منبع این مقاله
تحلیل کسب و کار

تحلیلگر کسب و کار در محیط چابک (Agile)

درباره نویسنده

نویسنده
ادوارد انگوبان، مدیر IIBA در افریقای جنوبی و رئیس تحلیل کسب و کار در DVT است. او حدود ۲۰ سال در حوزه تحلیل کسب و کار سابقه کار اجرایی دارد. وی در حال تکمیل تحصیلات خود در مقطع دکتری است.

این سؤال قبلاً چندین بار پرسیده شده بود و برای حل این موضوع پاسخ های مختلفی مطرح شده است. پاسخ کوتاه “بله” است. اما، متاسفانه، این پاسخ به اندازه کافی برای افرادی که فکر می کنند یک تحلیلگر کسب و کار جایی در تیم های چابک ندارد،مناسب نیست.
برای اینکه به این سوال طولانی پاسخ دهیم، باید با مشکلات مواجه شویم و در مورد این موضوع نه چندان جذاب صحبت کنیم. این مقاله تلاشی برای کمک به این بحث است. 

تحلیل برخی علل ریشه ای

اولا، چرا ما خودمان، به عنوان تحلیلگر کسب و کار، خودمان را در شرایط دشوار قرار می دهیم و وجود خود را قضاوت می کنیم؟ من به شدت معتقدم که ریشه مشکلات ما در تیم های چابک در مانیفست آن نهفته است. این مانیفست توسط گروهی از توسعه دهندگان تهیه شده است و این یک بحث است که پیش بینی می کنیم که هدف اصلی توسعه دهندگان این است که مهارت و تخصص خود را از طریق نوشتن کدی که کار می کند، نشان دهند و الزاماً نگران نباشند که آیا این کد نیازهای کسب و کار یا مشتری را برطرف می کند یا خیر.
آیا به طور تصادفی چارچوب اسکرام نقش “تحلیلگر کسب و کار” را ذکر نمی کند، بلکه فقط به سه نقش تیم توسعه، مالک محصول و اسکرام مستر اشاره می کند؟ قدرت نامگذاری را نمی توان نادیده گرفت. اینجاست که زمینه برای تجزیه و تحلیل کسب و کار از دست می رود.
به طور خیلی عادی، “تیم توسعه” همیشه به توسعه دهندگان، آزمایش کنندگان (گاهی اوقات) تحلیلگران کسب و کار اشاره می کند. این سؤال مناسبی است که آیا بیانیه چابک، از بدو تاسیس، نقش مهمی را که تحلیلگران کسب و کار در فرایند توسعه محصول ایفا کرده اند، به رسمیت شناخته است؟

به هر حال این چشم انداز چه کسی است؟

با این کار، یک دیدگاه پیش می آید که در ناخودآگاه ما تعبیه شده است. توسعه دهندگان (در بیشتر موارد) از طریق لنز فناوری به جهان نگاه می کنند. آنها از آزمایش فناوری های جدید ضربه می خورند. هنگامی که دستگاه های خود را رها می کنند، احتمالاً نقطه عزیمت آنها نشان دادن مهارتشان به جدیدترین فناوری است و اینکه چه کاری می توانند با آن انجام دهند. آنها لزوماً از نقطه نظر اینکه آیا این فناوری مستقیماً نیازهای کسب و کار را برطرف می کند، فاصله نمی گیرند. بله، برخی پیشرفت های فناوری، مدل های جدید کسب و کار را به وجود آورده اند. با این وجود، برای اینکه این مدل های کسب و کار مفید و مشتری محور باشند، حضور یک تحلیلگر کسب و کار ضروری است. بزرگترین معضل این است که آیا تحلیلگران کسب و کلر در این شرایط قدم برمی دارند تا حق خود را بگیرند. بنابراین، اگر یک توسعه دهنده داستان کاربر را بنویسد، دیدگاه وی نماینده کیست؟ مطمئناً، این دیدگاه نمی تواند متعلق به کسب و کار باشد. تحلیلگر کسب و کار فردی است که چشم انداز کسب و کار را، و نه آزمایش کننده، نه توسعه دهنده و نه اسکرام مستر، در یک تیم چابک نگه می دارد.

اما، آیا نقش شما فقط برای نوشتن داستان های کاربر (User Story) خوب است؟

سوال شناخت مهارت تحلیلگر کسب و کار در تیم چابک همیشه با یک جواب استاندارد (تقریباً مثل یک اسکریپت نوشته شده) روبرو می شود. چابک در مورد افراد تیم است. این در مورد نقش ها نیست، بلکه در مورد تیم است. اگر این مورد بدیهی است، آیا توسعه دهندگان می توانند جایگزین تحلیلگران کسب و کار شوند؟ من اینطور فکر نمی کنم. دلیل این امر آن است که، اگر تحلیلگران کسب و کار از نوع T باشند، این بدان معنی است که مهارت اصلی آنها در تجزیه و تحلیل کسب و کار و مهارت های ثانویه (گاهی اوقات) یعنی در توسعه سیستم ها نهفته است. پیدا کردن شخصی که هم در تحلیل کسب و کار و هم در توسعه سیستم ها (به طور همزمان) قوی باشد، یک اتفاق نادر است.

همچنین بخوانید: داستان کاربر (User Story) چیست و چگونه استفاده می‌شود؟

من نمی گویم که چنین مهارت های مهمی یک اتفاق مطلق متقابل است. واقعیت این است که چنین شخصی یک اتفاق نادر است. و واقعیت دیگر این است: – آیا سهامداران کسب و کار خوشحال خواهند شد که یک سیستم IT را که توسط تحلیلگر کسب و کار T شکل ساخته شده است، بپذیرند، با این درک که این فرد در تحلیل کسب و کار قوی است، اما در زمینه توسعه سیستم هم دانش دارد. من اینطور فکر نمی کنم.
زبان های توسعه سیستم با چنان سرعتی در حال تکامل هستند که توسعه دهندگان سیستم برای ادامه کار باید به طور مداوم از خود تلاش کنند. همین مسئله در مورد تحلیل کسب و کار نیز صدق می کند، این حرفه ای است که در حال تحول است، اگرچه به سرعت زبان های توسعه سیستم نیست. بنابراین، چگونه می توان از تحلیلگر کسب و کار انتظار داشت که از تحولات در زمینه تحلیل کسب و کار  پیروی کند و به همان اندازه با تحولات در زبان های توسعه سیستم ها همگام باشد؟ برای من واضح است که یک تحلیلگر کسب و کار نمی تواند جایگزین یک توسعه دهنده در تیم چابک شود. و بنابراین، چگونه توسعه دهندگان گمان کنند که می توانند کار تحلیلگر کسب و کار را در این تیم ها انجام دهند؟ به نظر من، این نگرش اهمال کار بر یک دیدگاه محدود درباره آنچه که یک تحلیلگر کسب و کار است یا انجام می دهد، پایه گذاری شده است، فردی که فقط “داستان های کاربر” را می نویسد. افراد T شکل” و “تیم های خود ساماندهی” روشی مناسب برای توانمندسازی تحلیلگران کسب و کار در دنیای چابک است. بدیهی است که بسیار بعید است که افراد ذینفع (از جمله “تیم توسعه”)  وقتی یک تحلیلگر کسب و کار می گوید “به دلیل اینکه فرد توسعه دهنده برای دو هفته آینده مرخصی است، من نقش او را بر عهده خواهم گرفت. و عملکرد، روال یا روشی را که او می نویسد را می نویسم تا بتوانیم یا حداکثر سرعت دمو را به مشتری ارائه دهیم. یکی از سوء برداشت های مشارکتی از  دید تحلیلگران کسب و کار، “سوء رفتار” ناگوار و رایج است که چابک فعالیت و / یا ماهیت استخراج الزامات (من در مورد ارائه الزامات صحبت می کنم) و همه موارد ضروری کارهایی که باید در مرحله تحلیل اتفاق بیفتد را جایگزین می کند. چابک طرفدار تغییر و مدت زمان تجزیه و تحلیل است، اما هدف نابودی آنها به طور کامل نیست.
طرز فکر چابک استدلال می کند که، در حالی که ما به لحاظ جزئیات، همه پاسخ ها را نداریم، می توانیم با درک کامل تصویر آنچه مورد نیاز است، شروع به ساخت مقادیر کوچک کنیم. ما می دانیم که این تصویر بزرگ چگونه با استراتژی کسب و کار ساخته شده است.
صاحب واقعی این مفاهیم در کنار تحلیلگر کسب و کار بسیار نزدیک با مالک محصول فعالیت می کند. اینجاست که ما، به عنوان تحلیلگران کسب و کار، خودمان را دست کم می گیریم. ما از حقوق خود برای داشتن این مکالمات خودداری می کنیم و از این طریق به توسعه دهندگان اجازه می دهیم تا به طور کامل آن را تصاحب کنند. فرایند چابک وسیله ی  تحویل با هدف تاکید بر همکاری در خط تولید و پیگیری سریع تصمیم گیری در طی این فرایند برای پیشرفت سیستم به صورت تاثیرگذار و کمتر غفلت شده است. افرادی که با هم همکاری می کنند، به عنوان متخصص در زمینه های مختلف توسعه سیستم، می توانند در سریع ترین زمان ممکن تصمیم بگیرند که در یک مکالمه قرار بگیرند.

ذهنیت “خط تولید”

اگر ما صنایع تولیدی (موتور) و فناوری اطلاعات (توسعه نرم افزار) را موازی هم بدانیم، اسکرام (به عنوان مثال) می تواند با مونتاژ یا خط تولید برابر باشد. با این حال ساخت و توسعه محصول فقط با قرار دادن مواد و قطعات به خط مونتاژ آغاز نمی شود. بسیاری از فعالیت های مربوط به کسب و کار قبل از ارائه یک مدل برای توسعه، فعالیت های مختلفی را انجام می دهند. با این حال، هنگامی که خط مونتاژ به درستی پیکربندی شده است، و تمام مراحل آن تکمیل شده است، پس از آن تولید شروع می شود و بدون هیچگونه وقفه ای یکپارچه اجرا می شود. من احساس می کنم در توسعه نرم افزار با استفاده از روش چابک، بسیاری از فعالیت های مرتبط با کسب و کار نادیده گرفته می شوند و مستقیم به خط تولید می رویم. وقتی به صورت مداوم در خط تولید قرار داریم، ناامید می شویم و می گویم این روش کار نمی کند. اینجاست که ما شکست می خوریم، زیرا تمرکز آنچنان روی خط تولید (فرایند چابک) است که به داستان کاربر منجر می شود و به هر چیز دیگری که پیش از داستان کاربر است، تاکید زیادی نمی شود. این فعالیت ها باید متعلق به تحلیلگران کسب و کار باشد. من معتقدم که این مالکیت ضعیف است، زیرا تحلیلگران کسب و کار همچنان بیرون گو‌د ایستاده اند. گرفتار شدن در خط تولید، به این جهت است که تحلیلگران کسب و کار، کاری را که باید انجام شود را خوب انجام نمی دهند، که این بر دو مهارت اصلی مبتنی است، تفکر تحلیلی و تفکر منطقی. تفکر تحلیلی در مورد توانایی تجزیه کل کسب و کار (با پیچیدگی های آن) در مؤلفه های کوچکتر است، برای درک اینکه چگونه این مؤلفه های کوچکتر به تولید، تکثیر و پایداری ارزش کمک می کنند.
این مؤلفه های کوچک نه تنها از طریق سیستم های IT بلکه به واسطه فرایند های کسب و کار به مشتری منتقل می شوند. پس چگونه می توان تجزیه و تحلیل کسب و کار را فقط مرتبط با نوشتن داستان های کاربر دانست؟
داستان‌های کاربر، الزامات (Requirements) کسب و کار نیستند. اینها تلفیقی از الزامات کسب و کار، کاربردی، غیر کاربردی و قوانین کسب و کار است. آنها وضعیت نهایی، آرزوی مشتری را بیان می کنند. اما برای تحقق آرزوی مشتری، کسب و کار با اطمینان از اینکه تمام فرایندهای اصلی کسب و کار (از جمله پشتیبانی مشتری) در جای خود وجود دارد، آرزوی مشتری به واسطه یک سیستم IT محقق می شود. آیا یک توسعه دهنده می تواند به این فکر کند؟ فکر نمی کنم. این مسئولیت به عهده یک تحلیلگر کسب و کار است. جذابیت کسب و کار اطمینان از این است که همه اجزای کوچکتر به درستی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند.

منظور از “درک کسب و کار” چیست؟

من معتقدم وقتی صحبت از “درک کسب و کار” می شود، تمامی مسائل را در نظر نمی گیریم. من مطمئن هستم که اغلب تحلیلگران کسب و کار، بخصوص افراد کم تجربه و برخی افراد ارشد، همیشه با ابهام این عبارت روبرو هستند. تصویر زیر – که معماری سازمانی را به تصویر می کشد – منظره ای از طول و وسعت آنچه را که یک تحلیلگر کسب و کار برای نشان دادن درک دقیق از کسب و کار باید درک کند، ارائه می دهد.

تحلیلگر کسب و کار چه مهارت هایی دارد؟(فراتر از User Story)

مهارت منطقی با توانایی توالی فعالیت ها به شکلی صحبت می کند که کسب و کار را قادر می سازد نه تنها خواسته مشتری را برآورده کند بلکه بتواند از این آرزو نیز در سیستم IT پشتیبانی کند.  اگر برای اجرای آرزوی مشتری که بتواند کارت بانکی خود را بصورت آنلاین سفارش دهد تا در صورتی که کارت به موقع آماده شد، بتواند در دستگاه خودپرداز پول نقد برداشت کند یا در POS کارت بکشد، اما اگر این کارت به موقع آماده نشود چه اتفاقی می افتد؟
توسعه دهنده می تواند API را برای مواجهه با شریک تولید کارت بنویسد، اما چه کسی اطلاعاتی را که باید منتقل شود، در اختیار دارد؟ مطمئناً توسعه دهنده نیست، زیرا او برای درک ماهیت داده ها به اندازه کافی کار کسب و کار نمی کند، این یک امر ضروری در مقابل یک چیز خوب است. چه کسی روند کسب و کار شریک تولید کارت را درک می کند، مطمئناً توسعه دهنده یا آزمایش کننده نیست؟ بنابراین، چگونه یک توسعه دهنده می تواند جایگزین یک تحلیلگر کسب و کار در تیم چابک شود؟
تفکر منطقی در مورد استفاده از تفکر موردی است. من نمی گویم که تحلیلگران کسب و‌ کار در رویکرد چابک باید روایت های مورد استفاده را بنویسند، اما مطمئناً آنها باید از تفکر روایی موردی به عنوان یک مهارت استفاده کنند. توانایی درک چگونگی ورود منطقی راه حل به فرایند های کسب و کار موجود یا جدید برای ارائه تجربه یکپارچه مشتری، مثال خوبی است.
اگر تحلیلگر کسب و کار کل مراحل کسب و کار را به طور کامل درک نکند، چگونه می تواند ادعا کند مشاغل مورد نظر خود را درک می کند؟ من معتقدم که تحلیلگران کسب و کار که به خط تولید محیط چابک منتقل می شوند، از تفکر منطقی محروم می شوند که از نمودارهای موردی و روایتها استفاده می‌کنند. توانایی در اختیار داشتن و  تعریف چگونگی استفاده از استثنائات و خطاها از نقطه نظر کاربر (و نه برنامه نویس) است. دلیل خطای روی داده به این علت است که تحلیلگر کسب و کار بخشی از جریان منطقی نیست و این متعلق به توسعه دهندگان در دنیای چابک است.
در پایان، تحلیل کسب و کار به عنوان یک رشته ارزش زیادی به تیم های چابک می افزاید. این مقدار بیش از نوشتن User Story است. تحلیلگر کسب و کار مهارت هایی را به دست می آورد که هیچ یک از اعضای دیگر تیم آن را ندارند. دلیل عدم تحقق کامل این ارزش در برخی از تیم های چابک (نه همه) این است که تحلیلگران کسب و کار در تفکر خود بسیار عملیاتی هستند و خود را برای نشان دادن صلاحیت مالک محصول بالا نمی‌برند.


مجموعه

تحلیل کسب و کار

این پست بخشی از مجموعه تحلیل کسب و کار در کار و کسب است. ترتیب زیر را در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم.

 1. چرا تحلیل‌گران کسب و کار به مهارت تفکر نقادانه نیاز دارند؟
 2. مقدمه‌ای بر فرآیندکاوی و مدل‌سازی برای تحلیل‌گران کسب و کار
 3. BA به چه معناست و تحلیل‌گر کسب و کار به چه کسی می‌گویند؟ (مقدمه‌ای بر BABOK)
 4. تعریف تحلیل کسب و کار براساس BABOK چیست؟
 5. دانلود کتاب | تحلیل کسب و کار BABOK
 6. چگونه مدرک CCBA یا CBAP در تحلیل کسب و کار بگیریم؟
 7. استراتژی‌های قبولی و اخذ مدرک CBAP
 8. مهم‌ترین نکات در اخذ مدرک CCBA و CBAP در تحلیل کسب و کار
 9. تحلیل کسب و کار چقدر اهمیت دارد؟
 10. مدل مفاهیم کلیدی تحلیل کسب و کار (BACCM) چیست؟
 11. چگونه تحلیل‌گران کسب وکار می‌توانند به فروش بیشتر کمک کنند؟
 12. یک روز از زندگی یک تحلیلگر کسب و کار
 13. به این ۷ دلیل شما باید یک تحلیلگر کسب و کار شوید
 14. چگونه به یک تحلیلگر کسب‌وکار تبدیل شویم؟ (راهنمای کامل)
 15. پرونده تجاری (Business Case) چیست و چگونه نوشته می‌شود؟
 16. مهارت‌های زنجیره تامین که هر تحلیلگر کسب و کار باید بداند
 17. تحلیلگر کسب و کار به عنوان یک فروشنده
 18. مسیر تحلیلگر کسب و کار از سطح عملیاتی تا سطح استراتژیک
 19. دفاع از نیازهای ذی نفعان به عنوان رسالت تحلیلگر کسب و کار
 20. ۲۰ درس کلیدی از تحلیل کسب و کار
 21. تحلیلگر کسب و کار در محیط چابک (Agile)
 22. تحلیلگر کسب و کار در مقابل مدیر پروژه
 23. ماتریس ردیابی نیازمندی‌ها (RTM) چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟
 24. تکنیک طوفان فکری در تحلیل کسب و کار
 25. راهنمای برگزاری طوفان فکری به صورت آنلاین
 26. گروه تمرکز چیست و چگونه اجرا می‌شود؟
 27. تحلیل کسب و کار و مدیریت تغییر
 28. ارزیابی تحلیل کسب و کار با شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
 29. تحلیل کسب و کار با تکنیک «۵ چرا؟» | Five Whys
 30. چرا تحلیلگران کسب و کار باید از BPMN استفاده کنند؟
 31. سوالات مهم در مصاحبه استخدامی شغل تحلیل کسب و کار
 32. ساخت نیازمندی‌ها براساس سفر مشتری
 33. ۸ نکته از تحلیل کسب و کار و استخراج نیازمندی‌ها (Requirements Elicitation)
 34. داستان کاربر (User Story) چیست و چگونه استفاده می‌شود؟
 35. ارتباط تحلیل کسب و کار با داستان کاربر (User Story)
 36. ۹ نوع مستندات برای نیازمندی‌های تحلیل کسب و کار و کاربرد آن‌ها
 37. راهنمای کامل مدل کانو
 38. اولویت‌بندی نیازمندی‌ها در تحلیل کسب و کار
 39. تحلیل کسب و کار و میزان تسلط لازم بر حوزه تخصصی سازمان
 40. استفاده مجدد از نیازمندی‌ها (Requirements Reuse)
 41. ۳ روش در مشاوره تحلیل کسب و کار
 42. روش‌های تحلیل ذی‌نفعان
 43. ۵ ترند مهم در تحلیل کسب و کار
 44. ۱۰ نکته برای نقشه برداری فرایندهای کسب و کار 
 45. مدیریت نیازها هنری است که توسط یک تحلیلگر کسب و کار به دست می‌آید
 46. تحلیل و اولویت‌بندی مسکو (MOSCOW) چیست و چه کاربردی دارد؟
 47. ضرورت تعریف کردن نیازهای کسب و کار
 48. معرفی برترین نرم‌افزارهای مدیریت نیازمندی‌ها برای تحلیل کسب و کار
 49. معرفی تکنیک‌های مهم در تحلیل کسب و کار بر اساس BABOK
 50. چرا مشکلات و فرصت‌ها برای پروژه‌ها یکسان نیستند؟
 51. ۱۰ تکنیک‌ مهم در تحلیل کسب و کار
 52. نیازمندی‌های غیر کارکردی در تحلیل کسب و کار
 53. تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟
 54. تجزیه و تحلیل بر اساس مدل PESTLE چیست و چه کاربردی دارد؟
 55. آموزش و راهنمای کامل دیاگرام جریان داده (Data Flow Diagram)
 56. تحلیل استراتژیک سازمانی
 57. مزایای تفکر استراتژیک و چگونگی توسعه آن
 58. دانلود گزارش سال ۲۰۲۰ موسسه جهانی تحلیل کسب و کار
 59. نمودار استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه ترسیم می‌شود؟
 60. تفکر سیستمی چیست؟
 61. اهمیت گوش دادن عمیق در تحلیل کسب و کار
 62. دانلود کتاب راهنمای آزمون تحلیل کسب و کار | CBAP / CCBA Certified Business Analysis Study Guide
 63. دانلود کتاب ضمیمه چابک راهنمای پیکره دانش تحلیل کسب و کار | Agile Extension to the BABOK
 64. ویدیوی وبینار آموزشی «نقشه‌راه تحلیل کسب‌وکار براساس BABOK»

منبع
مدرن آنالیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن