BPM Course
مدیریت ارتباط با مشتری

برترین نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

معرفی ۱۰ نرم افزار برتر در سال ۲۰۲۱

نرم‌افزارهای مناسب مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) به شما کمک می‌کنند تا با مشتریان خود در ارتباط باشید و تیم خود را در سطح بهره‌وری مناسبی نگه دارید. برای کمک به شما در یافتن بهترین نرم‌افزار CRM متناسب با کسب و کارتان، ۱۰ نرم‌افزار برتر سال ۲۰۲۱ را در این متن، ارائه خواهیم داد.

نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چیست؟

نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری پلتفرمی است که اطلاعات مشتری و فروش شما را در یک مکان مرتب با مدیریت آسان نگه می‌دارد. این نرم‌افزار تمام نقاط تماس، تماس تلفنی، ایمیل، چت، بازدید از وب، ارتباط اجتماعی، کمپین و غیره – در برنامه CRM شما را حفظ و ضبط کند.

نرم‌افزارهای لیست شده در این متن، با توجه به معیارهای مهم در عملکرد CRM، انتخاب شده‌اند. این معیارها عبارتند از:

 • راحتی در استفاده
 • راحتی برای اتصال و برقراری ارتباط
 • سفارشی‌سازی CRM برای کسب و کار خاص شما
 • گزارش‌نویسی
 • اتوماسیون و ادغام‌ فرایندهای خودکار

بهترین نرم‌افزارهای CRM برای توسعه کسب و کار شما

 1. Zoho CRM

خواه یک تیم دو نفره باشید یا ۱۰۰ نفری، Zoho CRM برنامه‌ی مقرون به صرفه‌ای را ارائه می‌دهد تا راحت به توسعه و رشد کسب و کار خود فکر کنید. استفاده از حالت ارتقاء یافته این برنامه نیازمند صرف هزینه است اما شما در ابتدا می‌توانید با سه کاربر رایگان شروع کنید. و به دنبال آن در سطح Bigin CRM  (۷ دلار در ماه / برای هر کاربر) متمرکز بر کسب و کارهای کوچک و در سطح CRM Plus  (۵۰ دلار در ماه/ برای هر کاربر) پرداخت کنید.

یک کیفیت بارز در بین تمام برنامه‌های Zoho این است که استفاده از آنها آسان خواهد بود. از داشبورد اصلی (در سطح CRM Plus ) به هر یک از کانال‌های داخلی این نسخه مانند: پروژه‌ها، بازاریابی، میز راهنما و شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارید. برای دسترسی به تنظیمات هر یک از این موارد، روی نماد تنظیمات کلیک کرده و کانال مورد نظر را انتخاب کنید.

برای مثال:

اگر در حال ایجاد یک برنامه فروش هستید، می‌توانید ترتیب مراحل را برای هر بخش از فرآیند مورد نظر، طراحی کنید. اولین قدم برای این کار، ممکن است جمع‌آوری اطلاعات اولیه جمعیتی و به دنبال آن اطلاعات مالی باشد، که دارای چندین منبع خواهند بود.

همه این منابع بالقوه می‌توانند گزینه‌هایی باشند که به صفحه‌های دیگر باز می‌شوند. با کلیک روی دکمه، منبع را انتخاب کنید و صفحه فرم دیگری برای پر شدن با اطلاعات در دسترس، باز می‌شود. آن را به عنوان “درخت تصمیم‌گیری” برای جمع‌آوری اطلاعات، در نظر بگیرید.

دو ویژگی مهم نرم‌افزار Zoho

Zoho شامل یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی‌ است که آنها را به یکی از جامع‌ترین نرم‌افزارهای CRM تبدیل کرده. گزارش‌دهی. ده‌ها گزارش آماده (Sales، Desk، Projects) می‌توانند برای نمایش طیف وسیعی از نتایج (نمودار، جدول و موارد دیگر) پیکربندی شوند که همگی نیز قابل سفارشی‌سازی هستند.

یک ویژگی خوب دیگر این نرم‌افزار، بخش‌ نظرات است. جایی که می‌توانید در مورد هر یک از گزارش‌ها مکالمه کنید. کمپین‌ها و بخش‌های اجتماعی، گزارش‌های خاص خود را دارند. با استفاده از امکانات Zoho CRM، می‌توانید کارهایی مانند افزودن و ارسال‌های فرم جدید Unbounce را به عنوان سرنخ (Lead)، ایجاد مخاطبین از Facebook Lead Ads یا موارد دیگر را برای یکپارچه‌ساز‌ی‌ اقدامات خود، در نظر بگیرید.

 1. Salesforce Sales Cloud

شرکت‌هایی که به انعطاف‌پذیری زیادی در CRM خود نیاز دارند، می‌توانند این نرم‌افزار را در نظر بگیرند. این نرم‌افزار با امکاناتی مانند: گزینه‌های سفارشی شده، اکوسیستم داخلی خاص و برنامه تغییرات شخص ثالث، گزینه‌های ایجاد یک پلت‌فرم سفارشی مناسب را برای شما فراهم کرده است.

این برنامه در بخش Flow Builder به شما امکان می‌دهد اتوماسیون مدیریت فرآیند سفارشی مختص خود را ایجاد کنید. روی Flows در تنظیمات کلیک کنید و نوع جریانی را که لازم دارید، ایجاد کنید.

به عنوان مثال، یک جریان رکورددار به شما امکان می‌دهد آنچه پس از ایجاد یک رکورد خاص (مانند یک مخاطب) اتفاق می‌افتد را طراحی کنید. با استفاده از سازنده بصری، می‌توانید شرایطی را اضافه کنید – به عنوان مثال، مخاطبینی که فقط در یک محدوده تاریخ خاص ایجاد شده‌اند، یک ایمیل پیگیری را همزمان دریافت کنند -.

این برنامه به شما امکان می‌دهد انتخاب کنید که چه کسی به مشاهده و ویرایش زمینه‌ها دسترسی داشته باشد. بنابراین ممکن است بخواهید کارمندان را، بسته به نقش آنها، از دیدن یا ویرایش زمینه‌هایی در یک سابقه فعالیت که مربوط به شغل آنها نیست، محدود کنید.

این مسئله می‌تواند به دلایل امنیتی یا برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، تنظیم شود. همچنین در سطح زمینه، می‌توانید متن راهنمای خود را برای توضیح معنای آن زمینه ایجاد کنید.

 در بخش AppExchange صدها گزینه ادغام شخص ثالث را برای هر دو برنامه پولی و رایگان در اختیار خواهید داشت. از طرفی اگر یک نقطه داده جمع آوری کرده‌اید، می‌توانید گزارشی برای آن در Salesforce ایجاد کنید. ده‌ها گزارش از پیش ساخته شده برای معاملات، فعالیت‌ها، حساب‌های برتر و هر چیز دیگری که می‌خواهید اندازه بگیرید، در این برنامه وجود دارد.

 1. CRM Bitrix24

این نرم‌افزار برای کسانی که تیم‌های پراکنده و از راه دور دارند، گزینه‌های متعددی را برای برقراری ارتباط، همکاری و اشتراک اطلاعات، فراهم می‌کند. این برنامه شامل: اتوماسیون بازاریابی، مدیریت پروژه و طراحی وب به همراه گزینه‌های ارتباطی بسیار دیگری است. برای شروع، می‌توانید دپارتمان‌هایی ایجاد کنید (به عنوان مثال، بازاریابی، فروش، خدمات) و به هر یک کارمند اضافه کنید. ایجاد بخش‌ها به شما امکان می‌دهد تا به راحتی تیم‌ها را برای گروه‌های کاری، پایگاه‌های دانش و برقراری ارتباط تقسیم کنید.

هر یک از این بخش‌ها وظایف، تصاویر، تقویم، گپ و گفت و پایگاه دانش خاص خود را دارند. بنابراین کار و پیشرفت گروه توسط همه هم تیمی‌ها قابل اشتراک و مشاهده است.

به عنوان مثال

پایگاه‌های دانش، بخش‌هایی در CRM شما هستند که در آن کاربران می‌توانند صفحاتی ایجاد کنند، مقالاتی ارسال کرده و به یکدیگر پیام دهند تا در پروژه‌ها و وظایف مشخص شده با یکدیگر، همکاری کنند.

ویژگی‌های نرم‎‌افزار CRM Bitrix24

ویژگی “گپ داخلی” به شما امکان می‌دهد به صورت جداگانه یا به صورت گروهی، به هم تیمی‌ها پیام ارسال کنید. این پیام ها می‌توانند پیوندها، برچسب‌گذاری، ضبط صوت و ارسال فیلم را در خود داشته باشند. از طرفی ویدئو کنفرانس یک کانال اساسی و با کاربرد در این نرم‌افزار است که دارای ویژگی‌های اشتراک صفحه، ضبط و افزایش تعداد کاربران است.

 1. Pipedrive

اگر به CRM متمرکز بر فروش برای استفاده آسان نیاز دارید، Pipedrive یک انتخاب هوشمندانه است. در حالی که این پلتفرم انعطاف‌پذیری زیادی را ارائه می‌دهد، هدف منحصر به فرد آن کمک به فروشندگان در فروش است. رابط کاربری این برنامه بسیار ساده است و همه موارد منو در سمت چپ مرتب شده‌اند. یک جعبه جستجو در بالا و یک منوی قابل ارتقا در هر صفحه برای اضافه کردن سریع معاملات، فعالیت‌ها، لیدها و غیره وجود دارد.

برای برقراری تماس از طریق برنامه، باید واحدهای اعتبار مکالمه را خریداری کنید (هر ماه پنج ساعت رایگان دریافت می‌کنید)، که به هزینه‌های دقیقه‌ای هر ماه جمع می‌شود. تماس‌ها را می‌توان از طریق لیست افراد و از سوابق جداگانه انجام داد و ضبط کرد.

این برنامه با استفاده از هوش مصنوعی پیشنهاداتی را در مورد اولویت‌بندی در طول روز ارائه می‌دهد. قسمت Workflow Automation برای کارهای فروش، مانند ایمیل‌های پیگیری شده و وظایف، الگوهای اولیه خاص خود را دارد. برخی از نمونه‌های اتوماسیون شامل ایجاد فعالیت در هنگام انتقال معامله به مرحله جدید، ارسال پیام Slack به مدیر فروش یا تعیین وقت مکالمه هستند.

 1. Ontraport

اگر کسب و کار شما به فروش آنلاین (محصولات، خدمات، عضویت) می‌پردازد، Ontraport ویژگی‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌تواند کل تجربه مشتری را از یک بازاریابی گرفته تا پردازش فروش معاملات / پردازش پرداخت، فروش متقابل و کدهای کوپن تا مراحل پس از فروش ادغام کند.

در این برنامه می‌توانید محصولات فیزیکی و دیجیتالی را با استفاده از فرم‌ها و صفحات وب Ontraport بفروشید، برنامه‌های پرداخت را فعال کنید، کوپن‌های پیشنهادی ارائه دهید و معاملات مختلف خود را مدیریت کنید.

حتما بخوانید:  شناخت فرایند خرید

این ابزار، برای جلب مشتری، مجموعه بازاریابی کمپین‌های خودکار پیش‌ساخته و سفارشی را ارائه می‌دهد. در اصل به شما امکان می‌دهد محرک‌ها، اقدامات (ایمیل، متن، کارت پستال) را با فیلتر  ” if/then ” تنظیم کنید تا تجربه مشتری را متناسب با خواست خود پیش ببرید.

 1. Nimble

Nimble دستورالعمل‌های زیادی را در سراسر UI ارائه می‌دهد، به خصوص هنگامی که برای اولین بار وارد سیستم می‌شوید. داشبورد برنامه یک عکس فوری و مفید در سطح بالا از گزارش‌های مهم روزانه مانند معاملات، وظایف، فعالیت‌ها، ردیابی ایمیل و تعامل اجتماعی به نام Signals را نشان می‌دهد.

اگر Nimble ضعفی داشته باشد، تا حدودی به گزارش‌دهی آن برمی‌گردد که شامل مراحل قیف پیش‌بینی شده (دلار در هر مرحله) و خطوط pipelines، معاملات برد و باخته، تماس خروجی و فعالیت‌‎های دیگر است.

هنگامی که مخاطبی را اضافه می‌کنید، Nimble پیشنهادهایی را برای حساب‌های LinkedIn و Twitter نشان می‌دهد و از شما می‌خواهد در صورت وجود چندین گزینه، موارد صحیح را تأیید کنید.‌ این اطلاعات سپس در یک خلاصه هوشمند نمایش داده می‌شود که نمای کاملی از زندگی، کار و مناطق تأثیرگذاری مخاطب شما را ارائه می‌دهد.

 1. Nutshell CRM

این برنامه شامل سفارشی‌سازی‌های بسیار خاص برای مطابقت با نحوه کار شما و افرادی که به آنها می‌فروشید و گزینه‌های گزارش برای اندازه‌گیری هر نقطه داده است.

شما به عنوان مدیر، بسیاری از اعلان‌ها را سفارشی‌سازی کامل کرده‌اید (به عنوان مثال، لیدهای جدید، لیدهای تماشا شده، فعالیت‌ها، وظایف و غیره)، بنابراین می‌توانید از کارهای تیم خود مطلع باشید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد درصد اطمینان از کار، روزهای معوقه در هر مرحله از معامله و بسته شدن خودکار معاملات را تعیین کنید.

اگر چندین بخش در کسب و کار تجاری خود (به عنوان مثال، فروش محصولات، خدمات، نمایندگی فروش) دارید، می‌توانید خطوط مختلفی را برای هر بخش ایجاد کنید. همچنین برای هر مرحله، می‌توانید وظایفی را ایجاد کنید که باید به عنوان بخشی از روند فروش شما انجام شود و برای پیگیری ارسال ایمیل‌های خودکار را نیز تنظیم کنید.

 1. Apptivo

برای شرکت‌هایی که می‌خواهند چندین عملکرد تجاری – خرید، مدیریت هزینه‌ها، فاکتور، بازاریابی، قراردادها – را با یک برنامه مدیریت کنند، Apptivo گزینه‌ای ارزان است. اگرچه UI آن در مقایسه با برخی دیگر از CRMهای بررسی شده، کمی قدیمی است، اما بسیار قابل تنظیم می‌باشد. بنابراین می‌توانید آن را با نحوه کسب و کار خود سازگار کنید.

مجموعه Supply Chain در این برنامه به شما امکان می‌دهد تأمین‌کنندگان را به لیست اضافه کنید، سفارشات و موجودی کالا را مدیریت کرده و حمل و نقل را پردازش و پیگیری کنید. برای سفارشات، تمام اطلاعات مورد نیاز مانند آدرس حمل و نقل، شرایط، مخاطبین و ارز براساس مشخصات مشتری، بصورت خودکار جمع می‌شوند.

اطلاعات بسته‌بندی را وارد کرده، نوع حمل و نقل را انتخاب و با چند کلیک، اطلاعات را به فاکتور تبدیل کنید. می‌توانید کلیه سفارشات ارسال شده و منتظر حمل و دسته‌های دیگر مانند رزرو، بسته‌بندی شده، سفارش برگشتی و ارسال شده را مشاهده کنید.

در این برنامه، مجموعه Financials گزارش هزینه‌ها را برای کارمندان ارائه می‌دهد و شما می‌توانید پرداخت‌ها، رسیدها و فاکتورهای مشتری را ردیابی کنید. اما هیچ قابلیت گزارشگری وجود ندارد. برای این منظور، باید با یک پلت‌فرمی مانند QuickBooks ادغام شوید.

 1. Close

با تمام برنامه‌های Close، شما یک تلفن داخلی با اعتبار مکالمه ماهانه رایگان، ارسال پیام کوتاه و ارسال ایمیل از طریق برنامه وب، دریافت می‌کنید. هر برنامه‌ای به جز Starter شامل مخاطبین و زمینه‌های سفارشی‌سازی نامحدود است. برنامه‌های تلفنی از طریق Twilio انجام خواهند شد، اما تنظیم و صدور صورت‌حساب، از طریق برنامه Close انجام می‌شود تا مدیریت آنها ساده باشد.

این برنامه در قسمت Smart Views تکرارهای فروش را نشان می‌دهد که با چه کسی تماس گرفته شود و چه موقع باید پیگیری شود. برخی از دسته‌ها شامل ” to call “، ” never called ” و ” no contact ” در طی ۳۰ روز ماه است. به گفته طراحان برنامه، هدف از این لیست، راهنمائی شما برای تماس‌ها و پیشبرد کسب و کارتان در نظر گرفته شده است.

 1. NetHunt CRM

این ابزار طراحی شده برای Gmail است، به این معنی که شما مخاطبین، معاملات، وظایف، گزارش‌ها و کمپین‌های بازاریابی ایمیلی خود را مستقیما از صندوق ورودی Gmail مدیریت می‌کنید. برای کاربرانی که هم اکنون بیش از هر مکان دیگری در Gmail می‌گذرانند و نمی‌خواهند بین برنامه‌های جداگانه جابجا شوند، NetHunt راه‌حل ایده‌آل CRM است.

هنگام ثبت‌نام، به شما نسخه برنامه در وب داده می‌شود تا از آنجا کار کنید. برای دریافت نسخه صندوق ورودی، باید پسوند Gmail را بارگیری کنید. با چند کلیک، نماد آبی رنگ شرکت در بالا سمت چپ برای دسترسی به تنظیمات، وارد کردن داده‌ها و ادغام با شرکت‌هایی مانند Zapier ظاهر می‌شود.

در قسمت داشبورد، قابلیت سفارشی‌سازی را پیدا خواهید کرد که فعالیت‌ها، وظایف، پیشرفت معاملات و سایر توابع را نشان می‌دهد. در زیر این لیست معاملات، بُرد کانبان (Kanban)، مخاطبین، شرکت‌ها، وظایف تیم، کمپین‌ها و گزارش‌ها وجود دارد.

نتیجه سخن

مدیریت ارتباط با مشتری، یکی از ارکان مهم هر کسب و کار در قرن حاضر است. لذا مدیریت این اصل و ایجاد نظم در روند آن نیز ضروری می‌نماید و شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهای معروف در این مبحث، کار خود را آسان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن