تحلیل کسب و کار

به این ۷ دلیل شما باید یک تحلیلگر کسب و کار شوید

درباره نویسنده

نویسنده
جرمی آشنبرنر (Jeremy Aschenbrenner)، موسس BAGuide است. وی سال‌های زیادی در حوزه تحلیل کسب و کار فعالیت داشته و آموزش‌های او در این حوزه معروف می‌باشد.

تحلیلگر کسب و کار (Business Analyst) جزو مشاغل جذاب و کنجکاوی‌برانگیز است. جرمی آشنبرنر، موسس سایت «راهنمای تحلیل کسب و کار» (BA Guide) در مقاله زیر به ۷ دلیل مهم می‌پردازد که شما را متقاعد می‌کند تا شغل تحلیلگر کسب و کار را جدی بگیرید و در این زمینه به مطالعه و یادگیری بپردازید.

ما در این مقاله ۷ دلیل بسیار مهم برای شما آورده ایم که به شما خواهد گفت به چه دلیل شما باید تبدیل به یک تحلیلگر کسب و کار و یا یک تحلیلگر تجاری شوید:

۱- یک پوزیشن با عنوان «تحلیلگر کسب و کار» با مسئولیت‌های متنوع

من بعد از تمام کردن دانشگاه در رشته حقوق، بلافاصله متوجه شدم که این کار برای من مناسب نیست و تصمیم گرفتم یک مسیر حرفه ای پیدا کنم که مسیری انعطاف پذیر باشد. چیزی که من در مورد پوزیشن «تحلیلگر کسب و کار» دریافتم این بود که با اینکه این لقب به طور معمول استفاده می‌شود اما مسئولیت و نقش آن می‌تواند از یک شرکت به شرکت دیگر کاملا تغییر کند.

برخی تحلیلگران کسب و کار نقش‌های بسیار فنی دارند در حالیکه برخی دیگر کاملا در بعد تجاری کار می‌کنند. برخی از آن‌ها در تعریف و تنظیم پروسه‌ای که در جریان است بسیار سنگین کار می‌کنند و برخی دیگر راه حل‌های فنی برای حل نیازهای تجاری را ارائه می‌دهند. طیف گسترده‌ای از امکانات من را به خود جذب کرد و باعث شد که من بدون توجه به منافع خود در آینده کاری، احساس راحتی کنم. به همین دلیل من متوجه شدم که تحلیلگر کسب و کار بودن کاری است که مرا همیشه مشتاق و جسور نگه خواهد داشت و پس از گذشت سال‌ها متوجه صحت این احساس شدم.

۲- بازار کار بسیار عالی تحلیل کسب و کار

هر ساله، سازمان‌ها و شرکت‌های زیادی بودجه قابل‌توجهی را به تجزیه و تحلیل کسب و کار خود اختصاص می‌دهند و موقعیت‌های جدیدی برای سازمان خود ایجاد می‌کنند. از این رو، انتظار می‌رود که بازار کار «تحلیلگر کسب و کار» در عرض ۱۰ سال آینده ۱۹ درصد رشد داشته باشد.

با این سرعت رشد، شرکت‌ها و سازمان‌ها در سراسر جهان برای داشتن تحلیلگر کسب و کار با یکدیگر رقابت می‌کنند. اکنون بهترین زمان برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر کسب و کار است.

همچنین ببینید: دوره تحلیل کسب و کار BABOK

۳- درآمد خوب

هنگامی که من متوجه شدم میانگین درآمد سالانه یک تحلیلگر کسب و کار بیش از ۷۸ هزار دلار است بسیار شوکه شدم. اما زمانی که شنیدم بیش از ۱۰ درصد از تحلیلگران کسب وکار سالانه ۱۵۰ هزار دلار برای سازمان‌ها و شرکت‌ها کسب در آمد می‌کنند و برای آن‌ها پول ساز هستند دیگر برایم جای تعجب نداشت.

تحلیلگران کسب و کار قطعا با کارشان میزان بودجه ای که برای آن‌ها صرف می‌شود را جبران می‌کنند و باعث تقاضای بیشتر بازار و ورود آن سازمان یا شرکت به مراحل بالاتر می‌شوند. به این ترتیب دستمزد و درآمد تحلیلگران کسب و کار باید هنوز هم بیشتر از این‌ها باشد.

تحلیلگر کسب و کار
تحلیلگر کسب و کار

۴- استقلال و انعطاف پذیری تحلیل کسب و کار

من در تمام عمرم هرگز کسی را ندیده ام که دلش بخواهد در مورد همه چیز تحت کنترل باشد.

از آنجایی که کار یک تحلیلگر کسب و کار اغلب شامل کار با تمام سطوح مدیریت است، آن‌ها نیاز به اعتماد دارند تا بتوانند وظایف خود را با انعطاف پذیری هرچه بیشتر انجام دهند. از این رو می‌توانند استقلال خود را در کار کاملا حفظ کنند. این استقلال به کارکنان آزادی و خلاقیت بیشتری می‌دهد تا بتوانند فراتر از انتظارات مشتری عمل کنند.

همچنین بخوانید: BA به چه معناست و تحلیل‌گر کسب و کار به چه کسی می‌گویند؟ (مقدمه‌ای بر BABOK)

۵- تنوع بالا و عدم یکنواختی در کار تحلیل کسب و کار

مانند بسیاری از مردم، من هم از انجام یک کار به صورت روزانه و مداوم دچار خستگی و کسالت می‌شوم. من این را وقتی جوان‌تر بودم و تابستانم را در یک کارخانه محلی مشغول به کار شدم فهمیدم. نوشتن چیزهایی روی کاغذ و دادن آن کاغذ به خط رنگ، یکی از ساده ترین کارهایی بود که تا بحال انجام داده ام و دستمزد خوبی داشت اما نتوانستم آن را ادامه دهم.

هرروز احساس می‎‌کردم مغز من در حال ذوب شدن به دلیل انجام یک فعالیت و وظیفه یکنواخت و تکراری است. پس از گذشت ۲ ماه آن کار را ترک کردم و به کار دیگری که دستمزد به مراتب کمتری داشت پرداختم.

کار یک تحلیلگر کسب و کار بودن کاری کاملا متنوع و به دور از یکنواختی است. در این کار شما نه تنها می‌توانید وظایف خود را برای یک روز مشخص برنامه ریزی کنید، بلکه شیوه انجام آن کار کاملا به خود شما بستگی دارد. شما در این کار می‌توانید بسیار انعطاف پذیر عمل کنید. این پازل شما است و شمایید که باید آن را سرهم کنید و همچنین هر پروژه از پروژه دیگر متفاوت است.

۶- استفاده از تجربیات و دانش قبلی

موفق ترین تحلیلگران کسب و کار طیف گسترده ای از دانش و تجربه‌ای که از شغل‌های مختلف فردی و حرفه‌های قبلی خود و همچنین آموزش‌هایی که کسب کرده اند دارند. حتی اگر شما قبلا یک معلم، کارمند مالی، حسابدار، فروشنده یا فقط یک فارق التحصیل دانشگاه نیز باشید، تجربیات و دانش گذشته شما می‌تواند به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار مورد استفاده قرار گیرد.

تجربیات شما ممکن است در مواردی مانند شناسایی مشکلی که در یک کسب و کار با آن مواجه هستید، ارتباط بر قرار کردن با اعضای یک کسب و کار، راه حل یک مشکل، راه اندازی مجدد یک فرایند، انجام آموزش کاربران و موارد بیشمار دیگری به کمک شما بیاید.

صرف نظر از جایی که شما در آن تحصیل یا کار کرده اید، همه تجربیاتتان می‌تواند در موفقیت شما به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار موثر باشد.

۷- کمک به دیگران

عمده کاری که یک تحلیلگر کسب و کار انجام می‌دهد، حل مشکلات پیچیده کسب و کار است. در یک سطح بالا از تجزیه و تحلیل کسب و کار این موار انجام می‌شود: شناخت مشکل، ایجاد یک پلن کامل از حالت فعلی، تقسیم مشکل به قطعات قابل حل، طراحی راه حل، آزمایش و اجرای راه حل که در نهایت منجر به حل مشکل اولیه خواهد شد.

هنگامی که شما به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار از طریق این فرایند بتوانید مشکلات را حل کنید و در نتیجه ببینید که چطور توانسته اید به یک فرد، واحد کسب و کار و یا یک شرکت در حل مشکل، صرفه جویی در هزینه‌ها و یا ساده تر انجام دادن کارها کمک کنید، همه این‌ها برای شما ارزشمند خواهد بود.

علاوه بر نگاه کردن به محصول نهایی و تحقق بخشیدن به آنچه که برای رسیدن به آن تلاش کرده‌اید، لحظه مورد علاقه من آن زمان است که کاربران با یک لبخند بزرگ از من می‌پرسند «شما واقعا می‌توانید این کار را انجام دهید؟». این جمله ای است که خیلی وقت‌ها من را نجات داده است. توانایی کمک به دیگران با حل مشکلات آنان و ایجاد راحتی در شغل‌هایشان باعث شده تا من با افتخار خود را یک تحلیلگر کسب و کار بنامم.


مجموعه

تحلیل کسب و کار

این پست بخشی از مجموعه تحلیل کسب و کار در کار و کسب است. ترتیب زیر را در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم.

 1. BA به چه معناست و تحلیل‌گر کسب و کار به چه کسی می‌گویند؟ (مقدمه‌ای بر BABOK)
 2. تعریف تحلیل کسب و کار براساس BABOK چیست؟
 3. دانلود کتاب | تحلیل کسب و کار BABOK
 4. چگونه مدرک CCBA یا CBAP در تحلیل کسب و کار بگیریم؟
 5. استراتژی‌های قبولی و اخذ مدرک CBAP
 6. مهم‌ترین نکات در اخذ مدرک CCBA و CBAP در تحلیل کسب و کار
 7. چگونه تحلیل‌گران کسب وکار می‌توانند به فروش بیشتر کمک کنند؟
 8. یک روز از زندگی یک تحلیلگر کسب و کار
 9. به این ۷ دلیل شما باید یک تحلیلگر کسب و کار شوید
 10. مهارت‌های زنجیره تامین که هر تحلیلگر کسب و کار باید بداند
 11. تحلیلگر کسب و کار به عنوان یک فروشنده
 12. مسیر تحلیلگر کسب و کار از سطح عملیاتی تا سطح استراتژیک
 13. دفاع از نیازهای ذی نفعان به عنوان رسالت تحلیلگر کسب و کار
 14. ۲۰ درس کلیدی از تحلیل کسب و کار
 15. تحلیلگر کسب و کار در محیط چابک (Agile)
 16. تحلیلگر کسب و کار در مقابل مدیر پروژه
 17. تکنیک طوفان فکری در تحلیل کسب و کار
 18. تحلیل کسب و کار و مدیریت تغییر
 19. ارزیابی تحلیل کسب و کار با شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
 20. تحلیل کسب و کار با تکنیک «۵ چرا؟» | Five Whys
 21. چرا تحلیلگران کسب و کار باید از BPMN استفاده کنند؟
 22. سوالات مهم در مصاحبه استخدامی شغل تحلیل کسب و کار
 23. ساخت نیازمندی‌ها براساس سفر مشتری
 24. ۸ نکته از تحلیل کسب و کار و استخراج نیازمندی‌ها (Requirements Elicitation)
 25. داستان کاربر (User Story) چیست و چگونه استفاده می‌شود؟
 26. ارتباط تحلیل کسب و کار با داستان کاربر (User Story)
 27. ۹ نوع مستندات برای نیازمندی‌های تحلیل کسب و کار و کاربرد آن‌ها
 28. اولویت‌بندی نیازمندی‌ها در تحلیل کسب و کار
 29. تحلیل کسب و کار و میزان تسلط لازم بر حوزه تخصصی سازمان
 30. استفاده مجدد از نیازمندی‌ها (Requirements Reuse)
 31. ۳ روش در مشاوره تحلیل کسب و کار
 32. ۵ ترند مهم در تحلیل کسب و کار
 33. مدیریت نیازها هنری است که توسط یک تحلیلگر کسب و کار به دست می‌آید
 34. ضرورت تعریف کردن نیازهای کسب و کار
 35. چرا مشکلات و فرصت‌ها برای پروژه‌ها یکسان نیستند؟
 36. ۱۰ تکنیک‌ مهم در تحلیل کسب و کار
 37. نیازمندی‌های غیر کارکردی در تحلیل کسب و کار
 38. تحلیل استراتژیک سازمانی

آموزش های حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.