منبع این مقاله
برنامه‌ریزی شغلیمدیریت خود

۷ مهارت نرم که برای رشد شغلی به آن‌ها نیاز دارید | هاب‌اسپات

این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. (لینک دانلود)

درباره نویسنده

نویسنده
سوفیا برنازانی، سردبیر وبلاگ سرویس هاب‌اسپات (HubSpot) است. او در حوزه‌های مختلفی مانند مارکتینگ کار کرده است. وی در این مطلب به موضوع مهم نقش مهارت‌های نرم در رشد شغلی می‌پردازد.

آیا به نظر شما کسی در شرکت شما وجود دارد که  همه بخواهند با او کار کنند؟ دلیلش چیست؟ به نظر می‌رسد آنها همیشه دارای فکرهای بکر هستند، یا شاید رهبران تیم شما با آنها مشورت می‌کنند. ممکن است به این دلیل باشد که آنها شایسته ترین شخص در سازمان هستند، یا ممکن است به این دلیل باشد که آنها مجموعه ای از مهارت های نرم  را دارند.

مهارت‌های نرم دقیقا چه هستند و چرا آنها برای رشد حرفه ی شما بسیار مهم هستند؟

برای یافتن پاسخ ادامه را مطالعه کنید.

مهارت‌های نرم چیست؟

مهارت های نرم ترکیبی از مهارت های افراد، مهارت های اجتماعی، مهارت های ارتباطی، هوش هیجانی و ویژگی های شخصیتی است که به راحتی می توانند برای رسیدن به هدف با یکدیگر همکاری کنند

مهارت های نرم را می توان یاد گرفت، درک و انجام این مهارت ها به سر راستی مهارت های سخت نیست: آن ویژگی ها و مهارت های خاصی هستند که می توان به وضوح تعریف، اندازه گیری شوند و برای موفقیت در یک کار آموزش داده شود.

مهارت های سخت را می توان اندازه گیری و ارتقا داد. شما می توانید ریاضیات پیشرفته یا نوشتن مهارت ها را یادگرفته و به کدهای کانتینر بهتری برسید.

اما مهارت های نرم چیزهایی مثل مذاکرات کوچک ، هم احساسی یا حس امپاتی و انعظاف پذیری هستند که آسان نیستند.

این به این معنا نیست که مهارتهای نرم ارزش سرمایه گذاری و تمرین ندارند. شما نیاز به مهارت های سخت در زمینه ی یک شغل نیاز دارید، اما برای پیشرفت در حرفه خود پیشرفت به مهارت های نرم  نیاز دارید بنابراین ما لیستی از مهارت های نرم را که برای بدست آوردن موفقیت مهم هستند، گردآوری کرده ایم و این که چگونه می توانید برروی آنها تمرکز کنید.

۷ مهارت نرم که برای رشد شغلی نیاز است

هوش هیجانی

هوش هیجانی اغلب به عنوان توانایی شناخت و مدیریت احساسات و احساسات دیگران به کار می رود. شامل پنج عنصر کلیدی است:

۱- خودآگاهی

۲-  خود تنظیمی

۳- ایجاد انگیزه

۴- امپاتی یا هم‌دلی (هم‌احساسی)

۵- مهارت اجتماعی

اگر می خواهید بیشتر بیاموزید شما می توانید بیشتر در مورد خصوصیات ویژه هوش هیجانی در این پست را بخوانید، اما در محیط کار، هوش هیجانی به چندین توانایی اصلی می انجامد:

  • آیا می توانید احساسات و واکنش های خود را در محل کارتان تشخیص داده و تنظیم کنید؟
  • آیا شما می توانید روابط مثبت و سازنده با دیگران ایجاد کنید؟
  • آیا می توانید با دیگران همدرد شوید؟
  • آیا شما می توانید  بازخورد موثر و سازنده دریافت کنید و ارائه بدهید؟

این ممکن است که همیشه یکی از مهمترین موارد برای رشد و موفقیت در شغل شما نباشد اما در برخی موارد هست. در تجزیه و تحلیل کارکنان جدید، ۲۳% کارکنانی که در ۱۸ ماه اول کارشان انتظارات را برآورده نکردند  به دلیل کمبود هوش هیجانی، شکست خوردند.

در ادامه مطلب به این ۷ مهارت نرم به طور دقیق‌تر می‌پردازیم.

[restrict paid=true]

دید تیمی: توانایی بازی کردن در یک تیم با دیگران یک مهرت نرم است که شما از پیش از دبستان و دردوره مهدکودک شروع به کاربا آن کرده اید. شما ممکن است ندانید، اما زمانی که برای یک تیم مبارزه می کنید یا قوانینی را ارائه می دهید در واقع در حال آماده شدن برای یک عمر همکاری در محل کارتان هستید.

آیا شما یک همکار یا مدیر یک نفر هستید، شما باید با افراد دیگر در جلسات، درگیری های فکری و پروژه های مختلف متقابل در شغل خود شرکت کنید. نگرش مثبت و سازنده هنگام کار با دیگران برای هماهنگی تیم ضروری است، به این معنی است که شما باید بتوانید جلسه موثر و جامع را اجرا کنید، برای ایده های جدید باز باشید و نسبت به کاردیگران با احترام برخورد کنید.

در اینجا راهنمایی ما را بخوانید برای اینکه جلسات بهتری را برای همه انواع شخصیت ها داشته باشید و در مورد مسائل مربوط به ایجاد ارتباط با ما همراه باشید تا بدانید با هر عضو تیمی که با آن روبرو هستید چگونه باید برخورد کنید.

 رشد ذهنیت

در هر شغلی، بدون توجه به نقش، شما می توانید از موانعی از جمله  ناامیدی و شرایط دیگر برخورد کنید که ممکن است به شما آسیب برساند. یک مهارت نرم بسیار مهم برای استقامت به خرج دادن داشتن، داشتن رشد ذهنی به اصطلاح روانشناسی کارول دوک  است که به دنبال چارچوب تفکری است که نشان دهنده توانایی ها، استعدادها و هوش شما به عنوان مهارت هایی است که می توانند رشد و پیشرفت ایجاد کنند.

کسی که دارای  رشد ذهنی هستند، ممکن است به ناکامی در دستیابی به یک هدف سه ماهه به عنوان یک فرصت برای شناسایی نقاط قوت و ضعف خود برای مقابله با هدف سه ماهه بعدی نگاه کنند. در حالی که ، افردی با یک ذهنیت ثابت میتواند به خود بگوید: “من در وبلاگنویسی خوب نیستم” و  اجازه می دهد که چشم انداز منفی شان – بدون هیچ اعتقادی به توانایی بهبود، – در موفقیت آنها در سه ماهه بعدی نیز تاثیر داشته باشد.

به سخرانی دی وک تد بروید تا بیشتر درمورد اندیشه رشد در اینجا مطالعه کنید و سعی کنیدمکان هایی را در مکالمه روزانه یا بازتاب های خود پیدا کنید که در آنها شما می توانید دید خود را با مشاهده یک چالش یا عقب ماندگی به عنوان راهی که می توانید رشد کنید، تغییر دهید.

باز بودن برای بازخورد

این بخشی از هوش هیجانی است، اما بویژه در محل کار، باز بودن و توانایی دریافت بازخورد های سازنده برای موفقیت در یک شغل مهم است – به ویژه در یک شغل جدید.

در این مورد فکر کنید: بازخورد های سازنده به شما کمک می کند تا بهترین کاری را که می توانید انجام دهید، انجام دهید و اگر شما آن را شخصی بگیرید یا در مقابل آن واکنش نشان دهید، نمیتوانید نظرات را بشنوید و آنهابا استراتژی فعلی خود سازگار کنید.

کلید دریافت و مطرح کردن بازخورد این است که شما یک مکالمه محبت آمیز داشته باشید: شما بازخورد سازنده دریافت نمی کنید زمانی که بازخورد کننده  از خود شما متفر متنفر باشد، بازخورد سازنده  را زمانی دریافت می کنید که شخص بخواهد شما بهترین باشید. بازخوردی که دریافت می کنید شما را باید در دستیابی به اهدافتان کمک کند.

اگر هنوز با بازخوردها احساس راحتی نمی کنید. روش غوطه وری درمانی را انجام دهید که به آسانتر گرفتن بازخوردها کمک می کند- بازخورد را بخشی از لیست روزانه خود قرار دهید-  از افراد بیشتری که با آنها کار می کنید بازخورد دریافت کنید تا به بهتر شدن مهارتتان کمک کنند.

وفق پذیری

مهم نیست که شماچه نقشی دارید و یا صنعت شما چیست، شما باید توانایی سازگاری با تغییرات را داشته باشید – و نگرش مثبت در مورد تغییررا داشته باشید – و در راه طولانی رشد شغلی تان، موفق باشد.

استایل یا محوریت شرکت های بزرگ این است که هیچ کس شکایت کننده را دوست ندارد. آنچه اهمیت دارد این است که نه تنها باید تغییر به عنوان یک واقعیت زندگی در دنیای کسب و کار در حال توسعه پذیریم، بلکه آن را به عنوان فرصتی برای آزمایش استراتژی های جدید برای پیشرفت در مبادلات خود در نظر بگیریم ( رشد ذهنیت را به خاطر می آورید؟).

اگر شما با تغییرات مکرر احساس راحتی نمی کنید، در تیم  و یا در شرکت خود، احساسات و واکنش های خود را بنویسید، بلافاصله آنها را بیان نکنید. اگر شما با تغییرات مکرر احساس راحتی نمی کنید، در تیم  و یا در شرکت خود، احساسات و واکنش های خود را بنویسید، بلافاصله آنها را بیان نکنید.

استماع کاری

شما احتمالا تفاوت زمانی را که شخصی آنچه را که شما می گویید را می شنود با زمانی که واقعا به آنچه می گویید گوش می دهد را تشخیص دهید. اگر کسی  در یک جلسه در حال تایپ کردن باشد یا  یا آنها به شما نگاه خجالت زده ای دارند، احتمالا واقعا نمی شنوند که شما چه می گویید.

در عین حال، شنوندگان فعال، توجه زیادی به جلسات سخنرانان دارند ، پرسش و پاسخ های واضح ارائه می کنند، ودر بحث ها . گفتگوهای اشاره  به یادداشتهای خود مراجعه می کنند. آنها نیازی به تکرار مباحث ندارند می شود زیرا اولین مرحله که مطالب ارائه می شده است آنها را شنیده اند – شنوندگان فعال نه تنها همکاران محترمی هستند بلکه آنها کارمندان کارآمدی نیز هستند.

اگر فکر می کنید که می توانید مهارت های شنیداری خود را بهبود ببخشید، در طول جلسات با نگاه به دستگاه های مختلف، خود را به چالش نکشید – به جای آن به طور کامل به بلندگوها تمرکز کنید و در صورت نیاز یادداشت ها را به صورت دستی بنویسید (که ثابت شده است که به حفظ حافظه کمک می کند).

اخلاق کاری

شما نمی توانید بدون زمان و تلاش کافی در رسیدن به اهداف خودموفق شوید. رهبران شرکتها و مدیران استخدام به دنبال کسانی هستند که بدون اینکه از آنها خواسته شود زمان اضافی را برای رسیدن به موفقیت های بیشتر صرف کنند.

اگر می خواهید کار جدیدی را شروع کنید یا در شغل خود پیشرفت کنید، ضروری است که اخلاق کاری داشته باشید- شکایت را کنار بگذارید و زمان اضافی را که نیاز دارید تا به موفقیت برسید صرف انجام دادن شغل خود بکنیدو یا اگر برتری داشتن به معنی یادگیری مهارت ها و ابزارهای جدید باشد، وقت خود را در خارج از ساعات کاری به یادگیری آنها اختصاص دهید، بنابراین می توانید وقت خود را در دفترکار به همان اندازه که ممکن است در اختیار داشته باشید.

همه این مهارت های نرم دارای نگرش مثبت هستند. این ممکن است قشنگ به نظر برسد، اما اعتقاد بر این است که نتیجه مثبتی که در تمام شرایط های چالشی وجود دارد، به شما کمک خواهد کرد روز به روز در شغل خود پیشرفت کنید، که دیگران مستاق می سازد که بخواهند با شما کار کنند.

تدریس مهارت های نرم سخت تر است، اما بازده آنها ممکن است حتی بزرگتر باشد، بنابراین مطمئن شود که زمان و تلاش خود را روی حسابرسی و بهبود مهارت های نرم خود سرمایه گذاری می کنید.

[/restrict]

مجموعه

هوش هیجانی


برچسب ها
آموزش های حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.