BPM Course
بازاریابی

راهنمای کامل مدیریت کمپین بازاریابی

کمپین بازاریابی (Marketing Campaign) نقشه راه شما برای کلیه فعالیت‌های بازاریابی است که بر آن‌ها نظارت می‌کنید. کمپین بازاریابی شامل اهداف خاص، بودجه و جدول زمانی مشخص و همچنین ابزارها و سیستم‌عامل‌هایی است که در کمپین خود استفاده خواهید کرد.

روند توسعه و مدیریت کمپین بازاریابی را می‌توان به مراحل زیر تقسیم کرد.

روند مدیریت کمپین بازاریابی

مرحله اول: اهداف خود و نحوه سنجش آن‌ها را مشخص کنید

کافی نیست بگویید مشتری بیشتری می‌خواهید؛ آیا منظورتان این است که می‌خواهید فروش بیشتر، مشتری جدید یا مشتری موجود بیشتری برای خرید محصولات خود داشته باشید؟ می‌خواهید میزان فروش شما از هر یک از این بخش‌ها یا همه آن‌ها چقدر افزایش یابد؟

شما همچنین باید اهداف خود را متناسب با نیازهای کاریتان تنظیم کنید. تصور کنید می‌خواهید به آگاهی از برند و وفاداری مشتری دست یابید: یکی از راه‌های سنجش آن، تعیین هدف برای افزایش حفظ مشتری است. اگر می‌خواهید ۱۰۰۰ مشتری جدید جذب کنید، دریابید که به چه تعداد سرنخ (Lead) و چه زمانی به آن‌ها احتیاج دارید. هرچه اهداف هنگام تهیه برنامه با جزئیات بیشتری تعیین شوند، سنجش میزان پیشرفت و دیدن اینکه کدام کمپین‌ها بیشترین بازده را دارند، آسان‌تر خواهد بود.

مرحله دوم: مخاطبان خود را تعریف کنید

هنگام تعیین اهداف و تاکتیک‌ها، مخاطب خود را نیز مد نظر داشته باشید. چه کسی را هدف قرار داده‌اید و چه نوع کمپین‌هایی برای گروه مورد نظر شما تاثیرگذار خواهد بود؟ تعریف مخاطبان به شما کمک می‌کند مستقیماً با آن‌ها صحبت کنید و اگر کمپین بازاریابی شما برای آن‌ها مرتبط و معنادار باشد، میزان پاسخ خود را بهبود می‌بخشید. در اینجا چند روش برای تعریف، طبقه‌بندی و تقسیم‌بندی مخاطبان وجود دارد.

مراحل در قیف بازاریابی یا نگاشت سفر مشتری: افراد در کجا با کسب و کار شما ارتباط برقرار می‌کنند؟ می‌خواهید بعد چه کار کنند؟

جمعیت‌شناختی مخاطبان: شما می‌توانید برای بازاریابی متناسب با اطلاعات جمعیت‌شناختی مانند سن، جنس، سطح درآمد، نژاد، اشتغال، موقعیت، مالکیت خانه و سطح تحصیلات برنامه‌ریزی کنید. سایر اطلاعات جمعیتی می‌تواند افراد را براساس سرگرمی‌ها، سبک زندگی و موارد دیگر دسته‌بندی کند.

نمایه‌های مشتری: برای آگاهی از علایق و رفتارهای مشتریان خود از نظرسنجی‌ها، آزمون‌ها یا سابقه خرید استفاده کنید. پس از دانستن ترجیحات آن‌ها، می‌توانید محصولاتی که برایشان جذاب است به آن‌ها پیشنهاد دهید.

مرحله سوم: ابزارهای کمپین بازاریابی خود را شناسایی کنید

کمپین بازاریابی شرکت شما را به مخاطبان متصل می‌کند. هنگامی که اهداف و مخاطبان خود را شناسایی کردید، باید بهترین راه‌ها را برای رسیدن به آن‌ها مشخص کنید. ابزارها از تبلیغات تلویزیونی گرفته تا بروشورها تا کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی متغیر هستند. اگرچه ممکن است توانایی پرداخت یک کمپین تبلیغاتی چند میلیون دلاری را نداشته باشید، اما باز هم می‌توانید با طیف وسیعی از تاکتیک‌ها بازاریابی موثری ایجاد کنید. ترفند این است که سیستم‌عامل‌هایی را انتخاب کنید که به بهترین وجه اهداف و نیازهای مخاطبان شما را برآورده کنند.

خود را به یک رسانه محدود نکنید. مشتریان امروز از تلفن همراه به دسکتاپ به خرده فروشی و موارد دیگر می‌پردازند. کمپین شما باید در طول سفر مشتری به آن‌ها برسد.

ابزارهای مختلف بازاریابی عبارتند از:

تبلیغات چاپی

تبلیغات در روزنامه‌ها یا مجلات و همچنین خبرنامه‌ها، بروشورها و کاتالوگ‌ها.

تلویزیون

تلویزیون تحریک بصری و خلاقیت ارائه می‌دهد. کلمات، تصاویر و صدا باید با هم کار کنند تا یک کمپین به یاد ماندنی ایجاد گردد. این تبلیغات می‌توانند به صورت محلی یا در مقیاس منطقه‌ای یا ملی پخش شوند.

رسانه‌های فضای باز

این کمپین‌ها می‌توانند شامل تبلیغات در بیلبوردها، روی نیمکت‌های پارک، ایستگاه‌های اتوبوس و قفسه‌های روزنامه یا مترو و تاکسی‌ها و همچنین تبلیغات پیچیده شده در اطراف ماشین‌ها، اتوبوس‌ها و کامیون‌ها باشند.

بازاریابی ورودی

از این کمپین‌ها برای جذب افراد جدید به شرکت خود استفاده کنید، حتی قبل از اینکه آن‌ها آماده خرید محصول یا خدمات شما باشند. محتوای این تبلیغات باعث ایجاد آگاهی از برند می‌شود و می‌تواند شامل بازاریابی محتوا، پست‌های وبلاگ، رویدادها و رسانه‌های اجتماعی باشد.

فرم‌ها و نظرسنجی‌ها

با پرسیدن سوال و جمع‌آوری اطلاعات، در مورد مخاطبان (و درک عمومی از برند خود) بیشتر بدانید. شما می‌توانید بازخورد محصول را جمع‌آوری، پرسونای بالقوه را ایجاد و اصلاح و رفتار خریدار را درک کنید.

تولید محتوا

قرار دادن مقالات کوتاه در وب‌سایت روشی قدرتمند برای ارتباط با مشتریان بالقوه است. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به محصول را با دستورالعمل‌های گام به گام، سوالات متداول و فرم سفارش ارائه دهید. با صحبت در مورد روندهای صنعت، اقتدار خود را نشان دهید. به خوانندگان گوشه‌ای از برنامه‌هایتان برای محصولات آینده را نشان دهید تا به آنچه قرار است در آینده تولید کنید علاقه‌مند شوند.

ویدئو

فیلم‌ها شناخت برند را ایجاد می‌کنند، می‌توانند نحوه استفاده سریع از محصول را ارائه دهند یا توصیفات جذاب مشتریان را به اشتراک بگذارند.

مسابقه

با ارائه جوایز برای فعالیت‌های مختلف، پیروان و پایگاه داده خود را بسازید. افراد می‌توانند یک داستان را به اشتراک بگذارند، یک ورودی ارسال کنند، به محصول مورد علاقه خود رأی دهند و … . با هر بار ارسال، می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد اینکه چه کسی هستند و تجربیات آن‌ها در مورد محصولات شما چیست جمع‌آوری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن