برندینگ

موقعیت برند چیست؟

شرکت ها و برندهای موفقی مانند کوکاکولا همگی در یک مورد مهم اشتراک داشتند و آن یک نام تجاری قوی است.  تنها یک راه برای ساخت یک برند قوی وجود دارد و آن توجه به موقعیت برند است.

موقعیت برند چیست؟

موقعیت برند، درواقع فرایند قرار دادن نام تجاری شما در ذهن مشتریان است. موقعیت نام تجاری فراتر از یک شعار یا لوگوی فانتزی است بلکه استراتژی استفاده شده در کسب و کار است که باعث می‌شود کسب و کار شما از بقیه متمایز شود.

طبق نظر مجله برند، یک موقعیت برند موثر می‌تواند اینگونه توصیف شود که تا چه میزان یک برند می‌تواند در ذهن مصرف کننده به طور مطلوب، متفاوت و معتبر درک شود.

سال ها پیش یک شرکت نوشابه تصمیم گرفت تا چیزی متفاوت با طعم و موقعیت خود را بسازد و موقعیت خود را منحصر به فرد کند. در حال حاضر کوکاکولا توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان به عنوان یک کالای اصلی خانواده شناخته می‌شود و موقعیت آن در ذهن ما به عنوان استاندارد طلایی نوشابه ثبت شده است.

۵ گام برای ایجاد استراتژی موقعیت برند

ایجاد استراتژی موقعیت برای برند، نیازمند بررسی دقیق نام تجاری شما و آنچه که شما بهتر از هر کسب و کار دیگر آن را انجام می‌دهید است. این مراحل به شما کمک می‌کند یک استراتژی موقعیت برند ایجاد کنید که برای کسب و کار شما منحصر به فرد است.

۱- موقعیت فعلی نام تجاری خود را تعیین کنید

آیا شما به تازگی برای محصولات یا خدمات خود مانند دیگران بازاریابی انجام داه اید یا آن را به شیوه متمایز از دیگران انجام داده اید؟ موقعیت فعلی برند شما به شما بینش مهمی می‌دهد تا بفهمید آینده برند شما چگونه خواهد بود. درواقع شما برای تحلیل رقابت بیشتر نیاز به درک موقعیت فعلی خود دارید.

حتما بخوانید:  ایجاد و توسعه‌ USP برند

با در نظر گرفتن مشتریان هدف خود و تعیین اینکه مشتریان شما چه کسانی هستند شروع کنید. سپس وظایف، ارزش ها و آنچه که شما را از دیگران متمایز می‌کند را شناسایی کنید. در نهایت گزاره ارزش خود، شخصیت فعلی برند و صدای برند خود را در نظر بگیرید.

۲- رقابت خود را تعیین کنید

پس از تجزیه و تحلیل برند و کسب و کار، بسیار اهمیت دارد که رقابت خود را با تجزیه و تحلیل رقیب تعیین کنید. اما چرا باید این کار را انجام دهید؟ این تحقیق به شما کمک خواهد کرد تصمیم بگیرید چه چیزی را می‌توانید در استراتژی خود بهتر انجام دهید تا در کارهایتان موفقیت کسب کنید.

روش های مختلفی برای تعیین رقابت وجود دارد:

 • انجام تحقیقات در بازار
 • استفاده از بازخورد مشتری
 • استفاده از رسانه های اجتماعی

۳- انجام تحقیقات بازار و رقبا

هنگامی که شما تعیین کردید رقیبان شما چه کسانی هستند، اکنون وقت آن رسیده تا تحقیقات جامع خود را در مورد رقیب انجام دهید. شما نیاز دارید در مورد اینکه چگونه رقبایتان موقعیت برند خود را به منظور رقابت ایجاد می‌کنند تحقیق کنید. در ساده ترین حالت تحقیقات شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • رقیب شما چه محصولات یا خدماتی ارائه می‌دهد؟
 • نقاط قوت و ضعف رقبا چیست؟
 • چه استراتژی های بازاریابی را آن ها با موفقیت استفاده کرده اند؟
 • موقعیت آن‌ها در بازار فعلی چگونه است؟

۴- شناسایی چیزی که نام تجاری شما را منحصر به فرد می‌سازد

ساخت یک نام تجاری منحصر به فرد بسته به این است که بتوانید شناسایی کنید چه چیز شما را متفاوت می‌کند و بهترین کار برای کسب و کار شما چیست.

پس از تحقیق درباره رقیب به احتمال زیادشما شروع به بررسی الگوها خواهید کرد. همچنین شروع به بررسی برخی کسب و کارهایی که دارای نقاط قوت و ضعف هستند می‌کنید و همانطور که محصول یا خدمات خود را با آن‌ها مقایسه می‌کنید، ممکن است یکی از نقاط ضعف یا قوت خودتان را نیز پیدا کنید.

۵- بیانیه موقعیت برند خود را ایجاد کنید

اکنون زمان آن رسیده که ببینید چه چیزهایی آموخته اید و یک بیانیه موقعیت برند برای خود ایجاد کنید. قبل از ایجاد بیانیه برند خود این چهار سوال مهم را پاسخ دهید:

 • مشتری هدف شما چه کسی است؟
 • محصول یا خدمات شما چگونه طبقه بندی می‌شود؟
 • بزرگترین مزیت محصول یا خدمات شما چیست؟
 • چه اثباتی برای این مزیت ها دارید؟

در اینجا شما می‌توانید یک بیانیه برای موقعیت برند خود بسازید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن