تحلیل کسب و کار

مدل قابلیت کسب و کار چیست؟

راهنمای کامل مدل قابلیت‌های کسب و کار

ارتباط بین استراتژی و معماری سازمانی نشان می‌دهد که، توانایی‌های کسب و کار در پیوند بین استراتژی‌ها و مدل‌های کسب و کار به معماری سازمانی و فناوری زیربنایی کمک می‌کنند تا فعالیت‌های یک سازمان به درستی اجرا شوند. درک این پیوند، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا منابع، افراد و فرایندها را برای تغییر شکل دادن خود، در پاسخ به پویایی بازار و برای حفظ برتری رقابتی تنظیم کنند.

در این مجال قصد داریم مبحث مدل قابلیت کسب و کار (Business Capability Model) را باز کرده و نشان دهیم که چگونه می‌توان از آن برای رشد موثر کسب و کار، سازگاری با شرایط بازاریابی و ایجاد مزیت رقابتی استفاده کرد.

تعریف مدل قابلیت کسب و کار

مدل قابلیت کسب و کار آنچه را که کسب و کار از منظر تجارت خالص انجام می‌دهد، توصیف می‌کند. به معنای دیگر این مسئله، نیازهای کلان یک شرکت برای انجام وظایف اصلی خود را هدف می‌گیرد. از نظر عملی، لیستی از توانایی‌های شرکت برای اداره امور روزمره، رشد و انطباق با بازار، مزیت رقابتی است. این بلوک‌های ساختاری با امکان‌پذیر کردن اجرای مدل(های) کسب و کار، از استراتژی شرکت پشتیبانی می‌کنند.

ویژگی‌های مدل قابلیت کسب و کار

 • کل شرکت را با واحدهای بین تجاری و توابع پوشش می‌دهد
 • یک زبان مشترک برای استانداردسازی ارتباطات در سراسر شرکت است
 • ابعاد مختلف یک قابلیت را بیان می‌کند
 • هدف این است که توصیف آنچه شرکت انجام می‌دهد بدون وارد کردن جزئیات نحوه انجام آن بررسی شود

مولفه‌های اصلی

 • افراد: شایستگی‌ها، مهارت‌ها و نیروی کار لازم برای ایجاد یک پایگاه استعدادیابی برای اجرای توانایی.
 • فرآیند: مجموعه‌ای کارآمد از فرایندها و فعالیت‌هایی که برای تولید نتیجه مطلوب طراحی شده‌اند.
 • فناوری: برنامه‌های نرم افزاری، زیرساخت‌های سخت افزاری و ابزارهای لازم برای فعال کردن قابلیت.
 • حاکمیت: تدوین نقش‌ها و مسئولیت‌های روشن، سیاست‌های تصمیم‌گیری برای تسهیل ادغام در داخل و سایر قابلیت‌ها، عملکردها و شرکای تجاری.

دقیقا مانند نقشه‌ای که نشان می‌دهد ساخت و ساز چگونه است، یک مدل قابلیت کسب و کار با هدف توصیف نحوه عملکرد ایده‌آل سازمان، از طریق اجزای تشکیل دهنده آن ارائه می‌شود. همه سازمان‌ها، بدون توجه به اندازه آنها، با استفاده از مجموعه‌ای از قابلیت‌های تجاری بین عملیاتی، فعالیت می‌کنند.

در شرکت‌های مدرن، این قابلیت‌ها می‌توانند بی‌شمار و بسیار پیچیده باشند و از طریق پیشرفت‌های فناوری به طور فزاینده‌ای یکپارچه و خودکار می‌شوند.

سطوح قابلیت کسب و کار

قابلیت‌ها در سطوح مختلف تعریف می‌شوند. همانطور که در مثال زیر نشان داده شده است، بسیار معمول است که توانایی‌های یک شرکت را از بالا به پایین ترسیم کنید. شروع از سطح کل، به منطقه توانایی و حرکت به پایین به زیر قابلیت‌ها و کارهای پردازش شده.

سلسله مراتب          سطح

۰                          حوزه توانایی مدیریت زنجیره تامین

۱                          گروه توانایی اجرای تولید

۲                         قابلیت کنترل هزینه فروشگاه

۳                        زیر قابلیت گزارش مقدار تولید

۴                      وظایفی که جریان فرآیند را برای گزارش مقدار تولید تشکیل می‌دهند

تقسیم‌بندی قابلیت‌ها

هدف اصلی مدل قابلیت کسب و کار، قالب‌بندی دامنه انتخاب‌های مهم و ارائه روشی سیستماتیک برای اولویت‌بندی سرمایه‌گذاری‌ها، در ابعاد یک توانایی است. گفتیم که این ابعاد متشکل از افراد، فناوری، فرایندها و حکمرانی است.

برای دستیابی به آن، توانایی‌های شرکت در دسته‌هایی مانند اساسی، بنیادین و استراتژیک، طبقه‌بندی می‌شوند. این طبقه‌بندی باعث ایجاد تمرکز در مکانی می‌شود که بنگاه اقتصادی باید سرمایه گذاری‌های خود را متمرکز کند.

قابلیت‌های اساسی

قابلیت‌های اساسی با کمک به اتمام عملیات روزانه، به عنوان مثال توانایی‌هایی در زمینه حسابداری یا مدیریت مالی، کسب و کار را پا برجا نگه می‌دارند. بدون اینها، سازمان قادر به انجام عملیات روزمره خود نخواهد بود.

آنها ضمن حفظ سطح آستانه عملکرد، روی کارایی متمرکز می‌شوند. اگر از آستانه صنعت پایین بیایند، هنوز هم می‌توانند برای رقابت بسیار مهم شوند. عملکرد فراتر از حد آستانه توسط مشتریان ارزیابی نمی‌شود. با این حال، عدم دستیابی به آستانه‌ها می‌تواند به سرعت موقعیت رقابتی را تضعیف کند.

دو اصل مهم در قابلیت‌های اساسی

 • آنها به تمایز سازمان از دیگران در بازار کمک نمی‌کنند.
 • مستقیما روی محصولات و خدمات سازمان تأثیر نمی‌گذارند.

با این تعاریف، توانایی‌های اساسی برای اداره مشاغل ضروری است و سازمان باید از طریق استانداردسازی در سراسر این توانایی‌ها برای بهره‌وری عملیاتی تلاش کند.

قابلیت‌های بنیادین (رقابتی)

قابلیت‌های رقابتی باید توسط بهترین روش‌های صنعت پشتیبانی شوند. برای اطمینان از نتایج و مزایای مطلوب، محرک‌های عملکرد و ارزش باید شناسایی شوند. از نظر مشتریان، ویژگی‌های مورد نیاز آنها باید با این قابلیت‌ها مرتبط باشد. این قابلیت‌ها:

 • ارزشمندی را به مشتری نشان می‌دهند
 • منجر به ارائه محصولات و خدمات رقابتی به مشتریان می‌شوند
 • آنها اجازه می‌دهند کسب و کا در بازار همچنان رقابتی باقی بماند
 • به موفقیت درازمدت شرکت کمک می‌کند
 • بر انتخاب مشتری تأثیر می‌گذارند یا پیشنهاد سود اقتصادی را شکل می‌دهند
 • روی اثربخشی کار تمرکز می‌کنند
 • ابعاد عملکردی مربوط به مشتری را نشان می‌دهد که از طریق آن رقبا به طور مداوم برای موقعیت خود ارتقا بخشند
 • از نظر میزان ارزشمندی متفاوت هستند

با تمام این موارد، قابلیت‌های بنیادین (رقابتی) باید با هوشیاری اصلاح و تقویت شوند، زیرا با گذشت زمان نیازهای عملکرد رقابتی افزایش می‌یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن