منبع این مقاله
بهره‌وری شخصی

۵ سوال که پدر و مادرهای شاغل باید از خودشان بپرسند

با کمی انعطاف پذیری مشکلات شما حل می‌شوند

همسران شاغل با تولد فرزند مسئولیت‌هایشان هم در مورد کار و هم در مورد فرزند سختتر می‌شود. در حالیکه ساعات کاری در سراسر جهان در حال کاهش است ( کارهای پاره وقت و دورکاری رواج بیشتری پیدا کرده است) اما به هر حال درصد افرادیکه بصورت تمام وقت کار می‌کنند بیشتر است. به عنوان مثال در ایالات متحده کارکنان تمام وقت ۴۷ ساعت در هفته کار می‌کنند و از هر ۱۰ نفر ۴ نفر بیشتر از ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند، و بقیه کمی کمتر یا بیشتر از این ساعات کار می‌کنند. اما اشخاصی که تخصص بیشتری دارند و در کار خود حرفه ای‌ تر هستند مشخصا ساعت کاری طولانی تری نیز خواهند داشت. طبق آمار جهانی، زنان در حال حاضر ۴۰ تا ۵۰ درصد نیروی کار را در بسیاری از کشورهای جهان تشکیل می‌دهند، به این معنی که کار خارج از خانه بطور مساوی بر خانم‌ها و آقایان تاثیر می‌گذارد.
ما پدران و مادران را به پرسیدن این سوالات از خودشان تشویق می‌کنیم.

هر شخص واقعا چه چیزی می‌خواهد؟
خانم‌ها و آقایان اکنون آزادی بیشتری در انتخاب کار در داخل یا خارج خانه دارند. با اینکه کار در بیرون خانه کاملا در افکار عمومی جا افتاده است. اما همچنان هنجارهای فرهنگی فشار زیادی بر زن و شوهر ایجاد می‌کند. با خودتان صادق باشید آیا تمام وقت کار کردن شما نتیجه بلندپروازی‌های شماست؟ آیا کودک شما از وقت کمی که برایش می‌گذارید آزرده خاطر است؟ سعی کنید انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید و زمان بیشتری را برای گذران وقت با کودک خود بگذارید.
نیازها و محدودیت‌های مالی شما چگونه است؟
تعداد کمی از افراد وجود دارند که با مشکلات مالی درگیر نباشند. هزینه های کودک خود را برآورد کنید این کار برای ارزیابی صحیح انتخاب‌هایی که میکنید بسیار مهم است. برخی از خانواده ها هزینه ای که برای گرفتن پرستار در منزل میکنند به مراتب بالاتر از حقوقی است که بطور مثال مادر خانواده پرداخت می‌کند.
هر شخصی چه نقشی را ایفا می‌کند؟
اولویت نگهداری از فرزندان با چه شخصی است؟
چه کسی صورتحساب‌ها را پرداخت می‌کند؟
چه کسی بچه ها را به مدرسه می‌برد؟
بهتر است آقایان روی این موضوع کمی انعطاف بیشتری از خود نشان دهند. تقسیم کار خانه این روزها کاملا طبیعی است و نارضایتی همسران از زندگی مشترک را پایین می آورد. ممکن است شما در آینده در موقعیت های سختتر مثلا بیماری فرزندتان قرار بگیرید، در چنین شرایطی همکاری زن و شوهر با هم به طرز فوق العاده ای در حل مشکلات یا کمتر کردن آن‌ها موثر خواهد بود.
چه کسی در چه زمانی بازنده می‌شود؟
بیایید با هم صادق باشیم نیازهای مالی گاهی منجر به انتخاب شغل هایی می‌شود که قلبا آنها را دوست نداریم. اطمینان حاصل کنید که تمام بار مشکلات روی دوش یک نفر نباشد. اسم این رابطه را که همیشه یک نفر بازنده و یک نفر برنده باشد نمیتوان زندگی مشترک گذاشت. اگر احساس می‌کنید هربار که اتفاقی می افتد بار مسئولیت را یک نفر به تنهایی به دوش می‌کشد حتما با هم صحبت کنید با حضور فرزندان مسئولیت ها سنگین تر می‌شود و اگر یک نفر بخواهد خود را کنار بکشد شرایط برای شریک زندگی اش کم کم غیرقابل تحمل می‌شود.

چگونه میتوانید نزدیک هم بمانید؟

در حالی‌که مشغول کار و بچه ها هستید. احتیاط کنید که نسبت به همسر خود کم توجه نشوید. اگر رابطه شما ناکارآمد شود روی کار و بچه ها نیز قطعا تاثیر منفی خواهد گذاشت. مهم این است که روابط و سلامت ذهنی، فیزیکی و معنوی هر فرد را در همه موارد دیگر، از جمله کودکان و مشاغل، اولویت بندی کنید. برنامه ریزی کنید. هفته ای چند مرتبه به گردش و تفریح می روید؟ چند ساعت از شبانه روز را صرف صحبت کردن با شریک زندگی خود می‌کنید؟ چه میزان از درامد خود را صرف خوشحال کردن همسر خود می‌کنید؟ مجموع این موارد باعث مستحکم‌تر شدن روابط زن وشوهر علیرغم شاغل بودن آن‌ها می‌شود.

منبع
HBR
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن