تحلیل کسب و کار

سوالات مهم در مصاحبه استخدامی شغل تحلیل کسب و کار

شما چه برنامه ای برای رقابت در مصاحبه شغلی به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار دارید؟

افراد مختلف پس از سال‌ها کار در مشاغل گوناگون و درخواست برای شغل‌های متفاوت، خیلی سریع در خواهند یافت که بیشتر مصاحبه‌های شغلی احساس مشابهی به آن‌ها می‌دهد. این به این دلیل است که تقریبا ۷۵ درصد سوالاتی که در مصاحبات پرسیده می‌شود نسبتا مشابه هستند.

جرمی آشنبرنر (Jeremy Aschenbrenner)، موسس BAGuide، شخصا بیش از ۲۵۰ مصاحبه برای متقاضیان تحلیلگر کسب و کار انجام داده و مصاحبه شوندگان زیادی برای فرصت‌های شغلی و تبلیغاتی بی شمار نزدش آمده‌اند. در آن زمان وی یک لیست از مصاحبه‌ها و نحوه آمادگی برای پاسخ به آن‌ها را جمع آوری کرده است.

در اینجا لیستی از متداول‌ترین پرسش‌هایی که در مصاحبه شغلی تحلیلگر کسب و کار پرسیده می‌شود آمده است؛ از سوالات ساده تا تخصصی. در خصوص اصول این حوزه پیشنهاد می‌شود صفحه دوره تحلیل کسب و کار BABOK را ببینید.

سوالات مصاحبه شغل تحلیل کسب و کار

۱- در مورد خودتان توضیح بدهید

پاسخ به این قسمت باید کوتاه باشد و شما باید در عرض ۳۰ ثانیه داستان کوتاهی از زندگی خود و بیوگرافی خود را شرح دهید.

۲- چه چیزی باعث شده که برای این کار درخواست دهید؟

اگر شخصی به شما این کار را پیشنهاد داده می‌توانید در این قسمت نام او را ذکر کنید، در غیر این‌صورت، در مورد چیزی که توجه شما را به این موقعیت و این شرکت جلب کرده و شما را به آن علاقمند کرده است صحبت کنید.

۳- در مورد این شرکت چه می‌دانید؟

اینجا جایی است که تحقیقات شما در مورد شرکت به کار می‌آید. هرچه را که در مورد محصولات، خدمات و فعالیت‌های آن شرکت از قبل تحقیق کرده اید به آن‌ها بگویید. اگر می‌خواهید نتیجه بهتری بگیرید سعی کنید این قسمت را در مورد مواردی که آن‌ها و فعالیت‌های آن‌ها را مورد تشویق قرار می‌دهد و آن قسمت از کار که شما آن را تحسین می‌کنید بگویید.

۴- نقاط قوت شما چیست؟

قابل اعتماد باشید و نقاط قوت واقعی خود را برای آنان بازگو کنید. به این توجه نکنید که آن‌ها چه چیزی در مورد نقاط قوت شما می‌خواهند بشنوند. شما نقاط قوت حقیقی خود را بگویید. اما اگر نقاط قوتی هم به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار دارید که می‌تواند برای آن موقعیت شغلی مناسب باشد چه بهتر.

۵- نقاط ضعف شما چیست؟

در این مرحله بسیار مراقب باشید! این سوال معمولا برای این از شما پرسیده نمی‌شود که اسرار خود را فاش کنید، بلکه می‌خواهد تعیین کننده صداقت شما باشد. بهتر است از قبل ۲ ضعف خود را (برای پاسخ دادن به مصاحبه گر) شناسایی کنید و در مورد چگونگی بهبود آن صحبت کنید. نگویید من هیچ نقطه ضعفی ندارم یا در حال مبارزه با مسیر زندگی و مردم هستم که هر دوی این‌ها برای شما به معنای پرچم قرمز است.

۶- مهارت‌هایی که یک شخص برای تحلیل کسب و کار نیاز دارد چیست؟

بحث درباره چگونگی ارتباط مهارت‌ها با جنبه های مختلف افراد است و آن‌ها با هر شخص بسته به توانایی های خود او صحبت می‌کنند پس بهتر است هرگز یک سری مهارت‌های نوشته شده یا از پیش تعیین شده را نگویید.شما می‌توانید با توجه به مهارت‌های خود ابتکار عمل را به دست گیرید و به طور مستقل قابل اعتماد باشید. با توجه به شناختی که از شرکت دارید در مورد مهارت‌ها و توانایی های خودتان بگویید و اینکه چگونه این مهارت‌ها می‌تواند راه حل‌ها و کارآیی هایی برای شرکت آن‌ها داشته باشد.

۷- وقتی که دو ذی نفع دارای دو الزامات متضاد هستند شما چه کاری انجام می‌دهید؟

این پاسخ باید در مورد چگونگی تلاش شما برای نشستن و مذاکره و صحبت با آن‌ها باشد. شما به هر دو ذی نفع احتیاج دارید تا ریشه ها را پیدا کنید. سعی کنید راهی برای رسیدن به یک قطعنامه که برای همه کار می‌کند پیدا کنید و به این توافق برسید که کدامیک از آن‌ها بیشتر به نفع کسب و کار است.

۸- در موقعیت و شغل جدید خود چه چیزی را دنبال می‌کنید؟/ موقعیت ایده‌آل شما چیست؟

برای پاسخ به این سوال دقیق باشید و اطمینان حاصل کنید که ایده آل‌هایتان به شغلی که درخواست داده اید مرتبط باشد.

۹- چه چیزی دوست دارید خارج از بحث کار انجام دهید؟

این سوال شاید از نظر شما یک سوال عجیب یا یک سوال شخصی باشد اما آن‌ها در تلاش برای این هستند که بدانند آیا شما با فرهنگ آن‌ها متناسب هستید یا خیر. در این مورد شفاف و واضح پاسخ دهید اما از پاسخ‌های غیر حرفه‌ای مانند چگونه مهمانی رفتن و غیره بپرهیزید.

۱۰- چگونه مدیریت تیم را بدون داشتن قدرت نشان می‌دهید؟

شما باید در مورد چگونگی تشکیل یک گروه از افراد از طریق ایجاد روابط با آن‌ها صحبت کنید. اینکه با اهمیت دادن به علایق تیم، کاری می‌کنید که اعضای تیم شما را درک کنند و به شما اعتماد کنند.

۱۱- آیا زمان‌هایی بوده که در مورد یک تصمیم در محل کار خود مخالف باشید؟ در مورد آن توضیح دهید.

برای پاسخ به این سوال از یک سناریو استفاده کنید که در آن یک اختلاف نظر را به یک وضعیت مثبت تبدیل کرده اید. توضیح دهید که چگونه توانستید موقعیت مثبت را تحت تاثیر قرار دهید و به مصالحه برسید و یک رابطه کارآمد و موثر با طرف مقابل ایجاد کنید.

۱۲- آیا می‌توانید در مورد متدهای مدیریت پروژه آبشاری و چابک (اسکرام) توضیح دهید؟

اینجا جایی است که شما باید به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار در مورد متدها و روش‌های مختلف تحقیقات کافی را انجام داده باشید و درک کاملی از هریک از آن‌ها داشته باشید. شما باید سرنخ‌هایی را در این موقعیت شغلی بیابید که آن‌ها را مطمئن کند که شما درک عمیقی از این روش ها دارید.

۱۳- چه تکنیک‌های مدل‌سازی را در گذشته استفاده کرده‌اید؟

آن‌ها با این سوال به دنبال تجربه کاری و نمودار فعالیت شما هستند، این کارها را باید تمرین کرده باشید. تکنیک‌هایی مانند مدل‌سازی فرایند، پروتوتایپینگ و … در اینجا به کار شما می‌آیند.

۱۴- رویکرد معمول شما به یک پروژه چیست؟

آن‌ها به دنبال این هستند که بدانند شما مراحل اولیه مدیریت فرایند های کسب و کار و تحلیلگر کسب و کار را می‌ دانید و مطمئن شوند شما کمی انعطاف پذیر هستید. در اینجا سعی کنید در سطح بالا صحبت کنید و از درک نیازها، سپس شناسایی ذی نفعان و برنامه ریزی پروژه شروع کنید (مواردی مانند جدول، بودجه و غیره).

۱۵- با چه نرم افزاری آشنا هستید؟

در اینجا باید کاملا صادق و شفاف باشید. درباره نرم افزاری که نمی‌دانید صحبت نکنید. اگر شما با نرم افزاری که در آگهی استخدام ذکر شده آشنایی ندارید قبل از مصاحبه باید وقت بگذارید و با آن آشنا شوید.

۱۶- چگونه تغییرات مورد نیاز را انجام می‌دهید؟

پاسخ شما بهتر است به این صورت باشد: ۱- اولویت بندی، ۲- دامنه تاثیر، ۳- درک بیشتر در زمان بندی، بودجه و منابع، ۴- ارزیابی، ۵- گرفتن موافقت حامی پروژه

۱۷- چه سوالی از من دارید؟

این یکی از مهم‌ترین سوالات مصاحبه است. از سوالات از پیش آماده شده خود برای کمک به تقویت علاقه خود به موقعیت شغلی به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار استفاده کنید.

امیدواریم این نکات به یافتن شغل موردنظر شما در حوزه تحلیل کسب و کار کمک کند. برای کسب دانش و مهارت در حوزه تکنیک‌های تحلیل ذی‌نفعان، مدل‌سازی و … به صفحه دوره تحلیل کسب و کار BABOK رجوع کنید.

- امتیاز شما -
[کل: 0 میانگین: 0]

دوره‌های تخصصی

آموزش‌های کاربردی مدیریت در کار و کسب

برنامه دوره‌ها را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.
بستن