب و کار: چه نوع کسب و کارهایی از شما خرید می‌کنند و با شما ارتباط دارند؟ آیا آن‌ها شرکت‌های نوپا هستند یا برندهای سطح بالای سازمانی؟
  • چه کسی تمایل به تصمیم‌گیری در خرید دارد: آیا مدیرعامل را هدف قرار داده‌اید؟ مدیر ارشد فناوری اطلاعات؟ یا مدیر بازاریابی اجتماعی؟

تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی بسیاری از این اطلاعات را ارائه می‌دهد. بینش مخاطبان فیسبوک می‌تواند به ویژه مفید باشد.

بانک اطلاعاتی مشتری شما نیز می‌تواند اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار دهد. نمی‌توانید تصور کنید که مشخصات کلی مشتری شما با مخاطبان هدفتان برای سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مطابقت داشته باشد. اما درک اینکه چه کسی در حال حاضر از شما خرید می‌کند می‌تواند به شما کمک کند که دریابید چه کسی به کانال‌های اجتماعیتان علاقه‌مند است.

۲- برای پیگیری مکالمات درباره برند خود از گوش دادن اجتماعی استفاده کنید.

گوش دادن به شبکه اجتماعی راهی اصلی برای کشف مکالمات در مورد کسب و کار، صنعت و محصولات شما است. نظارت بر کلمات کلیدی و هشتگ‌های مرتبط نشان می‌دهد که مردم در مورد شما و رقبا به صورت آنلاین حتی در مواردی که برچسب‌گذاری نشده‌اید، چه می‌گویند.

برای تحقیق عمیق‌تر درباره مخاطبان رسانه‌های اجتماعی می‌توانید از گوش دادن اجتماعی نیز استفاده کنید. همانطور که کلمات کلیدی و هشتگ‌ها را کنترل می‌کنید، ممکن است هشتگ‌های مرتبط دیگری را که مخاطبان شما استفاده می‌کنند کشف کنید. سپس می‌توانید افزودن این هشتگ‌ها به پست‌های اجتماعی خود را امتحان نمایید تا دامنه دسترسی خود را به کاربران مرتبط تر گسترش دهید.

۳- تحقیق کنید که مخاطبان شما از کدام کانال‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

اکنون شما درک می‌کنید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و در مورد چه چیزهایی صحبت می‌کنند. بنابراین وقت آن است که بدانیم آن‌ها وقت خود را در کدام شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند. چند ابزار وجود دارد که می‌توانید برای یافتن این اطلاعات استفاده کنید.

Keyhole.co

برای دسترسی به این ابزار تحقیقاتی قدرتمند، یک دوره آزمایشی رایگان را شروع کرده یا وارد حساب خود در Keyhole.co شوید.

هشتگ مربوطه‌ای را که در مرحله قبل کشف کرده‌اید وارد کنید. هشتگی که برای کمپین رقیبان خوب کار کند، یک انتخاب عالی خواهد بود.

به پایین به Top Sites بروید و ببینید کدام شبکه‌های اجتماعی در میان دامنه‌های ارجاع محبوب هستند.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس را بررسی کنید تا ببینید کدام شبکه‌های اجتماعی در گزارش ترافیک مراجعه شما نشان داده می‌شوند.

اگر از پارامترهای UTM استفاده می‌کنید، می‌توانید ببینید کدام پست‌ها در شبکه اجتماعی شما بیشترین بازدید را دارند. اگر متوجه شوید که پست‌های توییتر شما بیشتر از پست‌های فیس بوکتان منجر به ترافیک می‌شود، این احتمالاً نشان‌دهنده فعال بودن مخاطبان شما در توییتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن